Janio Veverio nuotr.

LR ambasada Rygoje pakeitė įvaizdį


Metams bėgant tapo akivaizdu, kad reikia gerinti Lietuvos atstovybės Latvijoje darbuotojų veiklos sąlygas ir naudojamų erdvių estetiką, pritaikyti jas prie šiandienos poreikių. Buvo parengtas kapitalinio remonto projektas, ir štai pagaliau pastatas, atnaujintas nuo stogo iki pamatų, visiškai atitinka XXI amžiaus šalies atstovybei keliamus komforto, saugumo ir tvarumo reikalavimus.

Janio Veverio nuotr.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) teigimu, atliekant remontą perplanuotos vidaus patalpos, pakeista apdaila, įdiegtos naujos energiją taupančios išmaniosios inžinerinės sistemos, sutvarkyta aplinka aplink pastatą.

Įrengtos reprezentacinės erdvės, atskiras įėjimas į konsulatą, atnaujintos administracijos darbo patalpos. Trečiasis aukštas skirtas diplomatinės atstovybės vadovo gyvenamosioms patalpoms, dėl to buvo galima atsisakyti buto nuomos mieste.

Perplanavus patalpas pirmajame aukšte, nebeliko ankštų kabinetų ir didelės paradinės laiptinės centrinėje dalyje – vietoj jos suformuota vientisa didelė erdvė renginiams, priėmimams, parodoms ir reprezentacijai. Iki remonto tam buvo naudojama palėpė trečiajame aukšte, tačiau viešiems renginiams ji netiko, nes buvo itin sunku užtikrinti ambasados pastato saugos reikalavimus.

Antrasis pastato aukštas, kaip ir anksčiau, skirtas administracijai. Išardžius centrinę laiptinę ir ją supusias atitvaras, įrengus stiklo pertvarą, vietoj buvusio ilgo, siauro ir nuolatos tamsaus koridoriaus suformuotas erdvus ir šviesus holas su atrijumi.

Šiuo metu Lietuvos ambasada Rygoje aprūpinta visomis šiuolaikiniam pastatui būtinomis išmaniosiomis, energiją taupančiomis sistemomis, užtikrinančiomis palankias darbo, lankymosi ir veiklos sąlygas. Anksčiau čia nebuvo vėdinimo, o dabar reikia tik nustatyti norimus oro rekuperacijos parametrus kompiuteryje. Įdiegtos automatizuoto vėsinimo, šildymo, apšvietimo valdymo, kitos sistemos. Atnaujinant pastatą skirta dėmesio ir žaliosios energijos sprendiniams – ant apšiltinto stogo įrengta 23 kW galios saulės elektrinė, todėl gerokai sumažintas perkamos elektros energijos poreikis. Prijungus pastato šildymo sistemą prie miesto centralizuoto šilumos tiekimo tinklo, nebenaudojamos gamtinės dujos.

URM džiaugiasi, kad Lietuvą reprezentuojančio pastato erdvių sprendiniai vientisi, architektūriškai išgryninti, išryškina aiškią struktūrą ir pabrėžia medžiagų natūralumą.

Ambasados Rygoje kapitalinio remonto darbų generalinis rangovas – UAB DRUSTA. Įmonės įgyvendintų projektų sąraše tai jau trečioji Lietuvos Respublikos atstovybė užsienyje. UAB DRUSTA taip pat dalyvauja daugiabučių namų renovacijos projektuose, stato daugiabučius ir vienbučius gyvenamuosius namus, savo gamybos bazėje gamina įvairias sertifikuotas medines konstrukcijas, naudojamas Lietuvoje ir užsienyje.

Janio Veverio nuotr.

Ambasada buvo pertvarkyta iš pagrindų 

„Paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį pastatytas Lietuvos Respublikos ambasados pastatas yra į šiaurę nuo miesto širdies, art noveu stiliaus pastatų kvartale, tačiau reprezentuoja postmodernizmo stilių“, – pabrėžia „Processoffice“ architektė Adelė Dovydavičiūtė, viena iš kapitalinio pastato remonto ir interjero projektų kūrėjų. 

Pasak architektės, pastatas buvo palyginti nepraktiškai suplanuotas, erdvės padalytos į daugybę nedidelių tamsių patalpų, tad „Processoffice“ komanda siekė įleisti į pastatą kuo daugiau šviesos ir sukurti kuo erdvesnes patalpas. 

„Puoselėjome tikslą sukurti naują kokybę ir įgyvendinti šiuolaikinius inžinerinius bei interjero sprendinius“, – sako architektė.

Pagrindinė užduotis buvo pritaikyti pastatą šiandienėms ambasados reikmėms – sukurti reprezentatyvias konsulinio skyriaus ir ambasados erdves ambasados svečiams bei darbuotojams, suprojektuoti ambasadoriaus rezidenciją. Atnaujinti pastato inžinerines sistemas, sutvarkyti stogą. Projektuojant didelis dėmesys buvo skiriamas saugumo režimams pastate, skirtingų žmonių grupių judėjimo srautams ir funkcinių zonų ryšiams.

Janio Veverio nuotr.

A. Dovydavičiūtės teigimu, didžiausių iššūkių kilo projekto įgyvendinimo stadijoje. „Dėl įvairių išorinių aplinkybių parengtą techninį projektą nuo realizacijos skyrė penkeri metai – techninį projektą baigėme 2017 m., o rangos darbai prasidėjo 2022-aisiais. Per tą laiką pasikeitė užsakovo poreikiai, saugumo protokolai, turėjome į juos atsižvelgti jau atlikdami projekto vykdymo priežiūrą statybų metu. Atliekant ardymo darbus paaiškėjo, kad kai kurių esamų elementų, kuriuos buvo numatyta išsaugoti, būklė prasta. Keletą sprendimų teko keisti. Pakeitimai rangos stadijoje – vienas iš didžiausių iššūkių, nes kai kurie sprendiniai labai glaudžiai susiję vieni su kitais, tad būtina įvertinti visas tų pakeitimų veikiamas vietas“, – sako architektė.

Sujungus didelę dalį buvusių mažų patalpų, buvo sukurta įvairaus pobūdžio didesnių erdvių, net ir per kelis aukštus: įėjimo holas, atrijumi susietas su antrojo aukšto holu, konferencijų salė, ambasadoriaus kabinetas, erdvi ambasadoriaus rezidencija su vidiniu kiemeliu, iš kurio į pastato centrą priplūsta daugiau šviesos. Atokvėpio valandėlėmis čia galima pasigėrėti dangumi ar tiesiog išeiti pakvėpuoti lauko oru privačioje aplinkoje. 

Janio Veverio nuotr.

Interjere dominuoja šviesios spalvos, ąžuolo mediena. Vizualiniams ryšiams sukurti ir šviesai laisvai sklisti panaudotos stiklo vitrinos, tarp antrojo ir mansardinių aukštų yra ir stiklo grindys. Interjero kūrėjai siekė sukurti reprezentacines erdves, kuriose būtų užkoduota bent šiek tiek Lietuvos identiteto. Šiam tikslui buvo sugalvotas unikalus sprendinys – skirtingų aukštų grindų raštuose atvaizduoti tris Lietuvą ir Latviją siejančius aspektus: baltų genčių ir piliakalnių žemėlapius, taip pat kalbų bendrą kilmę liudijančius panašius vietovardžius. Galiausiai buvo įgyvendintas tik pirmojo aukšto grindų raštas. 

„Interjero projekte numatyti baldai įgyvendinimo stadijoje taip pat kito, bet vis tiek siekėme išlaikyti pirminę idėją – visus interjero elementus darniai derinti tarpusavyje, naudoti natūralias medžiagas, laikytis tvarumo principų, kurti švarius ir modernius sprendinius. Inžinerinėmis sistemomis stengėmės kuo labiau sumažinti energijos vartojimą ir užtikrinti kokybišką mikroklimatą. „Processoffice“ daugiausia projektuoja viešuosius objektus – muziejus, edukacinius pastatus ir erdves, ekspozicijas. Jos visos iš dalies yra reprezentacinės, tačiau ambasados funkcijos erdves projektavome pirmąkart“, – sako A. Dovydavičiūtė. 

Ąžuolo profesionalų meistrystė ir istorijos atspindys parkete

Šiam projektui architektų sukurtas unikalus ąžuolo parketo raštas tapo ne tik itin estetišku, tvariu pasirinkimu bei simboliniu Lietuvos ir Latvijos istorinio ryšio akcentu, bet ir techniškai sudėtingu sprendimu, kurį sėkmingai įgyvendino „Medžio stiliaus“ komanda. Tam reikėjo užtikrinti ypač didelį tikslumą ne tik visuose gamybos procesuose, bet ir matuojant patalpas, atliekant skaičiavimus ir rengiant brėžinius. Pasitelkta daugiau nei per 20 metų sukaupta meistrų patirtis dirbant su ąžuolu, preciziški gamybos procesai ir aukščiausio lygio medienos apdirbimo technologijos leido šį sudėtingą projektą įgyvendinti nepriekaištingai.

Janio Veverio nuotr.

Ąžuolo medienos struktūra ir pasirinkta natūrali medienos apdailos spalva suteikė patalpoms šviesos ir natūralios gamtos pojūtį, o 230 mm pločio parketlentės sustiprino erdvės įspūdį patalpose. Šiam projektui buvo pasirinktas būtent ąžuolinis parketas, nes jis puikiai atitiko keliamus lūkesčius: tai ekologiška ir draugiška aplinkai medžiaga, atspari įbrėžimams ir išsiliejusiems skysčiams, ji taip pat idealiai tinka grindiniam šildymui. O svarbiausia, kad tai ilgaamžis sprendimas – parketas ir po dešimtmečių atrodys nepriekaištingai.

„Medžio stilius“ – didžiausias Lietuvoje kokybiškų ir tvarių ąžuolinių grindų, durų, laiptų bei kitų ąžuolo produktų gamybos tinklas, sukaupęs neįkainojamą 25 metų patirtį. Įmonė atsakingai kontroliuoja visą tiekimo grandinę – nuo medienos atrankos, jos paruošimo ir gamybos iki pat įrengimo, taip pat užtikrina vienas geriausių kainų rinkoje. Modernūs „Medžio stiliaus“ salonai įsikūrę visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Salonuose pristatomas ne tik didelis ąžuolo gaminių asortimentas, bet ir teikiamos profesionalios konsultacijos.

Reprezentatyvūs baldai iš natūralių medžiagų 

Dalis Lietuvos ambasados Rygoje baldų – iš bendrovės „Narbutas Lietuva“ asortimento. Jie rinkti pagal architektų viziją ir užsakovo poreikius, taip pat funkcionalumą, todėl darniai įsilieja į erdvę, sukurdami vientisą ir jaukią aplinką.

Jurijaus Azanovo (URM archyvo) nuotr.

Darbuotojų kabinetuose stovi prekių ženklo NARBUTAS reguliuojamo aukščio darbo stalai B-ACTIVE kartu su NOVA pertvaromis, užtikrinančiomis akustinį patogumą. Ambasadoriaus kabinetui išrinkti solidaus dizaino stalai MOTION EXECUTIVE, prie jų priderintos tokio pat medžiagiškumo spintelės daiktams laikyti ir vokiečių gamintojo INTERSTUHL VINTAGE juodos odos darbo kėdė su poliruoto aliuminio detalėmis.

Siekiant užtikrinti solidumą ir ilgaamžiškumą, darbuotojų baldams naudota natūrali ąžuolo faneruotė, o MOTION EXECUTIVE stalams ambasadoriaus kabinete parinkta natūrali riešuto spalvos faneruotė.

„Šie prekių ženklo NARBUTAS ir mūsų ilgalaikių partnerių gaminiai ne tik patvarūs ir estetiški, bet ir ergonomiški, todėl užtikrina darbuotojams maksimalų patogumą kasdienėje darbo aplinkoje. Siekėme sukurti funkcionalią erdvę“, – sako Laura Šakinė, bendrovės „Narbutas Lietuva“ rinkodaros projektų vadovė. Jos teigimu, prekių ženklas NARBUTAS įsipareigojęs kurti ne tik estetišką, bet ir atsakingą darbo aplinką, todėl jo baldai yra universalaus, mados įnoriams atsparaus dizaino ir puošia erdves daugelį metų. Baldams suteikiama 10 metų garantija liudija ne tik medžiagų ir produktų patvarumą, bet ir prekių ženklo dėmesį tvarumui.

Janio Veverio nuotr.

Smulkios, bet labai svarbios interjero detalės

LR ambasadoje Rygoje sumontuoti itin kokybiška produkcija garsėjančios vokiečių gamintojos JUNG jungikliai ir kištukiniai lizdai. 

„Mes visada renkamės JUNG produktus, nes jie minimalistinio dizaino, gražių formų ir patikimi“, – sako architektė A. Dovydavičiūtė. Šį kartą „Processoffice“ architektų interjero viziją iš galimų LS 990 serijos gaminių spalvų labiausiai atitiko balta. 

Griežtų elegantiškų linijų serija LS 990, įkvėpta Bauhauzo dizaino mokyklos, populiarumo nepraranda jau daugiau kaip 50 metų. Ir tai visiškai suprantama: klasikinis šios serijos jungiklis siauru rėmeliu puikiai dera bet kurioje aplinkoje ir yra ypač funkcionalus, todėl jį naudojant galima įgyvendinti sudėtingas architektūrines ir technines idėjas. 

Šios serijos daugiaviečius (net iki 5 jungčių) kištukinių lizdų rėmelius ant sienos galima montuoti ir vertikaliai, ir horizontaliai. Visi LS 990 gaminiai suderinami su visais LS serijos dangteliais. Jeigu norisi daugiau nei klasikinių spalvų, šiuos jungiklius bei kištukinius lizdus galima rinktis ir iš 63 „Les Couleurs® Le Corbusier“ spalvų paletės.

Šiais laikais, kai tvarumas tampa vis svarbesniu mūsų pasirinkimų kriterijumi, būtina paminėti, kad JUNG LS 990 jungikliai ir kištukiniai lizdai pagaminti iš duroplasto – patvarios ir, dar svarbiau, tvarios medžiagos. Palyginti su įprastu plastiku, duroplasto gamybos metu į atmosferą išmetama mažiau CO2, mažiau suvartojama elektros energijos ir vandens. Eksploatavimo ciklo pabaigoje duroplastą galima perdirbti ir naudoti, pavyzdžiui, kaip užpildą. Nei duroplastą perdirbant, nei utilizuojant į atmosferą neišskiriama jokių toksinių junginių, o irdamas jis nevirsta mikroplastiku. 

JUNG jau daugiau nei šimtą metų pasaulyje garsėja kaip vokiško preciziškumo simbolis, patikimą aukštos kokybės produkciją tiekianti gamintoja. Jos gaminius tiek privatūs asmenys, tiek įmonės renkasi ne tik dėl laikui nepavaldaus subtilaus dizaino, bet ir dėl ilgos eksploatavimo trukmės.

JUNG nuotr.

Vonios kambariuose – solidi šveicariška estetika

Visiems ambasados vonios, dušo kambariams pasirinkta puikiai žinomo, patikimo Šveicarijos gamintojo „Laufen“ įranga. Pagrindiniu projekto dizainerių pasirinkimu tapo subtilia elegancija, grakščiomis proporcijomis, tiksliomis linijomis išsiskirianti „Kartell • Laufen“ kolekcija. Ją sukūrusi studija „Ludovica + Roberto Palomba“, solidžiai reprezentuojanti geriausias italų dizaino tradicijas, šiuo projektu tarsi performulavo vonios kambario koncepciją. Visi kolekcijos elementai – praustuvai, unitazai, maišytuvai – stilistiškai tobulai dera tarpusavyje, o skirtingos modifikacijos suteikia kūrybinę laisvę drąsiai įgyvendinti individualius kūrybinius scenarijus.

Janio Veverio nuotr.
Janio Veverio nuotr.

Anot ambasados projekto architektų, „Laufen“ gaminiai pasirinkti dėl aukštų gamintojo kokybės standartų, o konkrečiai „Kartell • Laufen“ linija – dėl gero dizaino, aiškių ir lakoniškų formų. Plonasieniai praustuvai iš ypatingos receptūros keramikos „SaphirKeramik“ yra tarsi centrinė šios kolekcijos dizaino ašis. Stačiakampės formos praustuvai gali būti pritaikyti įvairaus dydžio, netgi labai mažose, erdvėse, būtent tai ir buvo aktualu galvojant apie patogumą ir funkcionalumą ambasados projekte. 

Priklausomai nuo erdvės paskirties ir matmenų pasirinkti du „Kartell • Laufen“ praustuvų modeliai: mažesnėms erdvėms – 50 x 46 cm dydžio, didesnėms – gerokai erdvesni (75 x 35 cm) asimetriški ant stalviršio montuojami dubenys. Pastarųjų praustuvų išskirtinė detalė – subtiliai dubens šone paslėptas vandens nubėgimo latakas, suteikiantis jų išvaizdai solidaus santūrumo.

Prie visų praustuvų įrengti potinkiniai maišytuvai. Tokį pasirinkimą sąlygojo ne tik estetinė, bet ir pragmatiška logika: kai maišytuvas yra sienoje, lengviau valyti po maišytuvu esančias plokštumas. Bendro naudojimo sanitariniuose mazguose įrengti bekontakčiai, automatiškai aktyvuojami maišytuvai „Twintronic“, padedantys tausoti vandenį ir išvengti virusų, bakterijų perdavimo rizikos. Kitur pasirinkti dviejų dalių „Kartell • Laufen“ maišytuvai, kurių liauna cilindriška forma puikiai dera prie plonasienių praustuvų. 

Net ir pakabinami „Kartell • Laufen“ unitazai dėl savo dailių proporcijų, linijinio dizaino tampa ne tik funkciniu, bet ir dekoratyviu erdvės elementu. Unitazai suprojektuoti taip, kad kokybiškai jiems nuplauti pakanka 4,5 arba 3 litrų vandens. Būtent tokiu nuplovimo režimu yra sureguliuoti potinkiniai bakeliai su laikančiuoju rėmu iš „Laufen Installation System“ gaminių linijos.

Produktyvų darbą ir privatumą užtikrina roletai

Prie LR ambasados darbuotojų bei svečių komforto prisidėjo ir įmonė DEXTERA, oficiali daugelio pasaulyje aukštai vertinamų sprendinių langams uždengti kūrėjų ir gamintojų atstovė Lietuvoje. Įgijusi klientų ir partnerių pasitikėjimą, ji jau beveik 28 metus yra langų uždengimo rinkos lyderė mūsų šalyje. DEXTERA stengiasi kiekvienam užsakovui pasiūlyti kuo aukščiausios kokybės sprendimus pagal jo poreikius bei galimybes ir profesionaliai atlikti kiekvieną užsakymą. 

Ambasadoje buvo pasirinkti sklandžiai į interjerą įsiliejantys švelniai pilkšvi modernūs roletai. Jie tinka visų rūšių langams ir gali būti pritaikyti bet kokiose erdvėse, prie bet kokio pločio ir aukščio lango. Be to, saugo nuo smalsių praeivių žvilgsnių ir taupo patalpų kondicionavimo kaštus nepraleisdami saulės spindulių. Valdant natūralios šviesos srautą kabinetuose mažinami atspindžiai monitoriuose, darbuotojai tausoja akis, labiau susikaupia ir greičiau pasiekia norimą rezultatą.   

DEXTERA siūlo didelį roletų audinių asortimentą: šviesai pralaidžių, pusiau pralaidžių, visiškai saulės spindulių nepraleidžiančių ir šviesą atspindinčių. 

Apšvietimo ir grindų sprendiniai

Interjerui vientisumo suteikia teraco grindys ir ant esamų pakopų sumontuotos atskirai pagamintos laiptų pakopos, stilistiškai suderintos su grindų teraco raštu. Šį projektą pagal architektų viziją įgyvendino UAB „Grindys“, teikianti profesionalias grindų remonto, poliravimo, atnaujinimo ir įrengimo paslaugas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. 

Apšvietimo sprendiniais rūpinosi UAB „Gaudrė“. Funkciniam ir akcentiniam apšvietimui buvo panaudotas vientisas berėmis profilis su pagal poreikį ir patalpų paskirtį integruotais linijiniais šviečiančiais moduliais ir akcentiniais prožektoriais. Taip buvo sukurtas estetiškas minimalistinis vaizdas su multifunkcinio apšvietimo galimybėmis, numatytas ir šviesos srauto reguliavimas. Projekte taip pat panaudoti pakabinami dekoratyvūs šviestuvai, įdiegti lauko apšvietimo sprendiniai.

Janio Veverio nuotr.

Objektas: Lietuvos Respublikos ambasada Latvijos Respublikoje, Rygoje, pastato statybos projekto autorius UAB „Vilprojektas“, 1994–1998 m.

Projektas: pastato kapitalinis remontas, 2017–2024 m.

Užsakovas: LR Užsienio reikalų ministerija

Generalinis rangovas: UAB „Drusta“

Architektai: UAB „Processoffice“, architektai Vytautas Biekša, Adelė Dovydavičiūtė, Martyna Kildaitė

UAB „Grindys“, Laufen, UAB „Gaudrė“, JUNG, NARBUTAS, Medžio stilius, DEXTERA, UAB DRUSTA.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų