Kluoniškiuose, greta Zapyškio pagrindinės mokyklos, vos mėnesį veikia naujutėlis priestatas. Čia vaikai lanko technologijų klases, sportuoja modernioje salėje, o vakarais ir savaitgaliais krepšinio kamuolį pavarinėti kviečiami apylinkių gyventojai.
„Turėti tokią sporto salę – ne prabanga, o būtinybė, – sako Mantas Rikteris, Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. – Žmonės nori sveikai gyventi, sportuoti, o iš Zapyškio gyventojams tekdavo vykti tolimesnį kelią į Kauną ieškoti krepšinio salės. Dabar nauja salė patogiai pasiekiama tiek vietiniams, tiek gyventojams iš miesto pietvakarinių apylinkių.“
Pasak jo, naujo 1 785 kvadratinių metrų pastato jau seniai reikėjo ir mokiniams. Zapyškio pagrindinė mokykla yra viena didžiausių Kauno rajone. Per penkmetį mokinių skaičius išaugo dvigubai ir šiandien pamokas ir darželį čia lanko 390 vaikų. Jiems trūko ir sporto salės, ir klasių. Kauno rajonas auga, dabar jau turi per 111 tūkst. gyventojų, dėl šių priežasčių sudėtinga visose teritorijose patenkinti tiek ugdymo, tiek laisvalaikio bei sporto erdvių poreikį.
Statybos pajudėjo, kai rastas sprendimas tai daryti išsimokėtinai. 2020 metais Kauno rajono savivaldybė pasinaudojo viešosios ir privačios partnerystės metodu ir pasirašė sutartį su didžiausiu Baltijos šalyse privataus fondų valdytojo „BaltCap“ fondu „BaltCap Infrastructure Fund“. Fondas kartu finansavo dar kelis švietimo ir sporto paskirties projektus Kauno rajone. „Šis projektas ypatingas dėl savo efektyvumo – nepaisant pandemijos ir karantinų, pasikeitusios geopolitinės situacijos, per dvejus metus pavyko suvaldyti kylančias kainas ir pastatyti visus suplanuotus objektus“, – sako Lukas Kavaliauskas, „BaltCap“ projektų vystymo vadovas.
Gavusi piniginę paspirtį, Zapyškio mokykla prisijungė šiuolaikišką, erdvų, daugiafunkcį priestatą. Aplinka irgi atsinaujino – kieme įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, elektromobilių įkrovos stotelė, stoginė dviračiams, vaizdo stebėjimo kameros.
Bestatant naują priestatą, mokyklos vadovams kilo noras ir senąjį pastatą pagražinti, kad derėtų prie šalimais iškilusio architektūrinio kompaniono. Senoji mokykla buvo apšiltinta, papildyta kondicionieriais ir atšviežinta baltu dažų sluoksniu.
„BE LIVE“ padėjo išsaugoti kokybę
Zapyškio pagrindinę mokyklą statytojui „BaltCap“ padėjo atnaujinti statybų valdymo bendrovė „BE LIVE”, anksčiau dirbusi „Baltic Engineers” vardu. Įmonė pagal STR reglamentavimą atliko statybos techninę priežiūrą, taip pat stebėjo statybos darbus atliekančio rangovo grafiką bei padėjo kontroliuoti biudžetą.
„Šiame projekte didžiausiu iššūkiu tapo augančių statybos sąnaudų ir infliacijos kokteilis, kurį patiekė COVID-19 pandemija. Lyg to būtų maža, pavymui rinkoje susidarė statybinių medžiagų trūkumas“, – prisimena Darius Kvedaras, „BE LIVE“ generalinis direktorius.
Pandemijos krizei įsibėgėjus, su statytoju buvo sutarti pagrindiniai statybos valdymo klausimai. Prisiėmusi su statytoju sutartas atsakomybes kontroliuoti biudžetą, kokybę ir laiką, „BE LIVE“ iškart įžvelgė rimtą pavojų statybų sėkmei. Būdami statybų priežiūros profesionalai, įmonės specialistai užbėgo už akių situacijai, kai amortizuodami augančias sąnaudas rangovai įvairiausiais būdais taupo ir ima rizikuoti pastato kokybe.
„Brangstant medžiagoms ir augant statybų kainai įprasta, kad rangovas atsirandančias papildomas išlaidas siekia dengti iš statytojo kišenės. Pirmais pandemijos metais dar nebuvo praktikos indeksuoti kainas, o oficialiai skelbiami statybos skaičiuojamosios kainos indeksai tuo metu stipriai atsiliko nuo realios rinkos situacijos. Daliai rangos įmonių tapo neįprastai sudėtinga tęsti pradėtus projektus. Panašiais atvejais įtampa gali sparčiai persiduoti kitiems, laiku nesureagavus sunkumai gali užgriūti ne tik rangovus, bet ir visus kitus statybų dalyvius“, – sako D. Kvedaras.
Anot jo, visi Zapyškio pagrindinės mokyklos statybos dalyviai suprato esamą situaciją ir būdami savo sričių profesionalai siekė, kad projekto sprendimuose kokybės užtikrinimas nesušlubuotų. Atsiradus nenumatytų išlaidų, dalį jų prisiėmė abu – tiek rangovas, tiek statytojas. Tokiomis problemiškomis sąlygomis laiku pastatyti projektą atitinkančią, kokybišką mokyklą yra didžiulis visų statybos dalyvių laimėjimas, kurį iš esmės padėjo pasiekti tinkamas statybos procesų valdymas.,
Moderniai, bet reaguojant į kontekstą
Mokyklos priestatą projektavo „2L Architects“ vadovė Viktorija Blažienė kartu su projekto vadovu Edvinu Kolakausku bei architekto Ryčio Čimkaus vadovaujama „Balt–a“ komanda. Architektai pasakoja, kad tūrinę, erdvinę priestato architektūros idėją bei natūralių apdailos medžiagų parinkimą fasadui padiktavo jautri urbanistinė ir gamtinė aplinka, orientacija pasaulio šalių atžvilgiu bei pastato funkcija.
Priestato jungtis prišlieta prie esamo trijų aukštų mokyklos pastato, pratęsiant jos sienas ir stogą tam, kad jame būtų galima įrengti keltuvą, aptarnaujantį tiek tris esamo pastato, tiek du naujojo priestato aukštus. Senoji mokykla ir naujas priestatas dieną veikia kaip vientisas organizmas – čia zuja mokiniai, vyksta pamokos. Vakare ir savaitgaliais klasių zona uždaroma – lieka tik įėjimas į sporto salę, holas ir sanitariniai mazgai, kur gali lankytis sporto mėgėjai iš apylinkių.
Pastato formą labiausiai diktuoja didelis daugiafunkcės salės tūris. Reaguojant į smulkesnį aplinkinių statinių mastelį, priestatas suskaidytas į atskiras dalis. Dviaukštis mokymo klasių tūris ir vienaukščiai techninių bei persirengimo patalpų tūriai prišlieti prie daugiafunkcės salės. Norint vizualiai sustiprinti tūrių suskaidymą ir aiškiai atskirti naują pastatą, pagrindiniame fasade sąmoningai panaudota baltam senosios mokyklos fasadui kontrastuojanti apdaila, o stiklo vitrinos intarpas formuoja subtilią pastatų tarpusavio jungtį. Antrame fasado plane išsikišantis baltas salės tūris subtiliai sujungia abu pastatus į vieną visumą.
Kaip pasakoja architektai, jie siekė, kad šiuolaikiškas tamsios rūdžių spalvos mokyklos statinys darniai įsilietų ir į Kluoniškių kaimo kontekstą – derėtų prie raudonų plytų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, klebonijos ir sodybinių gyvenamųjų namų. Priestato stogai formuoti su nedideliais šlaitais: priestatas savo formą tarsi pasigauna nuo šlaitinio senosios mokyklos stogo, jo linija nubanguoja tolyn. Laužytų stogų siluetai atsikartoja ir pėsčiųjų takų išdėstyme.
Pastato kūrėjams nesinorėjo infantilios spalvotos mokyklos išvaizdos, nes čia veikiančią daugiafunkcę salę lankys ir suaugusieji miestelio gyventojai. Žaismingą nuotaiką architektai sukūrė kitaip – skirtingame aukštyje įstatydami langus. Per kiekvieną langą eina vertikalios lamelės, kurios tarsi nuramina visą dinamišką langų zigzagą ir kartu tarnauja kaip saulės kontrolės elementai.
Kuriant interjerą buvo stengiamasi, kad pastate būtų kuo daugiau dienos šviesos. Tad sugalvota, kaip apšviesti net ir antro aukšto koridorių, kuris eina per pastato vidurį ir yra be langų.
Pasitelkti ne tik stoglangiai, bet ir stiklinė siena, per kurią matoma sporto salė. Šis vizualinis ryšys ne tik apšviečia koridorių, bet ir leidžia skirtingoms patalpoms bendrauti tarpusavyje, o vaikams – stebėti sporto varžybas ar pamojuoti salėje žaidžiantiems draugams. Vizualiai daugiafunkcė salė bendrauja ir su lauku – per didelius sporto salės langus matosi gamta ir aplinka, kuri galutinio tvarkymo dar laukia – želdynai ir takai atsiskleis atšilus.
Aplinkos takai grįsti trinkelėmis
Nors lauko želdiniai dar laukia sutvarkymo, aplink mokyklą mokiniai jau bėgioja takais, išklotais pilkomis betoninėmis trinkelėmis. Tokia pat trinkelių danga patiesta ir automobilių aikštelėje bei gaisrinės apsisukimo vietoje, kurioje po žeme įrengtas vandens rezervuaras gesinimo darbams, jei kiltų gaisras.
Zapyškio mokyklai trinkeles parūpino ir darbus atliko įmonė „Debsta“, kuri, būdama jauna, nepabūgo imtis didesnio projekto ir puikiai su juo susitvarkė. „Sąlygos buvo tikrai ne pačios lengviausios. Prie medžiagų kainų kilimo jau esame pripratę, bet pandemijos metu, kai atlikome darbus, ėmė strigti ir pačių medžiagų tiekimas“, – sako Daumantas Blužas, įmonės „Debsta“ vadovas. Pasak jo, darbų logistika dėl to išsiplėtė – Kaune įsikūrusiai įmonei medžiagų teko važiuoti į Vilnių.
Tačiau visi darbai galiausiai buvo atlikti ir Zapyškio mokyklos teritorijoje išklota apie 1 000 kvadratinių metrų trinkelių. Jos – storesnės nei įprastai klojamos pėsčiųjų takams, vietoje 5–6 cm panaudotos 8 cm, tad gali atlaikyti didesnį svorį, jei ant jų tektų atvažiuoti sunkiam transportui.
„Dirbti visuomeniniuose objektuose, tokiuose kaip mokykla, yra geras jausmas, smagu, kad vaikai ir mokytojai galės džiaugtis gražesne aplinka“, – sako D. Blužas, kurio vadovaujama įmonė atlieka ir daugelį kitų lauko ir vidaus apdailos darbų tiek atnaujinamuose, tiek naujai statomuose objektuose.
Viena geriausių sporto salių
Tiek vaikai, tiek suaugusieji, susirinkę pasportuoti Zapyškio mokyklos salėje, turbūt ne visi žino, kad salė ne tik graži, bet ir saugi sveikatai. „Čia įrengėme, ko gero, vieną geriausių dangų sporto salėms, kokia šiuo metu yra rinkoje“, – sako Kęstutis Kubilius, dangą įrengusios įmonės „Dangų studija“ vadovas.
Sporto salėje „Dangų studija“ komanda įrengė gamintojo „Tarkett“ dangą „Multiflex M“, kuri turi Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) ir Pasaulinės skvošo federacijos (WSF) sertifikatus. „Grindų dangos sistema pagaminta taip, kad amortizuotų smūgius – ant jos šokinėjant sušvelninama atatranka, todėl tausojami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sąnariai bei stuburas. Tokia danga tinka daugeliui sporto šakų, todėl salėje galima žaisti ne tik krepšinį“, – privalumus vardija K. Kubilius.
Tokiomis savybėmis „Multiflex M“ pasižymi dėl savo sudėties – tai penkių sluoksnių sportui skirtų grindų sistema: po medžio parketo sluoksniu klojamas specialus 9 mm storio inžinerinis pagrindas ir 15 mm poroloninis sluoksnis. Dėl tokios sandaros ši grindų danga itin gerai sugeria smūgius.
Sporto salės viršutinis grindų sluoksnis – tvirtas, nulakuotas ir lengvai valomas. Tačiau šias grindis, kaip ir bet kurias kitas kokybiškas sporto salės grindis, reikia saugoti – negalima ant jų vaikščioti su lauko avalyne, su kuria atneštas abrazyvas braižo paviršių. Kadangi mokyklos salę planuojama naudoti ir renginiams, pavyzdžiui, gyventojų balsavimui per valdžios rinkimus, pasirūpinta salės grindų apsauga – tai taip pat „Tarkett“ gamintos „Protectiles“ apsauginės plytelės, kuriomis esant poreikiui galima lengvai ir greitai uždengti visą 640 m2 salės plotą. Po renginio plytelės taip pat lengvai ir greitai išmontuojamos bei patogiai sandėliuojamos specialiai sukurtuose vežimėliuose.
„Dangų studija“ PVC grindų dangomis išklojo ir mokyklų koridorius, klases bei administracines patalpas. 1 500 m2 plotui panaudota „Tarkett“ gaminta danga „Rubby“ – tai heterogeninė polivinilchloridinė grindų danga, kuri atitinka aukščiausius atsparumo standartus, taikomus visuomeniniams pastatams. Juk mokykla – didesnio apkrovimo teritorija, kurioje nuolat laksto būriai vaikų.
„Labai svarbu, kad visos mūsų gaminamos dangos yra ne tik tvirtos, labai atsparios dėvėjimuisi, bet ir saugios sveikatai – išskiria itin mažai lakiųjų organinių junginių, 10 kartų mažiau, nei reikalauja ES standartai“, – sako Laura Kepežinskienė, įmonės „Tarkett“ pardavimo atstovė. Pasak jos, šių dangų sudėtyje nėra ftalatų, kurie dažniausiai naudojami suminkštinti polivinilchloridą ir gali būti kenksmingi žmogui bei aplinkai. Ne mažiau nei žmonių sveikata įmonė rūpinasi ir savo gaminių tvarumu – panaudotos dangos ar po grindų klojimo likusios atraižos keliauja perdirbimui ir vėl panaudojamos naujoms dangoms gaminti. Šiam tikslui buvo sukurta „Tarkett“ vykdoma „ReStart“ programa.
Baldai – gaminti ir individualiai
„Mokyklos yra vienas iš nestandartinių projektų pavyzdžių, kurie reikalauja ne tik specifinių baldų, bet ir įvairiapusiškų projekto valdymo įgūdžių. Džiaugiamės, kad Zapyškio mokyklos atnaujinimo komanda pasitikėjo mūsų ekspertiškumu“, – sako Rimgaudas Korkozas „Narbutas Lietuva“ pardavimo grupės vadovas.
„Narbutas Lietuva“ mokyklos priestatui parinko baldus tiek iš turimo asortimento, tiek kūrė individualiai. Nestandartinį sprendimą įmonės specialistai įgyvendino mokyklos darbų klasėje, kurioje vyksta ir kulinarijos pamokos. Čia „Narbutas Lietuva“ dizainerė Rasuolė Petrikaitė suprojektavo virtuvę su integruotais baldais bei specialų stalą-barą prie lango, kur dienos šviesoje mokiniams patogu atlikti kruopštumo reikalaujančias užduotis.
Įmonės specialistai visiškai apstatė klases stalais, kėdėmis ir NARBUTAS UNI IR CHOICE spintomis. Koridoriuose pasirūpino metalinėmis spintelėmis bei pritaikė NARBUTAS GIRO pufus poilsiui. Administracijos kabinetuose pastatyti NARBUTAS NOVA U stalai ir EVA II ergonomiškos kėdės.
„Patogumas ir ergonomika, taisyklinga mokinių ir mokytojų laikysena buvo didžiausias prioritetas renkant baldus“, – akcentuoja R. Korkozas. Ne mažiau svarbūs kriterijai – ilgaamžiškumas ir mobilumas. Juk mokykla – tai erdvė, kuri nuolatos juda ir keičiasi, todėl ir baldai turi prisitaikyti, būti lengvai perdėliojami, jungiami ir rotuojami.
Paskirtis: mokslo paskirties pastatas
Adresas: Bažnyčios g. 4, Kluoniškių k. Kauno r. sav.
Užsakovas/ vystytojas: UAB „BaltCap“ įmonė UAB „Nullus“
Generalinis rangovas: ,,Conres‘‘
Architektai: UAB ,,2L architects‘‘, Ryčio Čimkaus studija „BALT-A“, UAB
Konstrukcijų projektuotojas: UAB ,,2L architects‘‘
Inžinerinių sistemų projektuotojas: UAB ,,2L architects‘‘
Techninė priežiūra: UAB ,,BE LIVE‘‘ (UAB ,,Baltic Engineers”)
Nuotr.: Norbert Tukaj, Kauno rajono savivaldybės