Klaipėdos miestas išsikėlė tikslą iki 2030 metų tapti vienu iš šimto klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų Europoje. Tai Lietuvos uostamiestis sieks daryti dalyvaudamas Europos Komisijos iniciatyvoje „Miestų misija“.
2021 m. pabaigoje Europos Komisija pateikė informaciją apie iniciatyvą „Miestų misija“, kviečiančią Europos miestus tapti vienais iš 100 neutralių klimatui Europos miestų. Misijos esmė yra prisidėti prie Žaliojo kurso įgyvendinimo skatinant išmanumą ir klimato neutralumą miestuose, sutelkiant vietos valdžios institucijas, piliečius, įmones, investuotojus ir regioninės bei nacionalinės valdžios institucijas.
Misijos tikslas iki 2030 m. Europos Sąjungoje sukurti bent 100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų ir užtikrinti, kad šie miestai taptų eksperimentų ir inovacijų pavyzdiniais centrais visiems Europos miestams.
Klaipėdos miesto tarybos 2021 m. gruodžio 22 d. sprendimu, išreikštas miesto pritarimas teikti paraišką (klausimyną) atrankos komisijai, kuri atrinks 100 Europos miestų, dalyvausiančių Miestų Misijoje.
Miestų misija – vienos pagrindinių Europos Sąjungos iniciatyvos „Horizontas Europa“ dalis. Iniciatyva „Horizontas Europa“ į mokslinius tyrimus ir inovacijas, susijusias su Miestų misija (pvz., mobilumo, energetikos, miestų planavimo srityse), 2021–2023 m. planuoja investuoti apie 360 mln. Eur.
Norint dalyvauti šioje Misijoje miestams reikėjo užpildyti ir pateikti labai išsamų plačios imties klausimyną. Klausimynui užpildyti Klaipėdos miesto savivaldybės administracija sudarė darbo grupę, į kurią deleguoti įvairių sričių atstovai ne tik iš Klaipėdos m. savivaldybės administracijos, bet ir iš Klaipėdos įmonių /įstaigų/ organizacijų, kurie ir padėjo užpildyti klausimyną. Klausimynas pateiktas sausio 27 d. Pagal misijos darbotvarkę 100 ES miestų, kurie bus atrinkti joje dalyvauti, bus skelbiami kovo mėnesį.
Klaipėda – unikalus mėlynosios ekonomikos miestas, kuriame vyksta labai platus ekonominių veiklų susijusių su jūra spektras – tai ir laivyba, logistika, uosto vystymas, žuvininkystė, akvakultūra ir energijos gavyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių.
Miestas unikalus savo lokacija ir gamtiniais ištekliais – teritoriniu požiūriu jis jungia savyje urbanizuotas ir pramonės teritorijas bei UNESCO saugomą nacionalinį parką ir NATURA 2000 teritoriją, šliejasi prie Lietuvos Pajūrio regioninio parko teritorijos, gamtinių išteklių požiūriu – tai miestas, kuriame kertasi vandens arterijos – upės, kanalas, Kuršių marios ir jūra, sudarydamos sąlygas šiai vietai būdingai biologinei įvairovei. Todėl miestui labai svarbi gamtos, žmonių bei verslų tvari ekosistema.
Klaipėdos miesto ambicija – būti miestu, kuriame vystoma mėlynoji ekonomika, palaikoma žiedinės ekonomikos iniciatyva, tvarus transportas, žalia urbanistika, saugoma ir tausojama biologinė įvairovė, ypač akvakultūros plėtojimo ir Baltijos jūros gyvūnų populiacijų saugojimo srityse, kur stiprinamos gamtinio karkaso struktūros, užtikrinta klimato kaitos poveikiui atspari ekosistemų pusiausvyra, išlaikomi ir didinami natūralūs absorbentai darniai naudojant miškų paskirties žemes, kuriant gamtos ir urbanistinių elementų balansą, plačiai taikant gyventojų gyvenimo ir poilsio sąlygas gerinančius žaliosios infrastruktūros ir gamtos procesais pagrįstus sprendimus stichinių nelaimių žalos prevencijai ir atkūrimo įrenginių plėtrai.
Šios ambicijos miestas sieks nepriklausomai nuo to ar bus nominuotas Misijos dalyviu, tačiau Misija labai paspartintų keliamų tikslų įgyvendinimą.