„Lidl“ logistikos centras: technologijų triumfas


Vilniaus pakraštyje neilgai trukus pradės veikti naujas „Lidl“ logistikos centras. Nors jis jau trečias Baltijos šalyse, visada bus minimas ir kaip pirmasis, kurio visas projektas nuo vizijos iki atidarymo juostos perkirpimo įgyvendintas naudojant 3D modelį.    

„Naujas logistikos centras – svarbus įmonės plėtros etapas didėjant „Lidl“ parduotuvių skaičiui Lietuvoje ir siekiant užtikrinti tinkamą jų aprūpinimą. Kartu tai reiškia dar didesnį teigiamą poveikį šalies ekonomikai bei šimtus naujų darbo vietų. Jau visai netrukus logistikos centras bus atidarytas ir darbas vyks visu tempu, užtikrinant, kad Rytų Lietuvoje esančios „Lidl“ parduotuvės būtų dar efektyviau ir greičiau aprūpintos šviežiomis prekėmis“, – sako „Lidl Lietuva“ Centrinės tarnybos vadovas Marius Kybartas.

Dydžiu devynioms futbolo aikštėms prilygstančiame naujajame logistikos centre dirbs apie 30 administracijos darbuotojų ir per 200 logistikos specialistų. Čia veiks prekių srautų valdymo departamentas, taip pat personalo ir pardavimų departamentai. 

Visi darbuotojai įsikurs moderniose patalpose, jiems taip pat įrengtos poilsio zonos tiek viduje, tiek lauke, yra patogi valgyklos zona, tinklinio aikštelė. 

Didelė naujosios komandos dalis jau sukomplektuota, tačiau vis dar kviečiami aukštuminių krautuvų vairuotojai, kokybės kontrolieriai ir užsakymų komplektuotojai. Visiems naujiems darbuotojams įmonė suteiks specialius teorinius ir praktinius mokymus, daugelis jų vyks „Lidl“ logistikos centre Kaune, Ramučiuose, į juos bus gabenama įmonės transportu. Naujasis logistikos centras yra Vilniaus pakraštyje, tad visiems jo darbuotojams kas mėnesį bus įteikiamos kuro kortelės transporto išlaidoms kompensuoti. Be šių papildomų naudų, „Lidl Lietuva“ siūlo ir didžiausią, palyginti su kitais didžiaisiais šalies prekybos tinklais, vidutinį atlyginimą, kiekvienam darbuotojui, perėjusiam bandomąjį laikotarpį, suteikiamas privatus sveikatos draudimas, sudaromos sąlygos nemokamai pasiskiepyti ir paskiepti savo vaikus iki 14 metų nuo gripo ir pan. 

Naujasis logistikos centras išsiskirs ir savo moderniais bei tvariais įrangos sprendiniais, užtikrinančiais dar efektyvesnę tinklo veiklą. 

Vienas iš naujajame logistikos centre įgyvendintų tvarių sprendinių – šaldymo patalpose įrengti aplinkai draugiški šaltnešiai. Jų šaldymo metu išskiriama šilumos energija bus naudojama kitoms patalpoms šildyti. Taip pat įrengtas išmanus LED lauko ir vidaus apšvietimas. 

Remiantis naujausiais „Lidl“ reikalavimais, logistikos centre įdiegti moderniausi sprendiniai palaikomos temperatūros produktų kokybei išlaikyti. Įrengti šliuzai (buferinės patalpos), skirti užtikrinti nepertraukiamą šalčio grandinę pristatomiems produktams. Tokiu būdu pristatomi produktai iš transporto priemonės iškart pateks į kontroliuojamos temperatūros tarpinę patalpą, o iš jos – į sandėliavimo patalpą.

Logistikos centro teritorijoje įgyvendinti išskirtinės apimties apželdinimo sprendimai. Iš viso bus pasodinta daugiau kaip 600 medžių, 140 gyvatvorės sodinukų, 1500 krūmų sodinukų, 1200 daugiamečių žolinių augalų. Numatyta apželdinti ir apie 400 kv. m stogo. 

