Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) atstovai skelbia, kad nuo šiol portale rekvizitai.lt bus galima ne tik rasti informaciją apie statybos sektoriaus įmonių apyvartą, vidutinį darbo užmokestį ar darbuotojų skaičių, bet ir sužinoti ar įmonėje dirba darbininkai su LSA įvertintomis kompetencijomis ir Statybininko kortelėmis.
Jau šiandien suradę pasirinktą statybos įmonę rekvizitai.lt, informacijos skiltyje „Pranešimai“, matysite ar įmonė naudojasi STATREG sistema. Tačiau kiek ir kokių kompetencijų darbininkų įmonėje dirba, galėsite sužinoti tik iš pačios įmonės.
STATREG komanda džiaugiasi, kad įmonės nori būti vis inovatyvesnės ir konkurencingesnės rinkoje, dirbti kokybiškiau ir greičiau. Dėl šios priežasties, nemažai įmonių ieško būdų kaip tobulinti savo darbininkų kvalifikaciją, nustatyti kokių kompetencijų trūksta ir surasti trumpus, bet tinkamus mokymus. Tam Lietuvos statybos įmonės vis aktyviau jungiasi prie STATREG bendruomenės net ir nebūdamos asociacijos narėmis.
LSA nutarė sudaryti bendrovių TOP 10 pagal jų darbininkų turimą Statybininko kortelių skaičių bei aktyvumą, dalyvaujant šiame projekte.
Portalo STRUCTUM redakcija primena, kad LSA siekia, jog nuo 2020 metų visiems statybos sektoriaus darbininkams būtų privaloma turėti statybininko kortelę. Trišalė taryba gegužės 28 d. pritarė privalomos statybininko kortelės įvedimui Lietuvoje, tačiau kol kas nesutarė, kas turėtų šią sistemą įgyvendinti – asociacija ar valstybinis sektorius.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas mano, kad Trišalės Tarybos posėdyje Vyriausybės kanceliarijos pristatytas pasiūlymas kurti naują registrą yra nelogiškas, nes nėra prasmės iš naujo kurti sistemą, kurią asociacija jau yra sukūrusi ir pajėgi administruoti. Jo teigimu, neaišku, iš kokių lėšų kortelės sistema būtų kuriama ir administruojama. „Sistema jau veikia ir labai keistai skamba, kad šiandien visų mokesčių mokėtojų pinigai bus metami į naują sistemą, (…) galima naudotis ta sistema jau dabar, o ne kurti naują“, – teigia D. Gedvilas.
Lietuvos statybininkų asociacija statybininko korteles išduoda nuo 2018 m. Anot D. Gedvilo, jos išduodamos, išlaikius kompetencijų vertinimo egzaminą. D.Gedvilas privalomos statybininko kortelės idėją pristatė Trišalės tarybos posėdyje balandį. Privalomos statybininko kortelės įvedimui pritaria dar 10 šakinių sektoriaus asociacijų, su kuriomis LSA pasirašė rezoliuciją dėl privalomos statybininko (STATREG) kortelės įvedimo Lietuvoje. Statybininko kortelė išduodama tik įvykdžius asmens kompetencijų įvertinimą ir kvalifikacijos suteikimą, todėl turėsite nurodyti kurios kompetencijos ir kvalifikacijos Jus domina bei pasirinkti vietą ir laiką, kur pageidaujate atlikti vertinimą:
- Tuo atveju, jeigu įmonė pageidauja savo darbuotojus aprūpinti statybininko kortelėmis, rekomenduojame paskirti įmonės atstovą. Jam bus pateikta instrukcija, o taip pat suteikta teisė atliktį šį darbą STATREG portalo pagalba.
- Atlikus asmens kompetencijos ir kvalifikacijos vertinimą bei gavus apmokėjimą už statybininko kortelę, Jūsų kortelė bus išsiųsta registracijos metu nurodytu paštu.
- Statybininko kortelės kaina 10,00EUR. Į ją įskaičiuotos ir kortelės pristatymo išlaidos.
„Visų pirma, galima paminėti skaičius, kurie buvo pateikti valstybės institucijų, jie nedaug skiriasi nuo mūsų analizės. 26 procentai šešėlio – reikėtų pasakyti taip. Jei mokesčių inspekcija ir žinotų tiksliau, matyt, būtų apmokestinti visi, kurie dirba šešėlyje. Galvojame apie 22–23 tūkst. dirbančiųjų, kurie šiandieną dar dirba šešėlyje. Dėl šios priežasties LSA ėmėsi iniciatyvos, ir prieš dvejus su puse metų turėjome susitikimą su skandinavais. Šie pasiūlė imti iš jų pavyzdį ir įvesti statybininko kortelę“, – sako D.Gedvilas.
Tačiau Trišalėje taryboje nebuvo pakviesti nei Aplinkos ministerijos, nei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai. Pats D.Gedvilas pripažino, kad Aplinkos ministerija kritiškai pasisakė apie tokį siūlymą. Jo nurodoma Aplinkos ministerijos pozicija, kad jei valstybė neinvestuos pati, tai bus visiškai nuo privataus sektoriaus priklausoma sistema, lėta, nepatikima prieiga prie informacijos, kontrolė. „Kuo argumentuoja mūsų valdžios institucijos – jūs nesaugūs. Tai aš atvirkščiai sakau, mes esame saugūs, nes konsultavomės su daugybe institucijų. Sertifikatas ir akreditacija, duomenų saugojimas yra privalomi – mes atitinkame visus reikalavimus“, – piktinosi D.Gedvilas.
Pranešimas paruoštas pagal LSA ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos informaciją. Nuotr. – asociatyvi