„LIGC Applications“ sukūrė veido kaukę „Guardian G-Volt“ su grafeno filtravimo sistema, kuri apsaugo nuo virusų ir bakterų bei gali būti saugiai pakartotinai naudojama. Grafenas yra anglies alotropas, sudarytas iš vieno atomų sluoksnio dvimatėje šešiakampėje grotelėje. Mokslininkai, išmatavę šią medžiagą, pripažino, kad tai yra stipriausia kada nors testuota medžiaga.
Pastaraisiais mėnesiais visame pasaulyje išaugo susidomėjimas apsauginėmis kaukėmis dėl vykstančio koronaviruso protrūkio visame pasaulyje. Tačiau Niujorke įsikūrusi įmonė jau penkerius metus projektavo ir išbandė kaukę.
„Grafeno“ filtravimo sistema „Guardian G-Volt“ žmogų 99 proc. apsaugo nuo dalelių, kurių dydis didesnis nei 0,3 mikrometrai. Taip pat kaukė net iki 80 proc. apsaugo nuo mažesnių dalelių. Palyginimui, standartinė medicininė kaukė blokuoja 95 procentus dalelių, didesnių kaip 0,3 mikrometro. Virusai, tokie kaip koronavirusas, gali būti perduodami per mažus vandens lašelius.
Kaukėje numatyta ir papildomų funkcijų. Tarkim, mažas elektros krūvis praeis per „Guardian G-Volt“, kai jis bus prijungtas prie nešiojamojo akumuliatoriaus per USB jungtį. Šis prietaisas atstumia bet kokias daleles, įstrigusias grafeno kaukėje. LED lemputė perspėja vartotoją, kai kaukę reikia pakeisti.
Dėl koronaviruso protrūkių visame pasaulyje kilo abejonių dėl N95 respiratorių kaukių veiksmingumo. Kai šios kaukės sudrėksta, jas reikia sunaikinti ir pakeisti.
„Mes suprantame, kad įprastos medicininės kaukės nešiojimo laikas lemia ne tik jos efektyvumą, bet ir poveikį, kuris vos per valandą gali iš teigiamo, tapti neigiamu. Todėl siekėme, kad mūsų sukurta kaukė būtų daugkartinio naudojimo ir visada turėtų teigiamą poveikį“, –sakė LIGC Applications tarptautinių ryšių vadovas Yossi Levinas.
Kaukė buvo kuriama daugelį metų ir buvo išbandyta tiek Ben Gurion universitete Izraelyje, tiek Rice universitete JAV
„Mes pirmiausia esame mokslininkai ir nepaprastai džiaugiamės, kad sugebėjome pritaikyti šią technologiją reikalingu metu”, – sakė mokslininkas.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šiuo metu pataria nešioti kaukę tik tiems, kurie tiesiogiai kontaktuoja su koronaviruso pacientais, ir žmonėms, kurie kosėja.
Kaukės gali apsaugoti nuo viruso įkvėpimo per nosį ir burną, tačiau, manoma, kad virusas vis tiek gali būti įgytas per akis ar odą. Reguliarus rankų plovimas iki šiol yra efektyviausia gynyba nuo koronaviruso.
Grafenas – atomo storio medžiaga, pasižyminti įvairiomis įspūdingomis savybėmis – yra natūraliai antibakterinis, todėl „Guardian G-Volt“ taip pat gali apsaugoti dėvėtoją nuo bakterijų. Antibiotikams atsparios bakterijos taip pat kelia vis didesnę grėsmę populiacijoms.
Kauke esantis grafenas yra lazerio sukeltas grafenas, mikroporinis laidus putplastis, galintis sulaikyti bakterijas ir pravesti elektrą, reikalingą kaukės paviršiaus sterilizavimui. Po to jis gali būti šildomas ir sterilus namuose.
Kaukės dėvėjimas taip pat gali apsaugoti nuo oro užteršimo.
LIGC Applications“ gamins kaukes Belgijoje.
Tai ne pirmas toks bandymas. Dizainerė Danielle Baskin pradėjo kurti veido kaukę, leidžiančią vartotojui atrakinti savo telefoną veido atpažinimo dėka.
Kinijos architektas „Sun Dayong“ sukūrė apsaugines kaukes, kurios kaukės sterilizavimui ir žmogaus apsaugai naudoja UV spindulius.
Bendrovės nuotr.