Garažų, nusidėvėjusių pasivaikščiojimo takų ir daugiabučių supama teritorija netoli Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankirtos (Žirmūnų g. 111 B) atgims nauju pramogų ir laisvalaikio skveru vilniečiams. Projektui išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Statybos darbus planuojama pradėti 2025-ųjų pavasarį.
Esamoje teritorijoje driekiasi įvairios būklės pėsčiųjų takai – dauguma jų ganėtinai nusidėvėję, išsikraipę, takuose esantys komunikacijų šuliniai iškilę ir formuoja kliūtis, kai kurios esančios laiptų pakopos kybo ore, teritorijoje trūksta pandusų.
Didelėje teritorijoje veiklų įvairovė – nedidelė. Pietinėje dalyje esanti krepšinio aikštelės danga nusidėvėjusi. Šiaurinėje teritorijos dalyje neseniai įrengta vaikų žaidimų aikštelė, tačiau trūksta paaugliams skirtų įrenginių. Atskiros dangos neturi ir aikštelės. Šiandieninių poreikių nebeatitinkantis apšvietimas yra tik viršutinėje teritorijos dalyje.
Įrengus skverą teritorijoje, viešoji erdvė išsiskirs skirtinguose aukščiuose esančiomis viršutine ir žemutine terasomis. Seną trinkelių dangą pakeis naujos betoninės neslidžiu paviršiumi, įvairių tekstūrų ir formų trinkelės. Šalia takų atsiras įprastų ir aukštesnių vyresnio amžiaus gyventojams pritaikytų suolų. Siekiant užtikrinti patogų judėjimą teritorijoje pietiniai laiptai demontuojami ir keičiami šiek tiek ilgesnės trasos taku su nuolydžiu taip sujungiant viršutinę ir apatinę terasas.
Žemutinę su viršutine terasa jungiantis pandusas leis skvere patogiai judėti žmonėms su negalia, tėvams su vėžimėliais. Šio panduso viršuje bus suprojektuota mini apžvalgos aikštelė – aukščiausias erdvės taškas, nuo kurio atsiveria įdomiausia vieta – aštuoneto arba begalybės formos trijų metrų pločio mokomasis dviračių takas mokytis važinėti dviračiu, o begalybės ženklo skylėse projektuojamos žaidimų aikštelės vyresniems. Panduso pusę, kuri ribojasi su mokomuoju dviračių taku puoš atraminė siena padabinta piešiniu (freska).
Naujai kuriamų žaidimo erdvių reljefas formuojamas taip, kad judant begalybės simbolio formos taku būtų kylama aukštyn, leidžiamasi žemyn ir vėl kylama. Teritorijoje esančiame šlaite numatomos įvairios pasyvaus poilsio zonos, kurios galėtų tapti bendruomenės susirinkimų vieta. Taip pat numatomas hamakų kompleksas, amfiteatras bei suolai-gultai. Šalia amfiteatro numatoma ir renginių dėžutė.
Panduso vakaruose įsikurs didelė sporto zona. Vietoj dabar esančios krepšinio aikštelės bus įrengiama moderni pusinė krepšinio aikštelė su EPDM gumine danga bei šalia esančia sporto treniruoklių erdve tiek jaunam, tiek senjorams.
Atsižvelgiant į formuojamą reljefą skvere numatyta laipiojimui pritaikyta siena. Skvere bus įrengti dviračių stovai, numatyta vieta vandens gertuvei.
Būsimo skvero teritorija pasižymi želdinių gausa. Iš teritorijoje esančių inventorizuotų 266 medžių šalinama bus 14 – keletas iš jų yra sunykę (t. y. visai nudžiūvę kiti riboja šalia esančių želdinių augimą arba dėl savo būklės kelia grėsmę praeiviams). Taip pat bus išvalyti savaiminiai sąžalynai ant dirbtinai susiformavusio šlaito ir ties automobilių saugyklos tvora.
Siekiant tvarkomą teritoriją paversti patrauklia, tarp vaikų žaidimų aikštelės ir gatvės suformuotas reljefas bus intensyviai apželdinamas. Pasitelkiamos ryškesnių formų, spalvų augalų rūšys, įvertinant sezoniškumą, tai yra pavasarinį žydėjimą, rudenio lapų spalvų gamą ir t. t. Taip pat įvertintas Lietuvos klimatas bei atsparumas urbanizuotoms teritorijoms, nereiklios augimo sąlygoms. Iš viso skvere bus pasodinta 35 medžiai (liepos, kaštonai, klevai, šermukšniai) ir 1020 krūmų.
Želdiniai sodinami prie naujai projektuojamų sporto, žaidimų ir poilsio zonų. Vietomis želdiniai naudojami kaip vaizdo ir garso barjerai nuo esamos Kareivių gatvės. Naujojo skvero želdinių priežiūrai bus įrengiami medžių šaknyno maitinimo šulinėliai. Šulinėliams įrengti naudojamas drenažo vamzdis su geotekstilės filtru. Apželdintuose plotuose po krūmais ir medžiais pilamas mulčias.
Sostinėje per šiuos metus planuojama naujai įrengti ar tvarkyti net 19 viešųjų erdvių – nuo gamtinių parkų iki nedidelių žalių erdvių. Didžioji dauguma erdvių bus tvarkoma toliau nuo centro esančiuose gyvenamuosiuose rajonuose: Pilaitėje, Grigiškėse, Naujininkuose, Viršuliškėse, Pašilaičiuose, Naujojoje Vilnioje, Lazdynuose, Šeškinėje, Karoliniškėse. Viešųjų erdvių tvarkymo darbai vyks ir Senamiestyje, Šnipiškėse, Naujamiestyje, Žvėryne. Patrauklios viešosios erdvės suteikia galimybę bendruomenėms susiburti, kartu leisti laisvalaikį, kuria bendrą gerą estetinį jausmą mieste.
Projekto autoriai – „ID Vilnius“
Projekto įgyvendinimo darbus prižiūrės „Vilniaus vystymo kompanija“.