Vilniui susiduriant su pakuočių ir pakuočių atliekų konteinerių trūkumu individualiems namams, gamintojų ir importuotojų organizacijos atsisako finansuoti tokios infrastruktūros įsigijimą, nors tokią prievolę organizacijoms numato įstatymas.
„Nors rūšiavimo infrastruktūrą pakuotėms ir pakuočių atliekoms finansuoti turėtų gamintojų ir importuotojų organizacijos, matydama, kad šios su savo užduotimis nesusitvarko, Valstybė joms pasiūlė milžinišką pagalbą. Aplinkos ministerija skyrė dotacijas, o Vilniaus miesto savivaldybė pasiūlė savo administracinius resursus, rengė paraiškos dokumentus dotacijai gauti, tačiau gamintojų ir importuotojų organizacijos nesutiko į projektą įnešti savo dalies“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės Energetikos skyriaus vedėjas Ilja Karužis.
Atsižvelgiant į šiuo metu esamą nepakankamą pakuočių ir pakuočių atliekų infrastruktūrą mieste, Vilniaus miesto savivaldybės administracija ketino Aplinkos projektų valdymo agentūrai teikti paraišką individualiems pakuočių ir pakuočių atliekų surinkimo konteineriams įsigyti, pasinaudojant Aplinkos ministerijos skiriama dotacija.
Tačiau teikti paraišką dotacijai gauti savivaldybės galėjo tik su sąlyga, kad ne mažiau nei 50 proc. finansavimo skirs gamintojus ir importuotojus atstovaujančios organizacijos. Vilniaus miesto savivaldybės administracija kreipėsi į gamintojų ir importuotojų organizacijas – VšĮ „Žaliasis taškas“, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ ir VšĮ „Gamtos ateitis“, tačiau šios nurodė, kad svarstytų finansuoti 50 proc. įsigyjamų konteinerių tik ne trumpiau nei per 4 metus, žinodami, kad tokia nuostata prieštarauja Lietuvos Respublikos mokėjimų, atliekamų pagal komercines sutartis, vėlavimo prevencijos įstatymui.
Įstatymo nustatyta tvarka, komercinėse sutartyse viešasis subjektas už perduotas prekes privalo atsiskaityti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo sąskaitos faktūros, lygiaverčio dokumento arba prekių gavimo dienos. Suprasdamos kad sostinės savivaldybė šių sąlygų pažeisti negali, organizacijos faktiškai atsisakė prisidėti prie projekto įgyvendinimo.
Identiška situacija buvo susidariusi ir 2020 m. Tada gamintojų ir importuotojų organizacijoms atsisakius prisidėti prie pakuočių atliekų surinkimo konteinerių plėtros nustatytais terminais, Aplinkos projektų valdymo agentūra, pagal Vilniaus miesto savivaldybės administracijos prašymą, pakeitė dotacijos sutarties sąlygas dėl gamintojų ir importuotojų organizacijų prisidėjimo finansuojant pakuočių ir pakuočių atliekų konteinerių įsigijimą ir taip leido savivaldybei pasinaudoti subsidijomis bei įsigyti ir išdalinti atliekų turėtojams 1040 vnt. konteinerių be gamintojų ir importuotojų organizacijų indėlio.
Šį kartą Aplinkos projektų valdymo agentūra atsisakė pakeisti nustatytas sąlygas. Toks sprendimas užkirto kelią Vilniaus miesto savivaldybės aprūpinimui reikalingais pakuočių ir pakuočių atliekų konteineriais.
Vilniaus miesto savivaldybė primena, kad pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuojantys teisės aktai numato pareigą finansuoti pakuočių ir pakuočių atliekų surinkimo infrastruktūrą gamintojų ir importuotojų organizacijoms.
2021 m. Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos ministeriją ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetą, siekiant tiksliau apibrėžti gamintojų ir importuotojų organizacijų teises ir pareigas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme, tačiau įstatyme atlikus tik dalinius pakeitimus detalesnius reikalavimus nuspręsta perkelti į poįstatyminius teisės aktus. Juos šiuo metu rengia Aplinkos ministerija.
„Kol kas jokių faktinių pokyčių nepajautėme. Vis dar esame situacijoje, kurioje gamintojų ir importuotojų organizacijos leidžia sau nevykdyti dalies pareigų. Tikimės, kad Aplinkos ministerija atsižvelgs į aplaidžiai vykdomas organizacijų pareigas ir įtvirtins griežtesnę tvarką jų atžvilgiu. Tik taip galėsime ginti gyventojų interesus“, – pabrėžia I. Karužis.