Saulės elektrinės kaina: mokėkime skaičiuoti
Kalbant apie pastatų energinį efektyvumą, pirmiausia reikėtų prisiminti, kad jo klasę lemia tam tikrų rodiklių visuma. Modeliuojant pastatus susiduriama su tuo, kad vienas arba keli rodikliai būna pagrindiniai, lemiantys energinio efektyvumo klasę. Dažniausiai tai būna C1, savitieji šilumos nuostoliai ir metinės energijos sąnaudos. Žvelgiant iš fotovoltinės elektrinės panaudojimo perspektyvos, jie gali turėti įtakos C1 rodikliui, kadangi sumažina neatsinaujinančios elektros energijos dalį bendrame balanse, C2 rodiklį, jei elektra naudojama ruošiant karštą vandenį, ir šilumines sąnaudas pastatui šildyti, jei elektra naudojama pastatui šildyti. Toliau pateikiamas vienas konkretus praktinis pavyzdys.
Tarkime, administracinis pastatas, kurio plotas apie 1 700 m2, A+ energinio naudingumo klasė, išorinių sienų plotas 620 m2. Sienoms apšiltinti naudojamas putų poliuretanas, kurio storis numatytas 190 mm. Šildymo sistema – gruntinis šilumos siurblys. Įdiegus maždaug 10 kW galios saulės elektrinę (vidutinė rinkos kaina – apie 15 000 eurų) bei pakoregavus šildymo sistemą (įdiegus papildomą elektrinį šildytuvą į akumuliacinę talpą) sienų apšiltinimo medžiagos storį galima sumažinti 50 mm. Elektra, gauta iš saulės elementų, būtų naudojama elektros prietaisams bei patalpoms šildyti. 1 m3 poliuretano plokščių rinkos kaina apie 250 eurų. Taigi, įdiegus saulės elektrinę, izoliacinių medžiagų sutaupoma už mažiausiai už 7 800 eurų. Kitaip tariant, įvertinus alternatyvias sąnaudas, saulės elektrinės atsipirkimas trumpėja maždaug du kartus. Verta atkreipti dėmesį, kad jei saulės elektrinė yra diegiama kaip fasado apdaila, taip pat sutaupoma alternatyvios fasado apdailos išlaidų.
Technologijos keičia saulės elektrinės išvaizdą
Akivaizdu, kad svarstant saulės elektrinės panaudojimą statant naujus pastatus, nėra išmintinga vertinti tik elektrinės diegimo kainos ir jos gaminamos elektros santykį. Architektus gan dažnai atbaido standartinių modulių išvaizda – ryškiai mėlynus ar juodus modulius sunku priderinti prie bendro pastato estetinio vaizdo, akis kliūva už metalu tviskančių kontaktų ar rėmų. Ir štai – BIPV (angl. Building Integrated Photovoltaics, t. y. į pastatus integruojami fotovoltiniai moduliai) technologijos sparčiai tobulėja, šiandien jau siūlomas gausus pasirinkimas. Svarstant statyboje panaudoti silicio kristalo modulius, verta paminėti tokias BIPV modulių savybes (arba jų kompleksus).
Berėmiai. Rėmo funkciją atlieka montavimo konstrukcija, kurios spalva parenkama pagal užsakovo reikalavimą.
Visiškai juodi. Monokristaliniai moduliai su juodu rėmu ir juodu galiniu lakštu.
Dažytų kontaktų. Blizgūs kontaktai prieš modulio laminavimą padengiami specialia, tam pritaikyta fotoelementų spalvos juostele.
Spalvotų fotoelementų. Galimi ne tik mėlyni ar juodi, bet gelsvi, žalsvi, rusvi, rausvi ir pan.
Bekontakčiai elementai. Gerokai brangesni, tačiau idealios išvaizdos bekontakčiai fotoelementai.
Stiklas ir emalitas. Galiniam modulio lakštui naudojamas emalitas, kurį galima nudažyti bet kuria RAL paletės spalva.
Stiklo paketas. Išorinis paketo stiklas keičiamas stiklo ir stiklo arba stiklo ir emalito berėmiu moduliu. Visos kitos fizinės stiklo paketo savybės (izoliacinės, šilumos ir pan.) išlaikomos.
Dažyti. Šiek tiek koreguojant modulių efektyvumą, prieš stiklo grūdinimą galima padengti pageidaujamos spalvos taškais, taip pat išpiešti įvairiausius piešinius. Toks emalitas vėliau panaudojamas kaip priekinis modulio stiklas.
Ką pamiršome?
Net neabejojame, kad atsiras skeptikų, teigiančių, kad bet koks nukrypimas nuo standarto dažniausiai gerokai labiau patuština kišenes. Čia priminsime, kad ne viską pasaulyje galima pamatuoti pinigais. Taip, siekiant aukštesnės energinio efektyvumo klasės su saulės elektrine galima sutaupyti gan lengvai apskaičiuojamas alternatyvias išlaidas, tačiau kaip pinigais įvertinti visas kitas pridėtines naudas – didesnę nekilnojamojo turto rinkos vertę, galimybę pritraukti turtingesnių nuomininkų, pasitelkiant „žaliąją“ rinkodarą, formuoti draugiškumo aplinkai įvaizdį, galų gale – realizuoti savo menines užmačias, gyventi darnoje su gamta ir prisidėti prie planetos išsaugojimo ateities kartoms.