Darbinis trikampis: šaldytuvas–plautuvė–viryklė
Šio trikampio esmę sudaro pagrindinis virtuvės planavimo principas, priklausantis nuo daugiausia naudojamos įrangos – šaldytuvo, plautuvės, viryklės – vietų. Bet kurios formos virtuvėje pagrindinė buitinė technika ir santechnika turėtų būti išrikiuoti taip, kad atstumas nuo vieno iki kito būtų kuo trumpesnis. Patartina tarp šios įrangos suformuoti 1,5–2,4 m kraštinių trikampį. Buitinę techniką, naudojančią vandenį – indaplovę, gal net skalbimo mašiną – montuojame greta plautuvės, kad nereikėtų vandens vesti toli nuo įvado.
Idealus variantas, kai virtuvė erdvi, o jos forma primena raidę L. Tokia yra aprašomo projekto virtuvė, tad jos įrengimo specialistams čia yra daugiau vietos idėjoms, pakanka erdvės visiems baldams bei patogiam valgomojo stalui, o buto šeimininkams suteikiama galimybė patogiai judėti.
Virtuvės erdvės išnaudojimas iki pat lubų
Kiekvieną virtuvės centimetrą rekomenduojama išnaudoti nuo grindų iki pat lubų. „Projektuojant virtuvę, pirmiausia žiūrimas praktiškumas, o tik po to estetinis dizainas, bet šiais laikais reikia suderinti ir viena, ir kita, – pastebi projekto architektė ir dizainerė M. Audickaitė. – „Naujosios Rivjeros“ daugiabučio trijų kambarių bute esančioje raidės L formos virtuvėje nusprendėme vieną sieną padaryti visiškai uždarą – būtent taip išnaudojome erdvę nuo pat grindų iki lubų.“ Šioje uždaroje vietoje įmontuojamas šaldytuvas, orkaitė, kavos aparatas, lieka vietos ir spintelėms susidėti virtuvės daiktams. Spinteles su darbastaliu rekomenduojama įrengti ne pastatomus ant matomų kojelių, o uždengiamus grindjuoste – taip bus išvengta dulkių kaupimosi po atviromis spintelių apačiomis ir sunkiai pasiekiamo grindų krašto po spintelėmis.
„Mano patarimas – neapkraukite virtuvės daiktais, nes tai trukdys palaikyti švarą ir tvarką“, – pataria dizainerė. Virtuvėje turi būti puikiai suprojektuoti baldai ir apgalvotos visos smulkmenos. Visiškai ištraukiami stalčiai leidžia išnaudoti ir matyti net ir toli sudėtus daiktus. Krepšiai „Cargo“ leidžia sudėti visus reikalingus daiktus į jiems skirtas vietas ir sukurti neapkrautos bei tvarkingos virtuvės vaizdą.
Išdėstymo menas sukuria idealią tvarką
Planuojant virtuvės vidaus išdėstymą, reikia nuspręsti, kiek ir kokių indų, puodų turėsime ir kur juos laikysime, kiek ir kokių produktų bus nuolat laikoma namuose. Jie turi būti išdėstyti taip, kad juos būtų patogu paimti dirbant virtuvėje, todėl būtina išklausyti kiekvieno užsakovo norus, su juo aptarti gamybos virtuvėje scenarijų ir tuo remiantis išdėstyti lentynas, stalčius ir stalčiukus. Jei leidžia biudžetas, visada siūlome naudoti krepšius „Cargo“, stalčių skirtukus, indų laikiklius ir kitokią furnitūrą.
Praktiška inovacija – centrinė dulkių siurbimo sistema
Labai svarbus vis dažniau naudojamas moderniame bute dalykas – šio projekto virtuvėje įmontuota centrinė dulkių (smulkių šiukšlių) siurbimo sistema. Ji virtuvės zonoje sumontuota po spintelėmis ir uždengta grindjuoste, paliekant tik angą šiukšlių semtuvėliui. Semtuvėlis veikia labai paprastai: reikia tik prišluoti šiukšles prie angos, koja paspausti sklendę, ir viskas bus susiurbta akimirksniu!
Centrinė dulkių siurbimo sistema (CDSS) prieš 60 metų buvo išrasta amerikiečių, dievinančių komfortą. Žinoma, naudojant CDSS visiškai atsikratyti dulkių nepavyks, nes to padaryti fiziškai neįmanoma. Tačiau gerokai sumažinti jų kiekį galima. Amerikiečiai suvokė, kad siurbti naudotas oras turi būti pašalinamas iš siurbiamos patalpos. Todėl CDSS buvo sumontuota labiausiai nuo miegamųjų patalpų nutolusioje vietoje ir vamzdžiais, įrengtais grindyse, sujungta su siurbimo žarnos prijungimo lizdu, prie kurio buvo prijungta žarna. Dabar tokios sistemos labai ištobulėjo. Pavyzdžiui, bendrovė „Aidora“ siūlo savo partnerio „Beam Electrolux“ siurblius su audinio „Gore-Tex“ savaiminio valymosi filtrais, antibakterinio paviršiaus dulkių rinkimo talpomis, unikaliomis talpos tvirtinimo sistemomis ir „Hepa“ filtrais. Prireikus galima pasirinkti papildomų komforto aksesuarų: iš sienos išsitempiančias žarnas arba elektrinius šiukšlių semtuvėlius, montuojamus baldų cokolyje.
Įrengus centrinę dulkių siurbimo sistemą patalpų (šiuo atveju – virtuvės) oras taps gaivesnis ir sveikesnis, sumažės alerginių simptomų, bus geresnė savijauta ir, kas taip pat labai svarbu, – elektros energijos sutaupysite net iki 30 %. Dėl savo technologinių ypatumų siurblys visuomet veikia vienoda galia.
Kai virtuvė bendroje erdvėje su svetaine
Įmontuojant integruojamą buitinę techniką, galima paslėpti virtuvę ir taip sukurti tarsi kambario tąsą – tai ypač aktualu, kai virtuvė yra bendroje erdvėje su valgomuoju ar svetaine. „Pavyzdžiui, mūsų projektuojamoje virtuvėje tik spindinti orkaitė gali išduoti virtuvės zoną. Orkaitę visada siūlome įmontuoti aukščiau, kad nereikėtų lenktis išimant paruoštą maistą. Šis prietaisas turi būti kokybiškas, savaime išsivalantis, taupus ir, būtų gerai, jei turėtų garų sistemą“, – pataria dizainerė M. Audickaitė.
Renkantis atviros erdvės virtuvei šaldytuvą ir indaplovę, pagrindinis prioritetas turi būti tylus veikimas.
Virtuvės zona turi būti gerai vėdinama, todėl tinkamai kvapus pašalins tik kokybiškas gartraukis. Įmontuotas į spintelę jis dizaino atžvilgiu tampa neutraliu, neužima daug vietos, yra patogus, nes kita baldo dalis tinka prieskoniams ar nedideliems daiktams laikyti. Populiariausi, pigiai eksploatuojami garų rinktuvai visus kvapus ir riebalus per ventiliacinę angą išmeta į išorę. Jeigu ventiliacijos anga toli, galima rinktis gartraukius su keičiamais filtrais, kuriuose esanti aktyvioji anglis išvalo cirkuliuojantį virtuvės orą.
Rankenėlėms – „ne“!
Trijų kambarių buto virtuvėje atsisakyta tradicinių rankenėlių, ji sukurta iš laužytų linijų fasadų su blizgiomis detalėmis. „Rankenėlių atsisakėme siekdami išsaugoti vientisą švarų paviršių – tai vizualiai didina patalpą. Be to, neretai per skubą moterys atsitrenkia į rankenėles ir sugadina manikiūrą, o dirbant vienu metu keliems asmenims virtuvėje galima į rankenėles ir užsigauti. Tad jas pakeitėme į spintelių briaunas įstatę profilius, patogius suimti ir netrukdančius valyti paviršių, – savo sumanymus toliau komentuoja M. Audickaitė. – Erdvę praplėtėme ir šviesios, gamtinės spalvos fasadais. Jie padalinti į trikampius, persimainančius tekstūromis: matinė maišosi su blizgia ir su ornamentuota.“
Netaupykite medžiagoms
Virtuvėje, kaip ir visame bute, dominuoja šiltų žemės spalvų spektras. Prie fasadų priderintas tamsaus šokolado spalvos su šviesiomis akmenį primenančiomis akmens gyslomis stalviršis, o virš jo siena uždengta veidrodinėmis plytelėmis, kurios taip pat didina erdvę, yra labai lengvai valomos. Visas plyteles „Naujosios Rivjeros“ butui tiekė UAB „Vaineta“.
Naujos kartos prietaisai ir medžiagos palengvina kasdienę namų priežiūrą, naudingai eksploatuojami.
Spintelių fasadai turi būti iš kokybiškos, ilgalaikės medžiagos, ilgus metus užtikrinsiančios puikų virtuvės vaizdą (nepamirškite, kad virtuvės baldai keičiami tikrai nedažnai!). Vis dėlto virtuvės spintelių vidus gali būti ir iš pigesnių medžiagų – taip galima sutaupyti šeimininkų pinigų. Furnitūra taip pat gali būti įvairiausia – pagal užsakovo norus ir galimybes. „Aprašomame „Naujosios Rivjeros“ bute stalviršį parinkome iš naujos stiprios medžiagos „Dekton“. Ji atspari braižymui, karščiui ir šalčiui. Be to, ši medžiaga itin estetiška, papuošia virtuvę“, – pasakoja M. Audickaitė.
Plautuvė ir čiaupas tausoja sveikatą
Virtuvinės plautuvės dydis lemia patogumą: kuo ji didesnė, tuo patogiau išplauti net ir labai didelius puodus ar kepimo skardas. Kadangi šiuo pirkiniu šeimininkai turės naudotis daug metų, renkantis plautuvę būtina atsižvelgti į tai, iš kokios medžiagos ji padaryta. Labai puiku, jeigu ji turės dar ir vietą, kur galima įtaisyti maisto likučių smulkintuvą. „Įrengiamame bute parinkome „Grohe“ siūlomą naujovę – maišytuvą, kurį palietus pradeda arba nustoja bėgti vanduo. Jį įstatėme į „Villeroy & Boch“ kolekcijos „Timeline“ plautuvę – toks duetas ne tik ilgalaikis, inovatyvus, estetiškas, bet ir nepaprastai patogus bei palankus sveikatai“, – sako dizainerė.
Keramika laikoma higieniškiausia medžiaga, nes ji nesugeria jokių skysčių, medžiagų ir kvapų – tai pagrindinė priežastis, kodėl ši medžiaga iki šiol karaliauja vonios ar virtuvės erdvėse. Keraminės plautuvės atsparios temperatūrų skirtumui, cheminiam ir net mechaniniam poveikiui.
„Villeroy & Boch“ keraminių plautuvių paviršius gali būti su danga „Ceramic Plus“ – paviršius padengiamas specialiu apsauginiu sluoksniu, ant kurio vanduo formuojasi į lašelius, todėl purvas ir kalkės nesikaupia ir efektyviau nubėga. Tokį paviršių paprasta nuvalyti, sunaudojama gerokai mažiau aplinkai kenksmingų valiklių. „Villeroy & Boch“ keraminės plautuvės palankios aplinkai dar ir dėl to, kad jos gaminamos iš natūralios medžiagos, o gamybos procesas nesikeičia jau daug metų. Jas nesudėtinga pritaikyti pagal virtuvės išdėstymą, jos gali būti parenkamos pagal montavimo tipą: į stalviršyje išpjautą angą, ant baldo ir net po stalviršiu. Mažoms virtuvėms kolekcija „Timeline“ siūlo 45 cm, o didelėms – ir 60 cm plautuves. Pasirinkti galima ir pagal spalvą, kuri derėtų prie stalviršio ar kitų interjero detalių.
Ir erdvinis, ir dekoratyvus apšvietimas
Svarbiausia vieta bute pagal apšvietimą – virtuvė. „Naujosios Rivjeros“ bute šviestuvus įrengė UAB „Šviesos technologijos“. „Virtuvės zona turi būti puikiai ir ryškiai apšviesta bet kuriuo paros metu. Naudojome lubinį virštinkinį profilį „Lina“. Jis apšvies ir visą virtuvės zoną, ir darbastalį – šiam skirtas po virtuvinėmis spintutėmis įmontuotas atskiras apšvietimas“, – pasakoja M. Audickaitė. Papildomą apšvietimą turi ir įmontuojamas gartraukis.
Virtuvės apšvietimas gali tapti ir dekoratyviu akcentu, pavyzdžiui, kabantis šviestuvas virš valgomojo stalo virtuvei suteiks ramybės pojūtį ir jaukiai apšvies stalą, o į stiklo paviršius atsispindėjusios lemputės tamsoje sukurs erdvės įspūdį…