Logistikos centrą ketinama sertifikuoti pagal tarptautinį „Edge“ standartą, rodantį, kad įmonė savo veikloje vadovaujasi aukščiausiais tvarumo standartais. Be to, šis logistikos centras yra pirmasis per „Lidl Lietuva“ istoriją statybos projektas, kurio projektavimas visiškai įgyvendintas 3D aplinkoje. Tai reiškia, kad ne tik konstrukcijos, architektūra, bet ir visos inžinerinės sistemos suprojektuotos virtualioje erdvėje. Projektuojant šiuo metodu lengva pastebėti skirtingų sistemų kolizijas, dėl to sumažėja statybos kaštai, sutrumpėja ypač svarbi statybos trukmė.

„Lidl Lietuva“ Centrinės tarnybos vadovo Mariaus Kybarto teigimu, šis projektas išskirtinis pirmiausia dėl savo dydžio. Vien sandėliavimo paskirties pastatas yra daugiau kaip 64 tūkst. kv. m ploto, o teritorijoje pastatyti dar trys atskiri pastatai, tad visos teritorijos plotas – beveik 14 ha. Netipinis ir pastato aukštis – beveik 20 metrų. Dėl projekto dydžio ir trumpo statybos laikotarpio per darbų piką statybvietėje dirbo 400–500 žmonių. Į projektą investuota daugiau kaip 100 mln. eurų.

DIDŽIAUSIAS DĖMESYS – TECHNOLOGIJOMS

Tumo Mazūro, vieno iš naujojo logistikos centro projekto architektūrinę dalį rengusių architektūros įmonės „Unitectus“ architektų, teigimu, Baltijos šalyse tai jau trečias „Lidl“ logistikos centras: pirmieji du veikia Ramučiuose, Kauno r., ir Rygoje. Iš viso Europoje yra apie 300 „Lidl“ sandėlių. 

„Užsakovas turi labai aiškų „know how“, specifinius reikalavimus tam tikroms statybos darbų rūšims, žino, kokių sprendinių reikia, kad sandėlis galėtų sklandžiai dirbti. Dažnai šie reikalavimai būna griežtesni negu numatytieji mūsų statybos techniniuose reglamentuose, tad vietos improvizacijai čia buvo nedaug, prioritetų logika paprasta: laikomės užsakovo reikalavimų. Jeigu nacionaliniai reikalavimai, pavyzdžiui, gaisrinės saugos, griežtesni – laikomės nacionalinių“, – sako T. Mazūras.

Pasak jo, architektui kaip kūrėjui šiame objekte nebuvo kur plačiai pasireikšti – tokio tipo pastatuose svarbiausia projekto dalis yra technologija. 

„Užsakovo pateiktame statybos aprašyme buvo reglamentuota beveik viskas – nuo grindų žymėjimo linijų spalvų iki patalpų apdailos tipų. Architektui kaip specialistui – taip, buvo ką veikti: statybinės fizikos išmanymas, patikrintų projektinių sprendinių taikymas praktikoje, sklandus darbų organizavimas – visa tai padėjo sutaupyti laiko ir energijos tiek projektavimo, tiek statybos metu“, – pasakoja T. Mazūras. 

Pastato vidaus sprendinių visuma, architekto teigimu, veikia kaip didelis technologinis įrenginys. Nei lauke, nei viduje nėra nieko nereikalingo, viskas skirta sklandžiam prekių judėjimui ir patikimam sistemų veikimui užtikrinti. Visos galimos interpretacijos nuo inžinerinių sistemų iki durų rankenų yra aprašytos – reikia būtent taip ir ne kitaip, nes tai laiko patikrinti sprendimai ir kitaip didelis technologinis įrenginys neveikia.

Pastato inžinerijos širdis yra šaldymo sistema. Sistemos tipas pasirinktas griežtai vadovaujantis naudojimo saugumo, ekologiniais ir aplinkosaugos reikalavimais. Šaldymo išskiriama šiluma panaudojama šildymo sistemoje. Antra pagal sudėtingumą inžinerinė sistema – procesų valdymas ir automatizavimas. Ši sistema turi aprėpti visus pastate vykstančius procesus, sekti, kad jie vyktų pagal technologijos reikalavimus ir, esant nukrypimams, reguliuoti kitų inžinerinių sistemų darbą. Išskirtinis inžinerijos bruožas – „Lidl“ taiko daug inovatyvių sprendimų.

Logistikos centro teritorija pritaikyta optimaliam sunkiasvorių automobilių judėjimui, eismas sandėlio teritorijoje vyksta viena kryptimi. Yra numatyta aikštelė sportui, išsaugoti keli brandūs medžiai. Užsakovas didelį dėmesį skyrė sklypo apželdinimo sprendiniams, išsaugotų ir pasirinktų augalų asortimentas neabejotinai pagyvins urbanistinį pramoninį peizažą.

Tvarumas ir energijos taupymas – prioritetinis visų projekto sprendinių uždavinys. Ypač daug dėmesio buvo skiriama pastato sandarumui, tinkamam ilginių šilumos tiltelių projektavimui, pastato atitvarų U vertėms (šiluminiam laidumui). Sklype suprojektuota beveik 50 elektromobilių įkrovimo vietų. Ant pastato stogo numatyta įrengti saulės jėgainę, planuojama, kad ji padengs 25 proc. logistikos centro elektros energijos sąnaudų.

Didžiausias iššūkis buvo nepraleisti pro akis net ir smulkių užsakovo technologinių reikalavimų ir tinkamai administruoti projektavimo procesą, kad visos užduotys būtų teisingai įvertintos inžinerinėse projekto dalyse. Nuo pat projektavimo pradžios buvo rengiamas projekto 3D modelis, tikslinamas ir statybos metu. 

„Užsakovas projekto rengimo procese aktyviai dalyvavo nuo pradžios iki pabaigos. 3D modeliu intensyviai naudojosi tiek techninės priežiūros specialistai, tiek generalinis rangovas. Manau, 3D modelis bus toks pat naudingas ir eksploatavimo metu“, – sako T. Mazūras.

ANT STOGO – MODERNIAUSIA HIDROIZOLIACIJOS SISTEMA

Bendrovė „Lidl“ stogo dangą logistikos centrui rinkosi vadovaudamasi ilgaamžiškumo, kokybės ir tvarumo kriterijais. Pasak bendrovės VAKARŲ IKODA komandos, ant logistikos centro stogo numatyta montuoti saulės jėgainę, tad daug dėmesio buvo kreipiama ir į stogo dangos atsparumą tokiems aplinkos veiksniams kaip pelėsis, grybelis, stovintis vanduo ir krituliai. Stogo danga privalėjo suteikti patikimą hidroizoliaciją ir tuo pat metu išlaikyti papildomas apkrovas konstrukcijoms.

Labiausiai reikalavimus atitiko Vokietijos gamintojo „Paul Bauder GmbH & Co. KG“ sintetinė TPO membrana „Thermoplan T 15“. „BauderTHERMOPLAN“ yra moderniausia hidroizoliacijos sistema, kurią siūlo klientams stogų sistemų gamybos lyderis Europoje „Paul Bauder GmbH & Co. KG“. Sukurta poliolefino-polipropileno pagrindu (TPO-PP), ši danga pagal pobūdį ir technines savybes yra analogiškos kategorijos produktų lyderė. „BauderTHERMOPLAN“ sintetinė stogo membrana yra tapusi patikimumo, paprasto montavimo ir ilgaamžiškumo standartu.

Membrana „BauderTHERMOPLAN“ fiksuojama mechaniškai arba su balastu. Stovintis vanduo, pelėsis ar atsparumas augalų šaknims yra pagrindiniai faktoriai, lemiantys tokio tipo membranų pasirinkimą. Dėl mažo storio ir galimo tikslingo panaudojimo šios stogo dangos membranos yra efektyvios, ekonomiškai naudingos, ilgaamžės ir patikimos hidroizoliacinės stogo sistemos.

VAKARŲ IKODA komandos teigimu, pagrindinis iššūkis logistikos centro statybų metu buvo terminas, per kurį stogo danga turėjo būti sumontuota. Statybos prasidėjo ankstyvą pavasarį, kai oro temperatūra nepakildavo aukščiau nulio. Tai ne pats tinkamiausias laikas kitų tipų stogo dangoms montuoti. Tačiau sintetinės TPO membranos turi puikią savybę – instaliavimo metu jų nereikia kaitinti per visą plotą kaip, pavyzdžiui, bituminių stogo dangų, todėl ženkliai sutrumpėja objektų statymo laikas. „Lidl“ logistikos centro statybos įrodė, kad pasitelkus profesionalius darbuotojus, puikiai išmanančius TPO membranų instaliavimą, darbus galima atlikti greitai ir ne pačiomis palankiausiomis oro sąlygomis.

„VAKARŲ IKODA, sukaupusi ilgametę patirtį, tapo reikšminga įmone Lietuvos statybos paslaugų sektoriuje. Ji ne tik tiekia statybines medžiagų sistemas, bet ir konsultuoja bei prižiūri savo kuruojamus objektus. Išskirtinis rūpestis ir dėmesys klientams leido įmonei pelnyti tokių užsakovų kaip „Lidl“ pasitikėjimą. Nuoširdžiai jiems už tai dėkojame“, – sako Robertas Jasinskas, VAKARŲ IKODA pardavimų vadovas. 

INTENSYVIOS VEIKLOS CENTRUI – YPAČ TVIRTOS IR ILGAAMŽĖS GRINDYS

Vienas iš trijų rangovų, naujajame „Lidl“ logistikos centre įrengusių besiūles betonines grindis, – jau trečią dešimtmetį savo kokybiškais darbais visoje šalyje garsėjanti Lietuvos ir Čekijos įmonė „Grinduva“, kurioje dirba atestuoti ypatingo statinio statybos specialistai ir patyrę grindų klojėjai. Moderni įranga ir pažangios technologijos bei naujausios medžiagos kiekviename objekte jiems leidžia pasiekti maksimalų rezultatą.  

Pasak įmonės vadovo Tomo Vailionio, „Lidl“ logistikos centro užsakovas buvo reiklus, darbų terminas – palyginti trumpas, tačiau patyrę jo vadovaujamos įmonės darbuotojai sugebėjo visas užduotis atlikti laiku ir kokybiškai. Iš viso buvo išlieta apie 20 tūkst. kv. m dangos. Pasirinktos besiūlės betoninės grindys – ypač tvirtos, atsparios net didžiulėms apkrovoms. Jos itin lygios ir ilgaamžės: tokia danga yra ištisinė, o ne supjaustyta atskirais segmentais, todėl eksploatuojama netrūkinėja. Pjautinės siūlės – opiausios betoninių grindų vietos, būtent nuo jų danga greičiausiai ir pradeda irti. Pagrindinis besiūlių grindų privalumas tas, kad negadinami krautuvų ir kitos sandėlio technikos ratukai.

Be to, besiūlė danga įgalina lengvai keisti erdvės planą, ji estetiška, atspari cheminiam poveikiui. Pasirinkus tokią dangą, sumažinamos priežiūros sąnaudos (besiūlės betoninės grindys lengvai valomos vandeniu) ir pasiekiami aukštesni higienos standartai.  

BESIŪLĖ DANGA ATLAIKO DIDESNES APKROVAS IR ESTETIŠKIAU ATRODO

Trečdalį (20 tūkst. kv. m) naujojo „Lidl“ logistikos centro besiūlių betoninių grindų patikėta įrengti ir UAB „Tatoma“ profesionalams.

„Pramoninių, gamybinių pastatų grindys – pagrindinė mūsų veiklos sritis“, – sako įmonės vadovas Tadas Nausėda. 

Jo teigimu, „Tatomos“ profesionalai gali padaryti viską, kas susiję su grindimis. „Mums tik reikia žinoti pastato paskirtį – suprojektuosime, parinksime reikiamą betoną, grindų storį, armavimo tipą ir medžiagas. Parengsime darbo projektą, prisiimsime už jį atsakomybę, atliksime darbus ir laiku pateiksime galutinį kokybišką rezultatą“, – vardija direktorius savo profesionalios komandos pranašumus ir pabrėžia, kad „Tatoma“ nuolat investuoja į naujausią įrangą. Pastarieji pirkiniai – automatizuotas lazerinis betono lygintuvas (lasercreederis), našios elektroniniu būdu valdomos glaistyklės ir visiškai elektrinis „Topp&Screed TS6100e“. Tai įgalina įmonę tausoti aplinką ir sukurti geresnes darbo sąlygas savo darbuotojams.

Naujajame „Lidl“ logistikos centre „Tatomos“ užduotis buvo tik kokybiškai įrengti besiūles betonines grindis griežtai laikantis projekto ir įtempto grafiko. Visi užsakovo reikalavimai buvo įvykdyti.

Pasak T. Nausėdos, Lietuvoje besiūlės betoninės grindys dar ne itin populiarios. Iš dalies dėl didesnės nei pjautinių siūlių betoninių grindų kainos. Tačiau skirtumas – vos apie 10 proc., o pranašumų daugiau. Pirmiausia besiūlės betono grindys gali ir būdamos šiek tiek plonesnės atlaikyti tokią pat apkrovą kaip pjautinių siūlių grindys. Antra, nėra pjautinių siūlių – nėra ir jų deformacijų, betonas ties siūlėmis neištrupa, autokrautuvų ratai nepatiria nuolatinio pasipriešinimo ir dėl to pailgėja jų eksploatavimo trukmė. Be to, riedėdami lygiomis grindimis autokrautuvai mažiau dunksi, vadinasi, sumažėja triukšmo lygis. Lygias grindis galima ir kokybiškiau išvalyti, nes nėra kur kauptis nešvarumams. 

Svarbu ir geresnis estetinis vaizdas. „Tu ateini, o čia jokių siūlių – vientisa graži betoninė salė“, – sako T. Nausėda. 

DĖL EFEKTYVUMO IR TVARUMO

„Su mažmeninės prekybos parduotuvių tinklu „Lidl“ bendradarbiaujame ne vienus metus. „Lidl“ visada išsiskiria reikalavimais kokybei, aukštais standartais, siekiu priimti ilgalaikius ir tvarius sprendimus. Mūsų kompanijos tikslai tokie patys, panašus ir požiūris į produktus ir darbą“, – sako Šarūnas Miknevičius, „Schneider Electric“ pardavimų vadovas.

„Lidl Lietuva“ logistikos centro statyboms „Schneider Electric“ tiekė elektros energijos skirstymo sprendimus – visiškai sukomplektuotą įvadinių skirstomųjų skydų sistemą „Prisma“ su išmaniaisiais automatiniais jungikliais ir tinklo kokybės analizatoriais, iš kurių surenkami duomenys. Surinkti energijos ir elektros kokybės matavimai perduodami į bendrą pastatų valdymo sistemą. Taip pat „Schneider Electric“ teikė sudėtingą šynolaidžių sistemą „Canalis“. Šynolaidžių sistema ateityje leis logistikos centre efektyviai ir nebrangiai atlikti pakeitimus, pavyzdžiui, įrengti elektrifikuotas vietas elektriniams šakiniams krautuvams, prijungti naujos papildomos įrangos. Palyginti su kabeliais, šynolaidžiai užima mažiau vietos, be to, naudojant temperatūros matavimo sistemą, operatyviai galima nustatyti perkrovas, sisteminius nuokrypius ar aptikti įrangos montavimo kokybės problemas eksploatavimo metu.

„Schneider Electric“ pasirūpino, kad logistikos centras būtų apsaugotas nuo tinklo įtampos sutrikimų – sumontuoti UPS (nepertraukiamo maitinimo šaltinių) įrenginiai. 

Užsakovo reikalavimai kokybiškai įrenginių eksploatacijai, ilgaamžiškumui, tvarumui ir ekonomiškumui buvo įgyvendinti, tačiau būta ir iššūkių. 

Technologijų rinka tuo metu dar tik grįžo į vėžes po tiekimo grandinių ir elektronikos komponentų krizės, spaudė statybų terminai. Š. Miknevičiaus žodžiais, teko nemažai pasistengti, kad partneriai ir užsakovai nebūtų nuvilti.

Sumontuoti šynolaidžių sistemą taip pat nebuvo paprasta, nes dalis jos driekiasi po važiuojamąja kelio dalimi. Reikėjo įdiegti patikimus ir patvarius sprendinius. Galutinis rezultatas džiugina – „Lidl“ logistikos centras išsiskiria viena didžiausių Baltijos šalyse požeminių šynolaidžių sistemų.

„Schneider Electric“ specializuojasi efektyviausių elektros energijos paskirstymo ir tvarumo sprendinių srityje. Konsultuoja įmones, pageidaujančias duomenų surinkimo, jų automatinio analizavimo, pastatų valdymo sistemų, padedančių taupyti laiką ir lėšas. „Įsigytas pigus įrenginys per viską eksploatavimo laiką gali atsieiti brangiau. Vienas iš mūsų kompanijos tikslų – padėti klientui išsirinkti geriausią produktą, kuris padidintų eksploatavimo efektyvumą“, – sako Š. Miknevičius.

PASIRINKTI TVARŪS JUNGIKLIAI IR KIŠTUKINIAI LIZDAI

Naujojo LIDL logistikos centro administracinėse patalpose sumontuoti vokiečių gamintojos JUNG, visame pasaulyje garsėjančios precizišku dėmesiu savo produkcijos kokybei, jungikliai ir kištukiniai lizdai. JUNG gaminiai jau daugiau kaip šimtą metų yra kokybės ir patikimumo etalonas. Pasak jungiklių ir protingų namų centro „JUNG Vilnius“ direktoriaus Raimundo Skurdenio, klientams imponuoja laikui nepavaldus subtilus JUNG gaminių dizainas ir didelė eksploatavimo trukmė – vis svarbesnis kriterijus pasauliui siekiant tvarumo.

JUNG produktai gaminami iš tvarių ir patvarių medžiagų, tarp jų duroplasto, kurį gaminant, palyginti su termoplastu, mažiau į atmosferą išmetama CO2, mažiau suvartojama ir elektros energijos bei vandens. Eksploatavimo ciklo pabaigoje duroplastas gali būti dar kartą panaudojamas, pavyzdžiui, kaip užpildas. Perdirbimo ar šalinimo metu nesusidaro toksinių medžiagų, o irimo metu – mikroplastiko. „Žiediškumas – vienas svarbiausių JUNG verslo modelio kriterijų. Gamintoja siekia išsaugoti gyvybiškai svarbias ekosistemas bei mažinti klimato kaitą ir net tokiais mažais buities įrenginiais kaip elektros jungikliai prisidėti prie tvarumo“, – pabrėžia R. Skurdenis.

LIDL logistikos centrui pasirinkti serijos LS 990 jungikliai ir kištukiniai lizdai. Ši į tvarumą orientuota serija populiarumo nepraranda jau daugiau kaip 50 metų. Iš kokybiškų medžiagų, kaip įvairūs metalai ir duroplastas, gaminami švarių spalvų paprastų elegantiškų linijų jungikliai siauru rėmeliu ir kištukiniai lizdai puikiai dera bet kurioje aplinkoje, didelis jų funkcionalumas leidžia įgyvendinti net sudėtingas architektūrines ir technines idėjas. Daugiaviečius (iki 5 jungčių) rėmelius ant sienos galima montuoti ir vertikaliai, ir horizontaliai, jie suderinami su visais LS serijos dangčiais. LIDL logistikos centre sumontuoti balti serijos LS 990 gaminiai iš duroplasto. 

SKLANDŲ DARBĄ IR SAUGUMĄ UŽTIKRINA PATIKIMI VARTAI IR DURYS  

„Lidl“ logistikos centro vartų tiekimas patikėtas įmonei „Hormann“. Įmonės Techninio skyriaus vadovo Andriaus Morkūno teigimu, iš viso įrengti 179 cinkuoti hidrauliniai teleskopiniai aukščio išlyginimo tileliai ir sandarinimo rankovės, 226 segmentiniai pramoniniai vartai, 12 PVC greitaeigių vartų, 9 segmentiniai greitaeigiai vartai, 8 priešgaisriniai nustumiami vartai. Visa įranga ir techniniai sprendimai atitinka aukštą pastato energinio efektyvumo klasę. 

Dėl pastate esančių skirtingų temperatūrinių režimų didelis dėmesys skirtas krovimo šliuzams. Temperatūrinio režimo zonose buvo panaudoti „SPU67Thermo“ serijos segmentiniai pramoniniai vartai, kurių šilumos laidumo koeficientas U = 0,77 (W/m2 K). 

Aukščio išlyginimo tilteliai įbetonuoti į pastato grindis, jiems išrinkta ilgaamžė aukštos kokybės karšto cinkavimo danga. Hidrauliniai teleskopiniai aukščio išlyginimo tilteliai su padalytos išstumiamos technologijos priekine platforma užtikrins galimybę sklandžiai atlikti krovos darbus į įvairių matmenų krovininius automobilius ir iš jų.  

Tarp skirtingų temperatūrinių režimų patalpų įrengti segmentiniai greitaeigiai vartai, jų atidarymo greitis siekia iki 2,5 m/s, šilumos laidumo koeficientas U = 0,77 (W/m2 K).

„Modernūs ir kombinuoti greitaeigių vartų valdymo sprendimai užtikrins lengvą valdymą, iki minimumo sumažins incidentų riziką darbo metu, užtikrins sklandų pastato funkcionavimą mažiausiais eksploatavimo kaštais ir minimaliu poveikiu aplinkai“, – sako A. Morkūnas.

„Hormann“ projektų vadovo Agniaus Sobato teigimu, įmonė naujajam „Lidl“ logistikos centrui pagamino 151 plieno, 72 medžio, 25 aliuminio duris. Dalies durų atsparumas ugniai EI₂30-C5, EI₂60-C5 ir EI₂90-C5, dalis durų turėjo atitikti ir sandarumo dūmams reikalavimus. Garso izoliacija Rw = 42–47 dB.

Sobatas išskiria 3 metrų aukščio medines duris, turėjusias atitikti gaisro EI₂30-C5 S₂₀₀ klasifikacijos standartus, akustinį parametrą Rw = 46 dB ir ypatingus estetikos reikalavimus. „Šios durys visiškai susilieja su aplinkinėmis sienomis bei lubomis per visą savo aukštį ir yra varstomos visu aukščiu. Nors durys sveria daugiau kaip 160 kg, jas galima varstyti be didelių pastangų, nes specialiai šiam projektui buvo įdiegta pažangi technologija“, – didžiuojasi atstovaujamos įmonės galimybėmis A. Sobatas.

Duryse taip pat įdiegtos elektrinės spynos, magnetiniai kontaktai ir vieno rakto sistema. Visa tai yra garantuoja maksimalų saugumą.

NAUJA ŽEMĖS DARBŲ GEROJI PRAKTIKA        

Statant „Lidl“ logistikos centrą vadinamuosius nulinio statybos ciklo darbus atliko, nuotekų valymo įrenginius sumontavo ir infiltracijos rezervuarus įrengė UAB „Gevalda“ – 2011 m. įkurta atestuota kelių ir kitos transporto infrastruktūros statybos bendrovė, sėkmingai įgyvendinanti transporto infrastruktūros statybos projektus ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Jai suteikta teisė būti ypatingo statinio rangovu. Įgyvendindama projektus bendrovė naudoja pažangiausias šiuolaikines kelių tiesimo technologijas, kokybiškas medžiagas, specialią įrangą ir laikosi ekologinių reikalavimų. Įmonės vadybos sistema atitinka ISO 9001:2015 / LST EN ISO 9001:2015; ISO 14001:2015 / LST EN ISO 14001:2015; ISO 45001:2018 / LST ISO 45001:2018 standartus. 

„Lidl“ logistikos centro projekte UAB „Gevalda“ technika ir specialistai bene pirmieji pateko į objektą ir fiziškai pradėjo pradinį statybos etapą – žemės darbus, tarp jų giluminius ir geotechninius. Taip pat atliko lauko vandentiekio ir nuotekų šalinimo sistemų, pastato grindų pagrindų ir lauko dangų konstrukcijų, tarp jų ir nutiestos Vilniaus miesto savivaldybės administracijos žinioje esančios Jogėliškių gatvės, įtrauktos į „Lidl“ logistikos centro projekto apimtį, įrengimo darbus. Taigi, UAB „Gevalda“ statybos darbų spektras šiame ypač didelio masto sandėliavimo paskirties komplekso statybos projekte apėmė bene visą vadinamąjį nulinį statybos darbų ciklą“, – pasakoja įmonės vadovas Valdemaras Karlonas. 

„Gevalda“, jo teigimu, su visais įsipareigojimais sėkmingai susitvarkė.     

Atsižvelgiant į tai, kad aplinkinėse teritorijose nebuvo nei lietaus, nei buitinių nuotekų tinklų, projekte buvo numatyta visų objekte susidarančių nuotekų išvalymas ir infiltracija sklype. UAB „Gevalda“, vadovaudamasi projektiniais sprendiniais, įrengė ir nuotekų valymo įrenginius, ir infiltracijos rezervuarus, atitinkančius „Lidl“ logistikos centro mastą: šių įrenginių dydis įspūdingas – vien infiltracijos rezervuarų tūris yra 3206 m3.  

Geologinės statybvietės sąlygos buvo palankios tiek projektuotojui priimti nuotekų infiltracijos sprendimus projektavimo stadijoje, tiek ir rangovui atlikti fizinius darbus. Nepaisant to, atsižvelgiant į ypač dideles pastato grindų apkrovas, projekte buvo numatyti giluminiai, geotechniniai esamų gruntų konsolidacijos darbai. Juos taip pat atliko UAB „Gevalda“ kartu su partnere – tarptautine specializuota geotechninių darbų įmone. Taip buvo užtikrinta, kad bus išvengta galimų ilgalaikių grindų konstrukcijų nuosėdžių. 

„Tokių ir panašių geotechninių projektinių sprendinių taikymas Lietuvos rinkoje nėra labai dažnas ir vertintinas kaip gerosios praktikos perėmimas. UAB „Gevalda“ specialistai įgijo naudingos patirties spręsdami būtent esamų gruntų konsolidacijos parametrų įvertinimo klausimus, nes tiek vykdant, tiek vertinant šiuos darbus dalyvavo Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos geotechnikos specialistai“, – sako V. Karlonas.    

UAB „Gevalda“ pagal projektinius sprendinius įrengė ir įvairias sunkiajam transportui skirtų dangų konstrukcijas: su betono trinkelių danga (vyrauja manevravimui ir parkavimui skirta konstrukcija), su betono danga (rampų zona), su asfalto danga (Jogėliškių gatvė). 

UAB „Gevalda“ specialistai, įgyvendindami šį projektą, su konstrukciniais ar technologiniais iššūkiais nesusidūrė, tačiau teko įveikti kompleksinius ambicingo visų objekto statybos darbų vykdymo grafiko ir skirtingų statybvietėje veikiančių rangovų darbų etapiškumo iššūkius. Juos visu statybos laikotarpiu sklandžiai sprendė ir statytojas, ir generalinis rangovas. Dėl to UAB „Gevalda“ sėkmingai įgyvendino vieną didžiausių projektų per savo veiklos istoriją.  

      

 

* Sklandžiai, laiku, kokybiškai ir kartais net pranokdama užsakovo lūkesčius pastolių montavimo darbus naujajame „Lidl“ logistikos centre atliko UAB PPN, veiklą šioje srityje sėkmingai plėtojanti jau antrą dešimtmetį. 

* Biologinio nuotekų valymo įrenginių kompleksą, susidedantį iš kaupimo rezervuaro – siurblinės, biologinio valymo įrenginio HNV-N-24 ir dumblo tankintuvo, „Lidl“ logistikos centre įrengė UAB „Traidenis“ – ilgiausią ir įvairiapusiškiausią stiklo pluošto įrangos gamybos patirtį sukaupęs rinkos lyderis biotechnologijų ir vandenvalos srityse.

 

OBJEKTAS: „Lidl“ logistikos centras, Jogėliškių g. 1, Vilnius

UŽSAKOVAS: „Lidl Lietuva“

GEN. RANGOVAS: „Conres“

ARCHITEKTAI: „Unitectus“, architektai Ignas Jurkšaitis, Orinta Atkočiūnaitė, Jolanta Baltrūnaitė, Augustė Vaznytė, Evaldas Januševičius, Tumas Mazūras, konstruktorius Tomas Gužas

 

„Lidl Lietuva“ archyvo nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Tiltai jungia žmoniją

Tiltai yra labai svarbios transporto tinklų grandys, jungiančios kelius, greitkelius ir geležinkelių sistemas, padedančios mažinti eismo spūstis. Tačiau kiekviena tokia…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų