Nėra nieko neįmanomo – tai žodžiai, tobulai apibrėžiantys gražiausius pasaulio miestus, kaustančius dėmesį net ir tų, kuriuos sunku nustebinti. O kas nusako miesto grožį? Tai architektūros stiliai, iškylantys stulbinamai novatoriški objektai, žaliosios erdvės, švara, gyventojai… ir spalvos. Spalvingiausiais potėpiais it dailininko ranka nudažytos sienos – išskirtinis ir unikalus miestų akcentas.
BURANO SALA, ITALIJA
Ryškiaspalviai žvejų namai, kurie atrodo tarsi būtų nupiešti kokio nors animacinių filmų kūrėjo, išsirikiavę Venecijos lagūnoje esančioje Burano saloje, sužavi kiekvieną. Žalias kanaluose telkšantis vanduo, skiriantis keturias salas, atspindi šiuos vaizdingus namus ir priverčia pasijusti tarsi rojuje. Ryškiais potėpiais numargintas miesto akcentas – Bepi Suà namai, sakoma, atspindintys jų savininko Giuseppe Toselli menišką asmenybę.
Anksčiau žvejyba buvo pagrindinis Burano gyventojų pajamų šaltinis, todėl, plaukdami žiemos metu, žvejai susidurdavo su stipriu rūku, trukdančiu rasti kelią namo. Manoma, kaip tik dėl šios priežasties nuspręsta namus dažyti skirtingomis spalvomis. Šiandien nuotaikingų spalvų palete stengiamasi atgaivinti pavargusias miesto gatves. Laikantis itin griežtos spalvų schemos, gyventojai, norėdami dažyti savo namus, pirmiausia privalo gauti valdžios leidimą.
GVANACHUATAS, MEKSIKA
Gvanachuatas yra nedidelis Ispanijos kolonijinės architektūros lobis. Miestelio pavadinimas reiškia „Varlių slėnis“ ir tikrai ne be priežasties – varlė yra Meksikos išminties simbolis. Žali namai ne tik atspindi pavadinimo prasmę, bet ir miesteliui suteikia išskirtinumo. Puikiai išsilaikę, vaivorykštės spalvomis pasipuošę namai yra netoli sidabro kasyklų, kurios, kaip ir miestas, yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
NOVA DO CARVALHO GATVĖ LISABONOJE, PORTUGALIJA
Unikaliai ornamentuotais pastatais garsėjančioje Lisabonoje gausu ir ryškiaspalvių gatvių. Daugelį jų nesunku rasti senuosiuose miesto kvartaluose. Visgi didžiausią įspūdį paliks gatvė, kurią turistai praminė Rausvąja. Rausvas grindinys – architekto José Adrião sumanymas. Bendradarbiaudamas su miesto taryba, jis šioje vietoje realizavo pozityvaus atgimimo idėją.
NAUJASIS UOSTAS, KOPENHAGA, DANIJA
Kopenhagoje taip pat yra įvairiaspalvių namų kvartalas, vadinamas Naujuoju uostu. Spalvingi namai abipus kanalo ir mediniai laivai tapo pagrindiniu Naujojo uosto akcentu.
Vargu ar pavyks atsižiūrėti į ryškiaspalvius XVII a. pastatus, vora išsirikiavusius šiaurinėje Kopenhagos uosto pusėje. Verta paminėti, kad šioje vietoje kadaise gyveno žymusis danų rašytojas Hansas Christianas Andersenas. Didžioji dalis šio kvartalo gyventojų buvo žymūs danų menininkai.
Kadaise Naujasis uostas buvo didelis tarptautinis uostas ir kartu labai „nuodėminga“ vieta. Bėgant laikui, sostinės valdžia nusprendė jo įvaizdį pagerinti ir visam laikui paversti spalvine gama išsiskiriančia Kopenhagos vieta.
DŽODPURAS, INDIJA
Iš romantiškosios Europos persikelkime į kontrastų ir paslapčių kupiną Indiją, Radžastano valstijoje esantį Džodpurą, dažnai vadinamą „Žydruoju miestu“. Visi namai čia nudažyti mėlyna ir žydra spalvomis. Manoma, kad tokią namų puošybos tradiciją įvedė karališkosios šeimos nariai. Spalva pasirinkta ne atsitiktinai, o turi gilią kultūrinę ir socialinę reikšmę: žydra spalva pažymėti pastatai ir kvartalai, kuriuose gyveno aukščiausios kastos atstovai – brahmanai.
BO-KAAPAS, KEIPTAUNAS, PIETŲ AFRIKA
Istorinis ir spalvingas Bo-Kaapo priemiestis patogiai įsikūręs kalno papėdėje šalia Keiptauno. Šis gyvenamasis rajonas išsiskiria ryškių spalvų namais ir siauromis akmenimis grįstomis gatvelėmis. Gruzinų ir olandų architektūros pavyzdžių deriniai yra vienas unikaliausių rajono bruožų.
Bo-Kaapo istorija taip pat spalvinga. XVI–XVII a. olandai iš Malaizijos, Indonezijos ir kitų Afrikos šalių į Keiptauną atgabeno daug vergų, kurie buvo vadinami „Cape Malays“. XVII a. šioje vietovėje pastatyti namai buvo išnuomoti vergams, vėliau namai buvo perpirkti ir nudažyti ryškiomis spalvomis. Vietiniams gyventojams spalvos tapo priemone, padedančia išreikšti savo laisvę ir laimę.