Patobulinta kultūros statistika atspindės kur kas didesnį kultūros bei kultūros ir kūrybinių industrijų (KKI) sektorių indėlį į šalies ekonomiką. Vyriausybė šiandien priėmė Kultūros ministerijos kartu su Valstybės duomenų agentūra parengtą nutarimą, kuris leis sukurti tinkamą teisinį pagrindą, užtikrinti tęstinį, platesnės apimties kultūros ir KKI statistinės informacijos rengimą. Tai taip pat yra būtina įrodymais grįstai kultūros politikai formuoti.
Šiuo metu oficialioji statistika Lietuvoje dėl sisteminių ribotumų negali pateikti objektyvios statistinės informacijos, parodančios kultūros ir KKI kuriamą socialinę ir ekonominę vertę, arba tokia statistinė informacija demonstruoja žymiai mažesnes nei tarptautinių tyrimų lyginamąsias reikšmes, nors pastarieji konstatuoja vieną sparčiausių Lietuvos KKI augimo tempų Europos Sąjungoje.
„Pagrindinė nustatyta problema yra ta, kad į kultūros statistiką šiuo metu iš esmės įtraukiama tik „tradicinė“ kultūrinė veikla, pavyzdžiui, muziejų, bibliotekų, kitų kultūros įstaigų, tačiau neįtraukiama pramoninė ir komercinė KKI veikla ar šio sektoriaus dalis kitose veiklose, kuriose ir sukuriama didžiausia ekonominė vertė. Tarkime, gamyboje, informacinių technologijų ir kitose srityse naudojamas dizainas yra KKI sukurtas produktas. Norėtume padėkoti Valstybės duomenų agentūrai, kad įsigilino į sektoriaus specifiką ir pasiūlė profesionalius sprendimus. KKI sektorių būtina ir toliau auginti. Jau dabar aišku, kad jam prioritetą skirs ir naujos kadencijos Europos Komisija“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.
Vadovaujantis šiandien priimtu Vyriausybės nutarimu, KKI statistika bus tobulinama išplečiant kultūros ir KKI palydovines sąskaitas, kurios leis tiksliau suskaičiuoti ir įvertinti tikrąją sektoriaus kuriamą pridėtinę ekonominę vertę ir jos indėlį į šalies BVP. Pridėtinė KKI bendroji vertė bus skaičiuojama pagal papildytą 72-jų ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK) sąrašą, iki šiol oficialiai buvo skaičiuojama pagal 44 EVRK.
Valstybės duomenų agentūra jau preliminariai įvertino 2022 metų KKI bendrąją pridėtinę vertę pagal atnaujintą EVRK veiklų sąrašą. Šia apimtimi kultūros sektoriaus pridėtinė vertė, įskaitant ir KKI dalį, 2022 metais sudarė 3,28 proc. visos bendrosios pridėtinės vertės.
Skaičiuojant pagal iki šiol galiojusią metodiką, sektoriaus indėlis į BVP 2022 m. sudarė 2,1 proc., 2021 m. – 1,9 proc.