Siekdamos suformuoti patrauklią gyvenamąją aplinką, tausoti energijos išteklius, ne tik įmonės, bet ir pačios bendruomenės imasi atsakingos iniciatyvos plėtoti tvarius, taupius, energiškai efektyvius, palankius aplinkai pastatus. Inovatyvios vilniečių Balsių bendruomenės aktyvių narių ir NT vystymo „Baltisches Haus” įmonės dėka Lietuvoje iškilo pirmas komercinės paskirties projektas – prekybos centras „Žali“, visiškai atitinkantis „žaliosios architektūros“ vertinimo kriterijus. Prie šio projekto vystymo ir įgyvendinimo savo idėjomis, patirtimi inžinerinėse sistemose prisidėjo ir įmonės „Energus“ komanda.
Intelektualiosios energijos taupymo sprendimai
Vis svarbiau tampa tausoti smarkiai senkančius energijos išteklius. Energiškai efektyvių gyvenamųjų, administracinių, gamybinių ir kitokių pastatų šalyje jau daugiau nei šimtas, tačiau į tvarius prekybinės paskirties statinius dar nebuvo investuota. Pirmoji tai padarė nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Baltisches Haus“. Prekybos centro Balsiuose energinio naudingumo projektą jai padėjusios įgyvendinti įmonės „Energus“ direktorius Povilas Šidlauskas pasakoja, kad energinio naudingumo tikslas yra ne tik sutaupyti, bet ir siekti, kad pastate skirtingos sistemos puikiai veiktų kartu, užtikrindamos komfortą ir efektyvų energijos ir visos sistemos stabilumą minimaliomis eksploatacijos sąnaudomis. Anot įmonės atstovo, naudojant atsinaujinančios energijos technologijas, ne tik didinama pastato vertė, investicijų atsiperkamumas, bet ir skatinamas statinio palankumas aplinkai. Pasak P. Šidlausko, šis pastatas bus pirmasis A+ energinio naudingumo klasės prekybos centras visose Baltijos šalyse. Taip pat vienas pirmųjų pastatų Lietuvoje, kuriame „Energus“ specialistų įdiegtas belaidis „EnOcean“ įrenginių tinklas. Jame esančių įrenginių (apšvietimo jungiklių, mikroklimato valdymo įrenginių, valdiklių ir pan.) nereikia prijungti ir maitinti iš elektros tinklo, nes įrenginiai energiją pasigamina patys (esant aplinkos apšvietimui arba dėl mechaninio žmogaus veiksmo). To užtenka, kad įrenginiai save „pamaitintų“ ir atliktų savo funkciją – perduotų duomenis į kitas sistemas ar atliktų kitą jiems skirtą veiksmą. Sistemų „EnOcean“ komunikavimo technologija taip pat suteikia lankstumo nuomininkams. Pasikeitus jiems ir jų poreikiams, įrenginį galima tiesiog perkelti iš vienos vietos į kitą – nelieka poreikio iš naujo atlikti kabelių tiesimo darbų.
Vadovas sako, kad siekiant efektyvinti energijos sąnaudas šiame pastate buvo ne tik pasirinkti veiksmingi bei atsinaujinantys energijos šaltiniai (geoterminis šildymas ir vėsinimas), bet ir įmonės įdiegta naujausios kartos pastato valdymo sistema, valdanti ir stebinti visus šilumos / vėsos gamybos, mikroklimato, apšvietimo ir kitus technologinius procesus pagal bendrovės UAB „Energus“ kurtus energiškai efektyvius algoritmus.
Energinis efektyvumas + minimalios eksploatacijos sąnaudos
„Užsakovas tikriausiai mus pasirinko, nes galime pasiūlyti visą kompleksą paslaugų: nuo užsakovo atstovavimo – konsultavimo, projektavimo – iki pat rangos darbų, – teigia įmonės UAB „Energus“, kurios pagrindinės veiklos kryptys – energijos taupymo sprendimai, procesų valdymo, automatizavimo, programavimo darbai, elektros instaliacijos montavimo, projektavimo bei priežiūros darbai, vadovas P. Šidlauskas. – Iš kitų išsiskiriame tuo, kad į visus darbus žiūrime per energinio efektyvumo, eksploatacijos sąnaudų ir atsiperkamumo prizmę, todėl visada padedame įvertinti ir pasirinkti užsakovui naudingiausią sprendimą. Taip pat vieni iš nedaugelio Lietuvoje siūlome diegti atvirojo kodo standartizuotas sistemas, kurias pritaikius užsakovas netampa priklausomas nuo tam tikrų gamintojų ar įmonių ir ateityje pats lengvai gali plėsti, tobulinti ar eksploatuoti įdiegtas inžinerines sistemas.“
Pasak vadovo, jų įmonė prie prekybos centro „Žali“ projekto Balsiuose kūrimo prisijungė dar pirminiame etape, prieš rengiant techninį projektą. Sudarydama užduotį inžinerinių sistemų projektuotojams kartu su užsakovu „Baltisches Haus“ bendrovė „Energus“ kūrė inžinerinių sistemų koncepciją, kuri ne tik yra energiškai efektyvi, bet ir ateityje jai reikės minimalių eksploatacijos sąnaudų, ji bus lanksti, lengvai pritaikoma skirtingiems nuomininkų poreikiams ir ateities projektams. Energijos sąnaudos tokiam pastatui, palyginti su standartiniais dabar statomais prekybos centrais, bus mažesnės apie 30 %, dvigubai mažesnės eksploatacijos išlaidos. Projekto „Žali“ vystytojai „Baltisches Haus“ siekia rekordiškai mažų – tik iki 4 kWh/m2 per metus – energijos sąnaudų pagal energinių klasių sertifikavimo metodiką.
Anot P. Šidlausko, pirmiausia su užsakovu kartu kuriamas jo poreikius atitinkanti ir naudingiausia pastato inžinerinių sistemų koncepcija, tada parengiama užduotis projektuotojams. Bendrovės specialistai gali ne tik suprojektuoti sistemas, jas realizuoti statybų metu, bet ir prireikus jas eksploatuoti. Visi įmonės atliekami darbai ir diegiami sprendimai, teikiant pastatų A, A+, A++ klasės vertinimo ir gerinimo darbus, atitinka tarptautinio pastatų tvarumo BREEAM standartą.
UAB „Energus“ I Savanorių pr. 176C,
LT-03154 Vilnius I tel. +370 626 99 994,
el. paštas info@energus.eu