Antrasis „S7“ verslo centras – įkvėpimas moderniam Vilniui

2019 m. kovo 27 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

UŽSAKOVAS: „M.M.M. Projektai“

GENERALINIS RANGOVAS: statybos kompanija UAB „Mitnija“

URBANISTINĖ KONCEPCIJA, ARCHITEKTAI: „Archinova“ (Aleksandras Gvildys), „Arrow Architects“

PROJEKTUOTOJAS, ARCHITEKTAS: UAB „Eventus Pro“, Sigitas Sparnaitis, Vytenis Gerliakas

DARBO ERDVIŲ INTERJERAS: „A2SM“

Vilniaus miestą papildė dar vienas įspūdingas verslo centras, stebinantis ne tik kruopščia architektūra, bet ir inžineriniais sprendimais, lemiančiais objekto inovatyvumą. Modernaus objekto užsakovas – „M.M.M. Projektai“. Generaline ranga rūpinosi UAB „Mitnija“. Urbanistinę koncepciją pateikė „Archinova“ bei „Arrow Architects“ architektai, projektavo UAB „Eventus Pro“.

 

Išskirtinis dėl pasirinktos koncepcijos

Bendrovės „M.M.M. Projektai“ taisyklė – vykdyti projektus, kurie taptų savo segmento etalonais. Biurų pastatas ar gyvenamosios paskirties objektas, ekonominė ar A+ klasė – bendrovė siekia įgyvendinti tokius projektus, į kuriuos galėtų lygiuotis kiti vystytojai ir kuriuos pripažintų bendruomenė. Todėl komanda labai atidžiai renkasi, kur nukreipti investicijas. „Visų pirma mes norime ne šiaip užstatyti teritoriją, bet įgyvendinti suplanuotą viziją. Analizuojame, ar turėsime tam sąlygas – nuo landšafto ypatybių iki juridinių niuansų. Žinoma, mums kryptį nurodo rinkos tendencijos: nė vienas projektas nėra savitikslis, būsimas statinys turi būti patrauklus ne tik šiandien, bet ir žvelgiant į ateitį. Kartu tiriame, ar projektas praturtins vietos bendruomenę. Mums projektas – tai ne tik statinio tūris, bet ir ištisa infrastruktūra: šaligatviai ir keliai, komunikacijos, aplinkos sutvarkymas. Esame Lietuvos žaliųjų pastatų asociacijos nariai ir vienas iš mūsų tikslų – ne tik mažinti neigiamą poveikį gamtai, bet ir pagerinti aplinkos kokybę. Svarstydami investuoti ar ne, mes įvertiname, ar tai padarys teigiamą pokytį“, – teigia UAB „M.M.M. Projektai“ valdybos pirmininkė Diana Dominienė, sakydama, kad komanda turėjo ambiciją pastatyti A+ klasės verslo centrą. Iš karto buvo žinoma, kad jis bus išskirtinis dėl pasirinktos koncepcijos: darbuotojas yra vertingesnis už darbo vietą. Buvusi gamyklos teritorija Saltoniškių gatvėje turėjo visus reikiamus tokiam projektui parametrus – laimėti apdovanojimai, bendruomenės ir darbuotojų atsiliepimai rodo, kad pasirinkimas buvo teisingas.

Įmonės „M.M.M. Projektai“ valdybos pirmininkė D. Dominienė teigia, kad nuolatinis kartelės kėlimas yra didžiausias konkurencinis pranašumas, o kartu ir didelis iššūkis jiems patiems. „Galėjome pasirinkti pramintą kelią: mažinti statybos išlaidas ir ypač nesijaudinti dėl padarinių kokybei“, – sako D. Dominienė ir iškart pabrėžia – jei iš pirmo žvilgsnio tokia strategija ir žada įspūdingesnį atsiperkamumo procentą, tai ilguoju periodu taip pralošiama reputacija ir nuviliami išskirtinių projektų ieškantys nuomininkai. Tačiau dar ne visi rinkos dalyviai spėjo įsitikinti, kad verta tiek daug investuoti į darbo vietos kokybę. Ypatingos oro valymo sistemos, maksimaliai išnaudota natūrali saulės šviesa, efektyvios darbo vietos kūrimas – bendrovė „M.M.M. Projektai“ patyrė, kad rinkoje dar nėra savaime suprantama, jog į darbuotojus orientuoti sprendimai atsiperka su kaupu.

„Skyrėme ypatingą dėmesį ieškodami nuomininko, kuris įvertintų mūsų investicijas ir matytų prasmę darbo vietą kurti aplink darbuotoją. Sakyčiau, net vykdėme savotišką rinkos edukaciją – pirmasis „S7“ pastatas DC PIER buvo įvertintas LEESMAN „Labai efektyvios darbo vietos“ sertifikatu, tad „mokomoji medžiaga“ buvo aukščiausios klasės. Džiaugiamės radę bendrą kalbą su „Telia“ – jie įsikels į antrąjį „S7“ verslo centro pastatą. Kadangi šios įmonės kilmė skandinaviška, „Telia“ suprato mūsų pasirinktos filosofijos „darbuotojas yra vertingesnis už darbo vietą“ prasmę. Esame tikri, kad „Telia“ darbuotojai tai įvertins, rodydami puikius rezultatus“, – teigia D. Dominienė.

 

Aukšti draugiškumo aplinkai standartai

Pirmasis „S7“ pastatas DC PIER buvo įvertintas „BREEAM New Construction Excellent“ sertifikatu – pirmu tokiu Lietuvoje ir vos antru Baltijos šalyse. Vadovaudamiesi nuostata vis kelti kokybės kartelę „M.M.M. Projektai“ ne tik sieks „BREEAM New Construction Excellent“ sertifikato, bet ir žengs dar toliau: pastato pirmo aukšto tualetuose bus naudojamas lietaus vanduo.

D. Dominienė pabrėžia, kad bendrovė „M.M.M. Projektai“ yra Lietuvos žaliųjų pastatų asociacijos narė – narius sieja požiūris, kad aukštų aplinkosaugos standartų įgyvendinimas yra ne išlaidos, bet investicijos. „Mes suprantame, kad aplinka anksčiau ar vėliau atsiunčia sąskaitą – ir kuo „pigesnius“ standartus taikai, tuo ta sąskaita būna didesnė“, – sako bendrovės valdybos pirmininkė.

 

Profesionali generalinė ranga

Generalinės rangos darbus vykdė UAB „Mitnija“. Pasak bendrovės generalinio direktoriaus Juliaus Gendvilio, „M.M.M. Projektų“ plėtojamo „S7“ verslo centro antrojo etapo statyba bendrovei buvo lengvesnė nei pirmojo. Po pirmojo etapo įmonė puikiai pažino savo klientą, užmezgė su juo profesionalius, konstruktyvius, tarpusavio pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius.

„S7“ verslo centro antrojo etapo statybos metu atsipalaiduoti nebuvo kada. Turėjome vadovauti ir suvaldyti daugiau nei 80 subrangovų ir tiekėjų įmonių, o per statybos piką aikštelėje darbavosi apie 650 darbininkų. Didžiuojuosi visa savo komanda, kad sugebėjome profesionaliai ir sklandžiai suvaldyti visas rizikas – projektą įgyvendinome anksčiau ir už sutartą kainą. Šiame pagal LEAN metodikos principus pastatytame projekte išbandėme ir technologines naujoves. Pavyzdžiui, projekto komanda naudojo specialią išmaniąją programėlę, leidusią vienoje platformoje fiksuoti, atsakingiems darbuotojams priskirti ir stebėti defektų taisymą. Tai, žinoma, užtikrino efektyvesnę kokybės kontrolę ir sutaupė laiko. Projekte naudojome ir automatizuotą srautinių statybinių medžiagų užsakymo bei tiekimo sistemą „Min-Max“, o valandinis statybinių medžiagų pristatymo grafikas leido pasiekti 12 % efektyvesnį rezultatą“, – pasakoja J. Gendvilis.

 

Architektūrinė vizija

„S7“ kvartalo urbanistinę koncepciją parengė UAB „Archinova“ bendradarbiaudama su „Arrow Architects“. Koncepcijoje numatytas keturių pastatų su vidaus erdvėmis (kiemeliais) tūrinė-erdvinė kompozicija. „Kiekvienam pastatui individualumo suteikia skirtingos interpretacijos gamtos tema, atsiskleisiančios per vidaus erdvių dizainą (kiemas + atrijus): vanduo (priskirtas S7_1 – „DC Pier“), miškas, slėnis ir pan. „Telia“ pastatui priskirtas miško motyvas“, – pasakoja UAB „Archinova“ architektas Aleksandras Gvildys.

UAB „Archinova“ parengė konceptualią dalį, taikomą visam kompleksui, A klasės biurų kokybiniam lygiui užtikrinti: planiniai / funkciniai, akustiniai, medžiaginiai, komfortiško mikroklimato užtikrinimo sprendiniai, parinkta vientisa konstrukcinė schema. Taip pat buvo sukurti fasadinių sistemų bei jų spalvų deriniai, kuriuos interpretuojant ir modifikuojant bus „aprengti“ visi keturi kvartalo pastatai.

Generalinis „S7“ kvartalo projektuotojas UAB „Archinova“ suprojektavo pirmąjį komplekso flagmaną – Globalių paslaugų centrą „Danske Campus DC Pier“ (šiuo metu vyksta S7_3 korpuso statybos). Kadangi derinantis prie kylančio šlaito Šeškinės kryptimi pastatai dėstomi ant dviejų terasų (kuriama laiptuota silueto linija), tai jau projektuojant pirmąjį pastatą reikėjo detalizuoti visų keturių pastatų vertikalų išdėstymą taip, kad perspektyvoje, vystant statybas etapais, kompleksas neviršytų detaliojo plano parametrų, taip pat būtų užtikrintos sklandžios jungtys generalinio plano dalyje.

A. Gvildys pasakoja, kad visi korpusai susijungia požeminėmis dalimis (2–3 aukštai po žeme). Įvažiavimai iš Saltoniškių ir Pieninės gatvių yra skirtingose altitudėse, todėl, norint užtikrinti sklandžią ir greitą statybą bei optimaliai veiksiančios automobilių aikštelės funkciją, buvo iš karto parengti visų keturių pastatų požeminių dalių principiniai sprendiniai. Parengta transportinė dalis, atsižvelgiant į miesto infrastruktūrą.

„Kvartalo kompozicinė ašis suplanuota kaip bendros visam miestui pėsčiųjų migracijos arterijos dalis (šis traktas bus tęsiamas ir gretimuose sklypuose, perspektyvoje sujungs miesto centrą su Šeškine). Taip pat tai ir viešoji erdvė, į kurią orientuotos visų komplekso pastatų pusiau privačios erdvės (kiemeliai ir atriumai). Kvartalo (įskaitant ir S7_2 „Telia“ pastatą) generalinio plano sprendimas, jo pėsčiųjų, dviratininkių bei automobilių srautai, apželdinimas, apšvietimas ir kt. buvo suprojektuoti atsižvelgiant į aukščiausius BREEAM sertifikavimo sistemos kriterijus“, – pasakoja architektas.

Techninis projektavimas buvo patikėtas UAB „Eventus Pro“ profesionalams – įmonės vadovui Sigitui Sparnaičiui, architektui Vyteniui Gerliakui ir visai specialistų komandai. Darbo erdvių interjerą kūrė „A2SM“.

 

Perdangų konstrukcijos tvariems pastatams

„S7“ verslo centras įmonei „Peikko Lietuva“ tapo vienu svarbiausių pastarųjų metų projektų Lietuvoje. Jau daugiau nei 50 metų Suomijoje veikianti šeimos įmonė „Peikko“ specializuojasi surenkamojo bei monolitinio gelžbetonio įdėtinių detalių ir kompozitinių konstrukcijų srityje bei siūlo inovatyvius sprendimus. Vienas pagrindinių projekte panaudotų „Peikko“ sprendimų – kompozitinės DELTABEAM® sijos.

Jau baigtiems dviem pastatams ir dabar finišuojamam trečiajam pristatyta beveik 6,5 km sijų, kurios tapo pagrindine perdangų laikančiąja konstrukcija. „DELTABEAM® sijos pasirinktos dėl kelių skirtingų priežasčių. Viena svarbiausių – galimybė lengviau įgyvendinti sprendimus, lemiančius pastato tvarumą“, – teigia „Peikko Lietuva“ pardavimų inžinierė Rima Daukšienė.

Kaip teigia specialistė, dėl sijų konstrukcinės sandaros galima ne tik sumažinti pastato aukštį ir patalpų tūrį (taip sumažinant eksploatacines išlaidas), bet ir paprasčiau įrengti inžinerines sistemas, nereikia papildomai didinti perdangų konstrukcijos atsparumo ugniai, taip pat suteikiama papildomų balų siekiant BREEAM ir LEED sertifikatų.

„Projektas mums buvo išskirtinis keliais aspektais. Daug laiko skyrėme skaičiuodami bei gamindami sijas, kurių konsolės išsikiša net 3,5 m ir prie jų tvirtinamas fasadas. Dėl didelio įlinkio ribojimo mūsų specialistai itin kruopščiai atliko skaičiavimus ir rado geriausius šiam projektui sprendimus, – apie iššūkius pasakoja R. Daukšienė. – Taip pat daug dėmesio skyrėme sijų pristatymui į objektą. Atsižvelgę į tai, kad statybų aikštelėje nebuvo daug vietos sandėliavimui, visus pristatymus derinome net ne dienų, o valandų tikslumu.“

Šiuo metu „S7“ verslo kompleksas yra didžiausias projektas Lietuvoje pagal naudojamų DELTABEAM® sijų skaičių.

 

Sumanūs inžineriniai sprendimai

Inovatyvių inžinerinių sprendimų diegimas buvo patikėtas dviem novatorišku požiūriu išsiskiriančioms įmonėmis – UAB „IT Sistemos“ ir UAB „Mikrovisatos servisas“.

„IT Sistemos“ rūpinosi elektroniniais ryšiais. „Mūsų indėlis buvo įgyvendinti inžinerinius sprendimus, pritaikant juos prie architektūrinių dizaino sprendimų“, – sako UAB „IT Sistemos“ projektų vadovas Mindaugas Pakalniškis ir teigia, kad darnios komandos dėka pavyko nesunkiai susitvarkyti su visais iššūkiais projekto eigoje. Sukaupta patirtis leido įvykdyti visus Užsakovo reikalavimus anksčiau termino. „Įgyvendinome didžiausią Lietuvoje projektą, vertinant tinklo kabelių kiekiu po „vienu stogu“, – džiaugiasi M. Pakalniškis. Objekte susidurta su keletu iššūkių: sudėtinga kompiuterinio tinklo ir optinio tinklo tipologija, daugybe specialių reikalavimų bei siekiu išlaikyti aukštus kokybės standartus. „Galutiniu rezultatu esu patenkintas, manau, darbus atlikome gerai.“, – teigia M. Pakalniškis.

UAB „Mikrovisatos servisas“ objekte diegė apsaugos signalizaciją, įeigos kontrolę, vaizdo stebėjimo sistemą. „Pagrindas – kokybiškos įrangos parinkimas, tiekėjų kompetencija, teigiamas užsakovo požiūris į sistemų patikimumą, vertinant tai, kad jų kaina kiek aukštesnė nei alternatyvų“, – pasakoja UAB „Mikrovisatos servisas“ projekto vadovas Sigitas Ruzgys. Anot jo, dirbant su šiuo projektu, teko ieškoti unikalių, anksčiau niekur netaikytų, sprendimų. S. Ruzgio nuomone, atsižvelgiant į darbų atlikimo tempus, klimato sąlygas ir kitus faktorius, rezultatas, pasiektas šiame projekte, yra puikus.

 

Tik aukščiausi standartai

UAB „Tikslita“ komanda prie objekto, esančio Saltoniškių g. 7, dar vadinamo „Telia“, prisidėjo dviem būdais. Viena darbo kryptis apėmė hidroizoliacijos įrengimą automobilių aikštelėje bei kieme. Kita – orientuota į apdailos darbus penktame aukšte. Visi darbai buvo atliekami tuo pačiu metu, todėl specialistams teko efektyviai skirstyti darbus ir tikslingai reaguoti į kiekvieną užduotį.

Įmonės „Tikslita“ direktorius Algirdas Tumosa pabrėžia, kad šio objekto įgyvendinimo metu visiems kelti itin aukšti reikalavimai – kokybė buvo svarbiausias kriterijus. Tai ypač turėjo įtakos akustinių sprendimų numatymui. „Kiekvienas metalinis pertvarų profilis hermetizuotas, tam prireikė nemažai laiko bei sąnaudų. Taip pat darėme lenktas pertvaras – kas yra ganėtinai įdomus ir retai pasitaikantis sprendimas, vėliau lenktose pertvarose atsirado ir langai“, – pasakoja A. Tumosa apie objekto viduje atliktus darbus ir pamini, kad labai svarbu tinkamai numatyti šių darbų išteklius – tiek žmogiškuosius, tiek ekonominius, nes būtent šie dalykai užtikrina gerą rezultatą.

Automobilių stovėjimo aikštelėje atliktus darbus specialistas apibūdina „tradiciniais“, sudėtingesni buvo tik mazgai prie sienų bei kolonų, siekiant užtikrinti efektyvią vandens hermetizaciją. Naudotos medžiagos ir technikos – patikimos ir ilgalaikės.

„Objekto rezultatas? Jis modernus ir patrauklus“, – sako A. Tumosa, džiaugdamasis profesionaliu bendradarbiavimu su užsakovu ir generaliniu rangovu.

 

Inovatyvumas – vienas svarbiausių akcentų

Naujasis Saltoniškių g. 7A verslo centras išsiskiria puikiai subalansuotu modernizmu. Kiekvienas akcentas, kiekviena detalė remiasi naujausiomis technologijos bei reprezentuoja inovatyvumą. Vienas tokių elementų – itin svarbus kiekvieno verslo centro aspektas – modernus liftas. Šiame objekte nestandartinius, modernius liftus įrengė įmonė „Schindler-Liftas“, kurios specializacija – žmonių judėjimo laisvės gerinimas.

 

Modernūs apšvietimo sprendimai

Apšvietimo sistemų specialistai UAB „Gaudrė“ objekte rūpinosi apšvietimo sprendimais ir užtikrino, kad visi sprendiniai atitiktų aukščiausius kokybės reikalavimus.

„Džiaugiamės, kad turėjome galimybę prisidėti prie projekto apšvietimo sprendimų ir koncepcijos kūrimo kartu su architektų komanda. Šio projekto pradžioje gavome užduotį sukurti šviestuvą,
kuris būtų naudojamas grupėje ir savo forma primintų augaliją, pavyzdžiui, medžio šakas. Be to, iš techninės pusės šviestuvai turėjo atitikti ir keliamus aukštus reikalavimus biuro apšvietimui dėl apšvietos lygio, tolygumo, akinimo apribojimo“, – pasakoja įmonės „Gaudrė“ direktorius Vladislavas Mickevičius.

Inovacijos ir išskirtinė apšvietimo specializacija visada buvo įmonės komandos varomoji jėga, todėl techniniai sprendimai, panaudoti apšvietimo ir šviesos valdymo sistemoje, sukuria aukštą komfortą darbo vietose, įvertinamas natūralus apšvietimas ir darbo vietos užimtumas. Autonominė šviesos valdymo sistema leidžia pasiekti didžiausią efektyvumą ir užtikrina minimalias elektros energijos sąnaudas eksploatuojant objektą.

„Šiame projekte apšvietimo dalį sprendėme kompleksiškai: buvo projektuojamas bendras biuro, susitikimų patalpų, bendrų ir kitos paskirties patalpų apšvietimas, atitinkantis keliamus norminius reikalavimus, tinkamas ir patikimas avarinis apšvietimas, taip pat bendra apšvietimo valdymo sistema. Šių sprendimų visuma ir kompleksiškumas padidino projekto energinį efektyvumą ir suteikė užsakovui papildomo patogumo eksploatuojant“, – įvardija V. Mickevičius.

Jis pabrėžia, kad dauguma biurų šviestuvų yra įmonės „Gaudrė“ sukurti ir pagaminti naudojant naujausias šviesos diodų (LED) apšvietimo technologijas. Šviestuvo konstrukcija irgi kuriama taip, kad atitiktų greito ir lengvo montavimo objekte principus, taip pat užtikrintų nesudėtingą prieigą prie inžinierinių sistemų už pakabinamų akustinių lubų.

„Rezultatas, mūsų manymu, puikus, turime ryškų šiuolaikinio apšvietimo pavyzdį, kuris įgyvendino projekto autorių architektūrinę idėją. Apšvietimas yra komfortiškas, patogus darbuotojams, energiškai taupus. Panaudoti aukšto lygio techniniai sprendimai ir, kas dar svarbu, didelė dalis šviestuvų sukurta individualiai šiam projektui ir pagaminta Lietuvoje“, – teigia įmonės „Gaudrė“ direktorius.

 

Automobilių aikštelė – trys aukštai po žeme

Specializuota grindų įrengimo Lietuvos ir Čekijos įmonė UAB „Grinduva“ įrengė „S7“ verslo centro „Telia“ automobilių stovėjimo aikštelės tris aukštus po žeme (16 000 kv2). Pasak įmonės „Grinduva“ direktoriaus Tomo Vailionio, šiame projekte taikyti laiko patikrinti, patikimi, ilgalaikiai sprendimai – klotos inovatyvios kitų įmonių hidroizoliacinės medžiagos, pasitelkta tradicinė efektyvi betono dengimo technologija. Pavyzdžiui, parkingo betono glaistytam paviršiui kietinti panaudotas čekiškas pabarstas, kurį įmonė naudoja daugiau nei 20 metų. Vienintelis iššūkis šiame objekte – aukštų gylis po žeme, bet ir su juo komanda puikiai susitvarkė.

 

Kokybiški objektai – kokybiškesnis NT sektorius

„Kaip ir spręsdami dėl investicijų, taip ir vertindami rezultatą, „M.M.M. Projektai“ atsižvelgia į daugelį kriterijų. Tarptautiniai apdovanojimai, tokie kaip pripažinimas geriausiu biurų pastatu Vidurio ir Rytų Europoje, yra labai svarbu, tačiau mums ne mažiau reikšminga yra nuomininko ir jo darbuotojų reakcija. Ir tie geri atsiliepimai, kuriuos gauname, rodo, kad mums pavyko sukurti ne šiaip įspūdingus pastatus, bet ekosistemą, kurioje dirbantieji rodo geriausius rezultatus, bendruomenės naudojasi infrastruktūra, o miestas gali pasigirti tarptautiniu dėmesiu ir laimėjimais. Atsižvelgdami į visa tai, matome, kad rezultatas yra labai geras. Tikimės, kad mūsų pavyzdžiu – investicijos į darbuotojų gerovę, aplinkos kokybę ir pastato tvarumą – paseks ir kiti vystytojai, taip paversdami Lietuvos NT sektorių vis kokybiškesniu“, – pasakoja D. Dominienė.

                                                 

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/12/Juno-banner.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!