Žingsneliu rytdienoje


 

Laisvė kurti draugišką erdvę

Kūrėjos sutinka, kad visuomeninės paskirties interjerai sudėtingesni, nes turi daugiau techninių reikalavimų ir suvaržymų. Bet kartu ir lengvesni, nes juos kuriant atsiranda daugiau kūrybinės formų, spalvų ir kt. laisvės. „Kadangi dažnai keičiasi lankytojai, interjero paskirtis leidžia naudoti ir itin kontrastingas, ryškias ar tamsias spalvas, kurios namų aplinkai ir poilsiui skiriamoms patalpoms gali netikti, greitai pabosti ar net erzinti“, – atkreipia dėmesį jos. Išdiskutavusios su užsakovu pirminęinterjero koncepciją, atsižvelgdamosįpageidavimus ir darbo specifiką, naujajame salone Vaida su Akvile sukūrė jaukią ir draugišką erdvę, kurioje galima ne tik apžiūrėti ir įsigyti pageidaujamų prekių, pasikonsultuoti su vadybininkais, bet ir pasinaudoti vietoje įrengtais elektroninės parduotuvės savitarnos terminalais.

Pirminis interjero variantas, egzistavęs dar nuo 2009 m., kai šioje vietoje buvo atidarytas UAB SKYTECH.LT salonas, laikui bėgant ir prekybai plečiantis, nebeatitiko pakitusių reikalavimų. Todėl pagrindinė interjero kūrėjų užduotis buvo jo erdves funkciškai perprojektuoti į pagrindines ir pagalbines patalpas, sukurti prekybos salę ir internetinės savitarnos, prekių atsiėmimo, darbuotojų, sandėlio bei tualeto zonas. „Tai buvo tęstinis projektas – 2013 m. sukūrėme ir įgyvendinome šios įmonės biuro interjerą, todėl ir dabar stengėmės išlaikyti tuos pačius projektavimo principus ir pasirinktą stilių. Pagrindiniai iššūkiai buvo nedidelėje erdvėje sutelkti daug skirtingų funkcijų (prekių eksponavimas, išdavimas, savitarnos, darbuotojų zona su buitinėmis patalpomis, techniko ir sandėlio zona su naujų prekių priėmimu). Buvo svarbu išlaikyti futuristinio interjero stilistiką, tarp lekalinių interjero formų surasti eksponavimo vietas pakankamai griežtų ir masyvių stačiakampio formos prekėms (kompiuterių monitoriams, procesoriams, spausdintuvams ir t. t.)“, – prisimena architektės. Masyvioms ir dažniausiai juodos spalvos prekėms jos suformavo stačiakampio formos kontrastingą baltą nišą su stiklinėmis lentynomis.

Beje, salone dominuoja achromatinės juoda ir balta spalvos, o jas pagyvina žali akcentai – visos trys spalvos yra firminės įmonės spalvos.

Futuristiniai sprendimai suteikė laisvę judėti

Architektėms kuriant interjerą (nesvarbu, visuomeninį ar privatų) svarbiausia išlaikyti dermę tarp stilistikos, dizaino elementų parinkimo / projektavimo ir interjero funkcinio patogumo žmogui. Todėl ir salone buvo labai svarbu sukurti tokį interjerą, kuriame būtų patogu ir saugu judėti, o jo paviršiai būtų kiek įmanoma atsparesni poveikiui, lengvai prižiūrimi ir valomi. „Salone itin svarbus komfortiškas darbuotojų susisiekimas tarp patalpų, nes jau tokia ta darbo specifika – reikia nuolat judėti pristatant / atiduodant prekes. Ne mažiau aktualus klientų judėjimas prekybos salėje, todėl akylai sudėliojome atitinkamus atstumus tarp pastatomų vitrinų. Be abejo, visi sprendiniai sukurti nepamirštant futuristinio stiliaus dizaino“, – apie savo darbą kalbakūrėjos.

Kuriant interjerą, siekta maksimaliai išnaudoti jo funkcionalumą. Naujosios technologijos – pagrindinė šio salono prekė – taip pat turėjo įtakos erdvių planui ir stipriai vizualiai paveikė interjerą. Pavyzdžiui, išradingai įdiegta klientųkompiuterizuota aptarnavimo sistema, suteikianti galimybę lengviau paskirstyti klientų srautus.

Užrašai leidžia tiksliau orientuotis

Salono SKYTECH.LT veidą pabrėžia ir UAB „Menų kalvė“ pagaminti logotipas ir užrašai, leidžiantys lengviau orientuotis erdvėse. Įmonė atliko techninę šių projekto elementų dalį. Tam buvo naudojamos šiuolaikinės priemonės: skaidrus organinis stiklas, lipni plėvelė, o užrašams ir logotipui formuoti bei pjaustyti – lazeris. Įmonės direktorius Donatas Šimukonis sako, kad užsakovai nebuvo įnoringi, darbą lydėjo abipusis supratingumas: „Architektės buvo labai patenkintos kokybės ir kainos santykiu, plačia mūsų naudojamų medžiagų pasiūla.“

UAB „Menų kalvė“ aktyviai dirba jau dešimt metų. Per tą laiką yra sukaupusi nemažą patirtį reklamos, dekoracijų, interjero ir baldų gamybos srityje. Įmonė sugeba modernias šiuolaikines technologijas derinti su rankų darbu, kuris, pasak D. Šimukonis, yra neatsiejama kūrybos ir gamybos proceso dalis. „Menų kalvė“ nebijo iššūkių, todėl įgyvendina ir nestandartinius, vienetinius projektus, bendradarbiauja su dizaineriais, projektuotojais bei įvairiais menininkais. „Nes ypatingą dėmesį skiriame savitumui, išskirtinumui ir aukštai kokybei“, – sako jis.

Vitrinos įkūnijo idėjas

Futuristinę salono stilistiką sustiprino pagrindiniams interjero elementams suteiktos geometrinės formos. Ypač didelis dėmesys skirtas salono baldams. „Išgryninusios funkciją, visus elementus sujungėme pasirinkta futuristine stilistika, leidžiančia nevaržomai manipuliuoti elementų formomis, taip sukuriant ypatingą jų patogumą“, – kūrybos eigą vardija architektės, kurioms futurizmo teikiami pranašumai siejasi su tiksliai apibrėžtomis geometrinėmis formomis, preciziškumu, tvarka, lygiais paviršiais ir t. t. Todėl baldams jos parinko kiek įmanoma glotnesnes (dažytas MDF, HPL ir t. t.) medžiagas. Vienas pagrindinių akcentų salono interjere – aptakių formų iš grindų iškylančios penkios vitrinos, kurių viršutinė plokštuma banguoja per patalpą susiliedama į grindų plokštumą. „Šiems akcentams itin atidžiai parinkome apdailos medžiagos, nes jos turėjo ne tik įkūnyti mūsų sukurtas idėjas, bet ir būti lengvai eksploatuojamos“, – sako Vaida su Akvile. Vitrinų gamybai buvo naudojamas kelių sluoksnių lankstus MDF, o paviršius padengtas itin atspariu aukšto slėgio laminatu. Itin minimalus iki 1 mm HPL medžiagos storis leido nepastebimai suformuoti ir atskirti viršutines ir šonines vitrinų plokštumas, sukurti vizualų perėjimą į grindų plokštumą.

Ypatingi grindų viražai

Salone išgauti norimas lubų formas suteikė galimybę įtempiamos CLIPSO lubos. Futuristinę nuotaiką sukūrė ir lietos grindys, suteikiančias patalpoms vientisumo ir galimybę išpiešti norimą raštą.

Medžiagas salono SKYTECH.LT grindų dangai įruošti tiekė UAB „MC-Bauchemie“, Vokietijos statybinių medžiagų gamintojo „MC-Bauchemie Müller GmbH & Co. KG“ atstovybė Baltijos šalyse. Buvo išlieta epoksidinė elastifikuota grindų danga MC-DUR 1252, padengta matiniu poliuretaniniu laku MC-DUR 2095 M, kuris dar labiau pagerina dangos valomumo ir apsaugos nuo braižymosi savybes. Epoksidinė danga MC-DUR 1252 išsiskiria iš kitų rinkoje siūlomų epoksidinių dangų tuo, kad yra elastifikuota, t. y. perdengia smulkius įtrūkimus, puikiai prisitaiko prie galimų temperatūrinių svyravimų ir yra „malonesnė“ vaikščioti, be to, atspari UV spindulių poveikiui, t. y. negelsta. „Tai buvo svarbu parenkant produktus salonui, nes grindų danga čia balta ir juoda, o būtent šios spalvos su laiku labiausiai kinta veikiant UV, – pabrėžia įmonės pardavimų vadovė Vaida Aušrienė, patvirtindama, kad projektas tikrai netradicinis dėl išskirtinių vizualinių sprendimų ir apvalių geometrinių formų liejimo grindų dangoje. – Tai buvo nelengva užduotis net ir patyrusiems epoksidinių dangų įruošimo specialistams, rekomenduotiems UAB „MC-Bauchemie“, kuri jau 17 metų siūlo ir teikia inovatyvius sprendimus, technologijas bei produktus įvairioms statybos sritims. Minėtoji danga visiškai patenkino salono reikalavimus tiek praktine, tiek dizaino prasme.“ Tokia grindų danga idealiai tinka biurams, prekybiniams salonams, laiptinėms, gamybinėms patalpoms – dėl atsparumo dėvėjimuisi, trinčiai, UV, cheminėms ir temperatūrinėms apkrovoms, taip pat dėl puikių valymo savybių.

Pasak architekčių V. Atkočaitytės ir A. Myško-Žvinienės, liejant epoksidines grindis keliais sluoksniais ir skirtingomis spalvomis, atsirado galimybė suformuoti norimą raštą ir milimetrų tikslumu atvesti prie pastatomų vitrinų briaunų, sukuriant nepertraukiamos linijos įspūdį.

Preciziką lėmė griežta tvarka

Kadangi įgyvendinant tokį futuristinį interjerą svarbu tinkama tvarka sudėlioti darbus, pastatomų vitrinų montavimas ir liejamų grindų įrengimo darbai buvo itin kruopščiai suplanuoti. Mat, pastačius vitrinų tvirtinimo pagrindą, reikėjo išlieti juodą grindų sluoksnį, paskui pastatyti vitrinų baldinį karkasą, tada lieti baltąjį rašto sluoksnį ir tiksliai privesti jį iki baldo briaunų bei apsauginio grindų sluoksnio. Ir tik po viso to buvo galima pagal specialius lekalus gaminti stiklines detales ir duris vitrinoms su specialiai joms suprojektuotais ir gamintais stiklinių durelių vyriais. Registratūros baldas buvo kombinuotas iš kelių skirtingų medžiagų ir paviršių, atsižvelgiant į eksploatavimo poreikį – labiausiai pažeidžiama šio baldo stalviršio dalis, skirta prekėms išduoti ir tikrinti, buvo padengta aukšto slėgio laminatu. Pirkėjų atsiskaitymo zona registratūroje pagaminta iš lankstaus dažyto MDF paviršiaus su apšviesto organinio stiklo elementais. Viršutinėje dalyje integruotos funkcinės koriano detalės.

Dabar penkios lekalinių formų pastatomos vitrinos yra vizualiai sujungtos grindų raštu, išdėstytu lyg grandinėlė, nuvedanti link savitarnos terminalo, kur galima pačiam peržiūrėti prekes ir jas užsisakyti.

Futuristinį dizainą pabrėžia įtaigus apšvietimas

Architektės Vaida ir Akvilė vienbalsiai sutinka, kad apšvietimas labai veikia bendrą žmogaus savijautą: „Ne veltui, atsižvelgiant į tai, kokį interjero įspūdį, nuotaiką norima sukurti, parenkami šviesos šaltinių tipai. Šiuo atveju siekėme paryškinti prekybos salės erdvę, atskirus elementus. Mūsų suprojektuotas apšvietimas yra trijų tipų: pagrindinis (apšviečiamos įtempiamosios lubos), papildomas funkcinis (papildomai apšviečiamos tiek pastatomos vitrinos, tiek vitrinos nišose bei darbuotojų zona) ir akcentinis (paryškinami pagrindiniai interjero elementai)“, – sako dizainerės. Pasak jų, apšvietimas turi labai didelės įtakos šio salono futuristiniam dizainui. Pavyzdžiui, geometrinių formų įtempiamųjų lubų šviesos intensyvumą darbuotojai gali pasirinktinai reguliuoti šviesos reguliatoriumi – taip įmanoma kurti bendrą erdvės nuotaiką. Papildomas apšvietimas apšviečia ir paryškina vitrinose esančias prekes, taip gerindamas prekių matomumą. Akcentinis apšvietimas paryškina reklaminius užrašus, baldus ir kitus specifinius interjero elementus.

„Apšvietimą drąsiai galiu vadinti savo silpnybe, – prisipažįsta V. Atkočaitytė, šia sritimi susidomėjusi dar studijų laikais, nors tikrasis susidomėjimas ypač sustiprėjo po pažinties su pasaulyje puikiai žinomu ir daugiau nei 20 metų patirtį turinčiu apšvietimo dizaineriu Koertu Vermeulenu. –
Turėjau galimybę dirbti jo įkurtoje apšvietimo kompanijoje („ACT Lighting design“) Belgijoje su labai įvairiais projektais. Darbas komandoje su profesionaliais apšvietimo dizaineriais suformavo kitokį požiūrį į apšvietimo dizainą ir padėjo pagrindą ieškoti savo kelio šioje srityje, siejant apšvietimo dizainą su interjero dizainu.“

Įkvėpimas alsuoja užsienyje

Tokio tipo ir stipriai vyraujančios futuristinės stilistikos interjerų, kaip prekybos salonas SKYTECH.LT, Lietuvoje tikrai nėra daug. Tad inspiracijos architektėms teko semtis iš užsienio analogų. Jos prisipažįsta, kad kuriant šį bei SKYTECH biuro interjerą labiausiai įkvėpė architektės Zahos Hadid darbai. Kartu joms nedidelėje parduotuvės erdvėje norėjosi paprastumo ir kad ji nebūtų perkrauta papildomais elementais, kad liktų daugiau vietos eksponuojamoms prekėms – tam puikiu pavyzdžiu tapo žinomo prekių ženklo „Apple“ prekybos salonai.

Ar architektės sutinka su teiginiu, kad išmanumas šiandien pradeda užimti lyderio vietą praktiškai visur ir ar tai turi įtakos pačiai interjero madai? Pasak Vaidos ir Akvilės, išmanumas tampa vis svarbesniu žmonių aplinkoje, prisideda prie jų gerovės, padeda kūrėjams įgyvendinti anksčiau, atrodo, sunkiai įgyvendinamas idėjas, suteikia papildomų galimybių interjero elementams. Ne veltui kasmet vis daugiau baldų gamintojų pristato baldų idėjas su išmaniosiomis technologijomis.

„Visos interjero naujovės yra svarbios, atsižvelgiant į projektuojamą interjerą. Tačiau naudojamų paviršių medžiagiškumas ir apšvietimo naujovės mums atrodo pačios svarbiausios ir labiausiai naudingos – nesvarbu, kokia yra interjero paskirtis ar investicijos“, – sako V. Atkočaitytė ir A. Myško-Žvinienė, kurioms šio salono projektavimas bei įgyvendinimo darbai užtruko trejus metus. Jos džiaugiasi visų prisidėjusių tiekėjų ir gamintojų pastangomis bei puikiu bendradarbiavimu ne tik su jomis, bet ir vienų su kitais. „Šis darbas mus išmokė, kad net ir labai sudėtingus projektus įmanoma įgyvendinti glaudžiai bendradarbiaujant, suburiant profesionalų komandą“, – sako jos.
 
 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų