Greičiausiai pagalvojote apie Honkongą. Juk jame yra daugiau dangoraižių nei bet kuriame kitame planetos mieste. Tačiau tai nereiškia, kad šis miestas yra vertikaliausias, – atlikusi urbanistų apklausą, rašo žurnalistė Matthev Keegan.
Honkonge yra 355 pastatai, kurių aukštis didesnis nei 150 metrų. Norint atsidurti ant aukščiausios miesto panoramos Jums teks pakilti į 100-ąjį, 494 metrų aukščio prekybos centro pastato, aukštą. Už tai Jūs gausite miesto džiunglių panoramą su blizgančiu Viktorijos uostu ir aukštybinių pastatų grupėmis, kurios primena teatrą. Vis dėlto, kiti miestai stiebiasi į viršų įvairiomis priemonėmis, todėl konkuruoja su Honkongu, dėl vertikaliausio miesto statuso.
Remiantis pastatų duomenų tyrimų kompanija „Emporis“, Seulas Pietų Korėjoje turi daugiau aukštybinių pastatų, nei bet kuris kitas miestas. Jame suskaičiuojama net 16 359 tokių pastatų. „Emporis“ aukštybinį pastatą apibrėžia kaip ne mažesnį kaip 35 m arba 12 aukštų namą.Antroje vietoje – Maskva. Rusijos sostinėje – 12 317 aukštybiniai statiniai. Trečioje vietoje – Honkongas, turintis 7 913 tokius pastatus.
Kalbant apie aukščiausius pastatus pasaulyje, Honkongas net nepatenka į pirmąjį dešimtuką. Pirmąją vietą jau daugelį metų užima Dubajaus „Burj Khalifa” dangoraižis, siekiantis 828 metrus. Šiuo metu Dubajuje statomi dar 50 dangoraižių. Tai apima 1300 m aukščio „Dubai Creek“ bokštą, kuris, kaip tikimasi, bus užbaigtas 2020 metais.
Tuo tarpu Pietų Kinijos miestas Šendženas yra pasaulinis lyderis, nesustabdantis naujų dangoraižių statybos projektų vystymo. Jau trečius metus iš eilės miestas džiaugiasi turėdamas beveik 10 % viso pasaulio aukštybinių pastatų.
Dangus yra riba
Ar yra aukštis, kurio neturėtume siekti?
„Praktiniu požiūriu šiandieninė konstrukcinė inžinerija gali leisti pastatyti dviejų kilometrų aukščio pastatą. Nors šios statybos ir būtų brangios. Tačiau aukštybiniai pastatai be susisiekimo jungčių yra niekas kitas, kaip niekam nereikalinga kosntrukcija. Privalome kurti lygias sąveikas”, – sako Daniel Safarik iš CTBUH.
Kai kurie architektai ir miesto dizaineriai, nori, kad vertikalus gyvenimas būtų kuo aukštesnis ir populiaresnis. Jie numato ateitį, kurioje mes gyvename tarpusavyje sujungtais mega-pastatis, kiekviename iš jų yra visi miesto elementai. Tad teoriškai mums niekada nereiktų išeiti į lauką. Kenneth Kingas ir Kellogg Vongas, vertikaliojo miesto architektai, teigia, kad tai yra tvaraus gyvenimo sprendimas. „Didelės talpos, didelio efektyvumo ir itin aukšti pastatai užima gana mažą, be automobilių stovėjimo aikštelių, žemės sklypą. Jame yra visa infrastruktūra patogiai dirbti, sportuoti, poilsiauti, mokytis, praleisti laiką teatruose ar kultūriniuose renginiuose. Tad kodėl reikia ieškoti alternatyvų?“, – sako jie.
Pakeis standartizuotus projektus
Galbūt šie tarpusavyje susieti mega-bokštai – ar kažkas panašaus į juos – nėra tokia tolima ateitis, kaip buvo manoma iki šiol. „Aš tikrai tikiu, kad kai kurie žmonės gyvens tokiuose tarpusavyje susietuose kompleksuose, ypač didelio tankio miestuose. Tarkim, Čongčingo mieste, Kinijoje, beveik baigtas statyti kompleksas „Raffles City “, t.y. mažo miesto dydžio kompleksas. Jis turės vieną iš ilgiausių ir aukščiausių dangaus tiltų pasaulyje. “, – sako inžinierius D. Safarikas.
Honkonge gimęs architektas Lap-chi Kwong, su amerikiečių partneriu Alison Von Glinov, tiki, jog aukštybinių pastatų projektai palaidos standartizuotus sprendimus. Jų siūlomas dizainas sudaro daugiau galimybių susitikti su savo kaimynais. Jie butus tiesiog „krauna vieną ant kito”, vietoje dabar įprastos horizontalios struktūros.
„Honkonge manome, kad tai gali būti ypač įdomi patirtis. Juk žmonės iš tikrųjų gali gyventi vertikaliai, kaupdami įvairias patirtis, keliaudami per skirtingus statinio lygius. Būdas, kuriuo mes nusprendėme kurti gyvesnes bendruomenes, dangoraižio tipologijoje, yra ištrinti koridorių. Vietoj to mes sukuriame „apyvartos” erdves, kurios gali būti lankstesnės ir tapti draugiškomis erdvėmis bendruomenei“, – sako architektas Von Glinov.
Ar aukščiausius dangoraižius statantis Dubajus, ar daugiausiai jų turintis Seulas yra vertikaliausi miestai? Akivaizdu tai, kad didėjanti populiacija ir nekilnojamojo turto įperkamumas miestų vertikalumą didins toliau, o architektams teks sugalvoti naujus sprendinius kurti ne pastatus mieste, o miestus pastatuose.
Alamy Stock nuotr.