Architektas Ignas Kalinauskas: „Namų estetikai žmonės daug sentimentalesni“


Būsimoje konferencijoje „Structum“ analizuos šiuolaikinio modernaus namo DNR. Vienas iš pranešėjų studijos „Archispektras“ architektas, kūrybos vadovas Ignas Kalinauskas sako, kad modernus namas tikrai nebūtinai turi būti brangus.

Lietuva neatsilieka nuo tendencijų

Architekto I. Kalinausko projektai ne kartą buvo pastebėti ir apdovanoti. Pernai studijos „Archispektras“ kurtas individualus namas Kaune buvo išrinktas 2020 m. geriausiu gyvenamuoju namu Lietuvoje. Anot pašnekovo, esminė kompozicinė idėja buvo suskaidyti klientų užduotą namo programą į atskirus tūrius, kurie būtų optimaliai pritaikyti reikiamo dydžio suplanuotoms patalpoms.

„Tokiu būdu namas susmulkėjo iki tinkamo urbanistiškai rajono mastelio, o pildant užduotą programą tūriai suprojektuoti skirtingo aukščio. Jie plane prastumti taip, kad tarp jų susiformuotų uždara terasa. Nors bendra namo forma pakankamai dinamiška, tačiau sujungta iš atskirų dvišlaičių archetipinių namo dalių. Tokios stilistikos architektūra buvo pasirinkta diskutuojant su klientais pačioje projektavimo pradžioje“, – pasakoja I. Kalinauskas.

Namo didžiausios stiklo plokštumos atveria vaizdą į mišką, o fasadai į kaimynus yra gerokai uždaresni. Pasak architekto, šį individualų namą galima būtų laikyti šiuolaikiniu modernaus namo pavyzdžiu.

„Projektuodami į jį žiūrėjome kaip į tipinio lietuviško namo evoliuciją. Klausėme savęs, kas yra lietuviškas namas ir koks jis turėtų būti šiandien. Tikriausiai šio namo sėkmę daugiausia ir lėmė pasiekta tinkama pusiausvyra tarp atpažįstamo įprasto namo įvaizdžio ir modernių technologinių ar kompozicinių sprendimų, kurie buvo įvertinti ir profesionalų“, – atskleidžia architektas.

I. Kalinausko teigimu, Lietuvoje norėtųsi matyti daugiau modernių pastatų, kurie stebintų ir džiugintų kokybiška šiuolaikine architektūra. „Tačiau ar mes galime prilygti olandams ar skandinavams architektūros ir miestų planavimo patirtimi bei visuomenėje susiformavusiais estetikos standartais?“ – retoriškai klausia pašnekovas.

Visgi teigiamų poslinkių ir šviesi ateitis matyti. Pasak I. Kalinausko, Lietuva vystosi dideliu greičiu ir stebimi geriausi modernios architektūros pavyzdžiai niekuo nenusileidžia pasaulio tendencijoms ir tampa vis labiau vertinami plačiosios visuomenės.

Išmanus ar sumanus namas?

Architekto tikinimu, namo modernumo nereikėtų sieti su jo technologine pažanga ar investicijų į jį dydžiais.

„Modernus namas nebūtinai turi būti išmanus technologine prasme. Kaip ir išmanusis namas gali būti visiškai nemodernus. Jeigu kitos namo charakteristikos bus pasenusios, net ir papildomi išmanieji sprendimai nepavers namo moderniu“, – pabrėžia pašnekovas.

I. Kalinauskas modernų namą būtų linkęs vadinti sumaniu, o ne išmaniu. Anot jo, modernus namas yra toks, kuriame sumaniai išspręsti tokie tvarumo klausimai kaip saulės patekimas į patalpas, neaukojant gyvenimo kokybės ar vaizdo pro langus: „Šiuolaikiniame name turėtų būti sumaniai išspręstos detalės ir netikėtai panaudotos medžiagos. Tik tokie namai, kuriuose yra naujas ar patobulintas senas elementas, kurie plečia architektūros teorijos diskursą arba prisideda prie technologinio vystymosi, gali būti vadinami moderniais. Bendrąja prasme modernūs yra tie dalykai, kurie išnaudoja šių laikų galimybes ir kelia klausimų ateičiai.“

Technologijoms architektūroje atsargesni

Architektas sako, kad technologijų galimybės architektūroje nėra taip greitai įsisavinamos ir priimamos visuomenės kaip, tarkime, automobilių ar mobiliųjų įrenginių pramonėje.

„Juk dauguma svajoja apie naujausią „Iphone“ ar automobilį „Tesla“, tačiau, apklausus tuos pačius žmones, didelė dalis tikrai mieliau gyventų mūriniame name su klasikinio stiliaus baldais. Namų naudojimui ir estetikai žmonės daug sentimentalesni ir konservatyvesni. Galbūt taip yra todėl, kad dažniausiai žmogaus gyvenamosios aplinkos keitimas yra daug retesnis reiškinys nei mobiliojo telefono ar automobilio, tad perėjimas į naują modernią ir išmanią gyvenamąją aplinką iš senosios taptų per dideliu šuoliu keičiant įpročius. Atsiranda baimė ir abejonė, ar to reikia“, – sako pašnekovas.

I. Kalinauskas pateikia ir keletą patarimų, kurie padėtų įsirengti šiuolaikiškus, modernius namus. Pasak jo, svarbiausia namų aplinka būtų patogi ir raminanti, neperkrauta detalėmis, formomis ir spalvomis.

„Juk į namus grįžtame ilsėtis. Pradėdamas projektuoti visuomet siekiu sutvarkyti erdvę taip, kad ji būtų lengvai skaitoma tūriškai, kad kiekvienas interjero elementas būtų savo vietoje ir jų būtų tik tiek, kiek reikia. Kalbant apie technologijas, svarbiausia yra inovatyvūs ir tvarūs šildymo sprendimai. Vengti reikia dalykų, kurie nebus naudojami, tačiau tai kiekvieno gyventojo asmeniniai įpročiai ir pasirinkimas“, – tikina architektas.

Jo manymu, modernus namas Rytų ir Vakarų pasaulyje suvokiamas panašiai, nes egzistuoja bendros tendencijos ir prieinamos tos pačios technologijos: „Globaliame pasaulyje galimybės labai suvienodėja. Taigi skirtumai labiausiai juntami tik tarp šilto ir šalto klimato vietovių dėl skirtingų pastatų savybių aktualumo. Žvelgiant iš architektūrinės pusės, atsiranda daug kultūrinių, konteksto ypatybių, kurias architektai stengiasi pabrėžti. Taip pat skiriasi architektūros mokyklos ir ideologinės kryptys. Taigi pasaulis išlieka labai įvairiaspalvis.“

Vaidoto Darulio ir Juozo Kamensko nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų