Naudingumas pribloškia
Aštuonių aukštų „Sonex“ administracinis pastatas yra novatoriškos ir modernios išvaizdos statinys, atitinkantis naujausius architektūrinius sprendinius. Tai – labai racionalus, estetiškas pastatas, kuris stebina savo neįtikėtinai aukštu naudingumo koeficientu. Per pusantrų metų pastatas buvo suprojektuotas taip, kad nuomojamo ploto yra net 97 % ir tik likę 3 % tenka bendrojo ploto patalpoms.
Kad pastate gali būti tiek daug nuomojamo ploto, visiems atrodo tiesiog neįtikėtina. Išgirdę naudingumo koeficientą žmonės net prašo patikslinti skaičius.
Pastatas galėjo būti aukštuminis, bet architektai pasirinko kubo formą. Vienas pastato architektų Algimantas Pliučas pasakojo, kad sklype šalia pastato nuvesta labai daug magistralinių tinklų. Kaip tik dėl to atsisakyta požeminės automobilių stovėjimo aikštelės – visos vietos automobiliams suprojektuotos tik šalia pastato.
Nors forma ir paprasta, architektai siekė, kad pastato architektūra būtų estetiška. Jo fasadas yra gamtos spalvų – baltos, tamsesnės ir šviesesnės pilkos, o kaip akcentas pasirinktos žalios juostos, kurios vakarais bus apšviestos.
Racionalūs sprendimai
Užsakovas per daug nevaržė architektų kūrybos laisvės, tik pageidavo, kad pastatas būtų racionalus, estetiškas, o jo kaina – nedidelė. Taigi kiekvienas konstruktyvo ar interjero elementas buvo parinktas kuo racionalesnis. Net ir konsolė nuo kolonų atitraukta dėl to, kad perdangose būtų kompensuoti įlinkiai ir mažinami armatūros kiekiai. Tai pavyko pasiekti bendromis projektuotojų ir užsakovo atstovo Aido Ziegoraičio jėgomis dar ruošiant projektavimo užduotį.
Nepaisant to, kad stengtasi per daug neišlaidauti, interjerui naudotos nepigios, kokybiškos ir natūralios medžiagos, o pastatui parinktas ypatingas, kol kas analogų Lietuvoje neturintis fasadas.
Pastato generaliniu rangovu buvo pasirinkta UAB „Naresta“, kurios specializacija – monolitinių konstrukcijų betonavimo darbai, įmonė yra surinkusi šios srities profesionalų komandą.
Bendradarbiaujant UAB „Naresta“ gamybos direktoriui Kaziui Žukauskui ir UAB „VAS“ konstruktoriams buvo padaryti tokie projektiniai sprendimai, kurie leido priimti racionalius, statybos laiką taupančius konstruktyvinius projekto sprendimus.
UAB „Naresta“ bendradarbiauja su progresyviais klojinių sistemų tiekėjais UAB „Doka“. Šiame projekte atliekant monolitinių konstrukcijų betonavimo darbus buvo naudojami klojiniai, leidę išgauti kokybiškus betono paviršius ir kartu palaikyti reikalingą darbų tempą. Taigi darbai buvo atlikti dviem savaitėm anksčiau, o konstruktyvo darbai baigti dar iki prasidedant žiemai.
Atliks medžių funkciją
Kaip sakė plokštes tiekusios įmonės „Agrob Buchtal“ pardavimų organizatorius Baltijos šalyse Nedas Bobinas, pirmą kartą Lietuvoje ši fasadinė K20 keramika tiekta su unikalia fotokatalitinėmis savybėmis išsiskiriančia HT danga. Jos esmė – titano dioksidas, kuris patentuotu būdu yra integruojamas į keramikos glazūrą ir išlieka ten iki pat plokštės eksploatacijos pabaigos, t. y. jos nereikia niekada nei atnaujinti, nei keisti.
