Kadaise prestižiniu laikytas Vilniaus Pašilaičių mikrorajonas ilgą laiką buvo primirštas, tačiau naujų projektų gausa ir didžiulis pirkėjų susidomėjimas liudija rajono atgimimą. NT ekspertai atskleidė, kad didelę dalį naujų butų Pašilaičiuose perka esami vietos gyventojai, taip rodydami gerą gyvenimo kokybę ir įžvelgdami ateities perspektyvą.
Nuo 200 žm. kaimo iki miesto dydžio mikrorajono
1953 metais Pašilaičiai buvo nedidelis kaimas netoli Vilniaus su maždaug 200 žmonių, o šiandien tai – vienas didžiausių sostinės rajonų pagal gyventojų skaičių. Dabar čia gyvena apie 45 tūkst. žmonių, o daugiau gyventojų mieste turi tik Verkiai. Palyginimui, jei Pašilaičiai būtų atskiras miestas – būtų septintas Lietuvoje pagal gyventojų skaičių.
Spartus Pašilaičių augimas prasidėjo sovietmečiu, kai 1987 metais čia pastatytas ir tuo pačiu vardu pavadintas mikrorajonas, kurį projektavo architektas Kazimieras Balėnas, kadaise taip pat dirbęs prie dviejų Klaipėdos mikrorajonų plano ir projektavęs Šeškinės, Fabijoniškių ir Karoliniškių rajonus Vilniuje.
Mikrorajono širdį, kuri, dėl vėlesnės rajono plėtros, dabar dažnai vadinama „tikraisiais Pašilaičiais“, formuoja kelios pagrindinės Žemynos, Medeinos, Gabijos gatvės, kurios trimis žiedais juosia daugiabučius su ramiomis, pėsčiųjų erdvėmis viduryje. Kalvotoje vietovėje iškilęs rajonas su daug žalumos savu laiku laikytas prestižiniu mieste.

Savo architektūra Pašilaičiai išsiskyrė iš ankstesnių miegamųjų rajonų: čia pirmąkart pastatyti laiptuoti, nuo gatvių žiedų centro į išorę žemėjantys stambiaplokščiai namai, Pašilaičių gatvėje pirmąkart iškilo masinės statybos blokuotų namų mikrorajonas, atidarytas pirmasis „vakarietiškas“ prekybos centras „Pas Juozapą“ ir savo laiku itin modernus PC „Pašilaičiai“.
Augant rajono gyventojų skaičiui, gerai išplėtota socialinė infrastruktūra: statytos švietimo įstaigos, įrengti parkai ir skverai. Šiandien Pašilaičiuose veikia 4 mokyklos ir 5 vaikų darželiai, paštas, poliklinika ir medicinos centras, gausu parduotuvių ir paslaugų vietų, įrengtos įvairių sporto šakų aikštelės, veikia pirmoji Rytų Europoje NBA krepšinio mokykla.
Pastarąjį dešimtmetį Pašilaičiai labiausiai plečiasi Ukmergės kryptimi, mikrorajonas pasižymi puikiu susisiekimu tiek su kitais Vilniaus rajonais, tiek kitais miestais. Rajone kursuoja 12 viešojo transporto maršrutų, o automobiliu patogiai galima patekti į greitkelį link Panevėžio arba Vakarinį aplinkkelį, vedantį link Vilniaus oro uosto ar magistralės Kauno kryptimi.
Kraustosi iš Pašilaičių į Pašilaičius
Šiuo metu Pašilaičiai išgyvena atgimimą: statomi nauji daugiabučiai, daugėja ugdymo įstaigų, įrengiamos naujos vaikų žaidimo aikštelės ir sporto aikštynai, tvarkomos gatvės, skverai bei kitos viešosios erdvės. Praėjusiais metais atnaujintas prekybos centras „Pašilaičiai PC“, o jame duris atvėrė viena didžiausių pramogų arenų Europoje.
Pastaruosius 15 metų Pašilaičių gyventojų skaičius auga maždaug 850 žmonių kasmet, tačiau, pasak nekilnojamo turto vystymo bendrovės „EIKA Development“ atstovo, šis mikrorajonas išsiskiria tuo, kad didelę dalį naujos statybos būstų pirkėjų sudaro esami Pašilaičių gyventojai.

„Pašilaičiuose pirkėjų segmentai yra labai subalansuoti – rajoną renkasi tiek vieniši asmenys, tiek jaunos poros ar šeimos su vaikais, tiek vaikus užauginusios poros, tiek ir investuotojai. Visgi pastebime, kad didelę dalį naujų butų perka čia pat, senos statybos namuose gyvenantys žmonės, kurie nori atsinaujinti ir pasigerinti gyvenimo sąlygas, tačiau ir toliau gyventi pamiltame rajone“, – teigia „EIKA Development“ plėtros direktorius Tomas Žiaugra.
Praėjusiais metais Vilniuje iš viso parduoti 3662 butai, kurių maždaug 7 proc. – Pašilaičiuose. Žvelgiant į šiuo metu plėtojamų NT projektų kiekį, akivaizdu, kad artimiausiu metu pasiūla šiame mikrorajone augs. Pavyzdžiui, „EIKA Development“ Pašilaičiuose vysto projektą su 5 namų korpusų „Medeinos namai“, kurio darbų pabaiga numatoma 2027 metais.

„Dabartinės tendencijos rodo, kad Pašilaičiai ne tik išliks perkamiausių rajono miegamųjų rajono trejetuke, bet ir galimai taps lyderiaujančiais Vilniuje. Visapusiškai išvystyta infrastruktūra, prekybos centrai, mokyklos, darželiai ir laisvalaikio erdvės rajone atliepia įvairius gyventojų poreikius“, – priduria T. Žiaugra.
Netolimoje ateityje Pašilaičiuose bus atnaujinta dalis viešųjų erdvių, kaip Čikagos alėja ar Ugnijos aikštė, kur kasmet vyksta bendruomenės gyventojų šventės. Taip pat planuojamas naujas skveras Medeinos gatvėje, statoma nauja progimnazija, plečiamas vienas iš darželių, o rudenį duris atvers tik ką baigta statyti katalikiška mokykla ir darželis.