Tarp Geležinkelio ir Pelesos gatvių esančią daugiau kaip 20 hektarų teritoriją ir jos prieigas planuojama modernizuoti ir transformuoti į kokybiškos architektūros daugiafunkcį verslo ir susisiekimo centrą. Ši pertvarkoma teritorija turėtų tapti ne tik pažangiu viešojo ir privataus transporto mazgu, bet ir kontekstualių urbanistinių sprendimų pavyzdžiu: sujungti Naujininkų rajoną su Naujamiesčio ir Senamiesčio miesto dalimis – sukuriant patogų susisiekimą pėstiesiems, dviratininkams ir kitoms nemotorizuoto transporto priemonėms. Naujame kvartale siekiama suderinti skirtingas programines funkcijas: geležinkelio stoties ir „Rail Baltica“ veiklą, bendramiestines susisiekimo paslaugas, komercines ir viešas paslaugas, gyventojų bei keleivių poilsiui tarnaujančias žaliąsias erdves, kultūros ir meno funkcijas, spręsti automobilių parkavimo ir eismo problemas. Siekiama spręsti aplinkosauginius iššūkius prioritetą teikiant viešajam ir bemotoriam transportui, ieškant pažangių technologinių sprendimų, užtikrinančių taršos mažinimą bei energijos taupymą.
Siekdami kiek įmanoma kokybiškesnės teritorijos ir jos prieigų transformacijos, „Lietuvos geležinkeliai” inicijuoja kūrybines dirbtuves (KD), kurių tikslas – padėti nustatyti geriausias teritorijos (adresu Geležinkelio g. 2, Vilnius) urbanistines ir statinių architektūrines idėjas ar projektus (teritorijų planavimo, architektūros, inžinerijos ir kt.), būsimos veiklos poreikį ir struktūrą minėtoje teritorijoje. Vadovaujantis kūrybinių dirbtuvių rezultatais bus rengiamos rekomendacijos teritorijos vientisam vystymui, kurios taip pat bus naudojamos rengiantis tolimesniems architektūriniams konkursams ir teritorijos pertvarkai.
Kūrybinių dirbtuvių metu iš anksto atrinktos architektų komandos darbo eigoje generuos, siūlys ir nagrinės skirtingas urbanistines/architektūrines idėjas. Komandų pateiktus pasiūlymus vertins kūrybinių dirbtuvių komisija, susidedanti iš architektūros, urbanistikos, nekilnojamojo turto specialistų ir bendruomenės atstovų. Dirbtuvės vyks anglų kalba.
Dirbtuvių metu darbuosis tarpdisciplininės komandos, kurias sudarys Lietuvos bei užsienio urbanistai, architektai, susisiekimo ir viešojo transporto specialistai, kraštovaizdžio architektai, sociologai, nekilnojamojo turto vystymo specialistai, bendruomenių atstovai ir įvairūs suinteresuotų grupių atstovai.
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai bus atrinkti atviro kvietimo būdu, todėl kviečiame visus susidomėjusius teikti paraiškas į šias pozicijas (reikalavimai pozicijoms pateikiami nuorodose):
URBANISTAI IR ARCHITEKTAI
- Urbanistas (urbanistinio-architektūrinio projektavimo ekspertas) – mentorius;
- Urbanistas (miesto infrastruktūros ir darnaus judumo ekspertas) – mentorius;
- Urbanistas (kraštovaizdžio, miesto ekologijos ir viešųjų miesto erdvių ekspertas) – mentorius;
- 6 urbanistų ir architektų komandos;
- 3 architektūros studentai-stažuotojai.
EKSPERTAI:
- Sociologas – ekspertas;
- Kraštovaizdžio architektas – ekspertas;
- Nekilnojamojo turto vystytojas – ekspertas;
- Civilinės inžinerijos/ viešojo transporto ir susisiekimo ekspertas;
- Kultūros paveldo ekspertas.
PATARĖJAI:
Dalyvių atrankos komisija:
- AB „Lietuvos geležinkeliai” – Julija Abromavičienė;
- Lietuvos architektų sąjunga” – architektė dr. Inga Urbonaitė-Vadoklienė, komisijos pirmininkė;
- Lietuvos architektų sąjunga” – architektas Matas Šiupšinskas, komisijos sekretorius;
- Užsienio ekspertas – architektas, urbanistas Peter Swinnen;
- Vilniaus miesto plėtros departamentas – vyr. architektas Mindaugas Pakalnis.
- NT vystymo specialistus padeda atrinkti LNTPA;
- Bendruomenių atstovus padeda atrinkti Vilniaus bendruomenių asociacija.
Kūrybinių dirbtuvių rezultatus vertins kūrybinių dirbtuvių vadovas architektas Peter Swinnen, AB „Lietuvos geležinkeliai” atstovė Julija Abromavičienė, Vilniaus miesto plėtros departamento atstovas – miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis, kultūros paveldo ekspertas, kraštovaizdžio architektūros ekspertas, sociologas-ekspertas, civilinės inžinerijos / viešojo transporto ir susisiekimo ekspertas, nekilnojamojo turto vystymo ekspertas.
Paraiškas reikia pateikti iki rugpjūčio 26 dienos
SĮ „Vilniaus planas” archyvo nuotr. Lietuvos architektų sąjungos informacija