alesis beliackis
Alesio Bialiackio neofreskos vizualizacija.

Priešais Baltarusijos ambasadą Vilniuje atsiras kalėjime kalinčio A.Bialiackio portretas


Baltarusijos žmogaus teisių gynėjas, Nobelio taikos premijos laureatas Alesis Bialiackis bus įamžintas Vilniuje, priešais savo valstybės ambasadą. Didelę neofreską, skirtą A. Bialiackiui ir kitiems Baltarusijos politiniams kaliniams, sostinėje įgyvendins menininkai iš Vilniaus ir Kauno.

Meno kūrinys bus įgyvendintas visiškai šalia Baltarusijos ambasados, tapusios liūdnu Aliaksandro Lukašenkos režimo represijų simboliu.  Alesio Bialiackio neofreskos vizualizacija

Projektą inicijavo Užsienio reikalų ministerija. Kūrinio idėją taip pat palaiko A.Bialiackio organizacija „Viasna“, savo veiklą dėl besitęsiančių A. Lukašenkos režimo persekiojimų perkėlusi į Lietuvą.

A. Bialiackis savo portreto Vilniuje pamatyti negalės – kaip negalėjo atsiimti šiemet paskirtos Nobelio taikos premijos, kurią gavo kartu su žmogaus teisių gynėjais iš Ukrainos ir Rusijos. Nepailstantis ir nepasiduodantis aktyvistas pernai buvo suimtas ir pasodintas į kalėjimą.

„Nobelio taikos premijos skyrimas už paramą laisvės ir demokratijos idėjoms kalinčiam A. Bialiackiui primena visam pasauliui, kad represijomis žmonių tikėjimo autoritarizmas neįveiks. Lietuva nepaliaujamai reikalauja A. Lukašenkos režimo paleisti A. Bialiackį ir daugiau nei 1400 Baltarusijoje kalinčių politinių kalinių.

Kol tai nenutiks, nei mūsų diplomatinė tarnyba, nei Lietuvos visuomenė šių drąsių žmonių nepamirš. Tikimės, kad šis meno kūrinys bus gyvas to priminimams mums patiems ir sąžinės priekaištas toliau režimui tarnaujantiems kaimyninės šalies diplomatams“, – teigia užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

Meno kūrinį įgyvendins jungtinės Vilniaus ir Kauno menininkų pajėgos – meno laboratorija „Kiaurai sienas“ ir gatvės menininkų kolektyvas „Gyva grafika“. Už pagalbą gaunant reikiamus leidimus organizatoriai dėkingi Vilniaus miesto savivaldybei ir Kultūros paveldo departamentui.

„Meno potencialas kalbėti apie svarbius ir sudėtingus klausimus tikrai nėra pakankamai išnaudojamas. Nė kiek nedvejodama ėmiausi šio projekto. Tai ne tik galimybė įamžinti įstabią asmenybę, bet ir proga kalbėti apie tai, kas rūpi ir man, ir daugybei laisvę mylinčių žmonių visoje Lietuvoje“, – teigia kūrinio autorė, meno laboratorijos „Kiaurai sienas“ vadovė Lina Šlipavičiūtė.

Neofreskos įgyvendinimo darbai prasidės jau gruodžio 19 d. ir tęsis iki trečiadienio, gruodžio 21-osios. Menininkai kviečia visus vilniečius ir miesto svečius nepraeiti pro šalį ir stebėti darbo procesą.

A. Lukašenkos režimas A. Bialiackį įkalino 2021 m., Baltarusijoje tebesitęsiant pilietinės visuomenės pasipriešinimui dėl 2020 m. rugpjūtį vykusių suklastotų prezidento rinkimų.

Iki šiol Nobelio taikos premijos laureatui teismo nuosprendis nepaskelbtas. Jam pateiktų kaltinimų pobūdis keitėsi keletą kartų: iš pradžių A. Bialiackis buvo kaltinamas menamu mokesčių vengimu, o šiuo metu kaltinimai perkvalifikuoti į kontrabandą ir viešąją tvarką pažeidžiančių veiklų finansavimą.

Nobelio premijos laureatas jau nuo 1996 m. vykusių protestų Baltarusijoje siekė politinių kalinių išlaisvinimo – ir galiausiai tapo vienu iš jų. Kalėjime jis sėdi nebe pirmą kartą. Pastarąjį kartą A. Bialiackis buvo įkalintas 2011–2014 m. už žmogaus teisių projektų finansavimą užsienio lėšomis.

„Viasna“ duomenimis, šiuo metu Baltarusijoje kalinama daugiau nei 1400 politinių kalinių.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų