Įmonės „UNStudio“ suprojektuotas kaip pirmasis tarptautinis funikulierius Blagoveščensko – Heihe bus nutiestas per Amūro upę, žyminčią sieną tarp rytinės Rusijos ir Kinijos.
„UNStudio“ suprojektavo stotį Blagoveščensko mieste, Rusijos pasienyje, o Kinijos miesto Heihe terminalo architektų komanda dar dar bus paskelbti šiemet.
Abiejų tautų ateitis
„Kai jis kirs natūralią Amūro upės sieną, Blagoveščensko – Heihe funikulierius bus pirmoji lynų kelio sistema, sujungusi dvi šalis ir kultūras“, – teigė „UNStudio“ įkūrėjas Benas van Berkelis.
Keturios 60 žmonių talpinančios kajutės veiks dviem tarptautiniais maršrutais, jungiančiais abu miestus. Keliautojų kelionė truks septynias su puse minutės, o funikulierius kelsis kiek daugiau nei tris su puse minutės tarp stočių.
„UNStudio“ jau buvo projektavusi Amsterdamo funikulieriaus dizainą. „UNStudio“ suprojektuotame Blagoveščensko funikulierių terminale nurodomos istorinės jungtys tarp dviejų miestų, kurie, nors ir atskirti upe, dažnai buvo sujungiami žiemą, kai upė užšaldavo.
„Ši aplinka suteikė turtingą įkvėpimą Blagoveščensko terminalui, kuris ne tik reaguos į tiesioginę miesto vietą, bet ir taps kultūrinio identiteto išraiška bei kultūrų susimaišymo postulatu“, – pridūrė Van Berkelis.
Sukurtas tarsi „abiejų tautų bendros ateities švyturys“, funikulierių stotis yra skirta kraštovaizdžiui tiek į Rusijos miestą, tiek per upę – į Kiniją.
Pastato upės pusėje bus pastatyta vieša terasa, o maršrutas, kuriuo keleiviai lipa į funikuliuorių papuošti panoraminiais vaizdais į Heihe miestą. Ant pastato stogo bus restoranas ir konferencijų centras. Čia pat įrengtas sodas ir laisvalaikio zona, norintiems pailsėti arba tiesiog pasigrožėti abiejų miestų panorama.
Į Rusiją atvykusiems lankytojams bus pateiktas įrėmintas vaizdas į Blagoveščenską, kai jie paliks funikulierių.
Siūlo naują patirtį
Kabelių stotis, kaip ir tarptautiniai oro uostai, bus padalinta į sausumos ir oro dalis, o pastarosios bus kontroliuojamos pagal saugumo reikalavimus ir jomis galės naudotis tik darbuotojai bei keleiviai.
Funikulieriai vis dažniau yra siūlomi, kaip alternatyva viešąjam transportui. Tai nebrangus, tačiau patogus kelionės būdas. Van Berkelis mano, kad funikulieriai gali būti ne tik naudinga, bet ir maloni viešojo transporto alternatyva.
„Lynų vagonų sistemos suteikia naują tvarią, ypač greitą, patikimą ir efektyvią viešojo transporto formą“, – sakė jis.
„Nors funikulieriai pirmiausia yra pragmatiškas sprendimas, jie taip pat yra naujas būdas keliauti, nes jie suteikia mums galimybę pamatyti ir patirti savo miestus visiškai nauju būdu”, – sako specialistas.
Kaip pavyzdžiui, Čikagoje architektai Marksas Barfieldas ir Davisas Brody Bondas pasiūlė pastatyti visiškai naują funikulierių sistemą. Kol Kinijos – Rusijos ir Čikagos projektai dar yra vystymo etape, „UNStudio“ pristatė Geteborgo funikulieriaus planus. Kartu su Blagoveščensko funikulieriumi „UNStudio“ taip pat projektuoja funikulierių sistemas ir Amsterdame.
Viena iš žymiausių Danijos architektų studijų BIG pasiūlė išplėstinę funikulierių sistemą su dviem tranzito mazgais, kurie bus statomi Oaklande, JAV. Šiuo funikulieriumi bus galima pakilti į naują studijos projektuojamą stadioną Howardo terminale.
Lauko stotys abiejuose terminalo pusėse bus tvirtinamos vieliniais kabeliais, kurie funikulierius nešios per baltą lanką, esantį ant centrinės ašies. Stotys suprojektuotos su lauko eskalatoriais, kurie veda į platformas. Konstrukcijas sudarys U formos išlenkti tūriai, pasukti į šonus, su sidabriniais puošybos elementais. Blyškios medienos lentos bus panaudotos laukimo platformų statybai. Kiekviename funikulieriuje tilps maždaug 35 žmonės.
Įmonę „UNStudio“ 1988 metais įkūrė Benas van Berkelis ir Caroline Bos. Bendrovė greitai tapo tarptautinio architektūros dizaino tinklu, turinčiu keturis biurus: Amsterdame, Šanchajuje, Honkonge ir Frankfurte. Komanda specializuojasi architektūroje, interjero architektūroje, gaminių dizaine, miesto plėtros ir infrastruktūros projektuose. Tinkle dirba daugiau kaip 200 darbuotojų iš 27 šalių. Dabartinę „UNStudio“ vadovybės komandą sudaro Benas van Berkelis, Caroline Bos, Gerard Loozekoot, Astrid Piber ir Hannes Pfau.
„UNStudio“ vizualizacijos