PAVADINIMAS: „Technopolis Nova“
ADRESAS: V. Gerulaičio g. 10, Vilnius
UŽSAKOVAS: UAB „Technopolis Ozas“
ARCHITEKTAI: UAB „Unitectus“ (Tumas Mazūras)
PASKIRTIS: biurų centras
AUKŠTAI: A korpuse – 9, B – 8, C – 7
ENERGINIO NAUDINGUMO KLASĖ: A+
PLOTAS: antžeminė pastato dalis – 26 796 kv. m, požeminė pastato dalis – 9 225 kv. m
PRADĖTA: 2019 m. birželį
BAIGTA: 2020 m. gruodį
INVESTICIJOS: 52 mln. eurų
Vilniuje, šalia „Siemens“ arenos ir prekybos centro „Ozas“, netoli vaizdingo parkelio, baigtas statyti aštuntas didžiausio Lietuvoje biurų miesto „Technopolis“ pastatas „Nova“. Šiuo pavadinimu biurų pastatas pavadintas neatsitiktinai. „Nuo pat projekto užuomazgų žinojome, kad tai bus mūsų biurų miesto žvaigždė. Raktinis pastato „Nova“ vizijos žodis – reprezentatyvumas kiekviename žingsnyje: nuo įėjimo iki paties biuro ir pakeliui į jį. Planavome šį pastatą įmonėms, kurioms itin svarbi gera reprezentacija, kurios nori puikiai prisistatyti savo klientams, būsimiems darbuotojams, visuomenei“, – pasakoja „Technopolio“ paslaugų vadovė Karolina Čubrinskė. Tai yra antrasis projektas, kurį „Technopolis“ įrengia nuo nulio – išskyrus „Deltą“, visi kiti pastatai buvo įsigyti jau pastatyti ir vėliau pritaikyti pagal keliamus standartus.
26,7 tūkst. kv. m nuomojamo ploto apimantis ir daugiau nei 2,2 tūkst. darbo vietų talpinantis pastatas „Nova“ bus pirmasis A+ energinės klasės biurų pastatas biurų mieste „Technopolis Ozas“. Naujas ir modernus pastatas suprojektuotas ir pastatytas pagal „LEED Gold“ sertifikavimo reikalavimus, taikant naujausias technologijas, tvarius sprendimus bei aukštus „Technopolio“ standartus. „Socialiai atsakingas verslas nori kurtis aplinką tausojančiuose ir ekologiškuose pastatuose, kuriuose viskas apgalvota iki smulkmenų, kuriuose ne tik kokybiškai įrengtos sienos, bet ir pastato inžinerinės sistemos, efektyviai ir tvariai užtikrinančios komfortišką patalpų mikroklimatą“, – sako K. Čubrinskė.
„Technopolio“ darbo erdvių sprendimų paslaugų koordinatorė Ieva Bagdzevičiūtė akcentuoja, kad biurų pastatas „Nova“ – tai šiuolaikinis naujosios kartos reprezentatyvumas, t. y. ne statiškas ir ne marmurinis su tarsi neliečiamais paviršiais, o priešingai – atviras, kviečiantis bendrauti už biuro ribų, visoje jį supančioje aplinkoje. Svarbiausiu uždaviniu tapo apgyvendinti erdves žmonėmis, kad jos būtų pilnos judesio, bendravimo, šurmulio, kad visko būtų daug. Pirmojo aukšto erdvės yra atviros ne tik pastate „Nova“ dirbantiems žmonėms, bet ir visiems miesto gyventojams bei svečiams – čia įsikūrė kavinė ir vyno baras, pirmoji šalyje biurų pastate įkurta gastronomijos erdvė, kurioje po vienu stogu telpa kelios maitinimo įstaigos, taip pat konferencijų centras, kurio didžiausioje salėje gali susirinkti iki 250 žmonių.
Žmogui ir aplinkai palankūs inovatyvūs inžineriniai sprendimai leido biuruose „Nova“ sukurti optimalias darbo sąlygas. Trijų korpusų „Technopolio“ pastate „Nova“ įrengti devyni žaliajai A energinio naudingumo klasei priskiriami „Schindler 5500“ modelio liftai, kuriuose panaudota diržinės pavaros technologija, sumažinanti elektros sąnaudas bei tausojanti aplinką, o jų greitis 1,6 m/s užtikrina greitą keleivių transportavimą. Taip pat panaudota itin didelė tarptautinės energijos valdymo kompanijos „Schneider Electric“ sprendinių gama užtikrina energinį ir eksploatacinį efektyvumą bei aukščiausias tvarumo tendencijas.
Biurų pastate „Nova“ sumontuoti Skandinavijos vandens maišytuvų rinkos lyderio „Oras“ ypač higieniški ir saugūs bekontakčiai praustuvų maišytuvai, ne tik tausojantys vandenį ir energiją, bet ir geriausiai atitinkantys bendrus ekologijos bei tvarumo reikalavimus.
Biurų pastato architektūrinę dalį įgyvendino architektų bendrovė „Unitectus“, pagrindinis architektas – Tumas Mazūras. Pasak architekto, viena iš komandai svarbių užduočių buvo surasti modernų, patikimą fasado sprendimą, kuris ne tik atrodytų estetiškai, bet ir būtų ilgalaikis bei išsiskirtų montavimo greičiu ir ekonomiškumu. Objekto fasado apdailai buvo pasirinkta įmonės „Kingspan Facades“ gaminama sistema „Karrier“, kurios pasirinkimą lėmė aukšta energinio naudingumo klasė, ugnies atsparumo reikalavimų atitikimas ir turimas sertifikatas. „Kingspan Facades Karrier“ atitiko visus keliamus reikalavimus.
„Mes pasirinkome sistemą „Karrier“ dėl plokštės laikomosios gebos. Palyginti su kitomis daugiasluoksnėmis plokštėmis, plokštė „Karrier“ turėjo didelį pranašumą. Galutinis rezultatas visiškai patenkino mūsų lūkesčius ir netgi juos pranoko. Mes nesulaukėme jokių pretenzijų iš statybininkų, nes visas fasadas labai lengvai susirinko, tarsi „Lego“ kaladėlės“, – sako T. Mazūras.
Projektą įgyvendinti pavyko išties sėkmingai, o rezultatai tenkina ir užsakovų, ir biurų pastate įsikūrusių klientų lūkesčius. „Žinoma, šiais laikais niekada negali teigti viską įgyvendinęs 100 %, tad neabejojame, kad dėl naujosios realybės ir biurų transformacijos reikės nuolatinės stebėsenos ir greitos reakcijos prisitaikant. Kiek prireiks, tiek viską nedelsdami keisime ir transformuosime – pabaiga niekuomet neateina, o projektai visuomet išlieka gyvi ir derinasi prie besikeičiančių žmonių poreikių“, – pasakoja darbo erdvių sprendimų paslaugų koordinatorė I. Bagdzevičiūtė ir priduria, kad, dar dirbant su šiuo, kilo naujų idėjų būsimiems projektams – šiemet pradedama pastato „Beta“ rekonstrukcija, tad tikrai daug naujų idėjų nuguls tame projekte.
PRECIZIŠKAS VIDAUS PATALPŲ FUNKCINIS IŠPLANAVIMAS
Aukščiausius energinius ir tvarumo standartus atitinkantys sprendimai – ne vieninteliai šio objekto, priklausančio „Technopolio“ biurų parko šeimai, pranašumai.
Pasak I. Bagdzevičiūtės, vienas pagrindinių išsikeltų uždavinių – itin lankstus, aukštos kokybės patalpų suplanavimas. Koncepcija pagrįsta racionaliu patalpų planavimu – moduliais, turinčiais atskirus langus ir autonomines inžinerinių sistemų dalis. Tai leidžia paprastai ir nedidelėmis sąnaudomis keisti biurų išdėstymą, prireikus juos plėsti ar mažinti ir tai yra viena iš tvarumo savybių – racionaliai ir lanksčiai planuojant, nepaliekama nefunkcionalių erdvių.
Pabrėžiant verslo ir darbo be sienų tendencijas, biurų pastato „Nova“ bendrųjų erdvių interjeras buvo projektuotas pagal naują „Technopolio“ grupės dizainą, tad, įžengę į naujuosius grupės užbaigtus pastatus Helsinkyje, Tamperėje, Taline ar Vilniuje, pastatų darbuotojai ir svečiai atsidurs jiems pažįstamoje aplinkoje.
Bendrųjų pastato erdvių – laiptinių konstrukcijomis ir apdaila rūpinosi bendrovė „Imstata“, kuri rėmėsi architektų padiktuotais minimalistinės estetikos sprendiniais.
ANT STOGO – SAULĖS JĖGAINĖ
Pastato stogą vainikuoja įspūdinga bendro naudojimo terasa su vaizdu į Ozo parką ir miestą, be to, nuosava saulės elektrinė ant stogo. Tai sprendimas, padėjęs pasiekti ypač aukštą energinį namo naudingumą ir kartu užtikrinti ekologiškumą. Ši moderni saulės jėgainė yra pažangus ir ilgalaikis įrenginys, kuris užtikrins elektros energijos tiekimą ne mažiau kaip 20 metų.
„Šitaip toliau plečiamas „Technopolio“ pastatų aprūpinimas pačių pasigaminta saulės energija – saulės jėgainės ant biurų miesto pastatų įrengiamos nuo 2016 metų. Planuojama, kad per metus biurų parko saulės elektrinė sugeneruos apie 10 % viso reikalingo elektros energijos kiekio“, – pabrėžia paslaugų vadovė K. Čubrinskė.
VĖSA IR ŠILUMA – KOMFORTIŠKAI DARBO APLINKAI
Įgyvendinant šį projektą, UAB „NIT“ prisidėjo tiekdama modernią ir energiškai efektyvią įrangą: „Euroclima“ (Austrija) vėdinimo sistemas, adaptuotas pagal užsakovo poreikius, „Aermec“ (Italija) reversinius šilumos siurblius ir aušintuvus su „Free-Cooling“ funkcija bei „Trox“ (Vokietija) naujos kartos šalčio sijas.
Oro tiekimo ir šalinimo įrenginiai ZHK 2000S – vieni universaliausių produktų rinkoje, nes juos galima adaptuoti pagal užsakovo poreikius, pasirenkant įvairiausius komponentus, priedus, antikorozinę apsaugą ir kt. Šių vėdinimo įrenginių sorbciniai rotaciniai šilumokaičiai su silikono gelio danga užtikrina ne tik aukštą efektyvumo klasę A+, bet ir reikiamą patalpų oro drėgnumą žiemą bei vasarą. Visuose „Euroclima“ vėdinimo įrenginiuose naudojami oro filtrai „Camfil“, išsiskiriantys labai mažu oro pasipriešinimu ir ilgu eksploataciniu laikotarpiu, o jų veiklos rodikliai patvirtinti „Eurovent“ sertifikatais. Adaptuotos „Euroclima“ vėdinimo sistemos skirtos patenkinti aukštiems „Nova“ efektyvumo poreikiams.
Vandeninės vėsinamosios sijos vis dažniau naudojamos moderniems pastatams vėdinti ir klimatui valdyti, nes oru užtikrinamas kokybiškas vėdinimo poreikis, o vanduo efektyviai perduoda šilumą ir vėsą. Pastate „Nova“ įdiegtos „Trox“ aktyvios šalčio sijos „Svalbard-I“, kurios įvairiais ilgiais integruotos į lubas 600 mm moduliais. Oras tiekiamas per reguliuojamus purkštukus, kurie užtikrina, kad jis būtų paskirstytas palubėje. Ši technika optimizuoja dispersijos efektą, suteikdama didesnį tiekiamo ir vidaus oro susimaišymo plotą. Toks efektyvus patalpų oro ir tiekiamo oro maišymas sumažina skersvėjo riziką darbo zonose. Šalčio sijos užtikrina patogią ir sveiką darbo aplinką, aukštą energijos efektyvumą, užima mažai vietos, o techninės priežiūros išlaidos yra minimalios.
Reversiniai „oras-vanduo“ šilumos siurbliai NRB naudojami efektyviam „Nova“ patalpų vėsinimui ir šildymui bei karšto vandens gamybai visus metus. Dvigubo kontūro reversinis šilumos siurblys užpildytas šaltnešiu R410A. Įrenginį sudaro subalansuoti ašiniai ventiliatoriai, užtikrinantys tyliausią mašinos veikimą, didelio efektyvumo spiraliniai kompresoriai, suprojektuoti dirbti sunaudojant mažai elektros energijos, ir plokštelinis šilumokaitis su variniais vamzdeliais bei aliuminio plokštelėmis. Du nepriklausomi šaldymo kontūrai užtikrina puikų našumą net esant dalinei apkrovai.
Lietuvoje vis dažniau projektuojami ir naudojami aušintuvai su „Free-Cooling“ funkcija. Pasirinkus aušintuvą su „Free-Cooling“ funkcija, galima sutaupyti iki 45 % sunaudojamos elektros energijos. Pastatą „Nova“ tokie efektyvūs „Aermec“ šaldymo įrenginiai vėsins visus metus.
Verslo centras „Nova“ pastatytas ir įrengtas taip, kad atitiktų svarbiausius šiuolaikinio verslo ir žmogaus poreikius. „NIT“ tiekta įranga prisideda prie A+ energinės klasės užtikrinimo, efektyvaus ir komfortiško patalpų mikroklimato visais metų laikais.
INOVATYVŪS AKUSTINIAI SPRENDIMAI
Akustinį komfortą pastate „Nova“ darbuotojams kurs inovatyvios akustinės medžiagos. Čia įrengtos purškiamosios akustinės lubų sistemos yra gana nestandartinis sprendimas. Jį pasiūlė ir įgyvendino UAB „Segmentum“, kurios specializacija – modernūs vidaus apdailos sprendimai.
Įmonės komercijos vadovas Paulius Šliogeris pabrėžia, kad purškiamosios akustinės sistemos Lietuvoje yra gana naujas, tačiau vis labiau populiarėjantis sprendimas. Ten, kur dėl riboto patalpų aukščio, architektūrinės visumos ar aukštų priešgaisrinių reikalavimų neįmanoma įrengti pakabinamųjų akustinių sistemų, purškiamosios akustinės sistemos yra vienas tinkamiausių sprendimų.
Verslo centre „Nova“ buvo pasirinktos gamintojo „Asona“ celiuliozės plaušelių ir specialaus lipalo mišinio purškiamosios lubos, kurioms įrengti naudojama speciali įranga. Tai leido pasiekti aukštus akustinius ir priešgaisrinius reikalavimus bei išlaikyti architektūrinę viziją, kai atvirai matomos visos komunikacijos.
Darbo zonose įrengtos atskiros segmentinių lubų sistemos, dar vadinamos „salomis“. Pasirinktos gamintojo „Ecophon“ lubų plokštės, kurios išsiskiria aukštomis garso sugerties savybėmis. Tai leido gerokai sumažinti triukšmo plitimą atvirose darbo zonose.
UAB „Segmentum“ pasiūlytos ir sumontuotos gamintojo „Hunter Douglas“ metalinės perforuotosios akustinės lamelės projekto architektų buvo pasirinktos kaip tinkamiausias sprendimas biuro koridoriuose, kur virš lubų yra išvesti komunikaciniai bei oro vėdinimo tinklai. Dėl nesudėtingos ir lengvai montuojamos sistemos šio tipo lubas galima nesudėtingai prižiūrėti ir prireikus patikrinti komunikacijas.
Aukščiausio pastato korpuso devintajame aukšte įrengtos juostinės lubos iš natūralios medienos. Tai išskirtinis sprendimas erdvėse, kai svarbiausias akcentas yra patalpos estetika. UAB „Segmentum“ aktyviai bendradarbiavo su projekto architektais, parenkant tinkamiausią medinių juostinių lubų tipą, kad būtų nesudėtingai ir organiškai integruojami visi papildomi elementai: šviestuvai, ventiliacinės ir priešgaisrinės sistemos, informacinės nuorodos. Lubos iš natūralaus medžio padeda sukurti solidų, skandinavišką patalpos interjerą, todėl tai ypač tinkamas sprendimas reprezentacinėse erdvėse.
SUKŪRĖ ERGONOMIŠKAS DARBO VIETAS
UAB „Narbutas Lietuva“ komanda naujajame „Technopolio“ biurų pastate „Nova“ įrengė ergonomiškas darbo vietas, pasitarimų bei poilsio erdves SEB grupės paslaugų centre („Skandinaviska Enskilda Banken AB“), taip pat įgyvendino baldų sprendimus čia jau įsikūrusioms įmonėms: medienos pramonės lyderei „Vakarų medienos grupė“, JAV technologijų įmonei „Bazaarvoice“, apskaitos ir konsultacijų bendrovei „Leinonen“ ir Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijai.
Siekiant sukurti maksimaliai komfortišką ir ergonomišką biurų aplinką, daugiausia pasirinkti Ukmergės gamykloje gaminti „Narbutas“ stalai „sėsk-stok“. Taip pat neapsieita ir be užsienio tiekėjų baldų kolekcijų. Pasirinktos vokiečių kompanijos „Interstuhl“ itin kokybiškos darbo kėdės, italų gamintojo „Quinti“ pasitarimų kėdės, suomių tiekėjo „Framery“ akustinės telefono būdelės, švedų gamintojo „Lintex“ modernios rašymo lentos.
Šiuolaikinėse biurų erdvėse nebebijoma ryškesnių spalvų, priešingai, ieškoma aplinką pagyvinančių akcentų. Pavyzdžiui, „Vakarų medienos grupės“ biure pasirinkti drąsūs, išraiškingų spalvų minkštųjų baldų dizaino sprendimai. „Didžioji dalis minkštasuolių – mūsų užsienio partnerių – italų gamintojo „LaCividina“. Konferencijų kambariuose pasirinktos italų gamintojo „Quinti“ sodriai žalios bei garstyčių spalvos pasitarimų kėdės“, – pasakoja „Narbutas Lietuva“ rinkodaros vadovė Gabrielė Vaitonytė-Galdikienė.
UAB „Narbutas Lietuva“ komanda šį projektą laiko itin sėkmingu. „Džiaugiamės naujuose biuruose galėję įgyvendinti modernius baldų sprendimus – reguliuojamo aukščio stalus, komfortiškas darbo kėdes – ir taip prisidėti prie ergonomiškų bei darbui patogių erdvių kūrimo“, – komentuoja pašnekovė.
MODERNUS IR SUBALANSUOTAS BIURŲ APŠVIETIMAS
Projektuojant biurų pastatą „Nova“, ypač daug dėmesio skirta darbuotojų komfortą užtikrinantiems veiksniams, vienas tokių – apšvietimas. Pagal su architektais suderintą projektą, objekto patalpų apšvietimui UAB „Šviesos technologijos“ panaudojo unikalius sprendimus ir gaminius – projekte panaudoti tokių gamintojų kaip „Halla“, „Delta Light“, „Thorn“, „Imperial“, „Zero“ produktai. Bendrovėje dirbančios komandos tikslas buvo sukurti apšvietimo sprendimus visoms erdvėms, įskaitant bendrąsias erdves, automobilių aikštelę bei nuomininkų patalpas.
Pasak UAB „Šviesos technologijos“ komercijos direktoriaus Edgaro Gerdzevičiaus, pagrindinis užsakovo dėmesys buvo kreipiamas į apšvietimo valdymą ir jo patogumą. Atsižvelgiant į tai, pastate buvo integruoti šviestuvai, kuriuos galima valdyti ir rankiniu, ir autonominiu būdu.
Kiekvieno šviestuvo intensyvumas buvo parenkamas individualiai darbo vietai. Bendrosiose erdvėse numatytas maksimaliai tolygus apšvietimas, kuris atitinka Visuomenės sveikatos centro numatytas bendrųjų erdvių apšvietimo normas. Ieškota akinimo ir komforto kontrolę užtikrinančių sprendimų.
Patalpų interjerui ir eksterjerui ieškota ir modernių, ir gražių, standartinių ir nestandartinių apšvietimo sprendimų, derančių prie bendro dizaino. Buvo sukurti specialaus tipo šviestuvai įėjimo fasadų apšvietimui akcentuoti, atkartojant lubų segmentus bei architektūrinius sprendinius.
Bendrovės „Šviesos technologijos“ parengtas šviesos projektas atitiko keliamus užsakovų lūkesčius, buvo parinkti tinkami sprendiniai, išryškinantys išskirtinę pastato architektūrą, sukuriant geriausias darbo sąlygas biuruose dirbantiems žmonėms.
SERTIFIKUOTOS LANGŲ DETALĖS EFEKTYVIAM REZULTATUI
UAB „Stiliaus elementai“ buvo patikėtos biurų pastate „Nova“ įsikūrusių biurų bei pirmajame aukšte esančių bendrųjų patalpų erdvės: restorano, kavinės, poilsio, pasitarimų kambarių, konferencijų salių, koridorių. Šioms skirtingoms funkcinėms zonoms buvo pagaminti specifiniai produktai – nuo mechaninių ir elektra valdomų užuolaidų sistemų iki sustumiamų langų plokščių.
Įmonės „Stiliaus elementai“ direktorė Goda Klimaitė pasakoja, kad interjero architektų komanda pagrindinį dėmesį skyrė gaminių kokybei, funkcionalumui, estetinei išvaizdai, saugumui ir, žinoma, praktiškumui. Kaip ir daugelyje tokio lygio projektų, audiniai privalėjo turėti nedegumo sertifikatą, todėl naudoti tik sertifikuoti audiniai, atitinkantys viešajam sektoriui keliamus reikalavimus.
Švelnių atspalvių ir tekstūrų audiniai suteikia erdvėms lengvumo, elegancijos, jaukumo, o kartu harmoningai dera prie šiuolaikinių biurų interjero. Tai akcentas, kuris prisitaiko prie bendros visumos, bet nedominuoja – taip išryškindamas kitus šių erdvių interjero elementus.
Daug dėmesio skirta pasiuvimo kokybei ir audinių savybėms, kad gaminiai atitiktų griežtai patvirtintus standartus, neleidžiančius jokių nukrypimų. Įmonėje „Stiliaus elementai“ dirbančių profesionalių meistrų komanda išpildė šiuos reikalavimus. „Tai padaryti tikrai nebuvo sunku, nes užsakovo reikalavimą atitinkantis rezultatas – didžiausias mūsų komandos siekis“, – sako įmonės vadovė G. Klimaitė, džiaugdamasi, kad „Stiliaus elementams“ buvo patikėtas toks svarbus projektas.
IŠSKIRTINĖ GRINDŲ DANGOS KOKYBĖ IR SPALVINĖ GAMA
Pasaulinis naujoviškų ir tvarių grindų bei kiliminių dangų lyderis „Tarkett“, bendradarbiaudamas su rinkoje jau beveik 25 metus žinoma „Ogrinda“, kūrė grindų dangos dizainą SEB biuro patalpose. Pasak UAB „Tarkett Lietuva“ atstovės Rasos Rainytės, užsakovai ypatingą dėmesį teikė ne tik medžiagų ir darbų kokybei, bet ir spalvų paletei, kas išties tapo tikru iššūkiu. Grindų dangą gaminusios įmonės privalėjo vadovautis SEB stiliaus knygoje patvirtintomis spalvomis. Taip pat grindų dangai buvo kelti tokie pagrindiniai reikalavimai: patvarumas ir lengva priežiūra – svarbu, kad produktai kuo ilgiau išlaikytų nepriekaištingą išvaizdą net ir po ilgo naudojimo. Atsižvelgiant į šiuos kriterijus, ieškota optimalių sprendimų.
Darbui skirtose erdvėse pasirinktos ramių atspalvių „Desso“ kiliminės dangos kolekcijos: „Desert“, „Metalic Shades“, kurių produkcija gaminama naudojant tik 100 % perdirbtą verpalą „Econyl“. Vis dėlto svarbiausia, kad šiai kiliminei dangai būdingi ne tik puikūs estetiniai aspektai, bet puoselėjami ir aukščiausi tvarumo standartai. Visame pastate išklota daugiau nei 11 tūkst. kv. m kiliminės dangos. Atsižvelgiant į žmonių srautą, bendrosiose erdvėse naudotas dekoratyvinis betonas ir „Desso“ kiliminių plytelių danga.
UAB „Tarkett Lietuva“ specialistų neišgąsdino griežti prekių ženklo nustatyti reikalavimai – jie pagamino 7 atspalvių dangą, kuri užsakovui puikiai tiko. „Atrasti sprendimus objektui, kuriam keliami išskirtinai aukšti reikalavimai, nėra lengva, o pagaminti specialias spalvas pagal individualų užsakymą tapo tikru iššūkiu, bet šią užduotį sėkmingai įgyvendinome. Užsakovo lūkesčiai buvo pateisinti, todėl lygiai tokią pačią koncepciją planuojama naudoti ir kituose biuruose Baltijos šalyse“, – sako R. Rainytė.
EFEKTYVIAI VEIKIANTI ĮRANGA TAUPO IŠTEKLIUS IR SAUGO GAMTĄ
Biurų pastatuose, kur dirba daug žmonių, vandens sąnaudos yra didžiulės. Todėl, pasirenkant vonios patalpų įrangą, vienas svarbiausių kriterijų – efektyvus vandens vartojimas. Verslo centrui „Nova“ pasiūlyti „Geberit“ asortimento gaminiai išsiskiria būtent tuo, kad svariai prisideda prie išteklių taupymo. Intensyviam naudojimui taip pat svarbi yra „Geberit“ gaminių kokybė – jie yra patikimi, patogūs naudoti, užtikrinamas ilgas jų garantinis laikotarpis bei pogarantinė priežiūra.
Projektui „Nova“ pasiūlyti „Geberit“ potinkiniai rėmai „Duofix Sigma“, pakabinami WC puodai „IDO Glow“ su inovatyvia vandenį bei gamtą tausojančia „Rimfree“ vandens nuleidimo technologija ir pastatomi WC puodai su „Rimfree“ vandens technologija. Žmonių su negalia patogumui sumontuota speciali vonios kambario įranga: pastatomi WC puodai, prie WC tvirtinami ergonomiški porankiai ir specialios ergonomikos praustuvai.
Projekte buvo iškelti aukšti reikalavimai, daug dėmesio skirta efektyviam vandens suvartojimui, kokybei bei ergonomikai. Todėl pasirinkti itin inovatyvūs gaminiai –„Duofix Sigma“ potinkiniai rėmai atitinka aukščiausius kokybės ir vandens sąnaudų parametrus – 4/2 litro bei turi ilgiausią – 10 metų garantiją bei užtikrinama 25 metų atsarginių dalių tiekimo garantija. Pastatomi WC puodai išsiskiria patikimu veikimu, o su „Rimfree“ vandens nuleidimo technologija jie yra itin taupūs – veikia 4/2 litro režimu.
Moderniame verslo centre svarbi ne tik įrangos kokybė bei šiuolaikines tendencijas atitinkantys parametrai, bet ir dizainas – gaminių išvaizda turi atitikti užsakovo lūkesčius, o stilius privalo būti ne vienadienis, kad išliktų patrauklus ateityje. Verslo centrui „Nova“ pasiūlyti klasikinių, laikui nepavaldaus dizaino formų gaminiai, kurie išliks nepasenę ir po 10 metų. Moderniuose biurų ir bendradarbystės erdvių verslo centruose svarbu paprasta WC įrangos eksploatacija. Bekraščių (angl. rimfree) WC puodų konstrukcija leidžia itin efektyviai vartoti vandenį, o jų priežiūra lengva ir paprasta – greitas valymas, kurio metu nereikia naudoti chemijos priemonių, taupo finansinius išteklius bei saugo gamtą.
SIENAS PAPUOŠĖ ILGALAIKĖS VINILINĖS DANGOS
„Technopolio“ biurų pastato „Nova“ interjerą labai pagyvino UAB „Interjero linija“ pasiūlytos ir tiektos ilgalaikės sienų dangos. Šiam objektui parinktos dviejų rūšių Olandijos kompanijos „Vescom“ vinilinės sienų dangos, kurias sudaro vinilas ant medvilnės pagrindo. Tokiomis dangomis buvo išklotos pirmame aukšte esančių pasitarimų ir sveikatingumo kambarių sienos.
„Tokį pasirinkimą lėmė aukšta kompanijos „Vescom“ medžiagų kokybė ir patikimumas, dangų ilgalaikiškumas ir puikus estetinio vaizdo išlaikymas viešojo sektoriaus pastatuose“, – žurnalui „Structum“ paaiškina UAB „Interjero linija“ direktorė Dainora Kizevičienė.
Biurų pastato „Nova“ pirmame aukšte buvo panaudotos kolekcijų „Tonga“ ir „Boyd“ vinilinės sienų dangos. Jų paviršiai yra labai išraiškingi ir ne tik suteikia erdvėms puikų estetinį vaizdą, bet ir džiugins ilgus metus.
„Didelis sienų dangų paviršių pasirinkimas su savita spalvų gama leido užsakovui bei interjero dizaineriui surasti optimalų sprendimą biuro interjerui. Pirmame aukšte esančiam biurui pasirinktos vinilinės „Vescom“ sienų dangos iš kolekcijų „Tonga“ ir „Boyd“, papildančios nepriekaištingą biuro interjerą. Subtilūs, bet išraiškingi dizainai, matiniai sienų dangų paviršiai puikiai įsiliejo į bendrą interjero koncepciją. Taip sukurtas ne tik estetinis vaizdas, tačiau ir mechaniniam poveikiui atsparūs paviršiai“, – pasakoja pašnekovė ir priduria, kad dėl savo patvarumo sienos ilgai išlaikys nepriekaištingą estetinį vaizdą, o eksploatacijai neprireiks jokių papildomų išlaidų.
„Vescom“ vinilinės sienų dangos yra kaip tik ir skirtos tokiems viešojo sektoriaus pastatams kaip „Nova“. Šių dangų paviršiai yra inovatyvaus dizaino, sukurti pagal naujausias tendencijas. Sienų dangas „Tonga“ sudaro vertikalios skirtingo storio reljefiškos linijos. Tai paviršiams suteikia trimatį vaizdą. Kolekcijos „Boyd“ sienų dangos taip pat yra reljefiškos. Jos išsiskiria savo grafine, plyteles primenančia struktūra.
Kaip minėta, „Vescom“ sienų dangos susideda iš vinilo sluoksnio (350–800 g/kv. m) ir medvilnės pagrindo. Dėl savo struktūros šios sienų dangos yra atsparios ugniai. Jos atitinka Bfl-s1, Bfl-s2 ugnies plitimo bei dūmų emisijos klasę. Taip pat parinktos dangos yra ypač atsparios trinčiai, smūgiams. Taigi paviršiai estetinio vaizdo nepakeis ilgus metus.
Dėl savo savybių „Vescom“ yra tarp prioritetinių pasirinkimų, tiekiant apdailos medžiagas viešbučių tinklams, biurams ar medicinos įstaigoms. Jomis papuoštas ne vieno viešojo ir privataus objekto interjeras Lietuvoje.
NUO SAULĖS SPINDULIŲ SAUGOS MODERNIOS ŽALIUZIŲ IR RITININIŲ UŽUOLAIDŲ SISTEMOS
Daugiausia saulės šilumos į pastatą patenka pro langus, o ši negali ištrūkti pro naujas, gerai apšiltintas ir sandarias pastato sienas. Tokios biurų erdvės per pusdienį virstų šiltnamiu, jeigu ne išorinės žaliuzės ir vidaus ritininės užuolaidos, saugančios pastatus nuo per langus besiveržiančių saulės spindulių.
Pagrindinei apsaugai nuo saulės spindulių pasirinktos fasado žaliuzės, kurias suprojektavo jau 25 metus aukščiausios kokybės inovatyvias ir funkcionalias saulės kontrolės sistemas gaminanti įmonė „Dextera“.
„Nuspręsta pasirinkti Vokietijos koncerno „Warema“ fasado žaliuzes E80A2S, kurios pakildamos pasislepia po fasadu į specialiai tam suformuotą nišą. Išorinių žaliuzių gamyba buvo pradėta naudojantis brėžinių matmenimis, todėl šiame procese buvo reikalingas nepriekaištingas atidumas ir tikslumas“, – pasakoja „Dexteros“ komercijos direktoriaus pavaduotojas Giedrius Misiūnas. –Išorinių fasado žaliuzių spalva, kaip ir vidaus ritininių užuolaidų konstrukcijų ir jų audinių spalva, yra priderinta prie dviejų skirtingų langų rėmų atspalvių, taip suteikiant pastatui išskirtinumo. Visos žaliuzės automatizuotos ir valdomos pastato išorėje įrengtos meteorologinės stotelės. Saulei pakilus, jos nusileidžia, o esant šešėliui ar prastam orui, pakyla į viršų į suformuotą nišą po fasadu.“
Taip pat buvo pasirinkta Nyderlandų gamintojo „Coulisse“ vidaus ritininių užuolaidų sistema „Absolute 30“, kuri pastatui suteiktų ne tik papildomą apsaugą nuo saulės, bet ir užtikrintų sklandžią estetinę sprendimų integraciją į erdvę. Integruota daugiau kaip 1,5 tūkst. įvairių dydžių bei spalvų ritininių užuolaidų. Derinant prie interjero buvo pasirinktos šviesiai ir tamsiai pilkų spalvų ritininių užuolaidų konstrukcijos bei jų audiniai. Vidaus erdvėms pritaikytas „Berlin“ audinys.
Išskirtinai VIP salėje pasirinkti automatizuoti ritininių užuolaidų sprendimai. „Pasitelkiant ilgametę patirtį ir išklausius užsakovo lūkesčius, nuspręsta integruoti belaidę automatizavimo sistemą „Coulisse Motion“. VIP salėje įrengti „Black-Out“ ritininių užuolaidų audiniai, maksimaliai užtemdantys patalpas, taip suteikiant galimybę kokybiškai naudotis įrengtais vaizdo projektoriais“, – apie įgyvendintus sprendimus pasakoja G. Misiūnas.
ENERGIJĄ TAUPANTYS SPRENDIMAI STOGUI
„Nova“ statybos projekte dalyvavo UAB „Mida LT“, priklausanti kompanijai TECHNONICOL, kuri gamina aukščiausios kokybės hidroizoliacines bei termoizoliacines medžiagas ir gali pasiūlyti įvairių sisteminių sprendimų.
Biurų pastato stogui įrengti buvo panaudotos kokybiškos medžiagos ir modernūs sprendimai, padedantys efektyviai mažinti energijos sąnaudas. Pastato 11 tūkst. kv. m ploto stogui uždengti panaudotos PIR Boards TECHNONIKOL LOGICPIR PROF F/F šilumos izoliacijos plokštės, pagamintos iš standžių poliizocianurato putų. Jos ypač tinkamos naudoti energiškai efektyviuose ir pasyviuose pastatuose, nes sumažina konstrukcijų storį, ko neįmanoma padaryti naudojant kitas izoliacines medžiagas. Izoliacijos FF-PIR aliuminio dangos paviršiui būdingas didelis atsparumas vandens garams, todėl ši medžiaga veikia ir kaip garų barjeras.
Taip pat buvo panaudota vieno sluoksnio pilkos spalvos polimerinė hidroizoliacinė membrana „LogicRoof V-RP“, pagaminta iš aukščiausios kokybės plastifikuoto polivinilchlorido (PVC). Ši medžiaga suteikia efektyvią apsaugą nuo vandens ir leidžia mėgautis patogiu bei sparčiu montavimu, kas itin aktualu dengiant labai didelius stogus.
Pasak UAB „Mida LT“ komunikacijos vadybininkės Medos Juškaitės, PVC dangos turi vienas geriausių techninių charakteristikų. Gaminiai išsiskiria didesniu atsparumu nusidėvėjimui ir atsparumu aplinkai. Naudotos medžiagos yra itin atsparios ekstremalioms sąlygoms bei klimato kaitai, o objekto stogų dangos eksploatavimo laikas sieks net 30 metų.
Tvarūs pastatai šiandien tampa nebe mada, o būtinybe, o neseniai savo duris atvėręs „Technopolio“ pastatas „Nova“, suprojektuotas ir pastatytas pagal „LEED Gold“ sertifikavimo reikalavimus, taikant naujausias technologijas, tvarius sprendimus bei aukštus „Technopolio“ standartus.
Nuotr.: Laimonas Ciūnys