ŠVIESŲ IR SPALVŲ IŠVILIOJAMI IŠ NAKTIES TAMSOS


Naktis bijo užsukti į miestus – šiuolaikinis apšvietimas nepalieka jai vietos. Modernūs miestai švyti, o jų grožį sukuria architektūrinis apšvietimas, kuris ne tik neleidžia tamsai praryti gražiausių modernių pastatų ir istorinių paminklų, bet net gali parodyti juos patrauklesnius nei šviesią dieną.

Šviesa – įrankis, padedantis kurti emocijas ir estetinę vertę. Tinkamai suprojektuotas apšvietimas gali prikelti naujam gyvenimui senus pastatus ir erdves, tamsai paslėpus netobulumus, o naujų architektūrinių objektų projektams formų ir apšvietimo simbiozė suteikia puikių galimybių.

ŽAIDIMO ŠVIESOMIS PASLAPTYS

Pirmiausia praeiviui į akis krinta estetinis profesionaliai apšviesto pastato vaizdas. Tačiau tiek pat svarbūs ir komerciniai tikslai – apšvietimo sprendimais kuriama pastatų reklama. Profesionaliai sukurtas įdomus apšvietimas patraukia dėmesį ir į patį pastatą, ir į jame įsikūrusias komercines patalpas, parduotuves. O komercinio nekilnojamojo turto apšvietimas laikomas viena pagrindinių sėkmingo ir pelningo pastatų pardavimo ar nuomos paslapčių.

Architektūrinis pastatų fasadų apšvietimas naktį naudojamas įvairiais būdais ir kiekvienas iš jų parenkamas, atsižvelgiant į pastato vietą ir svarbą miesto architektūroje, atstumą nuo kitų objektų, paties statinio kompoziciją, architektūros stilių, struktūrą ir dydį. Išraiškingas apšvietimas taip pat priklauso nuo fasado apdailos medžiagų, jų spalvos ir faktūros.

Istoriniams pastatams ir istorijos paminklams, bažnyčioms apšviesti naudojamas bendras, visą objektą užliejantis, apšvietimas, kuris padeda suvokti statinio vientisumą. Dažniausiai tam pritaikomi kryptiniai šviestuvai ir prožektoriai, montuojami ant žemės arba ant polių tam tikru atstumu nuo pastato. Tačiau tankiai užstatytuose šiuolaikiniuose miestuose vieną istorijos paminklą užliejanti kryptinga šviesa kiaurą naktį lietųsi ir į gretimų pastatų, ypač gyvenamųjų namų ar viešbučių, langus, todėl šiais laikais tenka rinktis kitus miesto objektų apšvietimo metodus.

Foninis architektūrinis apšvietimas naudojamas apšviesti teatrams ir rūmams. Jo esmė – sukurti šviečiantį foną tamsiam pastato siluetui.

LED PADIDINO GALIMYBES

Architektūrinis apšvietimas plačiai paplitęs ir jau ne pirmus metus naudojamas išryškinti architektūros paminklams ir gražiausiems miestų statiniams naktį. Anksčiau bažnyčios, bankai, oro uostai ir kiti dideli, svarbūs visuomeninės paskirties pastatai buvo apšviečiami valdomais prožektoriais. Palyginti neseniai į apšvietimo įrangos rinką įsiveržę šviesos diodai (LED) gerokai padidino architektūrinio apšvietimo galimybes. Dabar LED šviestuvai jau naudojami ir individualių, ir daugiaaukščių pastatų fasadams apšviesti. Šviesų dizainui naujas galimybes atvėrė šviesos filtrai, specialios LED lemputės ir prožektoriai, leidžiantys keisti apšvietimo būdą ir spalvų gamą.

Atsiradus LED technologijoms, fasadų apšvietimas tapo lengvai prieinamas kiekvienam ir ši viena pagrindinių šviesos dizaino krypčių tapo itin svarbiu pastatų elementu ir dideliuose, ir mažuose miestuose. LED šviesos šaltiniai yra itin efektyvūs – jie užtikrina mažas elektros energijos išlaidas. Svarbu ir mažos apšvietimo prietaisų su LED šviesos šaltiniais priežiūros bei išlaikymo išlaidos, kaip ir ilgas jų veikimo laikas. Šiuo metu tai ekonomiškiausia apšvietimo forma.

EKSPRESYVI IŠRAIŠKA

Apšviesti modernios architektūros pastatams, kurių fasadų apdailai naudojami metalo profiliai ir plokštės, turintys didelį šviesos atspindį, dažnai naudojamas vietinis taškinis fasadų apšvietimo metodas. Atspindėta šviesa, panaudota objekto apšvietimui, pabrėžia individualias fasado detales ir jas paryškina – tai arkos, langų angos, karnizai, balkonai. Naudojami vidutinio ir mažo galingumo sieniniai šviestuvai bei prožektoriai, sumontuojami ant fasado. Taškinis apšvietimas laikomas itin universaliu. Jis gali būti naudojamas apšviesti įvairios architektūros pastatams. Toks apšvietimas labai populiarus ir todėl, kad laikomas taupiausiu pagal energijos sąnaudas.

Aukštų pastatų fasadai apšviečiami galingais LED šviestuvais. Šviesos diodai yra gerokai ekonomiškesni, atsparūs šalčiui, drėgmei, mechaniniam poveikiui. Specialūs lęšiai nudažo spalvomis fasadą ar jo dalis, koncentruodami šviesą ir skleisdami ją reikiamu kampu. Į kelių dešimčių metrų aukštį nukreiptas šviestuvas skleidžia tam tikros spalvos šviesą tiksliai į reikiamą objekto vietą. Tokių šviestuvų pranašumas – aiški, ryški, intensyvi spalva ir galimybė ją keisti pasirenkant spalvą.

Šviestuvai gali būti įleidžiami į grindinį, tvirtinami prie stulpų, kolonų ar stogo. Patvariausi šviesos šaltiniai be perstojo gali veikti iki 80 tūkst. valandų, todėl juos galima drąsiai montuoti sunkiai prieinamose fasado vietose, nebijant, kad gretai perdegs. Tai suteikia daug galimybių projektuoti ir kurti šviesos dizainą.

Šiuolaikinės architektūros pastatų apšvietimui su stikliniu fasadu naudojamas šviesos fasadų metodas. Apšvietimo įranga įrengiama iš vidaus ir nukreipiama į stiklą. Taip galima sukurti įvairius apšvietimo efektus – dinamiškus arba statiškus.

NERIBOTO ŠVIESOS ŽAISMO VALDYMAS

Architektūrinis kontūrų apšvietimas yra palyginti nauja technologija. Pastato kontūro apšvietimui naudojamos LED lemputės su valdikliais. Galimybė valdyti šviesą gerokai padidina apšvietimo kokybę. Šviesa padeda suvokti erdvę ir formą, o spalvų kaita – sukurti emocijas ir atmosferą atitinkančią nuotaiką.

Šviesos dinaminės galimybės išnaudojamos ne tik masiniuose renginiuose, bet ir architektūriniuose pastatų išorės apšvietimo projektuose. Dinaminis fasadų apšvietimas valdomas pultais arba automatizuojamas kompiuterinėmis programomis: per tam tikrą laiką pasikeičia fasado apšvietimo spalvos ir ryškumas. Daugiaaukščių pastatų fasadams naktimis apšviesti populiariausios yra raudona ir mėlyna, dieną – žalia ir gintaro spalvos. Šiuolaikinės LED šviesos šaltinių valdymo technologijos leidžia iš anksto suprojektuoti automatizuotą visą spalvų kaitos dinamiką. Sistema valdoma automatizuotai, kai kompiuterio programai nurodoma šviestuvo skleidžiamos šviesos kryptis, jos intensyvumas, spalva, įsijungimo ir išsijungimo laikas, apšvietimo scenarijus. Tokioje sistemoje galima valdyti kiekvieną šviestuvą ir programuoti jo veiklą. Galima naudoti nuolatinį apšvietimą arba bet kada pakeisti jo spalvą, intensyvumą, kryptį. Kiekvienas šviesos diodas suteikia tam tikrą atspalvį. Įkomponavus skirtingų spalvų šviesos diodus į vieną matricą, galima tiksliai keisti jų kartu spinduliuojamos šviesos spektrą. Dėl didelės spalvų įvairovės atsiranda galimybė visiškai kitaip panaudoti šviesą. Užuot perdažius namo lauko sienas, jų spalvą galima keisti šviesa.

Be to, pasitelkus LED technologijas, ant pastato sienų galima sukurti šviesos pripildytą įspūdingą reginį, kuris tikrai prikaustys žvilgsnius. Programuojami žaidimai šviesomis ant pastatų fasadų lengvai suformuoja įvairiausias figūras ir kontūrus. Šviesos, dizaino ir animacijos derinys įkvepia gyvybės ir sukuria šventinę atmosferą. Galima pasirinkti rodyti paprastą animacinį efektą arba individualiai suprogramuotus kompleksinius efektus, pavyzdžiui, Šiaurės pašvaistę. Šie šviesų vaizdai gali būti valdomi atsisiuntus programėlę į mobiliuosius įrenginius.

Architektūrinis apšvietimas sukuria unikalius pastatų vaizdus ir kraštovaizdžio elementus. Bet kuriuo metų laiku, bet kuriuo paros metu statinių apšvietimas pabrėžia fasado detales, sukuria naują jų suvokimą ir leidžia mėgautis architektūra.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų