Privačių namų savininkai turi galimybę patys spręsti, kokias nuotekų sistemas nori įsidiegti. Specialistų teigimu, absoliuti dauguma žmonių renkasi įprastas, todėl vėliau ilgus metus gyvena klausydamiesi kanalizacijos šniokštimo. Ar verta investuoti į mažatriukšmes sistemas?
Esmė – užtikrinti akustinį komfortą
Triukšmas ir vibracija – dvi blogybės, lydinčio namus, kuriuose įmontuotos paprastos nuotekų sistemos. Mažatriukšmės nuotekų sistemos užduotis – sustabdyti vibracijas ir skleisti kaip įmanoma mažiau garso. Tiesa, garsas iš tokių vamzdžių dar šiek tiek sklinda, tad mažatriukšmius vamzdžius reikia apdengti garso izoliacine medžiaga.
„Mažatriukšmės sistemos yra privalomos viešuosiuose pastatuose, o privatiems butams ar namams tokie reikalavimai nenumatyti. Vis dėlto tai aktualu visiems, nes ši nedidelė investicija labai padidina akustinį komfortą namuose“, – pasakoja nuotekų sistemų ekspertas Povilas Kivaras.
Pabrangimas itin menkas
Rinkdamasis butą, žmogus turi atkreipti dėmesį, kokie vamzdynai bus naudojami ar jau panaudoti, nes su tokiais teks gyventi ilgai – jie keičiami tik statant namą arba renovacijos metu. Statant ar remontuojant namus norisi sutaupyti. Tačiau šiuo atveju sutaupymas būna itin menkas, o nepatogumų dėl sutaupymo lieka daug, teigia specialistas.
„Diegiant nuotekų sistemą, svarbūs keli dalykai. Pirmiausia – medžiagų ir pačios sistemos kokybė, kad vamzdžiai tarnautų, kaip jiems ir numatyta, 50 metų. Kokybiškos sistemos yra gaminamos iš mineralizuoto polipropileno, ir ieškant kuo pigiau yra nemaža tikimybė įsigyti nekokybiškus produktus. Antra – teisingas sumontavimas naudojant laikiklius, skirtus būtent mažatriukšmei nuotekų sistemai, nes esant sistemos sąlyčiui su pastato konstrukcija, vamzdžių vibracija gali persiduoti net į tolimiausius kambarius. Ir trečia – tyrimais turi būti įvertintas sistemos triukšmo lygis, o pati sistema sertifikuota kaip mažatriukšmė. O koks kainos skirtumas? Lyginant paprastas sistemas su mažatriukšmėmis, diegiant pastarąsias statybos ar remontas pabrangsta 20–30 eurų“, – patarimais ir jų privalumais dalijasi P. Kivaras.
Lemia ne sienelių storis
Žmonės paprastai galvoja: kuo storesnė vamzdžio sienelė, tuo geriau sulaiko triukšmą. Tenka juos nuvilti – taip nėra. „Jeigu garso sulaikymą lemtų tik sienelės storis, vamzdžiai būtų gaminami iš pigiausių medžiagų ir storomis sienelėmis. Netiesa ir tai, jog svarbiausia yra medžiagos tankis, nes ir su mažesnio tankio medžiagomis galima pasiekti tuos pačius ar geresnius sistemos akustinius rezultatus“, – sako P. Kivaras.
Jo teigimu, mažagarsė nuotekų vamzdžių sistema iš kitų rinkoje esančių sistemų išsiskiria tuo, kad yra sudaryta iš trijų sluoksnių: vidurinio, kuris gaminamas iš mineralizuoto polipropileno, bei išorinio ir vidinio, kurie gaminami iš paprasto polipropileno. Tokiu būdu taip pat efektyviai slopinamas triukšmas, kaip ir konkurentų gaminių, bet su plonesne vamzdžio sienele. Tą patvirtina atliekami akustiniai testai „Fraunhofer“ laboratorijoje. Pati nuotekų sistema dėl to yra lengvesnė. Sistemą sudaro 50, 75, 110 ir 160 mm skersmens vamzdžiai ir jungtys.