Gatves, kiemus, pakeles ir kitas miestų vietas tvarkantys darbuotojai kiekvieną dieną ką nors randa tankioje žolėje. Banko kortelės, dokumentai, piniginės ar raktai aptinkami gan dažnai, tačiau kartais pasitaiko ir vertingų ar ypatingai brangių daiktų.
Didžiausią džiaugsmą radusiems suteikia laimingai pasibaigusios istorijos, kai pavyksta pamestą daiktą grąžinti jo savininkui.
Deja, dažniausiai žolės pjovėjai randa tiesiog netvarkingų žmonių paliktas šiukšles: tuščius butelius, maisto pakuotes ir panašius daiktus, tačiau pasitaiko ir įdomių radinių.
Atliekų ir aplinkos tvarkymo bendrovių „Ekonovus“ vadybininkas Ruslanas Veličko pasakoja visai neseniai aukštoje žolėje aptikęs brangų telefoną.
„Kolegą mokiau naudotis žolės pjovimo traktoriuku ir staiga žolėje pastebėjau kažką sublizgant. Prieinu, žiūriu – išmanusis telefonas. Ir ne bet koks, o vienas naujausių „Samsung“ modelių. Svetimų daiktų man nereikia, todėl ėmiau ieškoti telefono savininko“, – pasakoja R.Veličko.
Vertingą radinį vyras aptiko Vilniaus Šeškinės mikrorajone, todėl nutarė socialiniuose tinkluose susirasti Šeškinės gyventojų grupę ir joje paskelbė telefono nuotrauką. Jau kitą dieną Ruslanas sulaukė net keleto susidomėjusių žmonių žinučių.
„Telefonas buvo išsikrovęs, todėl namie jį pakroviau. Galvojau, gal pavyks susisiekti su kuo nors iš kontaktų, tačiau įrenginys buvo užkarintas slaptažodžiu. Jis man ir padėjo iš visų atsiliepusiųjų atpažinti tikrąjį savininką. Kodą teisingai suvedusiam vaikinui grąžinau jo telefoną. Jis man labai dėkojo, norėjo atsilyginti pinigais, bet aš nieko neėmiau, man pakako vien jo padėkos“, – laimingai pasibaigusią istoriją pasakoja Ruslanas.
Jis pamena ir dar vieną keistą radinį žolėje. Viena jo kolegė Vilniuje prieš kurį laiką žolėje buvo radusi mažuose maišeliuose supakuotas narkotines medžiagas. Moteris iš karto kreipėsi į policiją, o atvykę pareigūnai pasiėmė maišelius.
Kitas įmonėje „Ekonovus“ dirbantis ir už Naujamiesčio bei Senamiesčio tvarkymą atsakingas vadybininkas Viačeslavas Kutko pasakoja, kad žolę pjaunantys darbuotojai yra radę ne vieną piniginę su visais dokumentais, valstybinių automobilių numerių.
„Labiausiai įsiminęs radinys buvo auksinė grandinėlė. Kaip paaiškėjo vėliau, ji priklausė mažai mergaitei. Ji žaidė su vaikais ir pametė grandinėlę su kryželiu, o jos tėtis kreipėsi į mūsų darbuotojus ir labai dėkojo, kad radome ir grąžinome. Įsivaizduoju, kaip ji džiaugėsi atgavusi savo brangenybę“, – pasakoja V.Kutko.
Bendrovės „Ekonovus“ specialistai primena, kad atliekas svarbu ne mėtyti bet kur, o išrūšiuoti ir mesti į konteinerius. Mėlynai pažymėti konteineriai skirti popieriaus ir kartono atliekoms, geltoni – plastikui ir pakuotėms, o žali – stiklo atliekoms.