OBJEKTO PAVADINIMAS: verslo biurų komplekso S7 IV etapas
ADRESAS: Saltoniškių g. 7C, Vilnius
VYSTYTOJAS: UAB „Galio Group“
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Mitnija“
URBANISTINĖ KVARTALO KONCEPCIJA: „Arrow Architects“, „Archinova“
II ir IV ETAPŲ PROJEKTUOTOJAS: „Eventus Pro“ (architektai: Sigitas Sparnaitis, Vytenis Gerliakas, Monika Sederevičienė, Tautvydas Žakas, Viktoras Čeika, Ieva Leinartaitė-Gerliakienė)
ENERGINĖ KLASĖ: A+
AUKŠTŲ SKAIČIUS: 6 antžeminiai ir 3 požeminiai
PLOTAS: 21 527 kv. m (bendras S7 plotas – apie 104 tūkst. kv. m)
ANTŽEMINIS PLOTAS: 12 520 kv. m
POŽEMINIS PLOTAS: 9 255 kv. m
INVESTICIJOS: 32 mln. eurų (bendros S7 investicijos – 100 mln. eurų)
Sostinės Žvėryno rajone baigtas statyti ketvirtasis verslo komplekso S7 („Saltoniškių 7“) biurų pastatas. Kartu tai ir viso šio biurų komplekso projekto pabaiga. Kaip ir pirmieji trys, ketvirtasis pastatas išsiskiria moderniais architektūros, statybos bei technologiniais sprendimais ir atitiks A+ energinės klasės reikalavimus. S7 pastatuose daug dėmesio skirta funkcionalumui ir medžiagų kokybei. Visi keturi verslo centrai projektuoti ir statyti laikantis tarptautinio tvarių pastatų standarto BREEAM, siekiant vieno aukščiausių įvertinimų – sertifikato „BREEAM New Construction Excellent“.
S7 vystytoja nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ ir statybų bendrovė „Mitnija“ pranešime spaudai teigė, kad kiekvienas šio komplekso pastatas „statytas laikantis labai aukštų tarptautinių tvarumo standartų ir įgyvendinant sprendinius, kurie Lietuvos rinkoje iki tol nebuvo naudoti“. Komplekso statybos užtruko beveik penkerius metus, pradėjus projektą plėtoti etapais nuo 2016 metų. Trijuose pastatuose jau įsikūrė „Danske Bank“ ir „Telia Lietuva“. Ketvirtajame šešių aukštų, beveik 21,5 tūkst. kv. m pastate su trijų aukštų požemine automobilių stovėjimo aikštele toliau plėsis „Danske Bank“ Globalių paslaugų centras.
Į ŠEŠKINĖS KALNĄ KYLA TERASOMIS
Keturių dalių komplekso „Saltoniškių 7“ urbanistinę koncepciją sukūrė UAB „Archinova“ ir studijos „Arrow Architects“ architektai. UAB „Archinova“ rengė I ir III etapų pastatų projektus, o II ir IV etapų pastatus projektavo UAB „Eventus Pro“ architektai.
Visi keturi pastatai atspindi nuosaikią, lakonišką, tvarią, solidžią bei estetišką architektūrą. Kiekvienam iš keturių objektų buvo priskirta atskira tematika. Architektūrinę raišką lėmė ne tik detalusis planas, transporto srautai, gamtinės sąlygos, bet ir kaimyniniai pastatai. Komplekso kompozicija sudėliota terasų principu – tolyn nuo pirmojo kiekvienas pastatas stovi aukščiau maždaug per vieną aukštą. Automobiliams numatytos vietos po žeme, o pėsčiųjų takai ir dviratininkams bei neįgaliesiems skirti pandusai jungia S7 dalis į bendrą visumą.
Ketvirtojo pastato „DC Meadow“ funkcija bus panaši kaip ir kitų komplekso pastatų. Jame bus ir biurų patalpos, ir restoranas, sporto bei poilsio zona, konferencijų salės ir pasitarimų kambariai.
Antrą ir ketvirtą pastatą projektavusios UAB „Eventus Pro“ vadovas architektas Sigitas Sparnaitis atskleidė, kad S7 kompleksas nuo pat pradžių buvo numatytas kaip bendras kūrinys, sudarytas iš keturių atskirų tūrių, kurie vėliau gavo individualius pavadinimus: pirmasis – „DC Pier“, antrasis –„Forest“, trečiasis – „DC Valley“ ir ketvirtasis – „DC Meadow“.
Visi keturi pastatai yra centrinėje miesto dalyje, Vilniaus Senamiesčio apsaugos zonoje. Todėl buvo skiriamas ypatingas dėmesys pastatų aukštingumui bei jautriam tūrių įkomponavimui bendrame miesto urbanistiniame audinyje. „Kadangi ši miesto zona šiuo metu intensyviai tvarkoma, projektavimo metu teko operatyviai keisti kai kuriuos projekto sprendinius ir prisitaikyti prie naujai sumanytų miesto infrastruktūros bei kaimyninio sklypo sprendinių“, – teigia S. Sparnaitis. Techninio projekto metu buvo pakoreguotas įėjimas į pastatą ties Pieninės gatve. Dėl platinamo pėsčiųjų ir dviračių tako bei dėl kai kurių inžinerinių tinklų apsaugos zonų pastatas atitrauktas toliau nuo gatvės ir įrengta nemaža atraminė sienelė šalia jo numatytiems augalams.
Kuriant paskutinį pastatą, buvo svarbu, kad jo fasadai organiškai derėtų prie kitų trijų pastatų – baltų kompozito lamelių apdaila buvo užkoduota jau pirmajame kvartalo pastate. Vėliau kituose pastatuose, pasak architekto, buvo stengiamasi žaisti tik lamelių masteliu bei skirtinga fasado ritmika. Išlaikant maksimalų vientisumą, stiklo gaminiai visuose pastatuose buvo naudojami identiški.
ŽINGSNIS Į „PIEVĄ“
Ypač daug dėmesio buvo skiriama vidinio kiemo tūrių kompozicijai, nes paskutinis S7 projekto etapas turėjo išpildyti pirminės koncepcijos metu sumanytą pastato idėją – ketvirtasis pastatas vadinasi „DC Meadow“ (liet. „pieva“). Tačiau, pasak architekto, paskutinio etapo statyboms buvo likusi mažiausia sklypo dalis. Santykinai mažiausiame plote reikėjo įrengti privalomą kiekį žaliųjų plotų ir reikiamą skaičių automobilių stovėjimo vietų. Taip pat reikėjo darniai sujungti visus etapus į bendrą kūrinį: sujungti požeminiuose aukštuose besiribojančias pastatų konstrukcijas, aplinkotvarkos sprendinius ir funkcinius ryšius.
„Ketvirtojo pastato identitetą stengėmės išskirti būtent pastato formomis, – pasakoja S. Sparnaitis. – Suprojektuotas milžiniškas, išraiškingas, sudėtingos konstrukcijos 47 m ilgio „tiltas“ ketvirtajame pastato aukšte, kuris prasideda ryškia smaile ir platėdamas veda link pagrindinio įėjimo į pastatą. Derinant techninius ir estetinius iššūkius, vieną sudėtingiausių projekto sprendinių teko priimti kuriant kabančius atrijaus laiptus. Dėl sudėtingos jų konstrukcijos prireikė suprojektuoti papildomų laikančiųjų elementų, kurie ne tik nesugriovė laiptų dizaino, bet ir įdomiai juos papildė išraiškingomis konstrukcijų detalėmis.“ Architektai taip pat džiaugiasi pavykusia atrijaus apdailos plokščių įrengimo technologija: sunki metalinė kabanti konstrukcija išorėje neturi nė vieno matomo tvirtinimo.
Įgyvendinant sumanytą pastato idėją – pievą, bendrųjų erdvių interjero koncepcija buvo kuriama, galvojant apie lietuvišką, gėlėmis išmargintą ir vėjo blaškomą lauką. „Stilizuodami šį vaizdinį, sukūrėme unikalias trimates sienų apdailos plokštes. Pievos vaizdinį atkartoja dinamiškas ažūrinis raštas bei apšvietimu išgaunamos įvairios spalvos. Šių plokščių paskirtis – ne tik estetika, bet ir akustinis komfortas“, – teigia S. Sparnaitis.
Modernios pastatų valdymo sistemos (PVS) suteikia tvirtus pagrindus jų automatizuotam valdymui, skatinančiam darbuotojų komfortą ir produktyvumą.
RODIKLIŲ ANALIZAVIMO GALIMYBĖ DIDINA PASTATO EFEKTYVUMĄ
S7 pastatuose panaudota itin didelė tarptautinės energijos valdymo kompanijos „Schneider Electric“ sprendinių gama užtikrina energinį ir eksploatacinį efektyvumą bei aukščiausias tvarumo tendencijas. Tarp įgyvendintų darbų – visų keturių komplekso pastatų elektrifikavimas, žemos įtampos elektros paskirstymo gaminiai ir sistemos.
Naudojant bendrovės „Schneider Electric“ pastatų valdymo sistemas, automatizuotas pirmojo, trečiojo bei ketvirtojo pastatų inžinerinių sistemų valdymas. Viską valdanti bendra pastato valdymo sistema dirba atvirais komunikacijos protokolais, todėl ją paprasta integruoti ir suderinti ne tik su laisvai programuojamais „Schneider Electric“ valdikliais bei jutikliais, bet ir su kitų gamintojų įranga bei automatizuotomis sistemomis: nuo elektros paskirstymo, šildymo ir šaldymo temperatūros, vėdinimo, drėgmės, kondicionavimo iki vidaus ir lauko apšvietimo sistemų bei langų žaliuzių valdymo sistemų.
„Schneider Electric“ pastatų valdymo sistema valdo visas pastate integruotas technologijas ir stebi energijos sąnaudų parametrus, užtikrindamos efektyvų energinių ir sisteminių resursų naudojimą bei patogesnį ir daug efektyvesnį objekto eksploatavimą, kaupdamos, saugodamos ir analizuodamos duomenis. Debesų kompiuterija paremtos analitinės programos siunčia ataskaitas apie elektros, šilumos energijos sąnaudas, parametrų nukrypimą, įrangos nusidėvėjimą ir įspėja apie galimus gedimus dar prieš jiems atsitinkant, taip išvengiant padidėjusių išlaidų ar nuostolių.
PASIRINKTA VOKIŠKA KOKYBĖ
Verslo komplekso S7 ketvirtajame pastate jau prie įėjimo pasitinka etaloninio vokiečių pastatų komunikacijos gamintojo „Siedle“ lauko stotelė, kuri dar prieš įeinant į pastatą byloja apie išskirtinį požiūrį į kokybę ir modernumą.
„Siedle“ telefonspynė integruota į bendrą pastate įdiegtų funkcijų sistemą. Tai leidžia sumažinti išlaidas atskiriems inžineriniams tinklams, užtikrinti paprastesnį valdymą ir, be abejo, saugumą. „Architektams bei interjero dizaineriams itin svarbus estetinis aspektas taip pat išspręstas suteikiant galimybę skirtingus komponentus, tokius kaip pašto ar siuntinių dėžutės, piršto skaitytuvas, namo numeris ir kt., turėti vienodo stiliaus ir viename įrenginyje“, – priduria įmonės „JUNG Vilnius“, kuriai suteikta išskirtinė teisė platinti šio gamintojo produkciją Lietuvoje, vadovas Raimundas Skurdenis.
S7 įrengtos vario dizaino serijos „Siedle“ telefonspynės yra funkciškai ir estetiškai suderintos su pastato architektūra: jos įleistos į pastato fasadą, nudažytos tokia pačia spalva ir atitinka jo blizgumo lygį. Šio gamintojo telefonspynės sumontuotos ir kituose S7 pastatuose.
Aukštos „Made in Germany“ kokybės gaminiai naudoti ir pastato viduje. Verslo centro interjere priderinti vokiški JUNG LS 990 serijos jungikliai bei kištukiniai lizdai. Pasirinktas baltos ir pilkos spalvų duetas subtiliai įsilieja į bendrą interjero vaizdą ir sustiprina modernumo įspūdį.
„JUNG LS 990 dizaino serijos gaminių populiarumo priežastis yra genialumas, slypintis paprastume: lakoniškas švarių linijų dizainas, paprastas ir aiškus montavimas, patikimai veikiantis nesudėtingas mechanizmas. Ši serija simbolizuoja ir modernumą, ir laikui atsparų dizainą, vientisai išbaigia interjero spalvinius sprendimus“, – teigia R. Skurdenis.
Vokiečių gamintojo JUNG pastatų valdymo sistemos KNX pagrindu S7 ketvirtajame pastate automatizuotas žaliuzių valdymas: žaliuzės užprogramuotos dieną atidengti langus ir įleisti į vidų natūralią šviesą, o sutemus ar į langus spiginant saulei jos automatiškai užsitraukia. Tai leidžia užtikrinti, kad resursai naudojami tvariai ir efektyviai, o darbuotojai gali mėgautis komfortiška ir produktyvumą skatinančia darbo aplinka be papildomų pastangų.
SAUGŪS IR KONTROLIUOJAMI DURŲ UŽRAKTAI
Dideliam komplekso S7 ketvirtajam pastatui su daugybe skirtingoms funkcijoms pritaikytų patalpų prireikė daug įvairaus tipo ir funkcionalumo spynų, kurių didelį asortimentą siūlanti „Assa Abloy“ įgyvendino visus projektinius reikalavimus. Rakinimo sistemos „Abloy“ įdiegtos jau ketvirtame komplekso S7 pastate, kuriame, neatsižvelgiant į patalpos paskirtį ar durų tipą, svarbu buvo užtikrinti bendrą ir nepriekaištingą saugumą.
Pastate sumontuotos rakinimo sistemos užtikrina paprastą ir lengvą darbuotojų bei svečių judėjimą pastate, kad tik reikiami asmenys galėtų patekti į patalpas, taip pat saugią žmonių evakuaciją iš pastato.
Kiekvienai patalpai individualiai buvo parinkti tinkamiausi sprendimai. Patalpoms įprastai rakinti naudojamos mechaninės LC200 ir LC300 serijos spynos, o praėjimo kontrolei užtikrinti parinktos „Abloy“ elektromechaninės EL580 ir EL480 serijos spynos, sumontuotos visuose pastato evakuaciniuose išėjimuose į laiptines, į lauką, liftų holus bei patalpose, kuriose bus kontroliuojamas žmonių judėjimas. Jos užtikrina ir vienpusę, ir dvipusę praėjimo kontrolę bei patikimai fiksuoja duris, taip sumažindamos nepageidaujamą skersvėjį, triukšmo plitimą.
Patogu tai, kad spynos funkcinius nustatymus galima atlikti statybvietėje, nereikia jokių įmantrių įrankių ar specialaus pasiruošimo. Tai ypač patogu durų gamintojui, nes tas pats spynos korpusas naudojamas skirtingo funkcionalumo duryse. Jos frezuojamos pagal tą patį modelį ir taip supaprastinamas durų paruošimas spynoms montuoti, o klientui užtikrinamas nepriekaištingas spynų veikimas, fizinis saugumas ir ilgalaikiškumas.
Praėjimo kontrolė efektyvi tik tada, kai praėjus žmogui durys patikimai uždaromos. Tad ant durų buvo sumontuoti „Assa Abloy“ DC700 kumštelinio tipo durų pritraukikliai, kuriems atidaryti reikalinga iki trijų kartų mažesnė jėga, palyginti su kitų gamintojų pritraukikliais. Tai svarbu pagyvenusiems žmonėms, vaikams ar žmonėms su negalia. Dvivėrėms durims panaudotas uždarymo sekos koordinatorius FD461. Taip užtikrinamas teisingas durų varčių uždarymo eiliškumas ir saugumas gaisro ar dūmų plitimo atveju.
Pastate taip pat įdiegta generalinio rakto sistema „ABLOY Protec2“: visos durys ar durų grupės sujungtos ir gali būti rakinamos vienu raktu. Tai palengvina fizinių raktų kontrolę ir padidina pastato saugumą.
Pastato automobilių aikštelėje sumontuoti „Assa Abloy“ TLB serijos priešgaisriniai vartai, kurių valdymas sujungtas su pastato priešgaisrine sistema. Šiam projektui parinkti EI60 vartai, sulaikantys ugnį visą valandą, esant 1000–2000 laipsnių temperatūrai. Šie vartai padeda lokalizuoti ugnies židinį, atskirdami vieną patalpą nuo kitos: ugnis uždaroma vienoje patalpoje, o žmonės gali saugiai evakuotis. Dėl vietos trūkumo vienoje patalpoje panaudotas inovatyvus sprendimas – teleskopiniai vartai, kurie yra vienintelis sprendimas, padedantis užtikrinti saugumą, kai reikia uždaryti dideles angas, bet nėra galimybės sumontuoti paprastų priešgaisrinių vartų. Kad žmonės galėtų saugiai evakuotis, vartuose įrengtos evakuacinės durys.
„Assa Abloy“ gaminiai suteikia ne tik fizinį, bet ir emocinį saugumą. Elektromechaninės spynos atlieka net keletą svarbių funkcijų – tai praėjimo kontrolė, evakuacija, informacijos perdavimas apsaugai apie durų padėtį. Taip kuriamas malonus estetinis durų vaizdas, sumažinant išorinių elementų skaičių ant durų. Išskirtiniame dėl rakinimo sistemos funkcinių ir saugumo poreikių S7 projekte su „Assa Abloy“ gaminiais darbuotojams bei lankytojams užtikrinta saugi ir patogi aplinka.
Verslo komplekso S7 ketvirtajame pastate bendrovė „Schindler-Liftas“ įrengė penkis keleivinius liftus su integruota praėjimo kontrolės sistema PORT, kuri gali pasiūlyti neįprastus, tik liftams būdingus, keleivių srautų valdymo sprendimus.
S7 biurų pastatuose buvo panaudoti itin aukštos kokybės, Suomijoje pagaminti „Oras“ bekontakčiai praustuvų maišytuvai, geriausiai atitinkantys tvarumo, ekologijos ir vandens taupymo reikalavimus, pagal pasirinktą žaliąjį „BREEAM“ standartą.
Komplekse sumontuota sifoninė lietaus surinkimo sistema „Geberit Pluvia“ veiksmingai ir patikimai šalina vandenį nuo stogo net smarkių liūčių metu, be to, šiai sistemai reikia daug mažiau vamzdynų ir erdvės, todėl ji leidžia sutaupyti vietos ir neriboti architektų sumanymų, o jos montavimas ir eksploatavimas yra ekonomiškesni, nes jai įrengti naudojama gerokai mažiau vamzdynų, palyginti su savitake pastato lietaus nuotekų sistema.
PAŽANGIAUSIOS GRINDŲ SISTEMOS
S7 projekte panaudota net keletas pažangių „Mapei“ grindų sistemų, kurias tiekė UAB „Velve M.S.T.“, išskirtinis „Mapei“ statybinės chemijos atstovas Lietuvoje. Šios sistemos panaudotos sukurti aukščiausio patikimumo, tvarumo bei ilgalaikiškumo reikalavimus atitinkančioms keraminių plytelių bei epoksidinių grindų dangoms verslo komplekso S7 sanitariniuose mazguose, vestibiulio laiptinėje, pakeliamųjų grindų zonose koridoriuose bei biuro erdvėse, automobilių aikštelės zonoje ir kitur.
Pakeliamųjų grindų zonose, kur buvo sumontuotos didelio formato keraminės plytelės, panaudota „Mapei“ sistema, susidedanti iš epoksidinio grunto „Primer MF EC Plus“ ir ypač elastingų dvikomponenčių cementinių klijų „Elastorapid“. Ši sistema užtikrina patikimą plytelių sukibimą klojant jas ant nestabilių pagrindų.
Keraminės plytelės ant metalinių laiptų konstrukcijų vestibiuliuose patikimai sumontuotos naudojant sistemą, susidedančią iš lyginamojo mišinio „Plan R35 Plus“ su latekso priemaiša „Latex Plus“, o plytelių visiškas sukibimas ant nestabilių metalinių pagrindų užtikrintas naudojant poliuretaninius dvikomponenčius klijus „Keralastic T“.
Keliuose iš projekto etapų sanitarinių mazgų zonose panaudotos „Mapei“ epoksidinių grindų dangų sistemos iš serijos „Mapefloor“. Taip pat projekte panaudotos ir kitos „Mapei“ sistemos: automobilių aikštelės rėmsijų dažymo elastingų dažų sistema „Elastocolor Paint“, plytelių tarpų glaistymo epoksidiniai „Kerapoxy“ linijos bei cementiniai „Ultracolor Plus“ linijos glaistai, remontinių mišinių bei kitos sistemos.
Svarbu tai, kad visi „Mapei“ produktai yra sertifikuoti, ekologiški ir nekenksmingi aplinkai („žalieji“ produktai). Pagrindiniai sistemos produktai turi standartizuotą tarptautinį dokumentą – EPD (angl. Environmental Product Declarations) sertifikatą. Didžioji dalis panaudotų sprendinių turi šias aktualias gaminių aplinkosaugos deklaracijas – EPD ir GEV emisijų sertifikatus, kurie ypač naudingi tvarios statybos projektams, kai statomas pastatas siekia aukščiausių LEED ir BREEAM įvertinimų.
POŽEMINIUOSE AUKŠTUOSE – DAUGIASLUOKSNĖS BETONINĖS GRINDYS
Verslo komplekso S7 naujausio pastato požeminės automobilių stovėjimo aikštelės trijų aukštų betonines grindis (10 tūkst. kv. m.) įrengė Lietuvos ir Čekijos UAB „Grinduva“, kurios specializacija – pramoninių grindų (poliuretaninių, epoksidinių, glaistyto ir poliruoto betono) klojimas. Įmonė yra kokybiškai įrengusi požeminių aikštelių grindis ir šio verslo komplekso antrajame bei trečiajame pastatuose, todėl ji buvo pasirinkta ir užbaigiant komplekso projektą. UAB „Grinduva“ – viena iš nedaugelio įmonių, turinčių patirties patikimai ir kokybiškai atlikti tokius darbus.
Pasak įmonės direktoriaus Tomo Vailionio, šiame projekte taikyti laiko patikrinti, patikimi, ilgalaikiai sprendimai: klotos inovatyvios, patikimų tiekėjų siūlomos hidroizoliacinės medžiagos, pasitelkta tradicinė efektyvi betono dengimo technologija. Vienintelis iššūkis šiame objekte – aukštų gylis po žeme, bet su juo komanda puikiai susitvarkė.
Požeminės aikštelės aukštuose buvo įrengtos daugiasluoksnės betoninės grindys su specialiais kietikliais ir impregnantais, kurie ne tik kietina ir tankina paviršių, bet ir suteikia žvilgesio. Kadangi požeminės aikštelės apatinis –3 aukštas buvo įrengtas net 11 m gylyje, o gruntinio vandens lygis yra labai aukštas, po grindimis teko įrengti specialią bentonitinio kilimo hidroizoliaciją „Voltex“.
S7 komplekso baigiamajame etape UAB „Grinduva“ atliko ir lauko betoninių grindų įrengimo darbus. Architektų sprendimu, lauko betoninis grindinys prie ketvirtojo pastato, kaip ir prie kitų pastatų, buvo suprojektuotas šviesintu (angl. light grey) paviršiumi ir impregnuotas. Kad būtų išvengta slydimo, įrengtas šiurkštus betono paviršius – „šukuotas“.
Pasak T. Vailionio, betono sudėtis parinkta tokia, kad danga būtų kuo patvaresnė ir ilgalaikiškesnė. Gaminant betono mišinį ir jį liejant, buvo panaudota moderni grindų įrengimo technologija: naudoti specialūs betono mišinio komponentai, kurie padidina grindų ilgalaikiškumą, esant itin nepalankiam atmosferos poveikiui, keičiantis sezonams atviroje aplinkoje bei mechaniškai intensyviai eksploatuojant grindinį. T. Vailionio teigimu, projekte buvo keliami patys aukščiausi kokybės reikalavimai, tačiau įmonė, rinkoje dirbanti jau 24 metus, yra subūrusi profesionalius grindų klojėjus bei gamybos inžinierius ir sukaupusi neįkainojamą patirtį, todėl jokių sunkumų įrengiant kokybiškas grindis nekilo.
KOKYBIŠKA HIDROIZOLIACIJA – EKOLOGIŠKIAUSIŲ SPRENDIMŲ PAGRINDU
Verslo centro S7 projektuotojai ir rangovai nuo šio didžiulio projekto pirmojo etapo pasirinko naudoti bentonitinio molio gaminius „Voltex“ ir „Swelltite“ kaip pagrindinę hidroizoliaciją po grindimis bei visų keturių pastatų cokolinėms dalims. Hidroizoliaciniai sprendimai suderinti su deformacinių siūlių profiliais „Jointex V30“ ir siūlių sandarinimo juostomis „Waterstop RX101“ bei „Cetflex ACF“.
Šios UAB „Mosas“ medžiagos pasirinktos ne tik dėl gerų hidroizoliacinių savybių, bet ir dėl to, kad bentonitinio molio gaminiai yra ekologiškiausi ir jų sudėtyje nėra lakiųjų medžiagų. 2021 m. jiems išduotos poveikio aplinkai deklaracijos (angl. Environmental Product Declaration, EPD), kurios suteikia kreditų, siekiant statiniams BREEAM ir LEED sertifikatų.
„Swelltite“ – dviejų lygių hidroizoliacinė membrana, sudaryta iš polimerais papildyto brinkstančio bentonitinio molio sluoksnio, austinės HDPE geomembranos ir organinės tirpstančios plėvelės arba nuplėšiamos apsauginės plėvelės. Bentonitinio molio sluoksnis, reaguodamas su vandeniu, brinksta ir sandarina jungimo siūles bei membranos pažeidimus. Austinė HDPE geomembrana užtikrina gaminio sandarumą, siekiantį 7 barų slėgį. Šis gaminys S7 komplekse panaudotas eksploatuojamų stogų, tarpaukštinių automobilių saugyklos perdangų ir kai kurių sienų hidroizoliacijai. „Swelltite“ hidroizoliacija – viena iš nedaugelio aktyvių hidroizoliacinių membranų, su kuria galima dirbti iki –20 °C temperatūroje ir ant drėgnų paviršių. Tai leido rangovui atlikti darbus nedangstant pastato visus metus. Dėl mažo „Swelltite“ storio ir lankstumo galima lengvai hidroizoliuoti net sudėtingos geometrijos paviršius.
„Voltex“ – tai vieno lygio aktyvi hidroizoliacija, sudaryta iš natūralaus bentonitinio molio granulių ir dviejų geotekstilių, suaustų į vientisą gaminį. Ši hidroizoliacija iš kitų išsiskiria tuo, kad jos sudėtyje naudojamas didžiausias kiekis brinkstančios veikliosios medžiagos montmorilonito, kuris užtikrina geriausias hidroizoliacines šio gaminio savybes rinkoje. Ją galima kloti ant drėgno sutankinto grunto, esant dideliems šalčiams. Ši danga S7 projekto pastatuose buvo naudojama automobilių saugyklų grindų ant grunto ir sienų hidroizoliacijai.
„Voltex“ ir „Swelltite“ – Ilgametė hidroizoliacija, kuriai nustatytas minimalus 25 metų ilgaamžiškumas.
S7 komplekso pastatuose taip pat naudoti deformaciniai profiliai „Jointex V30“, skirti automobilių saugyklų temperatūrinėms siūlėms sandarinti. Jie puikiai sandarina siūles nuo vandens pratekėjimo, lengvai įrengiami ir be vargo atkartoja betono paviršiaus formas, todėl jų montavimo kaina yra mažiausia rinkoje. Betonui nereikalingas specialus apdirbimas, o puikiai suderinti komponentai yra atsparūs nusidėvėjimui bei druskos ir tepalų poveikiui.
Architektai džiaugiasi, kad beveik visi sumanymai buvo sėkmingai įgyvendinti dėl geranoriško visų projekto dalyvių nusiteikimo ir tai padėjo pasiekti puikų rezultatą.
Nuotr.: Laimonas Ciūnys