FREEPIK nuotr.

Vilnius be grafičių: pradedamas rekordinis valymas, stiprinamos prevencijos priemonės


Vilnius pradeda rekordinį nelegalių grafičių valymą bei imasi papildomų priemonių užkirsti kelią naujų atsiradimui. Iki 2026 m. ketinama nuvalyti tokį grafičių plotą, kuris uždengtų 2 m aukščio sieną, besidriekiančią net 110 km – t. y. daugiau nei atstumas nuo Vilniaus iki Kauno. Siekiant identifikuoti viešosios tvarkos pažeidėjus ir juos sustabdyti, mieste veiks papildomos stebėjimo kameros, bus bendradarbiaujama su policija.

„Siekiame sukurti saugesnę aplinką visiems miesto gyventojams – grafičius valysime ne tik senamiestyje, bet ir toliau nuo miesto centro nutolusiuose gyvenamuosiuose rajonuose, kur grafičiai ilgus metus buvo valomi minimaliai. Meninės vertės neturintys užrašai ir ištepliotos namų sienos neprisideda prie jaukaus ir saugaus miesto įvaizdžio – įvairūs tyrimai rodo, kad aplinkoje, kurioje yra daug grafičių, didėja smulkių administracinių pažeidimų tikimybė, žmonės jaučiasi nesaugūs, mažėja nekilnojamojo turto vertė“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Grafičių valymui miesto savivaldybė skiria 1,54 mln. Eur. Už tokią sumą per 2024–2025 m. planuojama pašalinti 220 tūkst. kv. m estetinį miesto vaizdą darkančių piešinių – tai yra 7 kartus daugiau, palyginti su ankstesniais metais.

Per šiuos ir ateinančius metus bus siekiama atsigręžti į nuo miesto centro nutolusius rajonus, kur grafičiai ilgus metus nebuvo valomi arba valomi minimaliai. Šalinimo darbai jau pradėti vykdyti Karoliniškių seniūnijoje. Šiuo metu specialioje duomenų bazėje yra fiksuojami visi grafičiai, formuojami užsakymai rangovams.

Šiemet grafičiai bus valomi palaipsniui, tačiau pastebėjus necenzūrinius, įžeidžiančius ar draudžiamą simboliką atvaizduojančius grafičius, bus reaguojama nedelsiant. Apie tokius atvejus gyventojai gali pranešti „Tvarkau miestą“ programėlėje arba interneto puslapyje.

Tvarką stebės kameros, bus bendradarbiaujama su policija

„Suprantame, kad vien naikindami nepageidaujamus piešinius problemos neišspręsime, todėl invenstuojame ir į prevencijos priemones, kurios padės apsaugoti miesto ir gyventojų turtą ilgalaikėje perspektyvoje. Įrengiame papildomas vaizdo stebėjimo kameras bei stipriname bendradarbiavimą su policija, siekdami identifikuoti nusikaltėlius ir užtikrinti, kad nauji grafičiai mieste neatsirastų“, – teigia V. Benkunskas.

Vaizdo stebėjimo kameromis bus prižiūrimos dažnai vandalizuojamos miesto vietos, išskirtinį dėmesį teikiant senamiesčio teritorijai. Kameromis užfiksavus pažeidimą, į įvykio vietą nedelsiant bet kuriuo paros metu atvyks saugos tarnyba.

Taip pat, vykdant naujų policijos pareigūnų pritraukimo programą, bus glaudžiai bendradarbiaujama su policija – jiems bus perduodami sulaikyti grafitininkai ar nustatytų viešosios tvarkos pažeidėjų duomenys. Atsižvelgiant į pažeidimo aplinkybes, bus taikomos nuobaudos pagal administracinį arba baudžiamąjį kodeksą.

Galiausiai, bus įgyvendintos papildomos švietimo iniciatyvos, skirtos didinti visuomenės supratimą apie vandalizmo ir legalaus gatvės meno skirtumus.

Vilniaus pastatų sienos atviros meninę vertę kuriantiems kūrybiniams projektams

Norintys ant Vilniaus sienų įgyvendinti kūrybinius projektus gali kreiptis į miesto savivaldybę dėl leidimo piešti ant pastatų ar infrastruktūros objektų išdavimo. Informacija, kaip tai padaryti, yra pateikiama Vilniaus miesto paslaugų gyventojams interneto puslapio polapyje „Pritarimas mažosios architektūros ir miesto puošybos objektų įrengimo projektams“.

Norėdami gauti finansavimą, menininkai gali dalyvauti kartą metuose vykstančioje meno rėmimo programoje „Kuriu Vilnių“. Šiemet menininkai yra kviečiami iki rugsėjo 16 d. siūlyti kūrinių idėjas gyventojų pasiūlytoms pastatų sienoms papuošti.

Teikiamos idėjos turėtų skatinti teigiamus estetinius ir socialinius vietos bendruomenės pokyčius, burti gyventojus, gyvinti aplinką, aktyvinti verslo dalyvavimą, kūrybiškai atnaujinti teritorijas, skatinti diskusijas miesto meno tema. Projektas suteikia galimybę kūrybines idėjas įgyvendinti ne tik sienų tapybos, bet ir kitose meno srityse.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų