Giedriaus Stonkaus nuotr.

Naujosios Vilnios Gerovės parke atgimė senos statybinės medžiagos – įrengtos unikalios lauko instaliacijos


Naujosios Vilnios Gerovės parke, rugsėjo 13 dieną, Vilniaus dailės akademijos interjero katedros studentai pristatė dviejų savaičių trukmės dirbtuvių rezultatus – lauko instaliacijas, pagamintas iš senų statybinių medžiagų saugotų savivaldybės įmonėje „Grinda“.

Instaliacijas studentai kūrė atsižvelgdami į parko vietovės ypatumus, identitetą ir ją lankančios bendruomenės poreikius. Dirbtuves, įvykusias bendradarbiaujant Vilniaus dailės akademijai ir Vilniaus miesto savivaldybei, vedė architektas-urbanistas Slavis Poczebutas. Studentų darbą taip pat kuravo Vilniaus dailės akademijos interjero dizaino katedros dėstytojai doc. Rokas Kilčiauskas ir Audrius Dimavičius. Dirbtuvių metu nagrinėtos transformacijos ir kaitos temos, o kūriniai sukurti taikant ciklinio dizaino principus.

Giedriaus Stonkaus nuotr.

Ciklinis dizainas – tai požiūris į produktų kūrimą, akcentuojantis tvarumą ir siekiantis sumažinti atliekų kiekį. Iš naujo panaudojant nereikalingas medžiagas ar naujoms reikmėms pritaikant senus objektus siekiama sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Gerovės parko lauko instaliacijoms dirbtuvių dalyviai naudojo iš „Grindos“ sandėlio atgabentas nenaudojamas statybines medžiagas ir miesto elementus. Nebenaudojamas granitinių laiptų pakopas, demontuotas metalinius gatvių atitvarus, betoninių atraminių sienučių elementus, ir kitas mieste kažkada naudotas medžiagas.

Poczebuto kuruojama komanda parko teritorijoje įrengė tris instaliacijas, kurios suteiks unikalumo tiek ramiems pasisedėjimams, tiek pasivaikščiojimams parke. Jaunieji interjero dizaineriai sukūrė urbanistinį žaidimą „Gerovės Hunt“ – jį sudaro net dešimt stotelių, prie kurių stabtelėję lankytojai bei vietos bendruomenė raginami iš naujo atrasti Naująją Vilnią. Žaidimu siekiama paskatinti susimąstyti apie įvairias socialines ir aplinkosaugos temas, taip metant iššūkį mūsų įprastam suvokimui apie miestą. Stotelėse pateikiamos įvairios užduotys bei QR kodai, kuriuos nuskanavus lankytojai nukreipiami į „Instagram“ paskyrą, kurioje galima rasti daugiau informacijos.

Giedriaus Stonkaus nuotr.

Ant kalvelės, nuo kurios atsiveria vaizdas į Naujosios Vilnios Šv. Kazimiero neogotikinės bažnyčios bokštą, pastatyta unikali skulptūra. Skulptūra-suolas, sudarytas iš dviejų atramų bei viršutinės konstrukcijos. Šia ypatinga konstrukcijos forma siekiama atkreipti miestiečių dėmesį į mus bei miesto aplinką veikiančias klimato sąlygas, saulės judėjimą dangaus skliautu.

Šalia Vilnelės upės kranto įrengta erdvė, menanti senovės tradicijas bei skatinanti bendruomenę susiburti. Rato formos instaliacija, sudaryta iš granito plokščių, buvo pristatyta atidarymo dieną vykusių pasirodymų metu. Savo forma laužavietę primenantis kūrinys buvo įrengtas toliau nuo Gerovės parke esančios Joninių aukuro vietos, taip siekiant išlaikyti ten jau susiformavusią tradiciją.

Dirbtuvių, pavadintų „Erdvė Tarp” (angl. „Space Between“) dalyvių sukurtos instaliacijos pabrėžė savitą Gerovės parko bei pačios Naujosios Vilnios identitetą. Tai teritorija, esanti pokyčių etape, kurioje įdomų kontrastą kuria pramonės laikus menantys industriniai pastatai, garažai, bei vaizdingas gamtinis peizažas, čia tekanti Vilnelė.

Giedriaus Stonkaus nuotr.

Tikimąsi, kad parką papuošusios tvarios instaliacijos taps „Vilniaus – žaliosios Europos sostinės 2025“ programos dalimi, kaip ciklinio dizaino galimybių pavyzdys.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų