Jau devintus metus iš eilės vykstanti architektūros šventė šiemet ir vėl džiugino vilniečius bei miesto svečius. Atvėrus 60 įprastai neprieinamų pastatų, renginio dalyviai buvo kviečiami susimąstyti, kas yra patogi architektūra, mat šių metų renginio tema – „Patogumas būti“.
Į programą šiemet buvo įtraukti 9 nauji objektai, tarp kurių – edukacinės įstaigos, monumentalią architektūrą atspindintys ministerijų pastatai ir net religinės paskirties objektai – Vilniaus choralinė sinagoga, Šv. Juozapo kunigų seminarija. Savaitgalio metu renginys sulaukė rekordinio apsilankymų skaičiaus – per 39 000 vizitų.
„Galime pasidžiaugti, kad visi programos naujokai sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo. Daugiausia dėmesio iš jų lankytojai skyrė ISM Vadybos ir ekonomikos universitetui | buv. Vilniaus centriniam paštui, Vilniaus choralinei sinagogai, Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijai bei D9 – Artsy Office.
Tai puikiai parodo visuomenės norą pažinti skirtingus miesto sluoksnius, architektūrą, skirtingų funkcijų ir tipologijų pastatus“, – džiaugiasi už renginio programą atsakinga renginio organizatorė Emilija Deksnytė.
Renginio organizatoriai kasmet stengiasi, kad lankymasis ekskursijose būtų kuo sklandesnis bei ieško būtų, kaip patobulinti esamą tvarką, pagerinti renginio kokybę.
„Šiais metais, kaip įprastai, patekimas į pastatus vyko patikrintu gyvos eilės principu, tačiau įvedėme naujovę, kuomet renginio internetiniame puslapyje buvo pateikiama informacija apie tikėtiną lankytojų kiekį pastatuose.
Tai padėjo renginio lankytojams sėkmingai planuotis dienos maršrutą ar identifikuoti, kokie pastatai yra šių metų „vyšnaitės“ ir norint patekti į pastatą gali tekti palaukti ilgiau“, – pasakoja kartu su Emilija programą kuruojanti organizatorė Solveiga Buoželytė.
Ekskursijas šiais metais vedė bei jų sklandumu rūpinosi 450 savanorių būrys, o tarp jų ir savanoriai iš kitų Europos valstybių. „Renginys, be abejo, nebūtų įmanomas be entuziastingų savanorių, kuriems labai dėkojame už nuoširdų darbą.
Šiemet savanorių sulaukėme ir iš Atėnų, Salonikų, Stokholmo, Talino bei Slovėnijos. Savanorių mainai – šiais metais startavusio „Open House Europe“ projekto dalis, kurį inicijavo „Architektūros fondas“ bei bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Projekto tikslas – tobulinti ir plėsti unikalų „Open house“ formatą, bendradarbiauti bei vykdyti savanorių mainus.
„Open House Vilnius“ savanoriai taip pat jau buvo išvykę į Atėnus bei Slovėniją, o neužilgo laukia ir dar vienas kvietimas, kuriame bus galima sudalyvauti Vilniuje savanoriavusiems renginio entuziastams“, – teigia savanorių atranka bei jų koordinavimu besirūpinanti renginio organizatorė Greta Vyšniauskaitė.
Pernai 3 pasatuose pradėjus ekskursijas vesti anglų kalba, šiemet pastatų skaičius buvo padvigubintas, o renginys pasipildė ir dar viena kalba – 3 pastatuose ekskursijas išgirsti buvo galima ukrainietiškai.
Ekskursijas šia kalba vedė patys ukrainiečiai, kurie po renginio neslėpė džiaugsmo. „Renginio uždarymo metu ukrainiečiai savanoriai neslėpė emocijų ir džiaugėsi, turėdami galimybę dalyvauti tokiame renginyje ir ekskursijas vesti savo gimtąja kalba.
Tai ne tik jiems padeda pažinti Vilnių, integruotis į visuomenę, bet ir bendrauti bei išlaikyti ryšį su nuo karo bėgančia ukrainiečių bendruomene“, – dalinasi Greta.
Nemažai dėmesio sulaukė ir meninis pasakojimas, vykęs „Swedbank“ centrinėje būstinėje. Solo šokio performansą „workpiece“ atliko choreografė, šokėja Anna-Marija Adomaitytė kartu su šveicarų muzikantu Gautier Teuscher.
Anna-Marija šokio spektaklio metu tyrinėjo šiuolaikinio žmogaus kūno būseną darbe ir klausė, kodėl dabartinėse į produktyvumą orientuotose darbo praktikose yra tiek daug nuovargio, net išsekimo, galiausiai nusavinančio ir patį kūną.