„Šiai dangai būdingos trys savybės: valo orą, nes gaminamas aktyvusis deguonis, neutralizuojantis kenksmingus junginius, veikia antibakteriškai (per 30 min. sustabdomas bakterijų dauginimasis) ir išsiskiria savaiminio valymosi efektu. Pastaroji savybė paremta hidrofiliniu poveikiu – plytelės paviršius tarsi magnetas pritraukia vandenį taip arti savęs, kad vanduo papuola po nešvarumais ir juos nuplauna. Visam šiam mechanizmui energiją tiekia ultravioletiniai spinduliai, o titano dioksidas veikia kaip katalizatorius“, – pasakojo N. Bobinas.
Su šia danga „Agrob Buchtal“ interjero ir fasadų plytelės jau gaminamos daugiau nei 10 metų ir praktika parodė, kad tokiu būdu galima sutaupyti apie 40 % valymo išlaidų.
Ypač gerai HT dangos efektą fasaduose paaiškina palyginimas, kad 1 000 m2 tokių plytelių valo orą tarsi 70 lapuočių medžių. Taigi „Sonex“ fasadas prilygsta beveik 120 medžių poveikiui. Tai ypač aktualu mažinant oro užterštumą miestuose, kai yra ribotos galimybės pasodinti ar išsaugoti medžius.
Pasak N. Bobino, K20 keraminės plokštės yra visiškai nedegios (A1 klasės), niekada neblunka, atsparios cheminiams junginiams ir atmosferos poveikiams. Tuo ši fasadinė danga pralenkia kitas fasadinių dangų alternatyvas.
Ji sveria tik 32 kg/m2, nors yra net 2 cm storio, o tai sudaro solidumo įspūdį. Todėl šios plokštės ypač tinka apdailinti tiek palengvintoms atitvarinėms sienoms, kokios naudotos ir „Sonex“ pastatui, tiek įprastos konstrukcijos sienoms ir net trisluoksnėms („sumuštinio“ (angl. sandwich) tipo) plokštėms.
Lietuvoje tai – pirmas pastatas su tokiu fasadu.
Didelė varža
UAB „Naresta“ visą laiką bendradarbiauja su patikimais partneriais. Todėl išorės sienų vėdinamųjų fasadų ir langų įrengimo darbai buvo patikėti ilgalaikiam partneriui UAB „Velansta“.
Darnus generalinio rangovo ir UAB „Velansta“ bendradarbiavimas statybos aikštelėje leido įrengti įspūdingo grožio fasadą. UAB „Velansta“ projektų vadovas Vygandas Milašius gyrė architektus, suprojektavusius gražų ir ryškų fasadą, kuris labai pagyvins Vilniaus miesto panoramą.
Pastatą nuspręsta izoliuoti per gana trumpą laiką. Tai padaryti reikėjo dar iki prasidedant žiemai.
Įsitekti į numatytus terminus pavyko dėl profesionalaus UAB „Naresta“ darbų organizavimo, sėkmingo bendradarbiavimo su subrangovais bei tinkamų sprendimų priėmimo.
Biurų pastate „Sonex“ pritaikyta „Sapa Building System“ fasadinė aliuminio profilių sistema SFB 4150, į vidų varstomi langai SFB 1074 ir lauko durys SFB 2074. Siekiant sumažinti šilumos nuostolius, skaidrios zonos stiklintos trijų stiklų stiklo paketais, kurių bendras šilumos laidumas siekia 0,6 W/m20K, o bendras konstrukcijų skaidrių zonų šilumos laidumas yra ne didesnis nei 1,2 W/m20K.
Anot architektų, tokie stiklo paketai turėtų padėti sumažinti iš lauko sklindantį triukšmą.
Be to, paketams naudotas išorinis stiklas su specialia atspindinčia danga, vadinamąja saulės kontrole, kuri neleidžia patalpoms prikaisti vasarą.
UAB „Naresta“ sutiko pritaikyti šiuolaikišką fasado saulės kontrolės sistemą, kuri leido išlaikyti viso fasado vizualinį vienalytiškumą ir išskirti pastatą iš greta esančių objektų.
BIURŲ IŠDĖSTYMO VARIANTAI
Darbuotojų dėmesio neblaškys
Biurų pastate „Sonex“ didesnis dėmesys skirtas bendrosioms erdvėms, todėl pasirinktos gana brangios apdailos medžiagos. Kad patalpos būtų reprezentatyvios, užsakovas skyrė net papildomą biudžetą.
Bendrąsias patalpas puoš plokštės „Puucomp“ ir šviesos diodais apšviestos veidrodžių plokštės. Pirmame aukšte esančiame hole bus įrengtos įtempiamosios lubos „Clipso“, jos skleis švelnią šviesą.
Nors buvo siūlyta ir kai kurių prabangos elementų, pavyzdžiui, tarpiniame aukšte įrengti terasą, jų atsisakyta, nusprendus, kad visas pastatas bus skirtas darbui.
Darbo vietos bus apdailintos malonių, šviesių spalvų. Intensyvių spalvų atsisakyta, kad jos neblaškytų darbuotojų dėmesio.
Architektas ir biurų pastato „Sonex“ bendraautoris Vytautas Augustinavičius pasakojo, kad pastatas yra atvirų erdvių, tačiau žingsnis tarp ašių parinktas toks, kad jis labai lengvai dalytųsi į kabinetinę sistemą. Todėl ateityje užsakovui patalpas išnuomoti ar parduoti bus paprasčiau. Pastatas suprojektuotas taip, kad galima būtų jį nuomoti visą, vienai įmonei nuomoti tik vieną aukštą arba padalyti aukštą į dvi ar keturias dalis.
Kad pastatą būtų lengva perdaryti ir į kabinetinę sistemą, elektros lizdai sumontuoti per visą perimetrą.
Jau greitai biurų pastato „Sonex“ patalpas užims įmonė „Atea Baltic“, „Danske bank“ skyrius, o pirmame aukšte veiks maitinimo įstaiga ir komercinės patalpos.
Pasak architektų, užsakovas nuo pat pradžių nusprendė, kad pastate bus maitinimo įstaiga, nes aplink tokių nėra. Be to, darbuotojams kiekviename aukšte bus galima įrengti ir virtuvėles.
Grakščios pertvaros
Renkant biurų pastato apdailos ir statybos medžiagas svarbiausias kriterijus buvo ne pigumas, bet kokybė ir estetika.
Tualetuose sumontuotos grakščios ir lengvos aukštos kokybės pertvaros „LTT Extra“ pagamintos iš aukšto slėgio laminato ir įstatytos į suomišką aliuminio karkasą. Šias pertvaras generalinio rangovo pasiūlymu tiekė UAB „Baltijos Brasta“.
Dabar tokios pertvaros yra gana dažnai naudojamos objektuose, kuriuose ieškoma kokybiškų sprendimų.
Kaip sakė UAB „Baltijos Brasta“ projekto vadovas Giedrius Pyrantas, didžiausias pertvarų pranašumas yra medžiaga, iš kurios jos pagamintos. Ji ne tik estetiška, bet ir tvirta bei ilgalaikė.
UAB „Baltijos Brasta“ tiektos pertvaros yra lengvos ir plonos. Jų storis – vos 10 mm. Kadangi pertvaros yra plonesnės už, pavyzdžiui, medžio plokščių pertvaras, jos patalpoms suteikia lengvumo.
Nors ir lengvos, „LTT Extra“ pertvaros yra tvirtos, atsparios įvairiems mechaniniams braižymams bei trinčiai. Jeigu kas nors trenktų tualeto kabinos durimis, pertvaros nepradės linguoti.
Dar vienas tokių pertvarų pranašumų – medžiaga, iš kurios jos pagamintos, yra visiškai atspari vandeniui. Todėl pertvaras galima valyti šlapiai, o tai itin aktualu sanitarinių mazgų priežiūrai. Dėl itin lygios medžiagos ant tokių pertvarų nesikaupia purvas. Biurų pastato architektai tokias pačias aukšto slėgio laminato plokštes parinko ir tualetų plautuvių stalviršiams. Taip stalviršiai, kuriuos taip pat tiekė UAB „Baltijos Brasta“, buvo priderinti prie pertvarų.
Tualetams architektai parinko vieno seniausių vonios kambario įrangos gamintojų „Villeroy&Boch“ kolekcijos „Subway“ pakabinamuosius unitazus. Kokybiška ir nepriekaištingo dizaino kolekcija yra viena populiariausių pasaulyje. Kolekcijos, kurios šūkis – „Daugiau yra mažiau“, gaminiai yra paprasto, aptakaus ir kartu modernaus dizaino, todėl puikiai dera kiekviename interjere.
Ilgalaikės plytelės
Tualetų ir kai kurių kitų administracinio pastato „Sonex“ viešųjų erdvių grindys ir sienos buvo išklijuotos plytelėmis, kurių didžiąją dalį parūpino interjero bei eksterjero apdailos medžiagų tiekėjas UAB „Vaineta ir partneriai“.
UAB „Vaineta ir partneriai“ Vilniaus salono vadovė Jūrita Morkūnienė pasakojo, kad grindims buvo parinktos italų gamintojo „Casalgrande Padana“ akmens masės plytelės. Jos – ne tik gražios, bet ir kokybiškos.
Nors iš pradžių buvo orientuotasi į žemesnio lygio produktus, galų gale dėl dizaino ir aukštos kokybės apsistota ties šiuo gaminiu.
„Technologiškai šios plytelės yra išdirbtos taip, kad jų įgeriamumas būtų labai mažas. Ant šių plytelių mažiau užsineša purvo, o jų valymas yra paprastas ir lengvas. Tai itin svarbu visuomeninės paskirties pastatuose, kur vaikšto daugiau žmonių“, – paaiškino J. Morkūnienė.
Pasirinktos „Casalgrande Padana“ akmens masės plytelės yra labai natūraliai atrodančio dizaino. Jeigu jos, pavyzdžiui, imituoja medį, tai ir atrodo kaip medis.
Be to, šios plytelės yra ir ilgalaikės. Jos kietos, o akmens masė per visą kūną padengta specialiu glazūros sluoksniu, tad net jei ant tokių plytelių bus daug vaikščiojama, jos greitai nenusidėvės.
Sienoms UAB „Vaineta ir partneriai“ tiekė ispanų gamintojo „Saloni Cerámica“ keramines plyteles, išsiskiriančias spalvų įvairove. Interjero dizainerė Justina Laurinaitytė biurų pastatui „Sonex“ parinko pilkų, smėlio ir šviesiai rudų spalvų plyteles.
Kadangi visos pasirinktos medžiagos buvo ypač aukštos kokybės, UAB „Naresta“ vidaus apdailos darbus patikėjo tik savo profesionalams. Pasirinktų specialistų profesionalumas, kruopštumas ir patirtis leido kokybiškai įgyvendinti interjero projektuotojų sprendimus ir atskleisti apdailinių medžiagų kokybiškumą bei estetinį grožį.
Tylą užtikrins ir durys
Administraciniame pastate „Sonex“ ypatingas dėmesys skirtas triukšmo mažinimui. Todėl visur buvo sumontuotos akustinės durys. Jas ir vienalytes apgaubiančias staktas pagamino ir sumontavo UAB „Wenge“. Ta pati bendrovė banko ir kitose patalpose sumontavo ir specialias elektronines spynas su įeigos kontrole.
Kaip sakė UAB „Wenge“ direktorius Audrius Šimanskas, durys su akustine sistema dažniausiai montuojamos viešbučiuose, kur keliami aukšti reikalavimai akustikai. Jos padeda užtikrinti sandarumą, kad tarp patalpų nesklistų triukšmas.
Biurų pastate akustinės durys buvo sumontuotos visuose aukštuose, taip pat ir tualetuose. Jos tarp patalpų akustiką pagerina net iki 40 decibelų. Todėl darbuotojų darbo netrikdys nei tualete nuleidžiamas vanduo, nei kituose kabinetuose sklindantys pokalbiai, nei liftų bei rekuperatorių keliamas triukšmas.
Administraciniam pastatui „Sonex“ durys buvo pagamintos pagal specialius pateiktus matmenis ir nudažytos interjero dizainerės parinktomis spalvomis.
Kad būtų sumažintas triukšmas, parinktos ir specialios kiliminės dangos bei akustinės lubos su geru įgeriamumo koeficientu. „Dabar vaikštant tame pastate net kiek keista, kad tokioje erdvėje nesigirdi aido“, – pastebi V. Augustinavičius.
Pasak objekto statybos vadovo Aleksandro Ščensnovič, su užsakovu generalinis rangovas objekte įrengė šiuolaikinę visų durų rakinimo sistemą, kuri užtikrina visus apsaugos, gaisro evakuacijos reikalavimus, o pasirinkta generalinio rakto sistema – patogų naudojimąsi pastato patalpomis.
Tylesnės inžinerinės sistemos
Įpusėjus statybai, dėl pastate įsikursiančio banko reikalavimų buvo nuspręsta papildyti projekto sprendinius.
Svarbus kriterijus, renkantis inžinerines sistemas buvo triukšmo mažinimas. Siekiant kaip įmanoma labiau sumažinti vandens ir nuotekų sistemos keliamą triukšmą, pasirinkti specialūs betriukšmiai vamzdžiai „Geberit“.
Vidinė vandens sistema parinkta šakotinė.
Buitinių nuotekų stovai suprojektuoti iš mažatriukšmių storasienių PVC vamzdžių. Jos bus išleidžiamos į miesto nuotekų surinkimo tinklus. Siekiant sumažinti nuotekų užterštumą, buitinės nuotekos bus valomos riebalų gaudykle.
Lietaus nuotekos surenkamos šildomosiomis įlajomis, vamzdynai nuvesti į miesto nuotekų tinklus.
Karštą vandenį ruošti numatyta šilumos punkte.
Ilgesni ortakiai
Šildymo, vėsinimo ir oro kondicionavimo sistema, kurią tiekė įmonių grupė „BVT partneriai“, o montavo UAB „Vaidora“, taip pat veiks tyliau. Užsakovai pageidavo žemo triukšmo lygio ir efektyvaus oro srauto paskirstymo patalpose įrangą visiškai integruoti į pastato valdymo sistemą.
Sumažinti vėsinimo įrangos keliamą triukšmą padės ir ortakiai, kuriuos tiekė UAB „MK technika“. Nemažai ortakių detalių buvo gaminama pagal individualius brėžinius, pritaikant sumontuotas vėdinimo jungtis.
UAB „MK technika“ tiekti ortakiai pagaminti iš profiliuotos pirmarūšės skardos, kuri jiems suteikia standumo ir kartu sumažina galimą triukšmą.
Kadangi ortakiai yra ilgesni – ne 1,25, o 1,5 metro ilgio, montuojant vėdinimo sistemą daroma mažiau jungčių. Tai leidžia paspartinti montavimo darbus. Taip pat naudojami jungiamieji profiliai su silikono užpildu, tai ortakius daro sandarius – jie atitinka sandarumo B klasę. Dėl šių priežasčių vėdinimo sistema yra sandari, o oro nuostoliai minimalūs.
Ekonomiškas kondicionavimas
Pasak UAB „Vaidora“ direktoriaus Dariaus Dikčiaus, biurų pastate „Sonex“ sumontuota šildymo, vėsinimo ir oro kondicionavimo sistema yra labai lanksti ir ekonomiška. Tai svarbu, nes vienas iš svarbiausių užsakovų reikalavimų buvo nedidelės eksploatacijos išlaidos.
Biurų pastatui buvo parinkta vieno pasaulinių oro kondicionavimo įrangos gamintojų lyderių „Mitsubishi Heavy Industries“ (MHI) kintamojo šaltnešio srauto (VRF) kondicionavimo sistema KX6.
VRF sistemose kaip šaltnešis naudojamas R410A rūšies freonas. Didžiausias tokių sistemų pliusas – galimybė sujungti vieną išorinį bloką su keletu vidinių blokų. Prie vieno išorinio bloko galima prijungti net iki 72 vidinių. Todėl naudotojai gali pagal pageidavimą kontroliuoti kiekvieno vidinio bloko veikimą, nekeisdami kitų blokų darbo režimo.
„Reguliuojama keičiant šaltnešio kiekį, patenkantį į kiekvieno bloko garintuvą. Kintant sistemos apkrovai, atsiranda galimybė išoriniams blokams didžiąją laiko dalį dirbti ne visa galia. Todėl žymiai sumažėja energijos sąnaudos“, – teigė UAB „BVT partneriai“ projektų vadovė Jovita Audzijonytė.
KX6 sistema išsiskiria kompaktiškais ir nedidelio svorio išoriniais blokais, todėl sumažėja atraminių konstrukcijų išlaidos, o didelis galios reguliavimas (žiūrint, koks yra išorinio bloko modelis, nuo 10 iki 200 %) užtikrina maksimaliai mažas eksploatavimo sąnaudas. Visos VRF sistemos yra A energijos klasės.
Šaltnešio trasų ilgis siekia iki 1 000 m ir leidžia didelius aukščio perkryčius tarp vidinių ir išorinių blokų. Todėl esant žemai lauko temperatūrai įranga efektyviai dirba šildymo ir šaldymo režimu.
Apšvies šviesos diodai
Tinkamai parinkti projektiniai sprendimai ir kokybiškai atlikti darbai biuro pastatui „Sonex“ užtikrino B energinę klasę, nors galėtų pretenduoti ir į A.
Energinę klasę didina ir kompaktiška statinio forma – be konsolių, erkerių ar balkonų. Taip buvo eliminuoti visi galimi šalčio tiltai.
V. Augustinavičius prisiminė, kad statybos metu užsakovas ryžosi dar šiek tiek daugiau investuoti į pastato apšvietimą. Nuspręsta visą pastatą apšviesti šviesos diodais, ko kol kas Lietuvoje dar nėra buvę. Dailaus dizaino šviestuvus biurų pastatui „Sonex“ sukūrė Lietuvos įmonė „BaltLED“.
Pastate įdiegta ir BMS (angl. Building Monitoring System) įrenginių stebėjimo sistema. Bus vedama bendra ir kiekvieno aukšto atskira apskaita. Šiuos darbus atlieka UAB „Atea“.
Galės krauti ir elektromobilius
Ypatingas dėmesys buvo skirtas lauko inžineriniams tinklams ir aplinkotvarkai. Sklype giliai po žeme nutiesti miesto inžineriniai tinklai. Pasitelkus šiuolaikines technologijas jie buvo renovuoti ir dabar dar ilgai bus naudingi miestui. Visi pastato inžinerinių tinklų vamzdynai įrengti iš šiuolaikiškų ir patikimų medžiagų.
Dalis teritorijos aplink pastatą bus išklota ažūrinėmis plytelėmis ir trinkelėmis. Greta bus žalia veja. Teritorija apželdinta medeliais.
Automobiliams statyti šalia pastato įrengtos 147 vietos.
Užsakovas ypatingą dėmesį skyrė ekologijai ir tam, kaip darbuotojai atvyks į biurų pastatą. Todėl greta pastato bus įrengta elektromobilių krovimo stotelė.
Statant objektą, nepamiršti ir dviratininkai. Dabar iki pastato nutiestas dviračių takas, kurio anksčiau nebuvo. Į dviračių tako statybas investavo UAB „Sonex Consulting“.
UAB „Naresta“ generalinis direktorius Arūnas Šlenys sakė, kad per 20 m. sukaupta įmonės patirtis, suburtas profesionalus ir patikimas kolektyvas, novatyvių sprendimų paieška ir domėjimasis naujaisiais statybos spendimais užtikrino tinkamą statybos eigą, kokybišką darbų atlikimą ir leido šį projektą įgyvendinti per maksimaliai trumpą laiką.
UAB „Naresta“ įdiegta ISO sistema, patikimi partneriai ir sugebėjimas dirbti su projektuotojais leidžia imtis įvairių didelio masto projektų įgyvendinimo.