STRUCTUM stendas RESTA parodoje.

STRUCTUM stendas RESTA parodoje – gamtos ir technologijų sinergija


Šių metų novatoriško dizaino STRUCTUM stendas bus skirtas įvairiapusiškai tvarių ateities miestų sampratai per modulinę ir medinę statybą, aplinkai draugiškas medžiagas, gamtos integraciją bei technologijų siūlomas galimybes atspindėti.

Statybų pramonėje dažnai minimas faktas, kad pastatai sudaro 40 proc. viso pasaulio anglies dvideginio išmetimo. Ši statistika tiek architektams, tiek visiems statybų specialistams užkrauna didžiulę atsakomybę.

Architektūros tvarumo idėja atsirado kaip būdas sumažinti žalą aplinkai, o viena reikšmingiausių šios idėjos krypčių – nustoti gamtą matyti kaip atskirą elementą, kurį reikia išsaugoti, o atsigręžti į ją ir integruoti kuriamoje gyvenamojoje aplinkoje. Tai kartu su šiandienėmis aplinkos sąlygomis ir sparčia urbanizacija lėmė, kad vis daugiau dėmesio skiriama ekologišku sąmoningumu grįstiems projektams.

Architektai ir inžinieriai jau atrado daugybę tvaraus dizaino sprendimų: sutankintų natūralių žaliavų naudojimas, tokių kaip žemė, kreida, kalkės ar žvyras, perdirbtos medžiagos ir baldai, projektavimas atsižvelgiant į statybvietės klimato sąlygas, įvairūs technologiniai sprendimai…

Naujų pastatų projektavimas ėmė taip remtis žaliąja architektūra, kad ribos tarp to, kas tikrai tvaru ir ekologiška, o kas tvarumą tik imituoja, pasidarė neryškios. Aišku viena, kad natūralios, perdirbamos medžiagos, greita surenkamoji statyba ir lankstūs dizaino sprendimai prisideda prie kokybiškesnės aplinkos kūrimo.

Mediena – tvariausia statybinė medžiaga

Siekiant atkreipti dėmesį į tvaraus dizaino principus ir praktiškai pademonstruoti šių idėjų pritaikymą didžiausioje Lietuvoje statybų parodoje „RESTA 2023“ Vilniaus „Litexpo“ parodų rūmuose balandžio 27–29 dienomis bus galima išvysti įspūdingą žurnalo STRUCTUM kuriamą stendą, kurį įgyvendinti padės „Jūrės medis“, „Gaja Decor“, „Tarkett“, „LT PROJECT“, „Manorobotas.lt“ ir Rytis Koveckis. 36 kv. metrų ploto ir beveik 5 metrų aukščio stendas bus pagamintas iš klijuotosios medienos elementų, kurių kompozicija atspindės aliuziją į ateities miestą.

Mediena yra labai universali ir atspari aplinkos poveikiams, pasižymi ilgaamžiškumu ir tvirtumu, o dėl savo natūralios prigimties ir galimybės kaupti CO2 neretai yra laikoma tvariausia statybine medžiaga.

„Jūrės medis“ naudoja tik iš gerai tvarkomų miškų ir kitų kontroliuojamų šaltinių FSC® sertifikuotas žaliavas bei yra verifikuota EPD produkto poveikio aplinkai deklaracija, kuri dar kartą patvirtina jų medienos konstrukcijų pranašumus tvarumo ir ekologijos aspektais.

Architektūrinė įvairovė per modulinę statybą

Tarpusavyje sujungtų medinių elementų kompozicija bus pagaminta iš standartinių matmenų kubų, todėl ateityje ją bus nesudėtinga išmontuoti ir pakartotinai naudoti.

Tokio modulinio medinio dangoraižio idėja simbolizuos ateities architektūrą, inovatyvias technologijas, statybų proceso pokyčius bei kvies pamąstyti, kaip galime pasiekti architektūrinę įvairovę naudodami kuo mažiau statybinių elementų ir ar pažvelgę į statybos pramonę per standartinių elementų gamybą galime sukurti naują, efektyvesnę statybų sistemą, kuri būtų ir patvari, ir tvari?

„Mes siekiame parodyti, kaip greiti, nesudėtingi ir aplinkai draugiški sprendimai leidžia sukurti įspūdingas struktūras, kurios tampa vis aiškesne alternatyva įprastam statybų procesui. Mums nereikia daugiau betoninių blokų su pernelyg sudėtingomis sistemomis, kurios diktuoja mūsų gyvenimo būdą.

Mums reikia lengvų, našių, tvarių konstrukcijų, kurios būtų sveikos ir aplinkai, ir joje gyvenantiems žmonėms“, – sako instaliacijos autorė, architektė Agnė Tamašauskaitė.

Gamtos svarba ateities miestams

Visą stendo instaliaciją dengs augalų gausa, kuri atspindės gamtos svarbą ateities miestams. Apželdinimas bus kuriamas iš geriausios kokybės stabilizuotų augalų, kuriais rūpinasi GAJA DECOR GROUP. Norint atitikti aukščiausius standartus, vertikali augalų siena ar vertikalūs sodai yra gaminami iš itin kokybiškos, Skandinavijos miškuose rinktos samanos bei kitų miško augalų.

Stabilizavimo procesas suteikia augalui ilgaamžiškumo, todėl jis lieka šviežias neterminuotą laiką. Stabilizuotos samanos ne tik išsaugo savo natūralią tekstūrą, bet ir kvapą bei yra aplinkos drėgmės indikatoriai. Būtent toks sprendimas leidžia net parodos instaliacijoje atsisakyti plastikinės žalumos naudojimo ir stendą papildyti natūraliais, ilgai išsilaikančiais produktais.

Technologijų kuriama interaktyvi patirtis

Gamtos ir technologijų sinergiją stendo instaliacijoje kurti padės Manorobotas.lt novatoriško bioninio dizaino „BellaBot“ robotas. Jo pažangi dirbtinio intelekto balso sistema leidžia bendrauti su žmonėmis, todėl jis parodos svečiams kurs interaktyvią patirtį, kvies susipažinti su šiuolaikinių technologijų kuriamomis galimybėmis bei su STRUCTUM pristatomomis tvarumo idėjomis.

„Šis stendas bus pagamintas iš atliekamų, biologinių ar perdirbamų medžiagų, kurių poveikis aplinkai nedidelis. Stendas stovės ant „Cradle to Cradle®“ sertifikuotos „Tarkett“ tekstilinės grindų dangos, o priešais instaliaciją prisėsti kvies „LT PROJECT“ ekspozicijos baldai. Visi norintys turės galimybę apsilankyti, susipažinti su stendo vizija, panaudotomis medžiagomis, jų galimybėmis šiuolaikinėje architektūroje“, – pasakoja A. Tamašauskaitė.

Diskusija apie tvarių ateities miestų vystymą

Tvarumas yra ne pavieniai sprendimai, o jų visuma, todėl, užuot taikę pavienius tvaraus dizaino elementus ar „tvarumo imitavimo“ (angl. greenwashing) metodus, architektai turėtų atsisakyti būti tik objektų kūrėjais ir dalyvauti kuriant platesnes mūsų ateities miestų sistemas.

Šių metų parodoje „RESTA 2023“ STRUCTUM projektai siekia stiprinti holistinio tvarumo požiūrį į architektūrą, statybų procesą ir technologijų galimybes, tad parodos metu balandžio 27 dieną 11 valandą STRUCTUM organizuoja atvirą diskusiją apie tvarių ateities miestų vystymą, kaip ir kur link judame šiandien, su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriama, kaip turėtume spręsti augančias tvarumo imitavimo problemas?

Ateities miestų vystymas yra neatsiejamas nuo tvarumo ir technologijų darnos, nuo visapusiško bendradarbiavimo tarp skirtingų sektorių, tad diskusijoje savo įžvalgomis dalysis ir bendrų sprendimų ieškos Lietuvos Respublikos aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Tauragės miesto meras Dovydas Kaminskas, Anykščių rajono vyr. architektė Daiva Gasiūnienė, PUPA urbanistikos studijos partnerė, urbanistė Justina Muliuolytė, MB „Bauland“ steigėjas, partneris, architektas ir urbanistas Donatas Baltrušaitis, nekilnojamojo turto vystytojų „YIT Lietuva“ verslo direktorius Gytis Jakučionis bei statybų sektoriaus ekspertai – bendrovės FOGO direktorius Martynas Matulevičius ir „GROHE AG“ pardavimo atstovė Lietuvoje Aistė Stankevičienė.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų