„Green Hall 3“ – dar vienas stulbinamas objektas Neries pakrantėje


Projekto vystytojas: SBA grupės nekilnojamojo turto bendrovė „Urban Inventors“

Architektai: „Arrow Architects“ ir UAB „Archinova“

Bendras pastato plotas: 2 800 m2

Aukštų skaičius: 4 + 2 požeminiai

Investicijų dydis: 9 mln. eurų

Energinė klasė: A+

Tipas: verslo centras

Adresas: Upės g. 21, Vilnius

Dešiniajame Neries krante Vilniuje visu grožiu iškilo ir trečiasis žaliosiomis technologijomis paremto verslo slėnio „Green Hall“ pastatas, savo architektūrine raiška ne mažiau įspūdingas už pirmuosius du, be kurių jau sunkiai įsivaizduojamas šios miesto dalies peizažas.

Šis verslo centras, į kurį investuota apie 9 mln. eurų, vainikuoja visą verslo slėnio projektą. Visos investicijos į jį siekė net 42 mln. eurų.

Unikalūs, bet harmoningai derantys

Kaip žurnalui „Structum“ pasakojo „Green Hall“ plėtotojos SBA įmonės „Urban Inventors“ valdybos pirmininkas Lionginas Šepetys, kiekvienas šio verslo slėnio pastatas yra unikalus, tačiau sudaro harmoningą visumą ir darniai įsilieja į supančią aplinką bei modernaus Vilniaus panoramą.

„Išskirtiniai projektai ir juose naudojamos naujausios technologijos, dėmesys tvarumui ir aplinkos tausojimui yra SBA vizitinė kortelė. Todėl „Green Hall 2“ dėl savo išskirtinumo ir banguojančios formos buvo pripažintas geriausiu Metų architektūriniu kūriniu.

„Green Hall 3“ taip pat įspūdingas dėl savo dinamiškai svyrančios formos. Visas jo grožis atsiskleidžia einant arba važiuojant Upės gatve ar A. Goštauto gatve kitapus Neries, kai pastatas tarsi atgyja, atspindi miesto judesį, upės tėkmę ir saulės žybsnius jos bangose“, – įspūdingą architektų darbą giria L. Šepetys.

Pagarba kolegų darbui

Kurti trečiąjį „Green Hall“ verslo centrą, kaip ir antrąjį, buvo patikėta Danijos bendrovės „Arrow Architects“ bei lietuvių įmonės „Archinova“ architektams.

Visus maloniai nustebinę antruoju „Green Hall“ pastatu, savo lenkta plastiška forma tarsi atkartojančiu upės vingį, Danijos bei Lietuvos architektai ir šįkart pateikė staigmeną – paskutinį verslo slėnio pastatą suprojektavo trikampį, dinamiškai svyrančios formos, papildantį ir puikiai įsiliejantį į visą komplekso „Green Hall“ ansamblį.

Trečiojo pastato forma orientuota į rytus ir vakarus. Rytinė dalis nuleista, vakarinė – pakelta. Toks sprendimas priimtas, kad ir antrasis, ir trečiasis išryškintų centrinį bei aukščiausią pirmąjį komplekso „Green Hall“ pastatą. Iš Studentų gatvės pusės „Green Hall 3“ fasadą architektai suprojektavo ramų, tiesų, stikliniu fasadu. Ekspresija atsiskleidžia žvelgiant į pastatą nuo upės pusės.

Statant trečiąjį „Green Hall“ pastatą visų pirma orientuotasi į tai, kad jis turėtų būti tarsi paskutinis akcentas, užbaigiantis visą slėnio ansamblį.

Danų įmonės „Arrow Architects“ architektas Ulrikas Raysse’as žurnalui „Structum“ pasakojo, kad jau „Green Hall 2“ suprojektuoti buvo nelengva. Bet „Green Hall 3“ projektas tam tikra prasme buvo netgi dar sudėtingesnis, nes pastatas yra mažas ir dar trikampio formos.

„Kurdami „Green Hall 2“ ir „Green Hall 3“, norėjome sukurti ką nors, kas pagerbtų „Green Hall 1“ kūrėjų, taip pat danų architektūros studijos „PLH Arkitekter“, darbą“, – sako U. Raysse’as.

Pasak architekto, pastato grožis, ekspresyvumas ir dizaino išskirtinumas labiausiai atsiskleidžia žvelgiant į jį iš įėjimo pusės.

„Labai didžiuojuosi „Green Hall“ projektu, nes visi jo pastatai turi labai aiškią idėją. Tokių pastatų pamatysi nedažnai. Europoje galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti pastatus, kurie yra tokie ekspresyvūs kaip šie“, – neabejoja U. Raysse’as.

Atsvara antrajam pastatui

Įmonės „Archinova“ vadovas, architektas Antanas Gvildys prisimena, kaip užsakovas pageidavo, kad visi trys verslo slėnio pastatai būtų išskirtinės išvaizdos, ne tipinės dėžutės. Taip pat norėta, kad pastatai derėtų vienas su kitu, sudarytų bendrą visumą ir atrodytų tartum žingsniu aplenkę laikmečio dvasią.

„Centrinis, aukščiausias, pirmasis pastatas buvo pastatytas anksčiausiai. „Green Hall 2“ suprojektavome modernų, kurio idėja buvo atkartoti upės vingį. Sukūrėme jį labai dinamiškos, ekspresyvios formos, bet jis neturėjo atsvaros iš kitos pusės. Ja ir turėjo tapti pastatas „Green Hall 3“. Pastarojo svyrantis fasadas ir forma truputį primena propelerį. Savo lenkta forma jis tarsi atkartoja posūkio, esančio važiuojant nuo miesto centro, kryptį su upės atspindžiu“, – paaiškina A. Gvildys.

Raysse’as atskleidžia, kad neįprastą trikampę „Green Hall 3“ formą nulėmė ir siekis išsaugoti šalia pastato esančią viešąją erdvę, kurioje galėtų susiburti žmonės. Tai pavyko pasiekti susiaurinus pirmąjį aukštą. Prarasta pastato erdvės dalis buvo tarsi susigrąžinta išplatinus fasadą viršuje.

„Toks sprendimas ne tik padėjo išsaugoti erdvę tarp verslo centrų, bet ir neužgožti greta stovinčio pastato „Green Hall 1“. Jeigu trečiojo pastato fasadas būtų paliktas tiesiog tiesus, jis uždengtų gana nemažą „Green Hall 1“ dalį ir nesimatytų, kaip keičiasi jo forma“, – teigia architektas U. Raysse’as.

Įdomiau ir sudėtingiau nei matuoti „dėžutę“

Statant „Green Hall 3“, kadastrinius matavimus ir žemės sklypo geodeziją atliko įmonė „Sklypas ir namas“. Be to, ši įmonė atstovauja statytojams priduodant pastatą. Ta pati įmonė matavimus atliko ir statant antrąjį „Green Hall“ pastatą, kuris buvo dar sudėtingesnių formų, tad ir iššūkių atliekant matavimus būta daugiau.

Kaip teigia UAB „Sklypas ir namas“ direktorius Vytautas Kasperavičius, matuoti tokių formų pastatus kaip „Green Hall“ visada įdomiau nei „dėžutes“. Tiesa, nebuvo paprasta matuoti ir braižyti pastatą, kurio kiekvienas aukštas yra skirtingo dydžio. Taip pat buvo sudėtinga apskaičiuoti tokio pastato parametrus, reikalingus kadastrinių matavimų bylai sudaryti.

„Trečiojo „Green Hall“ pridavimas taip pat bus nelengvas, nes priduodant tokius pastatus reikalaujama labai daug dokumentų. Dažnai kyla iššūkis juos visus surinkti į vieną krūvą, nes subrangovų būna labai daug. Taip pat reikalingos žinios, padedančios įvertinti, ar viskas atitinka projektą, nes tik tinkamai pasiruošus dokumentus kreipiamasi į pridavimo komisiją“, – paaiškina įmonės specialistė Skaistė Sabaliauskaitė.

Vis dėlto UAB „Sklypas ir namas“ komanda tikisi, kad pridavimas bus sklandus. Juk teko matuoti ir ne mažiau įdomius ar sudėtingus projektus, tokius kaip minėtasis „Green Hall 2“, dangoraižis „The Tower“, Taksi parko pastatas ar senamiestyje statomi „Misionierių sodų“ namai.

Montavo tarsi dėlionę

Statant tokį pastatą kaip „Green Hall 3“, be iššūkių neapsieita. „Green Hall 3“ sudėtingumą lėmė pati pastato forma. Iššūkis projektuotojams ir statytojams buvo išgauti tinkamą pasvirimo kampą, nes jis visame pietiniame fasade kinta. Todėl reikėjo ypatingo tikslumo ir netgi preciziškumo projektuojant ir įrengiant laikančiąsias konstrukcijas, kolonas, perdangas. Taip pat ir montuojant stiklo paketus, kuriuos reikėjo derinti tarsi dėlionę.

Vienu didžiausių iššūkių tapo ir būtinybė tiksliai bei tinkamai įrengti šio pasvirusio pastato stiklinius fasadus. Juk nuo upės pusės atsiveriančiame visame „Green Hall 3“ fasade nėra nė vieno vienodo stiklo paketo!

Kiekvienas turėjo būti įmontuotas į specialiai jam numatytą vietą. Tokiam darbui prireikė daugiau pastangų ir resursų. Su vienu stiklo paketu dirbo po 6–8 žmones.

Nestandartiniai fasadų sprendimai

Aliuminio stiklo fasadus „Green Hall 3“ tiekė Vokietijos aliuminio profilių gamintoja „Wicona“. Kaip pasakoja „Wicona“ Baltijos šalių vadovas Rimantas Staknevičius, nors „Green Hall 3“ yra nedidelis savo apimtimi projektas, tačiau nebuvo lengva rasti tinkamą sprendinį.

„Dėl sudėtingos pietinio fasado architektūros negalėjome projektavimo atlikti įprastais įrankiais ir skaičiavimo programomis. Vertinant sudėtingą fasado formą pirmiausia buvo pasitelkta 3D modeliavimo programa „Autodesk Inventor“. Joje „Hydro Building Systems Lithuania“ inžinierius Aleksas Liudvinavičius sukūrė realų trimatį fasado fragmentą. Trimačiame modelyje buvo paprasčiau įžvelgti ir įvertinti esminius tokios sudėtingos konstrukcijos mazgus. Išanalizavus modelį, buvo nuspręsta panaudoti „Wicona Wictec 50“ fasadinės sistemos profilius. Tačiau papildomai teko kurti unikalias sujungimo ir tvirtinimo detales“, – prisimena R. Staknevičius.

Išorinės vertikalios apdailos projektavimas irgi atėmė daug laiko, nes trimačiam lūžtančiam fasadui netiko iki šiol naudoti klasikiniai apdailų tvirtinimo būdai ir formos. Be to, projektuojant šių apdailų tvirtinimą, atlikti sudėtingi statikos skaičiavimai, siekiant nustatyti šių apdailų poveikį stiklo paketams, taip pat įvertinti įlinkius ir užtikrinti išilgines deformacijas nuo išorės klimato, ypač nuo temperatūros poveikio.

Taip šiam projektui buvo sukurtos ir pagamintos unikalios, specialios geometrijos dekoratyvinės apdailos. Šiame projekte pritaikytų ir išspręstų mazgų nėra nė viename tipiniame kataloge – viskas buvo kuriama ir pritaikoma specialiai šiam projektui.

„Atliekant inžinerinį projektavimą, ne mažiau svarbi buvo komunikacija su fasadus gaminusia įmone. Visi suprojektuoti mazgai turėjo būti įgyvendinami ir tiksliai surenkami statybos objekte. Tik bendras darbas leido pasiekti tokį rezultatą, koks yra dabar ir matomas žvelgiant į šį tikrai unikalios formos pastatą. Ypač džiugu, kad, projektuojant tokios sudėtingos formos fasadą, visus reikalingus skaičiavimus galėjome atlikti savo biure Vilniuje. Tai leido gerokai sutrumpinti bendrą projektavimo laiką ir užtikrino gerą komunikaciją su fasadus pagaminusia bei įrengusia įmone“, – džiaugiasi pašnekovas.

Dėmesys efektyviam energijos naudojimui

Kaip ir statant ankstesnius verslo slėnio „Green Hall“ pastatus, taip ir statant trečiąjį, ypatingas dėmesys skirtas efektyviam energijos naudojimui, tvarumui – to reikalauja visi būsimieji nuomininkai.

„Šiame verslo centre įrengtas geoterminis šildymas, 100 % patenkinsiantis šildymo ir vėsinimo poreikį. Dėl unikalios pasvirusios formos pastate įrengtose darbo vietose bus išvengta tiesioginių saulės spindulių, bet kartu užtikrintas natūralus apšvietimas. Jį dar padidins įstiklinta stogo dalis“, – pasakoja L. Šepetys.

Energijos taupymą lemia jau pati pastato architektūra. Pasviręs pietinis fasadas neleis saulei pernelyg įkaitinti patalpų, tad vasarą jas reikės mažiau vėsinti. Nuo perkaitimo vidų saugos ir stikliniame fasade įmontuota apsauga nuo saulės. Be to, visose darbo vietose bus užtikrintas natūralus apšvietimas. Tai leis mažinti elektros energijos išlaidas.

Palankų mikroklimatą sukurs aukščiausios kokybės įranga

Trečiajame „Green Hall“ pastate, kaip ir pirmuose dviejuose, malonų patalpų mikroklimatą padės užtikrinti UAB „Airwave Lietuva“ parinkta šaldymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo įranga. Kadangi statant verslo slėnio „Green Hall“ pastatus daug dėmesio skirta efektyviam energijos naudojimui, į tai atsižvelgta ir parenkant oro kondicionierius.

UAB „Airwave Lietuva“ „Green Hall 3“ suprojektavo ir sumontavo „Midea VRF“ sistemas. Šis aukščiausios kokybės kondicionavimo įrangos gamintojas iš Kinijos savo produktams naudoja japoniškus „Toshiba“, „Hitachi“ ar „Sanyo“ kompresorius ir technologijas.

„Midea“ sistemos dera skirtingos paskirties ir dydžio pastatuose: nuo nedidelių individualių namų iki stambių pramoninių objektų, o kainos ir kokybės santykis ypač patrauklus. Be to, šią įrangą lengva prijungti prie bendros pastatų valdymo sistemos. Taigi nieko keista, kad „Midea“ produktai buvo parinkti ir statant ne vieną objektą Lietuvoje, tarp jų prekybos centrus „Nørdika“ ir „Rimi“ Vilniaus Linkmenų gatvėje, biurų pastatą „Link“ Saltoniškių gatvėje ar rekonstruojant Tarptautinį Vilniaus oro uostą.

Taip pat „Green Hall 3“ sumontuota gilias kondicionavimo sistemų gamybos tradicijas turinčio Japonijos gamintojo „Daikin“ įranga. Tai – vienas iš vos kelių gamintojų pasaulyje, galinčių pasiūlyti visapusišką oro kondicionavimo sistemų sprendimų asortimentą: nuo mažiausių, privačiam sektoriui pritaikytų, įrenginių iki didžiausių šaldymo sistemų.

Biurų interjerais pasirūpins patys nuomininkai

Bendrųjų pastato „Green Hall 3“ patalpų interjeras ir apdailos medžiagos parinktos panašios į „Green Hall 2“, siekiant, kad pastatai kuo labiau derėtų vienas su kitu.

Trečiajame pastate turėjo būti ir per visus aukštus persišviečiantis atrijus, bet dabar nuomininkų pageidavimu dalis jo perdengta.

„Atrijus buvo mano mėgstamiausia projekto dalis, deja, nuomininkų valia jo nebeliko. Bet jis tikrai būtų nuostabus“, – neabejoja architektas U. Raysse’as.

Biurų interjero projektus įsirengs ir suplanuos patys nuomininkai pagal poreikius. Čia veiksiančios tarptautinių kompanijų atstovybės, pavyzdžiui, „Moody’s“, kuri įsikurs dviejuose viršutiniuose „Green Hall 3“ aukštuose, interjerus planuoja pagal patvirtintą kompanijų standartą.

Kokybė iki mažiausios interjero detalės

„Green Hall 3“ interjerą kūrę dizaineriai pasirinko šiuo metu vienus populiariausių JUNG gaminių – A 550 dizaino matinius antracito spalvos jungiklius. Būtent šio modelio jungikliai užkariauja rinką dėl savo modernių formų, patvarumo ir kokybės. Griežtos ir aiškios A 550 jungiklių linijos puikiai dera daugelyje interjerų.

Svarbu ir tai, kad šie JUNGikliai, net ir ilgai naudojami, nepraranda nei prekinės, nei funkcinės vertės. Jiems nekenkia saulės spinduliai – spalva nenublunka. Itin aukštos kokybės plastikas, iš kurio pagaminti jungikliai, yra nedužus ir praktiškai nesibraižantis.

„Green Hall 3“ – tai pastatas, kuriame automatikos ypač daug, vadinasi, ir pačių jungiklių skaičius optimalus, ne perteklinis. Tai dar viena priežastis, kodėl naudojami jungikliai privalo būti itin kokybiški.

JUNG jungikliai atitinka skirtingose pasaulio šalyse galiojančius techninius standartus, o sertifikatas „Made in Germany“ užtikrina vokišką kokybę.

Idealūs, bet nebūdingi sprendimai

Verslo centre „Green Hall 3“ įrengti du liftai, kurių greitis 1,6 m/s – gana nebūdingas tokio aukščio pastatui, kaip ir jų komplektacija, skirta bent tris kartus aukštesniems pastatams nei šis, o juos įrengusi UAB „Schindler-Liftas“ reikšmingiausia technine ypatybe nurodo tai, kad šie liftai sukomplektuoti su ratukiniais šliaužikliais, kurie judant lifto kabinai sumažina vibracijas ir padidina keleivių komfortą.

Įmonė „Kitoks požiūris“ trečiajame „Green Hall“ pastate sumontavo pakeliamąsias grindis, kurios yra idealus pasirinkimas naujai įrengiamuose biuruose, kai nėra galimybių būtinąsias komunikacijas įrengti sienose ar lubose. Taip pat pakeliamąsias grindis UAB „Kitoks požiūris“ sumontavo ir verslo centruose „Green Hall 2“ bei „Green Hall 1“.

„Green Hall 3“ WC patalpose yra sumontuotos „Geberit Duofix“ vandens nuleidimo potinkinės sistemos ir vandens nuleidimo mygtukai.

Aplinkai sutvarkyti skirta net 1,1 mln. eurų

Projektuojant verslo slėnį „Green Hall“, daug dėmesio skirta ir aplinkai, nes jis įsikomponavęs žaliajame Vilniuje – Žvėryno pakraštyje, greta Neries. Todėl prie upės įrengta poilsio zona, kur miestiečiai ir verslo centrų darbuotojai gali atsipūsti, užkąsti gamtoje ar netgi padirbėti – juk čia veikia spartusis belaidis internetas.

Prie pat verslo centrų įrengtos žaliosios zonos su tūkstančiais gėlių, varpinių augalų, medeliais. Sąlytį su upe primena palei „Green Hall 2“ įrengtas fontanas, kuris gyvai atsispindi veidrodiniame pastato fasade.

„Žaliosios zonos nuomininkams ir mums ypač svarbios, todėl viso verslo slėnio aplinkai sutvarkyti, žaliosioms zonoms įrengti investavome 1,1 mln. eurų“, – teigia L. Šepetys.

Į darbą – ne tik automobiliu

Verslo slėnis „Green Hall“ įsikūręs strategiškai patogioje vietoje Vilniaus centre, bet šiek tiek toliau nuo pagrindinių automobilių arterijų. Vis dėlto darbą čia įsikūrusiuose biuruose lengva pasiekti ir alternatyviomis transporto priemonėmis.

Mėgstantieji į darbą važiuoti dviračiais gali patogiai iki pat pastatų privažiuoti naujais dviračių takais, pačioms transporto priemonėms įrengtos saugyklos, o po kelionės darbuotojai gali nusiprausti dušuose.

Sezono metu šalia „Green Hall 2“ veikia ir miesto dviračių nuomos taškas. Atvažiuojantieji paspirtukais verslo centre gali juos saugiai palikti ir įkrauti. Taip pat įrengta ir elektromobilių krovimo stotelė.

Architektūrine raiška buvo išspręstas ir įvažiavimas nuo gatvės į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę – įrengti tarsi vartai automobiliams įvažiuoti.

Nuotr. Norbert Tukaj


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų