Daugiau nei prieš šimtmetį Šakių rajone stovinti Zyplių dvaro sodyba atiteko grafui Tomui Liudvikui Potockiui, kuris, degdamas aistra pasaulinėms tendencijoms ir tų laikų atradimams, kūrė ir puoselėjo dvaro aplinką. Tuo metu XIX a. pabaigoje ir buvo pastatyta pirmoji dvaro oficina – pastatas, kuriame dvaro laikotarpiu gyveno tarnai, kartais jame buvo apgyvendinami ir į dvarą atvykstantys svečiai.
Grafui mirus, dvaro sodyba, o kartu ir oficina neteko savo didybės, grožio ir kurį laiką stovėjo apleistos. Tačiau, praėjus daugiau nei šimtui metų, po kone penkerius metus trukusių statybų istorizmo dvasia alsuojanti pirmoji dvaro oficina prikeliama naujam gyvenimui ir pritaikoma artimai pastato istorinei paskirčiai – viešbučiui, kuris atveria savo duris kaip komfortą žadanti unikali poilsio erdvė „Zyplių dvaro oficina“.
PAVADINIMAS: „Zyplių dvaro oficina“
ADRESAS: Beržų g. 3, Tubelių km., Lukšių sen., Šakių raj.
UŽSAKOVAS: UAB „Gulbelė“
RESTAURAVIMO PROJEKTUOTOJAS: UAB Projektavimo ir restauravimo institutas (Nijolė Kazakevičiūtė ir Audronė Lainauskaitė)
INTERJERO AUTORIAI: Ieva Kuzmienė, Lina Bilinskienė
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Termodata“
PASKIRTIS: poilsio viešbutis
AUKŠTAI: 1 + pastogė
PLOTAS: 307 kv. m.
PRADĖTA: 2017 m.
BAIGTA: 2020 m.
INVESTICIJOS: 300 tūkst. eurų
YPATINGA VIETA PAMETĖJO NE VIENĄ IŠŠŪKĮ
Įmonės „Gulbelė“ direktorius Arūnas Tarnauskas pripažįsta, kad, įgyvendinant projektą, vienu didžiausių iššūkių buvo užtikrinti, kad atliekami darbai atitiktų įvairius reikalavimus, kurių, rekonstruojant kultūros paveldo objektą, išties daug. Keletą kartų net teko perdaryti jau įgyvendintus projekto sprendimus. Visgi sėkmingas pirmojo objekto – restorano „Kuchmistrai“ atidarymas buvusioje dvaro virtuvėje naujiesiems „Zyplių dvaro oficinos“ valdytojams suteikė pasitikėjimo savo jėgomis ir tikėjimo, kad bus įgyvendintas išskirtinis, gražus ir visuomenei įdomus projektas.
„Dirbdami su antruoju projektu, priėjome išvadą, kad svarbiausia tvarkant paveldo objektus – nuo pat pradžių turėti aiškią viziją numatomai veiklai. Dėl ypatingo objekto statuso darbai užsitęsė ilgiau, kainavo brangiau, prireikė daugiau žinių ir profesionalumo, – apie projekto įgyvendinimą pasakoja A. Tarnauskas. – Be to, kartais tampa sudėtinga įgyvendinti tokius projektus, kai ypatingo statuso objektams taikomi tie patys pritaikymo reikalavimai kaip šiuolaikiniams statiniams.“
Įgyvendinant „Zyplių dvaro oficinos“ projektą, tikslas buvo aiškus nuo pat pradžių – atkurti ir išsaugoti pastato apdailą, erdves ir jau keletą šimtmečių istoriją menančias detales. Kartu buvo svarbu nenutolti nuo šiandienos skonio ir XXI a. komforto poreikio. Kaip ir restauruojant restorano erdves, taip ir projektuojant viešbutį, stengtasi išlaikyti autentiškumą, atitolstant nuo pabodusios muziejaus koncepcijos, tačiau stengiantis kiek įmanoma priartėti prie išmanios ir modernios aplinkos.
Dėl pasaulį apėmusios pandemijos darbai užsitęsė ilgiau, nei buvo numatyta, teko prisitaikyti prie naujų saugumo reikalavimų, tačiau projektas įgyvendintas taip, kaip ir buvo numatę pastato valdytojai. Taip gimė unikali stilių dermė – istorizmo architektūros aiškų kontrastą sudaro pabrėžtinai modernūs sprendimai.
IŠSAUGOTI IR ATKURTI TAI, KAS VERTINGA
Pradedant restauruoti senovinius pastatus, susiduriama su būtinu klausimu, kurias detales reikia griauti, o kurias išsaugoti. Nors istoriniai objektai dažnai būna įtraukti į Nekilnojamojo kultūros paveldo registrą ir visi juose vykdomi tvarkybos ir statybos darbai griežtai reglamentuoti, tačiau remiantis atliktais tyrimais architektams vis tiek tenka priimti sprendimus.
„Idėja, kurios laikantis buvo priimami visi architektūriniai sprendimai, buvo viena: išlikusias vertingas istorines dalis saugome ir atkuriame, ko nebėra – atkuriame šiuolaikiškomis medžiagomis“, – teigia UAB Projektavimo ir restauravimo instituto architektės Nijolė Kazakevičiūtė ir Audronė Lainauskaitė. Šiame institute dirbančiai specialistų komandai ir buvo patikėti „Zyplių dvaro oficinos“ tvarkybos ir tvarkomieji statybos darbai.
Pirmieji objekto tyrimai buvo atlikti dar prieš prasidedant pirmos oficinos fasado tvarkybos darbams 2010 metais. Objektą perėmus naujiems valdytojams, 2015 m. buvo atlikti išsamūs architektūros, polichromijos ir kiti techniniai tyrimai.
„Įvertinus tyrimus ir pastato esamą būklę, buvo suformuota tvarkybos darbų bei pritaikymo galimybių koncepcija. Projekto sprendimais stengtasi atkurti pradinę, autentišką pastato vidaus struktūrą, išsaugoti ir eksponuoti autentiškas detales. Atidengti ir restauruoti istorines durų angas, medinių sijų perdangas, išlikusius polichromijos fragmentus. Taip pat buvo restauruoti mediniai laiptai į pastogę, skliautinė niša su medinėmis lentynomis, plytų mūro kaminai, keraminių plytų grindys“, – pasakoja architektės.
SURASTA TOBULA DERMĖ TARP SENO IR NAUJO
Išskirtinį „Zyplių dvaro oficinos“ interjerą kūrusi dizainerė Ieva Kuzmienė primena, kad istoriškai oficinose įsikurdavo dvarą prižiūrintys samdiniai, todėl šis pastatas nuo pagrindinių rūmų skiriasi ir dydžiu, ir dvasia.
„Šiame pastate atrastos keturios patalpos, dekoruotos polichromija. Šie ornamentai yra išskirtinis oficinos bruožas. Puošniausias piešinys – secesinio stiliaus augalinis motyvas viršutinėje sienų dalyje. Senovinio piešinio išliko tik mažas fragmentas, o visa kita teko atkurti. Sienoms suteiktas sendintas, netolygus paviršius“, – apie interjero sprendimus pasakoja I. Kuzmienė.
Labiausiai interjero kūrėja galvojo apie būsimus viešbučio svečius – veiklius, kūrybingus, vietos istorija besižavinčius, keliauti mėgstančius žmones. „Išsikėlėme sau tikslą sukurti maksimalų komfortą suteikiančią, išskirtinę aplinką, kurioje persipina išlikusi seno pastato dvasia, masyvios šimtmetį menančios mūro sienos, medinės lubos su išlikusiomis senomis sijomis ir pro langus kerintys šimtamečių medžių, vynuogyno vaizdai“, – aiškina interjero kūrėja. Siekiant, kad viešbutis galėtų apgyvendinti daugiau klientų, esamos erdvės buvo transformuojamos. Rezultatas džiugina: surasta tobula dermė tarp senovės dvasią išlaikiusių bei kruopščiai restauruotų detalių ir tų, kurios atitinka išmaniojo viešbučio poreikius.
Pasak I. Kuzmienės, pastogėje restauruojant dūmtraukius ir pašalinus pažeistą tinką, atsivėrė unikalus plytų mūras.
Pirmame aukšte holo grindys padengtos restauruotomis raudonomis keraminėmis plytomis, restauruotos medinės sijos, išsaugant natūralius medienos įtrūkimus – visos šios istorinės detalės atliko svarbų vaidmenį interjere ir sudarė kontrastą su šiuolaikiniais sprendimais.
RŪKYKLA TAPO IŠSKIRTINIO RESTORANO DALIMI
Viešbučio svečiai galės leistis į gastronomines keliones laiku, apsilankę jau minėtame „Kuchmistrų“ restorane – restauruotoje dvaro virtuvėje, pirmosiose UAB „Gulbelė“ naujam gyvenimui prikeltose patalpose.
Restorano interjerą kūrusi dizainerė Lina Bilinskienė pasakoja, kad objekte rado tik autentišką, vis dar dūmais kvepiantį kaminą, sumūrytą nuo pirmo aukšto grindų, į kurį galima įeiti (ten buvo didžiulė rūkykla), vieną sienos nišą su nuo laiko nunykusiomis medinėmis lentynomis ir keletą plotelių ant sienų dviejose patalpose, kur matėsi šiek tiek dekoro – tai tik kelios išlikusios autentiškos detalės, aplink kurias ir sukosi tolesnis restorano erdvės kūrimas.
„Pilkos tinkuotos sienos – kaip baltas lapas architektui, tačiau gana daug nerimo kėlė mintis, kaip sugebėsime užpildyti visą erdvę. Visgi vientisumą objekte padėjo išlaikyti pati idėja. Mūsų atveju, net jei tai skamba neįprastai, naują paversti senu. Jei to seno nerasdavome, ieškojome sprendimų, kurie primintų mums apie laiką – pagrindinį senų dvarų prieskonį“, – prisimena interjero kūrėja.
ESMINIS KRITERIJUS – AUTENTIŠKUMAS
Atlikti tvarkybos ir remonto darbus istoriniame objekte bei pritaikyti jį būsimai veiklai nėra lengva. Pasak įmonės „Termodata“ atstovo Pauliaus Antanavičiaus, ir Zyplių dvaro virtuvė, ir „Zyplių dvaro oficina“ – jau keletą šimtmečių menantys pastatai, kurių pritaikymas šiuolaikiniams reikalavimams tapo nemenku iššūkiu, nes pastatų konstrukcijos nėra pritaikytos tokiai gausai inžinerinių sistemų.
„Visi statybos darbuose dalyvaujantys specialistai turėjo dirbti kaip vieninga komanda, antraip nebūtų pasiektas toks rezultatas, kurį turime dabar, – įsitikinęs P. Antanavičius. – Dėl šios priežasties net ir nereikšmingoms detalėms, kurias gali pastebėti tik profesionalo akys, reikėjo ilgų diskusijų ir kūrybiškų sprendimų.“
Viena svarbiausių užduočių tokiuose objektuose – sustabdyti pastatą neigiamai veikiančius procesus ar bent juos prislopinti. Šiam tikslui buvo naudojamos įvairios restauracinės medžiagos: mūro druskų šalinimo priemonės, injektuojama hidroizoliacija, sanavimo sistemos, kurios pailgina pastato eksploatavimo laiką.
Projektuojant Zyplių dvaro viešbučio interjerą, buvo siekiama kuo labiau išlaikyti pastato autentiškumą. Rekonstrukcijos metu įmonės „Termodata“ specialistai, naudodamiesi polichrominių tyrimų medžiaga, atkūrė sienų dekorą. Išlikusios grindys buvo atkurtos iš autentiškų molio plytų. Restauruota autentiška sieninė spinta, konservuoti įspūdingi dūmtraukiai pastato mansardoje. Stengiantis atkurti autentišką pastato dvasią, visos kambarių sienos nudažytos taikant sendinto dažymo technologiją.
„Pirmame aukšte turėjome atkurti lubas iš vožtinai kaltų lentų, kurios jau nebuvo išlikusios. Kadangi projekto autorė, dizainerė ir kultūros paveldo specialistai nusprendė, kad lubos turi atrodyti kaip išlikusios autentiškos sijos, šiai užduočiai išties prireikė daug laiko ir pastangų. Be to, technologiją, kaip tai padaryti, turėjome sukurti patys. Nors šis projektas buvo gana sudėtingas, tačiau jį pavyko įgyvendinti taip, kaip ir planuota“, – pasakoja įmonės „Termodata“ atstovas.
„Termodata“ neseniai restauravo M. Gustaičio namą-muziejų Lazdijuose, o šiuo metu dirba su vienu gražiausių Lietuvos svirnų Šakių rajone. „Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti prie tokio gražaus ir išskirtinio projekto, su kuriuo buvo išties įdomu dirbti. Kartu su visa komanda vertiname galimybę prisiliesti prie istorijos ir jos išsaugojimo“, – sako P. Antanavičius.
SVEČIUS PASITINKA UNIKALI VIEŠBUČIO VALDYMO SISTEMA
Kiekvienas viešbutis stengiasi suteikti savo svečiams kuo daugiau patogumo ir gerą savijautą. Viešbutyje „Zyplių dvaro oficina“ nepriekaištingai paruošti ne tik apartamentai nakvynei – erdvėse, kuriose svečiai ieškos poilsio ir atsipalaidavimo, maksimalų komfortą užtikrina įdiegtos įvairios išmaniosios sistemos, sujungtos į vieną viešbučio valdymo sistemą. Išmaniųjų sistemų projektavimu bei sėkmingu pritaikymu istoriją menančiame pastate rūpinosi UAB „Išmanūs sprendimai“.
„Svarbiausia užsakovų užduotis – sukurti išmaniojo viešbučio koncepciją, kur, svečiui užsiregistravus viešbučio rezervacijos sistemoje ir jam atvykus, nebereikėtų registracijoje esančio žmogaus, o svečio įregistravimu, priėmimu ir išregistravimu pasirūpintų išmanioji viešbučio valdymo sistema, – pasakoja UAB „Išmanūs sprendimai“ direktorius Dainius Balnionis. – Svečiui užsiregistravus sistemoje, jam bus suteikiamas skaitmeninis raktas, kuriuo pasinaudojęs bet kuriuo paros metu galės patekti į viešbučio patalpas ir savo apartamentus.“
Pasirinkus vokiečių gamintojo JUNG pastatų automatiką, viešbučio erdvėse įdiegta JUNG KNX sistema, panaudojant LS 990 dizainą, sujungusi į vieną visumą keletą skirtingų funkcijų ir užtikrinusi jų tarpusavio sinergiją. Pasak D. Balnionio, tai unikalus sprendinys, kuris iki šiol buvo atkartotas tik keliuose didžiuosiuose viešbučiuose, nes į vieną sistemą sujungta apartamentų rezervacijos ir apsaugos sistema, išmanusis apšvietimas, temperatūros kontrolė ir kitos svečiui reikalingos funkcijos.
Tokie aukšto patikimumo ir sertifikuotos kokybės sprendimai ne tik suteiks komfortą ir netrikdomą poilsį svečiui, maksimalų patogumą darbuotojams, bet ir ekonomišką bei efektyvų elektros energijos naudojimą viešbučio savininkui.
ANALOGŲ NETURINTI VOKIŠKA KOKYBĖ
Kas gali būti patogiau nei vienu mygtuko spustelėjimu įjungti ir išjungti apšvietimą, valdyti temperatūrą ir kitą įrangą? Būtina sąlyga – tinkami įrangos valdymo prietaisai, kad viešbučio svečias galėtų jaustis patogiai ir jam būtų suprantama, kaip naudotis jungikliais ir kokias funkcijas jie atlieka. Šiuos kriterijus idealiai atitiko „Zyplių dvaro oficinos“ interjere integruoti išmanieji JUNG valdikliai.
„Viešbučiui parinkome elegantišką LS 990 modelį, nes klasikinis šios serijos jungiklių variantas dera bet kurioje aplinkoje. Dramblio kaulo atspalvis derintas prie sienų, tad jungikliai įsilieja bendroje spalvinėje gamoje“, – pasirinkimą aiškina viešbučio interjerą kūrusi Ieva Kuzmienė.
JUNG valdymo sistemų dizainas pakeri savo paprastumu ir minimalistine išvaizda, jį paprasta pritaikyti interjere ir visgi subtilios elegancijos užuominos primena apie vokišką laiko patikrintą kokybę. Šio dizaino esmę sudaro itin aukštos kokybės medžiagos, aiškios formos ir harmoningos spalvos. JUNG jungikliai ir reguliatoriai dailiai atrodo, o jų itin lengvas valdymas viešbučio svečiui visuomet asocijuojasi su malonia patirtimi.
Išmanioji valdymo sistema ne tik sukuria svečiui nepakartojamą patirtį, suteikia komforto jausmą, bet ir kaip chameleonas prisitaiko bei tobulai dera prie amžius menančių viešbučio fragmentų, subtiliai pritaikytų moderniame interjere.
YPATINGAM POILSIUI IR MIEGO KOKYBEI
Atnaujintuose „Zyplių dvaro oficinos“ apartamentuose sukurta ne tik jauki, įkvepianti, bet ir kokybiškam poilsiui pritaikyta atmosfera. Tarp pagrindinių užsakovo reikalavimų minkštiesiems baldams buvo neabejotina kokybė ir komfortas, o svarbiausių baldų sąraše atsidūrė lovos ir čiužiniai – neatsiejamas poilsio erdvių akcentas. Didžiausio Europoje ir Azijoje čiužinių ir lovų gamintojo „Hilding Anders“ padalinys Lietuvoje – „Hilding Anders Baltic AS“ šiam projektui pasiūlė išskirtinius, unikalaus dizaino gaminius. Bendrovės atstovas Laurynas Laukys akcentuoja, jog baldai parinkti taip, kad jų stilius atitiktų kuriamo interjero koncepciją.
Pasirinktos lovos yra klasikinio skandinaviško dizaino, aptrauktos pilko atspalvio audiniu, su priderintais antčiužiniais bei lovų galvūgaliais, sukurtais specialiai viešbučio erdvėms. Be to, naudoti dviejų stilių lovų galvūgaliai, kad kambariams būtų suteikta daugiau individualumo. Pilko audinio lovos puikiai įsilieja į dizainerių kurtą modernų ir jaukų interjerą, kuris yra apgalvotas ir suderintas. Taip pat lovų audiniai yra atsparūs trinčiai ir atitinka viešbučiams keliamus atsparumo ugniai reikalavimus. Kad prisilietimas prie lovos būtų mielesnis, vidinėje gobeleno pusėje yra dedamas plonytis laminuotas putų poliuretano sluoksnis, kuris suteikia lovai putlumo ir minkštumo ties briaunomis.
„Objekte pasirinktos lovos „Sleepwell“ su jas lydinčiais aukšto elastingumo poliuretano antčiužiniais – tai laiko patikrinti produktai, kuriuos renkasi labiausiai vertinami viešbučiai ir SPA centrai Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse. Labai džiaugiamės, kad savininkai su dizainerių pritarimu išgirdo mūsų rekomendacijas ir juos pasirinko, – sako L. Laukys. – Dalyvaudami viešo interjero projektuose, patariame klientams rinktis komfortiškiausius produktus, nes lovos viešbučiuose turi būti ilgalaikės, patogios, jaukios, malonios liesti ir atsiremti. Viešbučiuose svečiai visų pirma tikisi patogios lovos poilsiui.“
Parinktos kušetės išsiskiria tuo, kad jose naudojami du vienas ant kito esantys spyruoklių blokai, suteikiantys išskirtinį komfortą. Tokios konstrukcijos lova suteikia ypatingą patogumo pojūtį ir užtikrina kokybišką poilsį. Pasak L. Laukio, lovos ir ant jos dedamo antčiužinio derinys yra labai populiarus Skandinavijoje, o Lietuvoje „Hilding Anders Baltic AS“ yra vienintelis tokių lovų gamintojas.
Pasak viešbučio interjerą kūrusios dizainerės I. Kuzmienės, renkantis baldus buvo stengiamasi suderinti tai, kas iš pirmo žvilgsnio yra nesuderinama, kontrastuoja, bet kartu ir papildo: senovė ir modernumas, laiko paženklinti seni baldai ir šiuolaikiškas praktiškumas. Būtent tokią interjero kūrėjų viziją ir atitiko „Hilding Anders Baltic AS“ sukurti gaminiai.
ESTETIKA IR NATŪRALUMU DVELKIANTI ATMOSFERA
Kiekviename išskirtinės architektūros pastate išbaigtumo pojūtį suteikia unikali atmosfera, kurią stengiamasi sukurti pasitelkiant estetinius bei kompozicinius interjero sprendimus. Išskirtiniam viešbučio svečių poilsiui sukurta aplinka teikia vizualinį malonumą, o interjero erdvėse juos gaubiantys jaukūs tonai, medžiagų tekstūros ir spalvos suteikia dar daugiau komforto.
Šią unikalią atmosferą viešbučio „Zyplių dvaro oficina“ svečiams skirtuose kambariuose padeda sukurti vienas svarbių interjero akcentų – dieninės ir naktinės užuolaidos, kurias interjero dizainerės sprendimu kūrė interjero ir užuolaidų studija „Idea&Design“. Visose viešbučio patalpose panaudota apie 300 m audinio.
Pasak studijos „Idea&Design“ įkūrėjos Sabinos Kozlovskos, pagrindinė užduotis buvo surasti audinį, kuris būtų praktiškas naudoti, atrodytų natūraliai, skoningai ir derėtų prie dvaro aplinkos. Ieškant natūralumo ir buvo pasirinkta ši studija, kuri užuolaidų kompozicijas kuria išskirtinai iš natūralių audinių: lino, vilnos, medvilnės. Viešbučiui parinktas poliesteris, kuris išsiskiria ypač aukšta kokybe, atrodo natūraliai ir turi dar vieną svarbią savybę – jį praktiška naudoti. Pasirinktų užuolaidų spalvinė gama bei tekstūra apgaubia stilinga estetika, o išskirtinis natūralumas priartina prie projekto idėjos – autentiškos aplinkos atkūrimo.
Be to, studijos „Idea&Design“ kurtomis skoningomis ir šiuolaikiškomis užuolaidų kompozicijomis savo erdves papuošė viešbutis „Pacai“, restoranas „Pachamama“. Lininiai audinių deriniai pritaikyti neseniai atgimusiame „Senatorių pasaže“.
DAŽŲ KOKYBEI – AUKŠTI REIKALAVIMAI
„Zyplių dvaro oficina“ išsiskiria ne tik savo aplinka, bet ir tuo, kad jos kūrimas buvo apgalvotas iki mažiausių detalių, o medžiagos pasirinktos itin kruopščiai. Apdailai kelti konkretūs reikalavimai, tad pasirinkti aukštus higienos bei dėvėjimosi reikalavimus atitinkantys dažai, sukurti išskirtinai medienai.
Pasak dažus tiekusios UAB „Refor“ Vilniaus padalinio vadovo Arvydo Radzevičiaus, bene svarbiausia užduotimi tapo pritaikyti dažus, kurie naują medieną paverstų sena: „Kadangi su medienos apdailos bei apsaugos produktais dirbame nuo 1993 m. ir turime profesionalių specialistų, su šia užduotimi lengvai susidorojome – reikėjo tik tinkamai parinkti produktus ir dažymo technologiją.“
UAB „Refor“ specialistai konsultuoja ir pataria, kaip apsaugoti ir padengti naujus medinius paviršius, kaip renovuoti ir išsaugoti jau laiko paveiktas medines detales, todėl apdailos darbai buvo atlikti itin preciziškai.
Viešbučiui parinkti tvariai pagaminti suomių gamintojo dviejų rūšių akriliniai vandens dispersiniai dažai „Teknos“ ir tirpikliniai dažai „Gori“. Šie produktai puikiai tinka visuomeninėms patalpoms, išsiskiria ypač dideliu atsparumu trinčiai, ilgalaikiškumu bei atsparumu drėgmei.
Objekte naudoti dažai iš UAB „Refor“ yra sertifikuoti, atitinkantys ekologijos reikalavimus ir statybinių medžiagų emisijos klasę M1. Tai reiškia, kad dažai į atmosferą išskiria itin mažą lakiųjų junginių kiekį, todėl yra saugūs žmonėms ir aplinkai.
Unikalioje Sūduvos krašto lygumoje, apsuptoje miškų, kadaise grafo statytų dvaro pastatų ir parko, istorija šiandien prikeliama naujam gyvenimui. Viešbutis „Zyplių dvaro oficina“ – vieta, kurioje susijungia dvaro istorinė praeitis ir modernumas.
Nuotr.: Marius Sarapinas