Sėkmingą projektavimą lemia patirtis, profesionalūs įrankiai ir holistinis požIūris


Nacionalinio architektūrinio ir urbanistinio idėjų konkurso „Išmanusis miestas 8“ partnerio, įmonės „Scenos techninis servisas“ (StS) komanda suprojektavo ir įgyvendino Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatro viršutinės ir apatinės scenos mechanizacijos bei jų valdymo sistemas, salės įgarsinimo, natūralios akustikos, žiūrovų amfiteatro geometrijos, kėdžių, apšvietimo, vaizdo projekcinę ir kitas sistemas bei jų valdymą, taip pat atliko specializuotus statybinius darbus.    

Ar projektavimas kelia iššūkių, kai objektas yra kitoje šalyje? Kas tokiu atveju yra svarbiausia?

 

 

Iššūkiai įveikiami pasitelkiant ilgalaikę patirtį ir profesionalumą

Pasak StS vadovo Lauryno Paškevičiaus, ar projektuojamas objektas yra Lietuvoje, ar užsienyje itin didelio skirtumo technologijų plotmėje nėra. Papildomų iššūkių, tokių, kaip skirtingi šalių įstatymai ar projekto valdymas nuotoliniu būdu, gali kilti, tačiau ilgametė StS specialistų patirtis leidžia sėkmingai juos įveikti.

„Esminiai dalykai, kurie turi dominuoti planavimo ir projektavimo etapuose, – profesionalumas ir preciziškumas. StS komandos darbas: įsigilinimas į užsakovo poreikius, jo suformuotą užduotį; techninių erdvės galimybių analizė ir užsakovo konsultavimas; konkrečių siūlomų sprendimų pagrindimas ir netgi virtualus jų pademonstravimas 3D programose. Tokie aspektai ir sprendimai padeda pagrindus sklandžiam projektavimui ir sėkmingam projekto įgyvendinimui. Tokiais procesų sprendimais sėkmingai įgyvendinome ir Tbilisio Vaso Abašidzės teatro projektą“, – įžvalgomis dalijosi StS vadovas L. Paškevičius.

 

Kompleksinės integruotos paslaugos ir bendras projekto įgyvendinimas

Projekto sėkmę lemia ir holistinis požiūris – kompleksinių integruotų projektų paslaugų teikimas.

„Neretai objektuose, pavyzdžiui, rekonstruojamoje teatro salėje, neatskiriama integracinio projekto projektavimo ir įgyvendinimo procesų dalis – profesionalus iki tol naudotos įrangos įvertinimas. Koks tos įrangos funkcionalumas šiandien? Ar galima ją atnaujinti ir pritaikyti toliau naudoti kokybiškai? Vis dar tinkamos įrangos panaudojimas ne tik leidžia sutaupyti sąnaudas, bet ir prisideda prie sąmoningo vartojimo, tvarumo“, – apie StS darbo principus pasakojo StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.

 

Scenos techninis servisas

 

Tinkamas pasiruošimas, projektavimo įrankiai ir patirtis

Pasiruošimo ir projektavimo įrankiai (konkrečios technologijos, platformos, 3D modeliavimo programos) pasirenkami pagal individualaus projekto poreikį, suformuotą užduotį, užsibrėžtą tikslą.

„Atsižvelgiant į Tbilisio Vaso Abašidzės teatro unikalumą ir suformuotą užduotį, pradžioje buvo pasitelkta fotogrametrijos technologija. Įspūdinga ir istoriją turinti teatro erdvė buvo detaliai nuskenuota skirtingais rakursais iš įvairių atskaitos taškų. Vėliau šie duomenys buvo susisteminti ir panaudoti projektavimo procesui. Įprastoje nuotraukoje galima matyti vaizdą, bet negalima pamatuoti erdvės, brėžinyje galima pamatuoti erdvę, bet negalima matyti realaus vaizdo, aktualių erdvės detalių bei objekte esančių sprendimų. Pasitelkus fotogrametrijos technologiją, galima ir pamatuoti erdvę, ir matyti realų vaizdą. Tai gerokai palengvina projektavimo procesą ir suteikia tikslumo“, – apie projekto įgyvendinimą Gruzijoje pasakojo J. Gružinskas.

Esminės reikšmės sėkmingam projekto įgyvendinimui turi ne tik profesionaliai naudojami inovatyvūs projektavimo įrankiai, bet ir specialistų gebėjimas juos sujungti į visumą ir parodyti užsakovui, koks laukia galutinis projekto rezultatas.

„Profesionalūs projektavimo įrankiai leidžia optimizuoti procesus ir sąnaudas. Pavyzdžiui, efektyviai išnaudoti objekto erdvę, tiksliai apskaičiuojant, kokios ir kiek įrangos reikės norimam rezultatui pasiekti. Tai ypač aktualu projektą įgyvendinant kitoje šalyje, kai logistika yra itin svarbi ir sąnaudoms imli projekto dalis. Tačiau užsakovui ir projekto dalyviams ne mažiau svarbu turėti galimybę „pasimatuoti“ projektą realiai, t. y. pamatyti ir pajusti, kaip skirtingų sistemų, pavyzdžiui, įgarsinimo, apšvietimo, scenos mechanizacijos, akustikos, sprendimai suguls į bendrą erdvę“, – patirtimi dalijosi L. Paškevičius.

 

Scenos techninis servisas

 

Tokiems sprendimams pasitelkiamos 3D modeliavimo programos, tokios kaip „Bentley“, „AutoCAD“, „Capture“, „CATT-Acoustics“, EASE, „Soundvision“, „Solidworks“. Taip galima pamatyti, kokio rezultato galima tikėtis objekto erdvėje su planuojamais apšvietimo, įgarsinimo akustikos ir kitų sistemų sprendimais ir konkrečia įranga.

„Taip pat svarūs procesai – projekto virtualizacija ir auralizacija. Virtualizacija, kai žmogus gali ne tik pamatyti 3D objekto modelį, bet ir po jį virtualiai pasivaikščioti. Auralizacijos procesas – tai galimybė užsakovui pajusti konkrečios erdvės natūralios akustikos galimybes, klausantis skirtingų garso įrašų (orkestro koncerto, solisto pasirodymo, pranešėjo kalbos ir t.t.). Naudojant tam skirtą programą, suvedus konkrečios erdvės parametrus, sukuriama simuliacija: žmogus per ausines klausydamas įrašo girdi taip, tarsi iš tiesų fiziškai stovėtų pasirinkto objekto konkrečioje vietoje. Pritaikant šiuos sprendimus, aiškiau suvokiama, kokio projekto rezultato konkrečioje erdvėje galima tikėtis“, – pasakojo J. Gružinskas.

Vienas iš šiuo metu profesionalų rate dažnai naudojamų įrankių – informacinio pastato modeliavimo platforma BIM (Building Information Modeling), į kurią galima įdėti visą aktualią informaciją apie objektą ir jame naudojamą įrangą, medžiagas ir netgi smulkias detales. Tinkamas jos naudojimas leidžia gerokai sutrumpinti objekto projektavimo laiką ir sumažinti sąnaudas. Prie projekto dirbančios šalys gali sklandžiau komunikuoti, padidėja projektavimo tikslumas, o į esminius pokyčius reaguojama greičiau nei kiekvienam dirbant atskirose nesusietose programose. Ši platforma taip pat padeda tiek užsakovui, tiek ir valdytojui lengviau perprasti objekto sistemų visumą.

Siekiant funkcionalumo, kokybės, universalumo, ilgaamžiškumo, tvarumo ir kitų svarbių sėkmingo projekto aspektų, neužtenka įdiegti modernias technologijas ir sumontuoti aukštus standartus atitinkančią įrangą. Neatsiejama sėkmingo projekto įgyvendinimo dalis – projektavimas plačiąja prasme: tikslus planavimas, profesionalus objekto erdvės ir kitų faktorių įvertinimas, išankstinis reikalingų sistemų 3D modeliavimas, konsultavimas bei integruotų sprendimų diegimas, holistinis projekto valdymas ir įgyvendinimas.

 

sts


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų