Ekspertai pataria: kaip suderinti architektūrinius sprendimus su inžineriniais?


Šildymo ir vėsinimo sistemų efektyvumas priklauso ne tik nuo gamintojų kokybės ar meistrų, sumontavusių įrangą, profesionalumo, tačiau ir adekvataus pasirinkimo.Dažniausiai, vos tik pradėjus sklaidyti internetinius puslapius, viskas apie mechaninio vėdinimo sistemas atrodo painu. Siekiant sumažinti šią painiavą, bendrovės „Šilumos namai”  inžinierius Ignas Jankauskas pasidalino patirtimi, kaip galima suderinti architektūrinius bei interjero sprendimus su inžineriniais ir gauti lūkesčius viršijančius rezultatus.

Jis portalo „Structum“ skaitytojams pateikė dviejų įgyvendintų projektų pavyzdžius: buto renovaciją Antakalnyje bei naujo namo statybą Kalnėnuose. Abejuose projektuose įmonė įrengė vėdinimo sistemą su CO2 davikliu. Bute Antakalnyje įrengtas šildymas bei vėsinimas lubomis. Name Kalnėnuose įrengtos šildomos ir vėsinamos grindys. Kodėl viename objekte itin palanku įrengti šildymą lubomis, o kitame – grindimis? Kuo buto renovacijos projektai yra išskirtiniai?

Buto renovacija Antakalnyje

Buto renovacijos projektas Antakalnyje išskirtinis tuo, kad jo klientas norėjo kaip įmanoma geresnio mikroklimato – kokybiškos vėdinimo sistemos, šildymo ir vėsinimo paviršiais. Tačiau kitas kliento noras buvo išsaugoti kuo daugiau buto kvadratūros ir sukurti kaip įmanomą „švaresnį” interjerą (kuriame nesimatytų ortakių, rekuperatoriaus).

Ekspertas pasakoja, kad buvo nuspręsta butą šildyti ir vėsinti lubomis, vėdinti rekuperacine vėdinimo sistema, pasirenkant ne lanksčius (kaip dabar populiaru), o standžius geriausios kokybės ortakius, kuriuose nesikaupia dulkės ir nešvarumai. Šis sprendimas priimtas todėl, kad jau pastatyto namo architektūros ir buto aukštingumo pakeisti neįmanoma. Tad ieškota optimaliausių sprendimų 2,9 m. aukščio ir 140 m2 butui.

„Butų renovacijoje vėsinimas ir šildymas lubomis yra optimalus sprendimas, siekiant išsaugoti kuo didesnį aukštingumą – čia naudojamos šildymo ir vėsinimo 15 mm gipso plokštės. Šiuo atveju buvo pasirinktos plokštės „Uponor Renovis”. Šias plokštes galima tvirtinti ant bet kokio lubų paviršiaus, į jas integruojama vėdinimo sistema, apšvietimo šaltiniai, elektros įrenginiai. Montuojant šias plokštes buvo bendradarbiaujama su buto dizainere – apšvietimo projektas suderintas su inžineriniu projektu. Kadangi šių plokščių apdaila niekuo nesiskiria nuo įprastų gipso plokščių – jos glaistomos ir dažomos įprastomis medžiagomis, įrengimas buvo nesudėtingas“, – pasakoja Ignas Jankauskas.

Buto renovacija Antakalnyje

Naujo namo projektas Kalnėnuose

120 m² name Kalnėnuose UAB „Šilumos namai” įrengė ir suprojektavo visas inžinerines sistemas. Šis projektas išskirtinis tuo, kad nuo pat pradžios buvo bendradarbiaujama su architektu, todėl inžineriniai sprendimai buvo suderinti su architektūriniais.

Namas suprojektuotas su stogine, kuri šešėliuoja 6 m. ilgio svetainės langą. UAB „Šilumos namai” inžinieriai apskaičiavo šilumos atitekėjimą ir šilumos nuostolius pro langą, įvertindami langų dydžius, kokybę ir šešėliavimą.

Inžinierius pasakoja, kad parinkta sistema oras – vanduo šilumos siurblys, šildymas ir vėsinimas grindimis. Architektas tokiu atveju namą galėjo projektuoti be kamino – šilumos siurblio oras – vanduo sistemai kaminas nereikalingas. Katilinės architektūrinis projektas buvo suderintas su inžineriniu – t.y. buvo užtikrinta, kad katilinėje optimaliai tilps šilumos siurblio vidinis blokas, ortakiai, rekuperatorius. Nors oras – vanduo šilumos siurblys kartu su karšto vandens boileriu katilinėje užima mažiau nei vieną kvadratinį metrą grindų ploto, labai dažnai UAB „Šilumos namai” darbuotojai tenka sutalpinti per siauroje, ar per žemoje katilinėje visas šiuolaikines, gerą mikroklimatą užtikrinančias inžinerijos sistemas.

Bendrovės projektuotojai apskaičiavo namo vėsinimo poreikį. Vėsinimo poreikio skaičiavimai parodė, kad reikia vėsinti kiekvieną kambarį, nors reikalinga galia yra labai maža. Name yra 3 miegamieji ir svetainė sujungta su virtuve, todėl yra reikalingi 4 vidiniai kondicionieriaus blokai. Investicija į kokybišką kondicionavimo sistemą sieks apie 5000 Eur.

„Kondicionierių teigiamų savybių sąrašas yra labai trumpas, bet neigiamų – ilgas: triukšmas, nuolatinis pūtimas, vidiniame bloke besikaupiančios bakterijos ir su tuo susijusių peršalimo ligų pavojus, didelės sąskaitos už elektrą, neestetiški elementai interjere. Todėl pasirinktas vėsinimas grindimis, kuris yra nematomas ir puikiai suderinimas su oras-vanduo šilumos siurblio sistema“, – pastebi ekspertas.

Įrengti šilumos siurblį kainuoja tiek pat, kiek kondicionierius, tačiau nereikia dujinio katilo, dujų įvedimo, kamino, katilinės vėdinimo kanalo ir lango katilinėje. Oras – vanduo šilumos siurblys kartu su grindinio šildymo ir vėsinimo sistema yra atsiperkantis sprendimas tiek skaičiuojant pirmines investicijas, tiek eksploatacijos metu.

Šiai mažai ir paprastai Kalnėnų namo šildymo sistemai UAB „Šilumos namai“ įrengė temperatūros kontrolės sistemą. Kiekvienoje patalpoje sumontuotas temperatūros daviklis. Visi pagrindiniai valdymo veiksmai yra atliekami telefonu ar planšete. Taip pat nuolatos telefone galima matyti, kokia temperatūra yra kiekvienoje patalpoje ir ją pakeisti.

UAB „Šilumos namai” darbo stilius – tarpusavyje suderinti šildymo, vėsinimo, vėdinimo sprendimai ir komponentai, neišdarkant architektūrinio projekto ir išlaikant aukščiausio lygio inžinerinius sprendimus. 

UAB „Šilumos namai“ nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų