Kartais pasiekti įkvėpinančiam rezultatui nereikia aukščiausios kokybės medžiagų ar žinomų prekės ženklų įrankių. Pietų Afrikoje gyvenantis 26-erių Mulalo Nego Negondeni yra puikus įrodymas, kad neįtikėtiną meno kūrinį galima sukurti iš net labai neįprastų medžiagų ir paskatų.
Menininkas 12 savo gyvenimo metų paskyrė projektui „NegoCity“. Tai – jo tėvų namų kieme esantis mini miestas, sukurtas iš perdirbtų medžiagų.
„Kai pirmą kartą pamačiau stadioną, kuriame vyko 2010 metų FIFA pasaulio čempionatas, mane labai sužavėjo jo dizainas. Labai norėjau ten nuvykti ir pamatyti jį savo akimis, tačiau mano šeima negalėjo man to leisti. Todėl vadovaudamasis televizijoje ir laikraščiuose matytais vaizdais, stadioną iš purvo pradėjau statyti savo kieme. Pamaniau, kad matydamas jį kiekvieną dieną jausiuosi kur kas geriau“, – savo istoriją pasakojo menininkas.
Vėliau motina M. N. Negondeni pasiūlė patobulinti savo projektą. Jis pirmojo nacionalinio stadiono konstrukciją naudodamas cementą ir įvairiais atliekas padarė kur kas stabilesnę. Nauja statinio versija buvo tokia didelė, jog jos viduje buvo galima netgi atsisėsti. Tokia buvo projekto „NegoCity“ pradžia.
Stadionas pamažu įkvėpė pastatyti visą Johanesburgo miestą su jį identifikuojančiais objektais. Šiandien jis užima didžiąją dalį kiemo. Menininkas neslepia, kad aplinkiniai ir šeimos nariai iš pradžių jo projektą vertino kaip pernelyg ambicingą. Tačiau dabar prieš akis matydami neįtikėtiną miestą, kurį M. N. Negondeni sukūrė savo rankomis, juo didžiuojasi.
Dabar menininkas projektuoja kur kas didesnio mastelio objektus. O tam turi būti dėkingas būtent 12 metų kurtam projektui, kurį pastebėjo su įvairiomis architektūros studijomis dirbančios kompanijos savininkas.
Žinia apie projektą pasiekė ir nacionalinio stadiono savininkus, kurie M. N. Negondoni ir jo šeimai surengė ekskursiją po objektą. Menininkas netgi turėjo galimybę stebėti rungtynes.
Nors kiemo erdvė yra beveik užpildyta spalvingomis perdirbtų medžiagų struktūromis, menininkas turi didelių ambicijų ateičiai.
„Noriu Pietų Afrikoje pastatyti įspūdingą futbolo muziejų, kuris vadintųsi „2010 FIFA Pasaulio čempionato memorialiniu muziejumi“. Norėčiau, kad su manimi kartu darbuotųsi geriausi Afrikos menininkai. Mano tikslas – 2010 metų palikimą išsaugoti gyvą amžinai, taip pat sukurti darbo vietas menininkams, suteikiant jiems galimybę toliau kurti savo meną ir jį eksponuoti tarptautiniu mastu“, – kalbėjo M. N. Negondoni.
Mulalo Nego Negondeni nuotr.