Niekas nėra tobulas – tą gali įrodyti ir garsiausių pasaulio architektų darbai. Galima sukurti architektūros šedevrus, kurie kelia pagarbią baimę, tačiau laikui bėgant ir jų grožis bei didybė dėl netinkamų sprendimų gali išblėsti.
„Walt Disney“ koncertų salė
Prieš suprojektuodamas „Walt Disney“ koncertų salę Los Andžele architektas Frankas Gehry sukūrė Gugenheimo muziejų Ispanijoje, Bilbao.
Tviskantys ir blizgantys Bilbao muziejaus titano fasadai pasirodė tokie patrauklūs, kad architektas pasiūlė kažką panašaus sukurti koncertų salei. Tokia idėja buvo sutikta entuziastingai.
Tačiau pastačius objektą iškilo problema, su kuria nebuvo susidurta Bilbao muziejaus atveju. Lenktas metalinis pastato paviršius buvo pernelyg atsispindintis.
Gaubtas paviršius saulės spindulius atspindėjo į kaimyninius namus, taip sukeldamas akinimą ir temperatūros padidėjimą. Šalia esančiose gatvėse taip pat buvo jaučiamas akinimas, kuris kėlė eismo pavojus.
Kai problema buvo pastebėta, F. Gehry su komanda neturėjo kito pasirinkimo, kaip išanalizuoti fasadą ir aptikti problemines plokštes. Jos buvo apdirbtos taip, kad ateityje būtų išvengta nepageidaujamų atspindžių. Šie darbai kainavo apie 180 tūkst. dolerių.
Vasarnamis „Fallingwater“
Nors namas virš krioklių skamba svajingai, tačiau modernizmo pradininkas, architektas Frankas Lloyd Wrightas, panašu, nepagalvojo, kad drėgmė gali būti naikinanti.
Namo savininkas Edgaras Kauffmannas susidūrė su rimta pelėsių problema netrukus po to, kai buvo baigtas ilgai trukęs statybos procesas. Pradžioje pradėjo deformuotis virš krioklio esanti konsolė. Taip pat terasoje atsirado du dideli įtrūkimai.
Dabar namas yra naudojamas kaip muziejus ir saugomas Pensilvanijos konservatorijos. Griūvančios konsolės buvo sutvirtintos metalo pertvaromis. Tačiau nepaisant visų trūkumų, „Fallingwater“ išlieka šiuolaikinės architektūros šedevru.
Valencijos operos teatras „Palau de les Arts Reina Sofia“
Menų ir mokslo mieste Valencijoje esantis aukščiausias pasaulyje operos teatras siekia 74 metrus. Keturiolika jo aukštų yra virš žemės, o trys – žemiau. Sudėtinga pastato forma, kuri, atrodo, palinkusi į vieną pusę atskleidžia išskirtinį architekto Santiago Calatravos stilių. Tačiau toks labai savitas stilius gali tapti pražūtingu.
Pirmą kartą nelaimė nutiko, kai sugriuvo pagrindinė pasirodymų salė. Vėliau vidų užliejo vanduo, kuris sugadino elektros įrangą, o galiausiai pradėjo kristi stogą dengianti mozaika.
Po kiekvienos nelaimės pastatas dėl saugumo buvo uždaromas.
„Westside Bruennen“ prekybos ir pramogų centras
„Westside“ prekybos ir pramogų centras yra miesto projektas palei pagrindinį greitkelį, vedantį į Berno miestą. Architekto Danielio Libeskindo projektas yra tarsi vartai į miestą. Šio pastato architektūra iš tiesų įdomi: jis į dangų kyla įvairiais rakursais. Tačiau šis objektas kelia ir pavojų, nes bet kada gali nukristi ant galvos.
Gipso kartono lubos yra įgriuvusios du kartus. Vieną kartą virš greito maisto parduotuvės, o antrą – virš viduje esančio baseino. Deja, pastarosios nelaimės atveju buvo sužeisti trys žmonės.
Guangdžou operos centras
Kinijos miesto Guangdžou šedevras visus žiūrovus žavi itin modernia didybe, intriguojančia geometrija ir žvaigždėtą dangų primenančiomis operos teatro pagrindinės salės lubomis. Tačiau praėjus vos metams po atidarymo pastatas susidūrė su rimtomis problemomis, kai pradėjo kristi stiklai. Taip pat vėliau sienose ir lubose atsidaro nemažai įtrūkimų.
Tikėtina, kad šios problemos galėjo kilti dėl netinkamo rangovų medžiagų pasirinkimo, o ne dėl architekto kaltės. Tai gali būti pasekmė to, kas Kinijoje gali vadinama „masine gamyba“, kur veržiasi į statybų ir architektūros sritis.