Nuo liepos 16 d. individualių namų savininkai galės teikti paraiškas atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui, tarp jų ir saulės elektrinių įrengimo kompensavimui. 2018 m. numatytas paramos biudžetas šiam kvietimui 3,3 mln. eurų. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Klimato kaitos projektų ir registro skyriaus vedėjas Jonas Balkevičius portalo „Structum“ skaitytojus informuoja, kad didžiausia vieno projekto paraiškos suma negalės viršyti 14 500 eurų.
Tiesa, kompensacijos teikiamos tik mažo pajėgumo saulės ir vėjo jėgainėms, t. y. iki 10 kW. Vidutiniškai 100 m2 individualaus namo, kuriame gyvena keturių asmenų šeima, šildymui ir elektrai ekonomiškai efektyviausia yra 5 kW pajėgumo jėgainės.
J. Balkevičius teigia, kad paraiškas atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui individualiuose namuose galės teikti fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys vieno ar dviejų butų gyvenamuosius namus (išskyrus nebaigtus statyti, sodo pastatus).
Klimato kaitos projektų ir registro skyriaus vedėjas pastebi, kad išlaidos atsinaujinančių energijos šaltinių įrenginiams (kietojo biokuro katilams; šilumos siurbliams: oras – oras, oras – vanduo, gruntas – vanduo; plokštiesiems saulės kolektoriams ir vakuuminiams saulės kolektoriams) fizinių asmenų gyvenamosios paskirties pastatuose yra tinkamos finansuoti, kai jos patirtos praėjus ne mažiau kaip penkeriems metams po šių pastatų statybos užbaigimo ar pastatų paskirties pakeitimo procedūrų įvykdymo.
Pašnekovui antrina ir kolektorių gamintojai, patardami apie atsinaujinančios energijos naudojimo galimybes svarstyti dar projekto rengimo metu. Pasak jų, elektrines reikėtų įrengti statybų etape, montuojant inžinerines sistemas. Kitu atveju gali tekti griauti visą namo sieną.
„Mūsų tikslas, kad nuosava elektrinė Lietuvoje būtų ne išskirtinis, o visiškai įprastas dalykas. Todėl paskelbėme palankių sąlygų startą mažajai energetikai. Įgyvendinus daugybę pakeitimų, namie įsirengti elektrinę ir patiems apsirūpinti energija nuo šiol yra paprasta, greita ir finansiškai naudinga. Dabar mažas elektrines įsirengti galima greičiau nei per mėnesį, startuosiančios finansinės paramos priemonės leis nuosavą elektrinę įsirengti jau ir pigiau“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Numatoma, kad vartotojai galės gauti fiksuotą kompensaciją už įrengtą elektrinės galią (kilovatus). Kompensacija bus teikiama ir už per praėjusius trejus metus įrengtas elektrines, ir už per ateinančius kalendorinius metus planuojamas įrengti elektrines. Iš viso iki 2020 m. numatytas paramos biudžetas yra 20 mln. eurų.