Skaudvilė – radialinio plano miestas Tauragės rajone. Jau patį miestą galima įvardyti kaip urbanistikos paminklą, tačiau jame gausu ir daugiau istorinių bei kultūrinių vertybių, kurias norima išsaugoti ir pritaikyti modernesnio miesto vizijai.
Padėti Skaudvilės miesteliui atgimti gyvam ir veikliam, tačiau nepamirštant savo šaknų ryžosi komanda „Padūksnis“ – Vilniaus Gedimino technikos universiteto ketvirtojo kurso architektūros studentės Karolina Andrulytė, Aurelija Grinkevičiūtė ir Jogilė Stancelytė kartu su darbo vadove doc. dr. Dalia Dijokiene.
Pradėti darnią Skaudvilės miesto regeneraciją, pasak architektūros studenčių, reikėtų atsižvelgiant į naujausias miesto planavimo tendencijas, žmonių poreikius, įsiklausant į bendruomenę.
„Norint kurti tvarius miestus reikia įtraukti bendruomenę į kūrimo procesą, atrasti kuo daugiau ryšių su supančiu kontekstu ir taip galbūt atrasti ką nors naujo, stebėti naujoves, sekti naujienas, tendencijas. Tokiame mieste tūrėtų būti vertinamas bendruomeniškumas ir individo balsas, iškeliami tvarumo principai“, – sako K. Andrulytė, A. Grinkevičiūtė ir J. Stancelytė.
Skaudvilėje šiandien saugoma daug urbanistinių elementų – planinės struktūros tipas, keliai, gatvės, aikštės, įvažiavimai, pravažiavimai, takai, jų tipai, trasos, dangos, gamtiniai elementai, tūrinės erdvinės struktūros sandara, užstatymo tipai, tad pagrindinis keliamas klausimas – kaip miestą paversti patrauklia, jaukia, modernia ir šiuolaikine vieta išsaugant kultūros paveldo ypatumus.
Komanda „Padūksnis“ teigia, kad svarbiausia visuomet spręsti ne teoriškai svarbias, o esamas miestų problemas. Būtent tai jos sieks pademonstruoti rengiamame Skaudvilės senamiesčio atnaujinimo projekte.
„Lietuvos miestuose vyrauja kelios problemos – suardytas miesto audinys, per mažai įtraukiamos bendruomenės, nesivadovaujama urbanistinio planavimo taisyklėmis.
Projektuojant mažesnius miestus nėra atsižvelgiama, kad iš jų žmonės visgi išvažiuoja, tad pirmiausia reikia spręsti esamas problemas, – sako K. Andrulytė, A. Grinkevičiūtė ir J. Stancelytė, – Todėl ir pasirinkome Skaudvilės teritoriją. Norime išbandyti ir pamatyti mažo miestelio problematiką, kurią sieksime išspręsti.“