Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete ką tik diplomus apsigynė pirmieji Kraštovaizdžio architektūros bakalaurai, o nuo rudens startuos ir šios specialybės dvejų metų magistrantūros studijų programa. Lietuvoje ilgą laiką nebuvo rengiami Kraštovaizdžio architektai, tad darbo rinka itin laukia naujų specialistų ir pirmųjų magistro diplomų.
Šiuolaikiniame pasaulyje kraštovaizdžio architektų darbo laukas yra platus ir apimantis daug aplinkos formavimo sričių. Kraštovaizdžio architektai formuoja viešąsias miestų erdves, dalyvauja bendros miesto vizijos kūrime, sprendžia pažeisto kraštovaizdžio regeneravimo uždavinius, o svarbiausia – nuolat siekia aplinkos kokybės gerinimo. Kurdami aplinką žmonės ieško specialistų, kurie gebėtų formuoti tvarios vandentvarkos, atsinaujinančios energijos, produktyvaus kraštovaizdžio ir kitus aplinką tausojančius sprendimus.
Birželį VILNIUS TECH įteikė diplomus pirmiesiems devyniems Kraštovaizdžio architektūros bakalauro studijų programos absolventams. Kraštovaizdžio architektūros magistrantūros studijas nuo rudens pasirinko beveik visi bakalauro studijų programos absolventai. Linda Kepežinskaitė apie savo apsisprendimą tęsti studijas teigia sakanti paprastai: „į magistrą atvedė noras tobulėti profesinėje srityje“.
Lukas Garlauskas taip pat pasirinko tęsti studijas magistrantūroje norėdamas pagilinti žinias: „Be teorinių žinių mokaisi iš savo klaidų, o teorinės žinios gali padėti išvengti klaidų“. L. Garlauskas pabrėžė, kad magistrantūros studijos suteiks galimybę specializuotis, gilintis į temas, kurioms galbūt dirbdamas vien praktikoje negalėtum skirti laiko. Absolventai dalinosi, kad žinia, jog magistrantūros studijose paskaitos vyks po pietų, tik palengvino apsisprendimą studijuoti, nes bus galima studijas derinti su darbu.
VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ Kraštovaizdžio architektė-ekologė Vaiva Marozienė dalyvavo studentų baigiamųjų darbų gynimo komisijoje ir įvertino absolventų profesionalumą: „Noriu pasidžiaugti, kad diplomantai tikrai labai daug žino, patiko platūs ir kontekstualūs sprendiniai, daug aprėpiantis žvilgsnis“. Jai pritarė ir Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus Kraštovaizdžio architektūros poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė: „Džiugino pasirinktų temų įvairovė ir aktualių problemų, pavyzdžiui, tvarios vandentvarkos sureikšminimas ir sprendiniai“.
G. Čeponytė taip pat pažymėjo, kad matomi studentų kokybiški rezultatai neatsietini nuo rengtos įvairiapusės teritorijos analizės, pavyzdžių nagrinėjimo bei bendruomenės įtraukimo į projektavimo procesą. Specialistės palinkėjo Kraštovaizdžio architektūros studijoms augti, daugiau dėmesio skiriant dendrologijai ir kviečiant studijuoti magistrantūroje – gilinti žinias, kurių praktikoje reikia vis daugiau ir įvairesnių.
Kraštovaizdžio architektų profesija vis paklausesnė: jie dirba valstybės, savivaldybių, privačiose projektavimo įmonėse ir sprendžia tiek lokalius, tiek kaimynijos, tiek ir viso miesto kraštovaizdžio tvarkymo ir vystymo uždavinius. Šiuo metu VILNIUS TECH Architektūros fakultete siūlomos vienintelės Lietuvoje Kraštovaizdžio architektūros bakalauro ir magistrantūros studijų programos.