Vilniečių architektų kompanija „YCL Studio“, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus nutolusiame gūdžiame miške projektuoja išskirtinį individualų namą. Kol kas tebevyksta idėjų paieškos, bet jose jau gimsta kai kas unikalaus.
„182 kv.m. namo tūris suprojektuotas taip, kad tam tikru žiūrėjimo kampu namas atrodytų be stogo. Išorė ir vidus nesutampa, o vidinė erdvė yra padalinta, supjaustoma plonomis riekelėmis, kad kiekviena erdvė turėtų savo unikalią tūrinę išraišką. Visa tai įmanoma dėl unikalios paties namo formos“, – rašoma projekto pristatyme.
Centrinė namo dalis, kuriame labiausiai matomas šlaito banguotumas skirtas virtuvės – valgomojo ir svetainės – poilsio erdvėms. Vienoje namo pusėje įrengta vaikų zona, kurioje yra du atskiri kambariai: vienas skirtas žaisti ir mokytis, o kitas – miegui.
Prie įėjimo yra pagrindinis vonios kambarys su visa reikalinga įranga. Įėjimo zonoje yra paslėptas įėjimas į požeminę ūkinę patalpą šildymui, kondicionavimui ir nedideliam vyno rūsiui.
Kitoje namo pusėje yra du erdvūs miegamieji su atskira drabužine ir poilsiu vonioje. Vienas yra pagrindinis miegamasis, o kitas – senelių miegamasis.
Planuojama, jog namas bus pastatytas iš grynų ir paprastų medžiagų: betonas, klinkerinės plytelės ir šiek tiek natūralių medžio paviršių.
Papildoma ir erdvę keičianti detalė – besisukančios arkinės durys, kurios gali sukurti skirtingas perspektyvas ir skirtingą erdvių tėkmę per visą namą. Vasarnamis, kuris turi visas pagrindinio namo savybes ištisus metus.
Vienas architektų studijos „YCL Studio“ įkūrėjų, architektas Aidas Barzda portalui Structum.lt pasakoja, jog šis namo projektas yra vienas iš galimų variantų, pateiktas kaip „drąsesnis“.
„Mūsų studija mėgsta analizuoti kelias galimybes. Ar tai būtų architektūra ar interjeras. Tai yra vienas iš svarstytinų variantų, kurio baigtis dar nėra nei atmesta, nei patvirtinta. Žinoma, mums, kaip architektams, būtų įdomu nagrinėti šį variantą toliau. Nors jis ir yra mūsų pasiūlymuose pateiktas kaip „drąsesnis“ variantas, o tokie variantai ne visada išvysta dienos šviesą“, – teigia A. Barzda.
Anot architekto, projektas yra tik pradinėje stadijoje ir galutinio įgyvendinimo termino jis įvardinti dar negali. A. Barzda paaiškino, kodėl šiam namo projektui buvo suteiktas slapyvardis „iliuzinis“.
„Pradėjus darbus ir aptariant tam tikrus variantus mums netyčia išlindo šio projekto slapyvardis – iliuzinis. Paprastai pažiūrėjus, namas nėra kažkuo itin sudėtingas ar nepanašus į namą, bet jo tūrinė forma yra tokia, kad visais kampais žiūrint jis atrodo vis kitoks, o ypač tas vienintelis kampas, nuo namo prieigų, jis praranda savo stogą ir atrodo kaip senuose kaubojiškuose filmuose – tik stovintis fasadas
Namas yra gūdžiame miške. Miške nieko nėra panašaus, ar kažkas kas atrodytų identiškai iš visų pusių. Šiuo principu vadovaudamiesi pabandėm paprasta tūrine išraišką atrasti tūrį, kuris irgi galėtų kisti su kiekvienu pasisukimu, kiekvienu skirtingu priėjimu. Viena pusė primena paprastą šlaitinį namą, kita yra šlaitinio namo negatyvas. Visa kita yra jungtis tarp šių dviejų fasadų“, – sako jis.
Tarp projekto vizualizacijų galima susipažinti ir su „iliuzinio“ namo interjero sprendimais, kurie pulsuoja estetišku minimalizmu.
„Nors namo forma sukuria tam tikras įspūdį atkartoti tai ir interjere, bet mes pasirinkom kitą planavimo kelią, kuris iš esmės neatkartoja namo tūrio, o pats tūris yra supjaustomas plonom riekelėmis, kad kiekviena erdvė įgautų unikalią erdvės išraišką. Tai mums irgi asocijavosi su miško aišktelėmis, kurios visos, visada būna skirtingos. Šis namas ir jo interjeras – praktiškai sukietintas miškas, išreikštas per architektūrinę interpretaciją“, – pridūrė A. Barzda.