42-ame aukšte esantis vertikalusis dangoraižis, „Raffles City“ projekte, galėtų padėti išspręsti perpildytų miestų problemas, o gal jis tiesiog leis turtingiesiems pasiekti „dangų”?
6 000 statybininkų sunkiai dirbo didelėje aikštelėje, iš kurios atsiveria Jangdzės ir Jialingo upių santakos Kinijos pietvakarinėje Chongqingo dalyje. Prie upių krantų iškilo aštuoni dangoraižiai: du aukštesnis nei 350 metrai ir šeši – 250 m. „Raffles City” projektui vadovavo architektas Moshe Safdie. „Horizontalus dangoraižis“ yra pastatytas ant 42 aukšto, taip jungdamas keturis pagrindinius dangoraižius. Tai 134 000 kvadratinių metrų parduotuvių, biurų, gyvenamosios paskirties, pramogų, transporto ryšių ir viešojo parko erdvė.
Šioje seisminėje zonoje neretai būna žemės drebėjimų, todėl dangoraižis „plūduriuoja“ ant kitų dangoraižių. Iki šiol to nebuvo niekur pasaulyje. Darbuotojai ir lankytojai gali užkilę į horizontalųjį dangoraižį, horizontaliai judėti per visus aštuonis aukštus. Tankiuose miestuose, tokiuose kaip Čongčingas, nėra daug vietos viešiesiems parkams, todėl architektai nusprendė žaliąsias zonas taip pat pakelti į dangų.
Dangoraižių komplekse yra viešoji observatorija, senjorų klubas, viešbučio vestibiulis ir keli restoranai, taip pat panorama, „Raffles City Chongqing“ komplekse taip pat yra 230 000 kvadratinių metrų prekybos centras, 1400 gyvenamųjų apartamentų, prabangus viešbutis, kurio plotas sieks 160 000 kvadratinių metrų.
Dviejų aukštų miestas
Architektas neslėpė, tikįs, kad reikia išplėsti idėją pastatus ir net infrastruktūrą sujungti. Vis dėlto, kyla pavojus, kad šie architektūros kūriniai bus skirti tik nedaugeliui žmonių. „Tai suteikia mums galimybę rinktis, kaip suprasti pastatą. Gyvenimo ore pasekmė – galimybė sukurti kelių aukštų miestą“, – sako bendrovės „ThyssenKrupp“, pristačiusios horizontaliuosius liftus, generalinis direktorius Michael Cesarz.
„JLL Asia Pacific“ energetikos ir tvarumo paslaugų vadovas Matthew Cliffordas mano, kad susiję aukšti pastatai gali turėti teigiamą poveikį, pvz., padėti išvengti arba bent jau kontroliuoti klimato taršą. Tačiau jis įspėja: „Jūs turite labai kruopščiai galvoti apie tai, kaip žmonės naudojasi pastatu“. Dviejų aukštų miestas suteikia galimybes klasiniam visuomenės susiskaldymui.
„Raffles City Chongqing“ projekte dauguma patogumų bus atviri visuomenei. Projektas apims viešąjį parką aplink dangoraižius, netoliesi metro ir autobusų susisiekimo stotelės.
Įkvėpė tradiciniai kiniški burlaiviai
Paklaustas apie architektūrinę koncepciją, architektas pripažįsta, kad dizianą įkvėpė tradiciniai Kinijos burlaiviai. „Mažai išlenkti horizontalųjį dangoraižį palaikantys pastatai yra skirti plaukti laivu, grįždami atgal į regiono prekybos paveldą. Prekės buvo gabenamos laivais, Jangdzės ir Jialingo upėmis”, – sakė Moshe Safdie. Architektai pastebi, kad šiame projekte yra skirtingi lygiai: parkų, metro, automobilių stovėjimo aikštelės. Siekiama demokratizuoti pastatus, kad jis pritrauktų žmones.
Projekto užsakovas „CapitaLand“ yra viena didžiausių Azijos nekilnojamojo turto bendrovių. Kompanijos atstovai paskelbė, kad dabar daugiausiai dėmesio sutelkė į sudėtingos struktūros interjerą. Į horizontaliojo dangoraižio interjerą buvo „persodinti medžius“.
„Paprastai projektuojant dangoraižius yra laikomasi tokios tendencijos: turėti porą aukštų žmonėms, o viršutinius aukštus rezervuoti prabangiems būstams. Mes negalime to visiškai atsisakyti. Todėl viskas kas geriausia bus viršutiniuose aukštuose“, – rašo nekilnojamojo turto ekspertai.
Po šešerių metų statybų, šiemet dangoraižių kompleksas atidarytas. CNN paskubėjo paskelbti apie šio inžinerinio ir architektūrinio stebuklo statybų pabaigtuves. Visas gigantiškas kompleksas užima 1,12 mln. kvadratinių metrų plotą, 250 metrų ilgio „Skybridge“, pavadintas „Crystal“, yra vienas didžiausių pasaulyje.
Architektas Moshe Safdie sukūrė garsųjį projektą „Marina Bay Sands” Singapūre ir „Yad Vashem” Holokausto muziejų Jeruzalėje.
CNN ir„The Quardian” informacija ir vizualizacija