simonas gentvilas
Simonas Gentvilas. BNS nuotr.

S. Gentvilas: ąžuolo nukirtimas Vilniuje – brutalus veiksmas, tačiau medis nebuvo saugomas


Šeštadienį Vilniuje, Šnipiškėse, įvykdytą brandaus ąžuolo nukirtimą aplinkos ministras Simonas Gentvilas laiko „nelegaliu, brutaliu ir neatsakingu“ veiksmu, tačiau, pasak jo, nukirstas želdinys sostinės savivaldybės nebuvo paskelbtas saugomu.

„Šiuo atveju Vilniuje tai buvo tikrai nelegalus, brutalus ir neatsakingas veiksmas. Dažnai pačios savivaldybės nusprendžia retinti medžius. Turbūt kas savaitę aš kreipiuosi patikrinti, ar savivaldybės tą daro teisėtai, ar informavo gyventojus.

Dažniausiai savivaldybės tą daro arba remontuodamos kelius, arba atkurdamos parkus, ir gyventojai tiesiog būna prastai informuoti apie planus“, – LRT radijui antradienį sakė S. Gentvilas.

„Šiuo atveju tas medis Rinktinės gatvės projekte nebuvo nei savivaldybės paskelbtas saugomu, nei tarifai, kurie galimi patvirtinti savivaldybėje, nebuvo pakelti“, – teigė aplinkos ministras.

Pasak jo, nustatyti saugotinus želdinius savo teritorijose turi pačios savivaldybės.

„Miestuose, kai yra privačios teritorijos arba miestų gatvių pakraščiai, ten yra daugiau problemų dėl to, kad kiekvienas medis turi būti įvertintas atskirai – ar jis kirstinas, ar nekirstinas, ar jis auga kažkokioje kelio apsaugos zonoje, ar jis atitinka kažkokią ekologinę, dendrologinę vertę. Tam yra savivaldybių komisijos kartu su medžių specialistais arboristais, ir jos tai vertina“, – sakė S. Gentvilas.

„Iš Aplinkos ministerijos bokšto arba langų mes tikrai nenustatysime Varėnos arba Vilniaus senamiesčio medžio vertės, todėl yra sukurta tvarka, kad yra minimalūs standartai, kurie galioja visuose Lietuvos miestuose, o po to savivaldybės gali įsivardinti, kurie medžiai yra saugotini ir jiems gali padidinti tarifus iki kosmoso. Tuos namų darbus kiekviena savivaldybė turi padaryti“, – kalbėjo aplinkos ministras.

Nuotr.: Lukas Balandis/BNS

S. Gentvilas tikino, kad 99 proc. medžių kirtimų miškuose yra legalūs.

„Suprantu tą akivaizdumą, kai medis nukertamas, bet 99 procentai medžių kirtimų yra legalūs, ypač miškuose. Mes miško vagysčių arba nusižengimų miške turime be galo mažai. Kirtimų leidimai yra išduodami miškuose ir tai galima pasižiūrėti žemėlapiuose“, – teigė aplinkos ministras.

Ąžuolas Vilniuje šeštadienį buvo nukirstas prie Rinktinės ir Ceikinių gatvių esančiame sklype.

Sostinės meras šeštadienį sakė, kad medį nukirto sostinės centre esančio nekilnojamojo turto projekto vystytojai „Rinktinės NT“. Įmonė sakė, kad ąžuolą buvo nuspręsta nupjauti, nes jis trukdė lietaus nuotekų tinklo remontui.

Pirmadienį dėl sukeltos situacijos bendrovė atsiprašė, tačiau teigė veikusi pagal galiojantį detalųjį planą ir siūliusi miesto valdžiai ąžuolą perkelti.

Kilus pasipiktinimui dėl nukirsto ąžuolo, į situaciją šeštadienį sureagavo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda, feisbuke pareiškęs, jog „barbariškai nupjautas šimtametis, sveikas, žaliuojantis ąžuolas“ ir vadino tai vagyste bei „spjūviu į veidą“ vilniečiams.

Su projektu dirbusi architektės Gilmos Teodoros Gylytės įmonė „Do Architects“ sekmadienį nutraukė sutartį su vystytoju, pareiškusi, jog sprendimas nupjauti ąžuolą – nepriimtinas ir buvo jų parengto projekto centras ir ašis.

Šaltinis: BNS


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Estijos statybos bendrovė žengia į Lietuvą

Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus“ įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt“ akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų