Geriausia architektūrine idėja naujam darželiui Perkūnkiemyje pripažintas „INBLUM“ architektų darbas


Pernai gruodį Vilniaus vystymo kompanija paskelbė tris architektūros konkursus naujoms ugdymo įstaigoms projektuoti – dviem darželiams ir mokyklai. Didžiausio projektuotojų dėmesio sulaukė Perkūnkiemyje statomas 410 vietų darželis (Bieliūnų g. 5/9).

 

Portalo Structum.lt žiniomis, pirmąją vietą šiame konkurse užėmė INBLUM architektų komanda kartu su kraštovaizdžio architektu Povilu Marozu ir „Projektų rengimo biuru“. Šiam konkursui buvo pateikti keturi projektai.

Atviro architektūrinio konkurso vertinimo komisijos sudėtis neskelbiama.

Konkursuose projektuotojai teikė pasiūlymus, kaip galėtų atrodyti nauji darželiai Perkūnkiemyje ir Pašilaičiuose bei mokykla Bajoruose. 

Pirmąją vietą darželio Perkūnkiemyje konkurse užėmęs INBLUM komandos lopšelis-darželis buvo projektuojamas remiantis universalaus dizaino principais.

„Saugumas, galimybė tyrinėti, smalsumas, socializacija, nerūpestingumas, kūrybiškumas, mokymasis žaidžiant –tai pagrindiniai raktiniai žodžiai šiame projekte, tapę architektūros kūrimo pagrindu“, – teigia projekto autoriai.

 

 

Remiantis psichologu ir filosofu R. Piaget, vaikai turi kuo daugiau žaisti, nes žaidimų dėka vaikas suvokia ir atkuria pasaulį. Žaidimas yra natūrali vaiko būsena, padedanti jo specifinei psichofizinei raidai ikimokykliniame amžiuje. Todėl šiame darželyje, skirtingu intensyvumu, įveiklinamos visos erdvės (lauko ir vidaus) ir paviršiai.

Architektūros mastelis konstruojamas žvelgiant iš vaiko perspektyvos. Dėl to projektuojamas ne monolitiškas tūris, o pastatas smulkinamas korpusais, kiekvienam jų suteikiant individualaus namo išraišką ir mastelį. Vaikai gali tapatinti buvimą darželio grupėje su buvimu namuose. Aiškioje (asmeninėje) apibrėžtoje erdvėje.

 

 

Išorės ir vidaus vizualiniai ryšiai paverčia tiek lauko, tiek vidaus erdves interaktyviomis. Vaikai gali stebėti vieni kitus, bet nebūtinai būti dalyviais. Tokiu būdu architektūra tampa ugdymo(si) proceso dalimi”, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Erdvių funkcinė struktūra yra paprasta ir patogi naudotis. Siekiama, kad naujojo darželio erdvės būtų pritaikytos visiems: vaikam, suagusiems, žmonėm turintiems ribotas fizines galimybes, tėvams atvykstantiems į darželį su vaikais vėžimėliuose.

 

LOPŠELIS DARŽELIS BIELIŪNŲ G. 5 IR 9

 

Visos vidaus ir išorės erdvės projektuojamos remiantis ugdančių erdvių principu. Yra pritaikytos tiek akyvioms, tiek pasyvioms veikloms. Čia vaikai gali veikti tiek individualiai, tiek bendradarbiauti. Projektuojamos tokios erdvės, kurios įgalintų megzti kokybišką santykį su vaiku. Taip pat projektuojami transformuojamo aukščio baldai, tokio svorio, kad vaikai patys galėtų juos perkelti iš vienos vietos į kitą.

Darželyje taikomas lanktumo principas, galimybė reguliuoti šviesos intensyvumą ir kitus inžinerinius sprendinius patalpose, vandens temperatūrą san.mazguose. Taikomi energijos ( šilumos, elektros, vandens) taupymo sprendiniai. Projektuojamas aukščiausios energetinės klasės pastatas. Jo parametrai atitiktų A++ klasės pastatą”, – rašo architektai.

 

 

INBLUM komanda naujamame lopšelyje-darželyje numato inžinerines sistemas, kurios naudotų daugiau nei pusę reikiamos energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Taip pat siūlo pasinaudoti dėkinga pastato architektūra ir pietiniuose stogo šlaituose įrengti aukšto efektyvumo saulės fotoelektrinę.

Sklypo rytinė dalis ribojasi su numatyta Bieliūnų gatvės trasa, kuri šiandienyra neįrengta, todėl projektuojant darželį taip pat bus siūloma suprojektuoti ir šią atkarpą. Siūlomi Bieliūnų gatvės sprendiniai parengti pagal patvirtintą Vilniaus Miesto gatvių standartą ir jame numatytus principus.

 

LOPŠELIS DARŽELIS BIELIŪNŲ G. 5 IR 9

LOPŠELIS DARŽELIS BIELIŪNŲ G. 5 IR 9

Su laimėtojais bus pasirašomos projektavimo sutartys, tai padaryti buvo tikimasi iki vasaros vidurio. Projektavimui numatomas 12 mėn. terminas. Darželis bus pastatytas 2025 m., buvo teigiama Vilniaus vystymo kompanijos pranešime.

Geriausių idėjų autoriai bus apdovanoti premijomis: pirmos vietos laimėtojui skiriama 9 tūkstančių eurų, antros – 7 tūkstančių eurų, trečiosios vietos – 4 tūkstančių eurų premijos.  

 

Architektūra: INBLUM , Laura Malcaitė , Dmitrij Kudin, Margarita Podagytė, Eugenijus Byčenkovas, Laurynas Liberis
Kraštovaizdžio architektūra: Povilas Marozas
Inžinieriai: PRB I projektų rengimo biuras

Daugiau apie laimėjusį projektą rasite aiškinajame rašte.

 

Kiti konkurso dalyvių projektai:

040404 (aiškinamasis raštas)

lopselis darzelis bieliugu g 5

lopšelis darželis bieliugų g 5

lopšelis darželis bieliugų g 5

 

GA.01 (aiškinamasis raštas)

lopšelis darželis bieliugų g 5

lopšelis darželis bieliugų g 5

 

SLĖNIS (aiškinamasis raštas)


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų