„Žvynuotas“ namas – unikalios išvaizdos ir aukštos kokybės sintezė


Namo sienas, dengtas žvynus primenančia medžiaga, norisi paliesti daugeliui praeivių. Idėja turėti švarų, šiuolaikišką, lengvai prižiūrimą, akį traukiantį namo stogą ir fasadą Vilniuje gyvenančiam Martynui Matkevičiui pasiteisino. Kartu su architektu pasirinkęs Amerikoje ir Vokietijoje itin populiarias išskirtinės formos fibrocementines plokšteles išorės dangai, jis sukūrė estetišką ir lengvai prižiūrimą būstą.

Klasikinę formą papildo ryškios spalvos

Prieš penkerius metus, statydamas 222 m2 ploto namą Didžiųjų Gulbinų gyvenvietėje, Vilniuje, M. Matkevičius pasirinko stogą ir fasadą dengti vienodomis fibrocementinėmis plokštelėmis. „Svarstėme du variantus: padengti natūraliu skalūnu arba „Dacora“ plokštelėmis. Pasirinkome plokšteles, nes tuo momentu tai atrodė priimtiniausias variantas tiek kokybės, tiek vizualine, montavimo prasmėmis. Man jis atrodė patikimesnis, prieinamesnis“, – apie savo pasirinkimą kalba patogumą ir estetiką suderinti norėjęs namo savininkas.

Pastatą projektavęs architektas Donatas Žulkus sako, kad nuo pat pradžių nuspręsta stogui ir fasadui naudoti vieną dominuojančią medžiagą. Visi kiti dekoro elementai, pavyzdžiui, maumedžio lentelės, tik geriau padėjo išryškinti plokštelių estetiką. Klasikinę architektūrinę išraišką pagyvino pasirinktos smailiabriaunio rombo formos plokštelės. Įdomesnio fasado norėję namo savininkai, pasak D. Žulkaus, nebijojo ir ryškių spalvų. Juodai mėlyną spalvą pabrėžia akcentu tapę oranžiniai langai.

Stogo ir fasado dangos medžiaga namo savininkui pasirodė lengva, tvirta, ilgalaikė, o spalvų, tekstūrų, formų pasirinkimas taip pat neribojo kūrybinės fantazijos. Sukurtas vaizdas kaip magnetas traukia praeivius.

Ekologiška, lengvai prižiūrima danga

Vardindamas pasirinktos dangos savybes, vilnietis sako atkreipęs dėmesį į tai, kad šios plokštelės yra ekologiškos – produktas turi sertifikatus, pažyminčius, kad iš pluoštinio cemento gamintoje medžiagoje nėra kenksmingų sveikatai priedų. Ne ką mažiau aktualus ir atsparumas atmosferiniam poveikiui, ugniai, ultravioletiniams spinduliams bei lengva priežiūra. Per penkerius metus, kiek stovi namas, jo stogas ir fasadas nenubluko, neapaugo samanomis. Galvojant apie būsimą namo priežiūrą, šeimai taip pat buvo svarbu, kad plokštelės nepraleistų šilumos, garso. Nors karštą dieną, pridėjus ranką prie tamsios sienos, galima jausti, kad ši gerokai įkaitusi, fasadas yra vėdinamas. „Jos natūraliai atvėsta vasarą ir sušyla žiemą, prišildo namus per sieną tiek, kiek reikia“, – paaiškina M. Matkevičius.

„Dirbu su klientais iš Amerikos, ten dabar 90% fasadų gyvenamuosiuose, komerciniuose ir kitokios paskirties pastatuose yra dengti fibrocementinėmis plokštėmis, nes jos mažai įgeria drėgmės,yra ilgalaikės, su jomis lengva dirbti, lengvai plaunamos.Čia požiūris paprastesnis, medžiaga turi tarnauti žmogui, o ne žmogus medžiagai“, – savo patirtimi dalijasi architektas D. Žulkus.

Išbandė amerikiečiai, pamėgo lietuviai

Amerikiečiai fibrocementines plokšteles renkasi ne vien dėl estetikos. Ši medžiaga standartizuota, lengva tiksliai projektuoti fasadą, angas, tiksliai išdėlioti įpjovimus – taip sukuriamas fasadas su idealiomis linijomis. Savo namo statyba aktyviai domėjęsis M. Matkevičius sako, kad stogo ir fasado dengimo darbai neužtruko ilgai, jų netrikdė net žiemos speigas ar sniegas. Jis patartų rinktis tokius specialistus, kurie jau yra dirbę su panašia medžiaga ir žino, kaip montuoti teisingai.

Lengva montuoti, kai moki

Fibrocementinė plokštelė, arba čerpelė, turi tris pagrindinius tvirtinimus: dvi vinutes ir varinę spraudę. Norint teisingai jas sumontuoti, pirmiausia reikia atidžiai paruošti pagrindą plokštelėms prikalti – grebėstavimą, bei tiksliai susižymėti plokštelių viršutinių ir apatinių smailių vietas. Plokštelė tvirtinama dviem vinutėmis ties centru ir apatine spraude, užspaudžiančia jos apatinę dalį. Spraudė turi būti užspaudžiama tiksliai, kad plokštelė nebarškėtų, po ja nepatektų drėgmės, nepūstų vėjas. Beje, varinės spraudės fasadui ar stogui suteikia ir estetinį akcentą.

„Montuodami „Dacora“ plokšteles, prie lango dalies jas dažniausiai stengiamės apipavidalinti skardos elementais, kartais medžiu, bet dažniausiai siūlome rinktis „Cedral“ lentą, kuri savo tekstūra ir sudėtimi yra visiškai tokia pati kaip plokštelė“, – apie plokštelių montavimą sako „Vilniaus statybų paslaugų grupės“ statybos darbų vadovas Židrūnas Malinauskas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų