Vilniuje plės socialines paslaugas neįgaliesiems – iškils eilė naujų pastatų


Vilniuje iki kitų metų rudens planuojama įrengti grupinio gyvenimo namus, dienos bei užimtumo centrus, socialines dirbtuves. Juose gyvens, kokybiškai laisvalaikį leis ir dirbs apie 180 vilniečių, turinčių intelekto ar psichikos negalią.

 

Pertvarko sistemą

Higienos instituto duomenimis, Vilniuje gyvena 4150 darbingo amžiaus žmonių su psichikos ir (ar) intelekto negalia. Penkios organizacijos, kurios padeda šiems vilniečiams kurti ir plėtoti socialinius bei darbinius įgūdžius, gali suteikti paslaugas tik šimtui žmonių, turinčių specialiųjų poreikių.

„Tūkstančiui darbingo amžiaus miestiečių turėtų būti sukurtos bent keturios darbo ir užimtumo vietos, pritaikytos psichinę negalią turintiems asmenims. Šiuo metu Vilniuje tūkstančiui darbingo amžiaus žmonių tenka tik 2,7 darbo vietos, pritaikytos žmonėms su negalia. Todėl imtasi pertvarkyti institucinės globos sistemą – suplanuota steigti grupinio ir savarankiško gyvenimo namus, dienos užimtumo ir dienos globos centrus, socialines dirbtuves. Taip žmonėms su intelekto, psichosocialine ar psichine negalia bus sudarytos sąlygos gyventi bendruomenėje, turėti darbų ir užsiėmimų“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Gulbinas.

Esant tokiam dideliam poreikiui Vilniaus mieste pertvarkoma institucinės globos sistema – planuojama steigti grupinio ir savarankiško gyvenimo namus, dienos užimtumo ir dienos globos centrus, socialines dirbtuves. Taip siekiama žmonėms su intelekto, psichosocialine ar psichine negalia sudaryti sąlygas gyventi pilnavertį gyvenimą bendruomenėje, turėti užsiėmimų dienos metu ir galimybę dirbti.

Vilniaus savivaldybės socialinių paslaugų skyriaus vedėja Nadežda Buinickienė pabrėžė, kad visuomenė dažnai būna nepasirengusi priimti žmonių su negalia kaip lygiaverčių narių: „Negalia primena apie žmogaus pažeidžiamumą ir baugina aplinkinius. Tačiau gerbkime aplinkinius ir neskirstykime juos į įgalius ir neįgalius. Pirmiausia pradėkime nuo savęs, pakeiskime požiūrį į neįgalų asmenį ir mokykimės juos priimti. Juk niekada nežinome, kada mums ar mūsų artimiesiems reikės pagalbos dėl specialiųjų poreikių ar negalios“. Ji akcentavo, kad visuose dienos centruose, grupinio ir savarankiško gyvenimo namuose dirbs patyrę socialiniai darbuotojai.

 

Mokosi savarankiškumo

Iki kitų metų rudens bus įrengti šeši grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyvens 60 proto negalią turinčių žmonių. Pastatai suplanuoti Vilniaus miesto savivaldybės turimuose žemės sklypuose: Kadugių, Tunelio, Kiškių, Pagirio, Plytinės, Vilnelės ir Naujasodžio gatvėse.

Grupinio gyvenimo namų gyventojams bus teikiama visokeriopa profesionali pagalba ir priežiūra, orientuota į kiekvieno gyventojo individualius poreikius (tvarkanti finansus, apsiperkant, įgyjant savitvarkos, darbinių  įgūdžių ir pan.). Šalia jų visada bus lydintis asmuo. Namuose dirbs socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai, kurie padės gyventojams rūpintis asmenine higiena, vartoti medikamentus, įgyti maisto gaminimo ir namų ruošos įgūdžių.

Savarankiško gyvenimo namuose, kurie bus įrengti Vilnelės g., įsikurs 10 psichikos negalią turinčių žmonių. Čia gyvenantiems bus sudarytos sąlygos savarankiškai tvarkytis buitį. Atlikti kasdienes veiklas jiems padės socialiniai darbuotojai.

Apsaugoto būsto paslauga (gyvenamosios vietos suteikimas ir individuali atvejo vadybininko – socialinio darbuotojo pagalba) galės pasinaudoti 8 vilniečiai, turintys psichikos negalią.

Dienos globos centrai ir socialinės dirbtuvės atsiras ir Ateities, Vasaros, Giraitės, Savanorių gatvėse. Juose paslaugos bus teikiamos 84 vilniečiams. Infrastruktūrai įrengti iš ES struktūrinių fondų numatyta skirti 4,49 mln. eurų.

 

Augins Kalifornijos sliekus ir gamins biohumusą

Pirmasis turėtų atsirasti ilgai lauktas naujas socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centras Savanorių prospekte. Socialinėse dirbtuvėse negalią turintys vilniečiai galės įgyti ir lavinti darbinius gebėjimus, užsiimti įvairia veikla. Planuojama, kad socialinėse dirbtuvėse bus auginami Kalifornijos sliekai ir gaminamas biohumusas augalams daiginti ir auginti šiltnamyje.

Dienos užimtumo centrą lankys sunkesnę negalią turintys Vilniaus miesto gyventojai. Centre jie turės galimybę megzti šviesą atspindinčius šalikus, lieti žvakes, bei užsiimti įvairia veikla, atsižvelgus į kiekvieno lankytojo individualius poreikius.

Socialinėse dirbtuvėse ir dienos užimtumo centre laiką leisti ir dirbti galės 40 intelekto ir psichosocialinę ar psichinę negalią turinčių asmenų. Jiems padės 19-ka specialistų.

Šiuo metu parengti ir vilniečiams viešam aptarimui pristatomi pastato projektiniai pasiūlymai. Vieno aukšto 500 kv. m pastatas bus įsikūręs Savanorių pr. 169 adresu.

Dienos užimtumo centras ir kūrybinės dirbtuvės duris turėtų atverti kitų metų pabaigoje. Centras bus priskirtas BĮ Valakampių socialinių paslaugų namams.

Viešos konsultacijos vyksta ir dėl Pagirio gatvėje planuojamo statyti grupinio gyvenimo namų projektinių pasiūlymų. Vieno aukšto, modernios ir ergonomiškos architektūros pastate suprojektuota 10 gyvenamųjų kambarių. Gyventojai apsistos atskiruose kambariuose, turės bendrą erdvę pabūti kartu, virtuvę, sanitarinius mazgus. Dalis patalpų bus skirta darbuotojams. Paslaugas teiks Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“, turinti ilgametę patirtį teikiant socialines paslaugas proto negalią turintiems žmonėms.

 

savanoriu pr 169 savanoriu pr 169

savanoriu pr 169

savanoriu pr 169

savanoriu pr 169

 

Spaudos pranešimas. Portalo Structum.lt redakcija neatsako už jo turinį. Straipsnis viešinamas visuomenės informavimo tikslais.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų