Anykščiai – sparčiais žingsniais XXI a. miesto kurorto statuso link


Anykščiai – išskirtinė Lietuvos kultūros vietovė, kurioje per du šimtmečius koncentravosi unikalūs gamtos, istorijos, kultūros ir meno ženklai. Taip šie gamtos ženklai tapo ir kultūros simboliais, o unikalūs Anykštijos gamtovaizdžiai – Lietuvos kultūros sielovaizdžiais.

Pasak architektės Daivos Gasiūnienės, į klausimą, kokia yra Anykščių miesto urbanistinė vizija, – atsakyti vienu sakiniu neįmanoma. Tai ir Anykščių istorijos įdarbinimas, identiteto stiprinimas. Tai ir miesto centro pertvarka ir revitalizacija. Tai ir nuosekli urbanistika, darni architektūra, tvari estetika. Tai ir botaniškas ir belvederiškas miestas, kaip Naujo tipo kultūrinis kurortas. Lėtasis miestas, ramus, pėsčias miestas. Ekologiškas ir sveikas miestas. Atviras bendramintiškoms idėjoms, bendradarbiavimui ir tvarioms investicijoms miestas. Komunikuojantis kultūrinis fenomenas kaip Anykščių formatas. Pilietiškas, bendruomeniškas, nuoseklus, planuojamas miestas.

Anykščiai

Svarbiausias projektas pastaraisiais metais, ryškiausiai pakeitęs Anykščių miesto veidą, pasak pašnekovės, tai dar 2015 metais UAB „Metro architektūra“ architektų Pauliaus Kisielio, Juliaus Biliūno, Tautvilės Džiugytės, Irmos Javtokės ir Algimanto Mačiulio parengtas techninis projektas, kuriame įkūnyta vizija sukurti patrauklią, reprezentacinę viešųjų erdvių ir šiuolaikinės architektūros sintezę, suteikti miesto vartams atpažįstamą charakterį, pabrėžiantį visuomeninę, kultūrinę funkciją. Šis projektas įgyvendintas 2021 metų pabaigoje.

Itin svarbus darbas, parengtas 2021 metų pabaigoje – tai architekto Audriaus Karaliaus, kuriuo siekiama nubrėžti Anykščių miesto strategijos gaires, leisiančias Anykščių miesto infrastruktūrą ir esamą įvaizdį paversti į šiuolaikinį XXI amžiaus miestą kurortą, išsiskiriantį individualiu ir savitu veidu.

Anykščiai

Anykščiuose pradėtas įgyvendinti nepaprasto svarbumo projektas – tai viešųjų erdvių perplanavimas, atnaujinimas, pažiūrint kitu kampu į kvartalinę daugiabučių renovaciją trijuose daugiabučių gyvenamųjų namų Ramybės, Pušyno I ir Pušyno II daugiabučių namų kvartaluose. Trijų kvartalų aplinka po statybos dabar vykdomų darbų atrodys iš esmės kitaip. Jaunų architektų Andriaus Ropolo, Jautros Bernotaitės, Pauliaus Vaitiekūno ir kraštovaizdžio architektės Sigitos Simonos Paplauskaitės parengtas projektas su humaniška viešųjų erdvių koncepcija Anykščiuose paskatins kitu kampu pasižiūrėti į kvartalinę daugiabučių renovaciją, į bendruomenių poreikius, į aplinkos įvaizdžio reikšmę atskiro žmogaus gyvenimui, jo jausenai.

„Esame įsitikinę, kad sovietinės mažosios architektūros nusidėvėjimas tiesiogiai kenkia žmonių sveikatai. Mes neturime kiemų, mes turime tarpus tarp namų, kuriuose žmonės nesijaučia šeimininkais. Todėl šiame projekte buvo galvojama apie gyventojų bendruomenių poreikius ir tik pagal tai suplanuotos poilsio zonos, žaidimų, sporto aikštelės, kitos erdvės.

Rengdami viešųjų erdvių koncepciją šiems kvartalams, priėmėme netradicinį sprendimą dėl mažosios architektūros: nusprendėme, kad reikia atsižvelgti į konkrečias gyventojų veiklas, todėl daug dėmesio skyrėme ne tik suolams su šiukšliadėžėmis pastatyti, bet ir šiuo metu vyraujančioms praktikoms – gyventojų daržams šalia daugiabučio namo, takams ten, kur jie praminti, esamam unikaliam ir be galo gražiam reljefui išryškinti, ypatingą dėmesį skyrėme želdiniams ir svarbiausia jungtims, žaliosioms jungtims, kad būtų paskatintas ir suaktyvintas ten gyvenančių žmonių bendruomeniškumas, sveikatinimas, praleidžiant daugiau laiko gryname ore“, – sako vyr. architektė Daiva Gasiūnienė.

Anykščiai

Visi svarbiausi tikslai tvaraus miesto vystymo link surašyti svarbiame susitarime – Anykščių urbanistiniame memorandume. Jį 2022 metų liepos 24 dieną pasaulio anykštėnų jubiliejinio suvažiavimo metu pasirašė Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius ir Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas Tomas Ladiga. Anykščių savivaldybė siekia ir toliau gilintis į istorinius miesto klodus ir čia gyvenusių bei kūrusių asmenybių gyvenimus bei pasiekimus ir juos panaudoti miesto kasdienybėje.

Daug dėmesio skiriama miesto centro, bendros aplinkos, nuoseklios urbanistikos, darnios architektūros, tvarios estetikos puoselėjimui. Stengiamasi sukurti tvarų, ekologišką ir sveiką, ramų, kokybišką, konkurencingą ir savitą kurortą, atitinkantį XXI amžiaus turizmo, laisvalaikio, mobilaus darbo ir sveikatinimo tendencijas bei kuo efektyviau panaudojantį vietines tradicijas, gamtinius bei žmogiškuosius išteklius.

Anykščiuose daug dėmesio skiriama bendruomeniškumui, solidarumui, orientuotam į kompetencijų konkurenciją ir naudą visai bendruomenei. „Dalyvaudama projekte „Išmanusis miestas 9“ Anykščių savivaldybė žino, kad tai didžiulė paskata nuolat judėti į priekį, siekti užsibrėžtų tikslų, matyti ir jausti pasaulio tendencijų pulsą. O svarbiausia – matyti save tarp kitų, kitus pajusti savyje. Turime galvoje Anykščius. O kad projekto metu sugeneruotos idėjos būtų įgyvendintos, reikia labai nedaug – tik ryžto“, – sako Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius.

Anykščiai

Kviečiame dalyvauti „Išmanusis miestas 9“ ir drąsiomis idėjomis prisidėti Anykščių rajono plėtojimo. Rinkitės iš šių teritorijų.

Visos šių metų teritorijos: https://structum.lt/teritorijos/teritorijos-4/

REGISTRACIJA

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų