Dizainerių komanda, vadovaujama Faris Rajak Kotahatuhaha, siūlo pakartotinai užšaldyti jūros vandenį Arktyje. Gal ir neįtikėtinai paprasta, tačiau veiksminga laikina priemonė kovoje su visuotiniu atšilimu būtų paremta povandenio laivo gaminamais miniatiūriniais ledkalniais, kuriuos paleistų į Arktį.
Indonezijos dizaineris povandenio laivo prototipą sukūrė su bendradarbiais Denny Lesmana Budi ir „Fiera Alifa“, Siamo architektų asociacijos organizuotame tarptautiniame konkurse.Komanda užėmė antrąja vieta konkurse už geoinžinerijos pasiūlymą iš naujo užšaldyti Arktį ir paversti jūros vandenį naujais ledo laukais.
Norėdami sukurti miniatiūrinius ledkalnius, dizaineriai siūlo į povandeninius laivus panašius indus, kuriuose būtų užšaldomas jūros vanduo į šešiakampius ledo blokus. „Pagrindinis šios idėjos tikslas yra atkurti poliarinę ekosistemą, kuri turi tiesioginį poveikį pasaulinio klimato pusiausvyrai“, – teigė dizaineris ir pridūrė, kad pagal šį scenarijų „geriau užkirsti kelią nei išgydyti“.
Nauja viešbučio funkcija
Tyrėjai teigė, kad sukurta koncepcija gali būti atsakymu į klausimus, susijusius su žemės poliarinio ledo tirpimu. Dizaineriai mano, kad šiuo metu per daug akcentuojama miestų apsauga nuo kylančio jūros lygio, o ne ieškomas problemos sprendimas jos ištakose.
Prieš užšalimą jūros vanduo būtų surenkamas į šešiakampius rezervuarus. Povandeninis laivas panardintų užšaldymui surinktą jūros vandenį į centrinį šešiakampį rezervuarą. Tuomet turbinos būtų naudojamos pūsti šaltą orą ir taip pagreitinti užšalimo procesą.
Šio proceso metu laivas grįš į jūros paviršių, o rezervuaras bus uždengtas, kad apsaugotų jį nuo saulės spindulių. Norint pagreitinti procesą, išfiltruoti druską iš vandens, būtų naudojama atvirkštinio osmoso sistema. Atvirkštinio osmoso sistemos yra viena iš pažangiausių technologijų, kuri vandenį išvalo beveik nuo bet kokių gamtoje esančių priemaišų ir vandenį teršiančių. Vandeniui užšalus, laivas vėl panertų, palikdamas „ledo kūdikį“, kurio tūris siektų 2027 kubiniai metrai. Šie miniatiūriniai ledkalniai susiburtų į korio schema ir taip susidarytų didesnė ledo plūdė.
Efektui padidinti reiktų bent kelių tokių ledkalnių gaminimo indų. Povandeniniai laivai būtų pakankamai dideli, kad tilptų papildomos funkcijos, pavyzdžiui, poliarinių tyrimų centrai ir povandeniniai viešbučiai, kurių įrengimas, pasak Kotahatuhaha, padėtų finansuoti projektą.
Mokslininkų bendruomenė neslepia skeptiškos nuomonės apie šią iniciatyvą. Pasak jų, toks projektas būtų ne adekvačiai brangus, ypač jeigu norima pasiekti realių rezultatų. Kita vertus, rezultai būtų trumpalaikiai, todėl didesnės įtakos klimatui nepadarytų. Mokslininkai teigia, kad visos iniciatyvos yra sveikintinos, tačiau jeigu nebus sumažinama tarša, šie ir panašūs projektai bus tiesiog pasmerkti žlugti.
Kontraversiški pasiūlymai
Tai nėra pirmoji idėja kovai prieš klimato kaitą. Didelio visuomenės dėmesio sulaukė augančios salos projektas pagal MIT. MIT ir Maldyvų tyrėjai siūlo naują salų ir pakrančių plėtros metodą. Mokslininkai pasiūlė pakrančių bendruomenes, kurioms klimato pokyčiai gali atnešti daugiausiai žalos, gelbėti su naujais povandieniniais objektais, kurie skatina paplūdimių ir salų augimą.
Projektas „Augančios salos“ yra Masačusetso technologijos instituto savianalizės laboratorijos „Assembly Lab” ir Maldyvų organizacijos „Invena“ darbas. Jie susibūrė ištirti, kaip dizainas galėtų sustabdyti pakrančių eroziją ir jūros lygio kilimą – dvi problemas, susijusias su augančia pasauline temperatūra. Įdomiausia tai, kad tyrėjų sukurtos sudėtingų formų, pripučiamos struktūros paskatina ant šių struktūrų savaime susidaryti smėlio kopas ir salas. Pasak tyrėjų, toks paprastas sprendimas gali bent dalinai išspręsti krantų erozijos problemą.
Niujorke architektūros firma BIG dirba prie plataus masto apsaugos nuo potvynių sistemos, kad apsaugotų Žemutinį Manheteną nuo potvynio bangų. „Hassell“ ir MVRDV pasiūlė priemonių seriją, skirtą apsaugoti San Franciską ir aplinkinį įlankos rajoną nuo vandens sukeliamos žalos.
Kitas radikalus pasiūlymas, kuris sulaukė kontraversiškų vertinimų buvo sukurti milžiniškų plūduriuojančių skėčių seriją, kuri taip pat galėtų padėti papildyti Arkties ledynus.
Projekto autorių nuotr.