SĖKMINGAI BAIGTOS NAUJŲJŲ KAUNO LEDO RŪMŲ STATYBOS


Greta „Girstučio“ plaukimo komplekso, Kovo 11-osios gatvėje, iškilo Kauno ledo rūmai – beveik 8,8 tūkst. kv. m bendrojo ploto, A+ energinio naudingumo klasės moderniausias sporto paskirties statinys mieste, išsiskiriantis itin šiuolaikiškomis technologijomis ir inžinerinėmis sistemomis. Ypatingą 13,6 mln. eurų vertės dviejų ledo aikščių objektą Kauno miesto savivaldybės užsakymu projektavo daugiau kaip tris dešimtmečius Kaune dirbantis architektas Gediminas Jurevičius, o projekto bendraautoris – architektas Ernestas Riepšas. Prieš dvejus metus pradėtos statybos baigtos metų pradžioje, tačiau ledo ritulio aistruoliams pirmųjų varžybų dar teks luktelėti – ledo rūmai oficialiai duris atvers pasibaigus pandemijai.

Pasak Kauno savivaldybės Sporto skyriaus vedėjo Mindaugo Šivicko, naujajame žiemos sporto centre galės vykti ir šalies, ir tarptautinės ledo ritulio ar dailiojo čiuožimo varžybos – tai viena pagrindinių šio unikalaus statinio užduočių. Viena iš dviejų aikščių bus skirta treniruotėms, o kita varžyboms.

PAVADINIMAS: Kauno ledo rūmai
ADRESAS: Kovo 11-osios g. 26, Gričiupis, Kaunas
UŽSAKOVAS: Kauno miesto savivaldybė
ARCHITEKTAI: UAB „Gedimino Jurevičiaus studija“ (Gediminas Jurevičius, Ernestas Riepšas, Eglė Rakštė, Rūta Rimdeikienė)
PLOTAS: 8,8 tūkst. kv. m
INVESTICIJOS: 13,6 mln. eurų
ENERGINĖ KLASĖ: A+

SUPROJEKTUOTOS DAUGIAFUNKCĖS PATALPOS

Kauno ledo rūmus projektavęs architektas G. Jurevičius pabrėžia, kad, rengiant projektą ir statinio pritaikymo strategiją, daugiausia dėmesio skirta vidaus erdvių organizavimui ir jų funkcionalumui, estetiniam pojūčiui jame bei patogiai ledo aikštelių technologinei priežiūrai. Jau nuo pat pradžių numatyta, kad sporto paskirties objektas bus daugiafunkcis.

„Arenoje buvo numatytos dvi universalios ledo aikštės, pritaikytos ledo rituliui, dailiajam čiuožimui ir įvairiems renginiams. Vienoje aikštelėje numatyta 800 vietų žiūrovams, kitoje – apie 100 vietų. Greta ledo aikštelių reikėjo suprojektuoti treniruočių apšilimo aikštelę, persirengimo patalpas, choreografijos salę, drabužių džiovyklas ir visas privalomas inžinerines patalpas“, – sako G. Jurevičius.

Didžiausiu iššūkiu projektuojant ledo rūmus tapo kompaktiškas sklypas, jo forma ir reljefo ypatumai, tačiau šios aplinkybės ir nulėmė objekto funkcinį erdvinį išskirtinumą. Didžioji projektuojamo pastato tūrio dalis suprojektuota žemiau esamo žemės paviršiaus lygio.

„Tokie objektai man jau nebe naujiena. Tiesa, atskirą kompleksą su dviem aikštėmis ir žiūrovų tribūnomis projektuojame pirmą kartą, tačiau uoliai tuo domėjomės, vykome gyvai apžiūrėti analogiškų statinių, todėl su šia užduotimi tikrai susidorojome sėkmingai“, – teigia architektas.

BETONO IR MEDIENOS DERINYS

Projektuojant naująją ledo areną, nuspręsta naudoti architektūroje vis labiau populiarėjantį betono ir medžio derinį. G. Jurevičius tikina, kad tai ne tik padailins estetinį vaizdą, bet ir užtikrins energinį efektyvumą.

„Pastato išorėje ir viduje dominuoja dvi medžiagos – betonas ir klijuota mediena. Toks derinys išgauna patrauklų kontrastą bendrame interjero kontekste ir suteikia vizualinį šiltumo įspūdį, taip pat prisideda prie energinio efektyvumo. Stogo konstrukcijos santvaros ir sijos pagamintos iš klijuotos medienos. Tokios konstrukcijos išsiskiria ne tik estetiška išvaizda, bet ir patvarumu. Jos dažnai pasitelkiamos ir baseinuose“, – projekto sprendimus aiškina architektas. – Dėl geresnės akustikos buvo įrengtos specialios kabamosios lubos iš veltinio. Žinoma, daug dėmesio bus skirta tolygiam ledo aikščių apšvietimui, kad nebūtų šešėlių ir visi galėtų komfortiškai stebėti varžybas ar mėgautis kitokiais pasirodymais ant ledo.“

KOKYBIŠKA STATYBŲ TECHNINĖ PRIEŽIŪRA

Objekto statybų techninę priežiūrą atliko UAB „Resums“. Įmonė gana jauna, tačiau ambicinga ir nebijanti iššūkių, teikianti statybos projektų vystytojams itin kokybiškas statybos valdymo, FIDIC inžinieriaus, statybos darbų techninės priežiūros bei statybų saugos ir sveikatos koordinavimo paslaugas.

Statybų techninės priežiūros darbai atliekami tam, kad viskas būtų statoma vadovaujantis projekte numatytais kriterijais, o įgyvendinant architektūrinius, konstrukcinius ir inžinerinius sprendimus būtų išvengta bet kokių netikslumų.

Pasak UAB „Resums“ vadovo Mindaugo Sakalausko, Kauno ledo rūmų projektas pažėrė iššūkių ir tam tikrais principais skyrėsi nuo kitų projektų, su kuriais komandai jau yra tekę dirbti. Objektas išsiskiria inžineriniais sprendimais – integruota sudėtinga geoterminė šildymo ir vėsinimo sistema, įrengiant apie 3 km geoterminių gręžinių. Siekiant įgyvendinti architektų iškeltus reikalavimus fasadų elementams ir ledo aikščių pagrindams su integruotais šaldymo vamzdeliais, buvo vykdomi sudėtingi betonavimo darbai. Nelengvus logistikos bei saugos sprendimus teko priimti ir montuojant medines 38 m sijas, kurios tiesiai iš gamyklos buvo atvežtos į statybų vietą.

„Šio objekto išskirtinumas tas, kad užsakovų lūkesčiai turėjo būti įgyvendinti per gana trumpą laiką – 15 mėnesių, todėl ir mes, ir rangovai turėjome užtikrinti sklandų projekto įgyvendinimą, išlaikydami aukšto lygio kokybę. Mūsų žinios, atsakingas darbas, patirtis ir profesionalumas leido pasiekti geriausių rezultatų. Neatsižvelgiant į tai, kad statybos darbai vyko apgyvendintoje vietoje ir susidurta su COVID-19 iššūkiais, projektas buvo įgyvendintas laiku“, – pabrėžia M. Sakalauskas.

LEDUI IŠLIETI PASIRINKTA ILGAMETĘ PATIRTĮ TURINTI ĮMONĖ

UAB „Baltic Master“ per 27-erius veiklos metus užsitikrino tvirto ir stabilaus kondicionavimo įrangos tiekėjo vardą ir jau dešimt metų tiekia lietuviško prekių ženklo „Refra“ įrangą. Taip pat yra oficialus UAB „Refra“, Vilniuje esančios kondicionavimo ir šaldymo įrangą gaminančios gamyklos, atstovas Lietuvoje ir išskirtinai projektuoja, tiekia bei prižiūri šio prekių ženklo įrangą.

UAB „Baltic Master“ specialistai prie ledo rūmų įgyvendinimo projekto prisidėjo įrengdami dvi ledo aikšteles, iš kurių vienos dydis yra 1 560 kv. metrų. Komanda pagal projekto reikalavimus paruošė ledą per 72 valandas ir suprojektavo visą reikalingą įrangą. Tikslas buvo įšaldyti apie 250 kub. m betoninį pagrindą ir kartu išlieti maždaug 5 cm ledo sluoksnį.

Įgyvendinant ledo rūmų projektą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas įrangos keliamam triukšmui sumažinti. „Ledo arena suprojektuota iš visų pusių supant daugiabučiams namams, todėl, norint apsaugoti namų gyventojus nuo nepageidaujamo triukšmo ir diskomforto, kurį gali sukelti šaldymo ar kita technologinė įranga, įrenginiai turėjo būti ypač tylūs, – sako UAB „Baltic Master“ generalinis direktorius Valerijus Krasockij. – Ne mažiau svarbi užduotis buvo aplink ledo aikšteles ir patalpose esančias grindis iškloti specialia guma, kuri laisvai leistų vaikščioti su pačiūžomis, tačiau nepažeistų pačių pačiūžų ir grindų dangos.“

Vis dėlto logistikos iššūkių netrūko – šaldymo įrangai skirta patalpa suprojektuota gana maža ir dviem ledo aikštelėms skirtą įrangą buvo sudėtinga sutalpinti. UAB „Baltic Master“ specialistams tai netapo neįveikiamu iššūkiu, priešingai, specialistai pasitelkė puikius sprendimus. „Projekte buvo sumontuota mūsų strateginio partnerio tiekiama šildymo ir kondicionavimo įranga „Refra“, todėl kartu galėjome įrenginius suprojektuoti kaip įmanoma kompaktiškesnius, kurie tilptų į mažą erdvę. Įrangos dydis neleido jos transportuoti paprasčiausiai per duris, todėl visa įranga buvo sukelta kranu į pastatą, kol dar nebuvo visų sienų ir kitų konstrukcijų“, – pasakoja V. Krasockij.

Įrengiant ledo aikšteles, buvo atsižvelgiama ir aplinką tausojančius sprendimus. Daug dėmesio skirta šiuolaikinės šaldymo sistemos išskiriamos šilumos panaudojimo sprendimų paieškai. Šiuo atveju išsiskirianti šiluma panaudota karštam vandeniui ruošti, ledo mašinos nuskustam ledui tirpinti. Dalis šilumos buvo atiduota į ventiliaciją taip pat po ledu esančiam gruntui pašildyti. „Svarbu paminėti, kad šaldymo sistema užpildyta naujos kartos freonu, kuris išsiskiria žemu šiltnamio efektą sukeliančių dujų rodikliu“, – pabrėžia UAB „Baltic Master“ generalinis direktorius.

FASADUI – UNIKALIOS KONSTRUKCINĖS SISTEMOS

Gana sudėtinga užduotis teko daugiametę patirtį aliuminio ir stiklo konstrukcijų projektavimo, gaminimo ir montavimo srityse turinčiai UAB „Aliuminio fasadai“ – jos specialistai projektavo ir tiekė aliuminio ir stiklio fasadų bei vidaus pertvarų konstrukcijas. Įmonės vadovė Eglė Stanionė, kalbėdama apie patikėtus darbus, prisipažino, kad numatyti didelių matmenų priešgaisriniai stiklai viduje tapo nemenku iššūkiu montavimo aspektu. Svarbus buvo ir architektūrinės idėjos įgyvendinimas, nuo kurio stengtasi nenukrypti – norėta itin tvarkingo, švaraus ir estetiško vaizdo viduje.
Dėl žemos temperatūros pastate įmonės specialistams reikėjo užtikrinti, kad viduje montuojamos aliuminio ir stiklo konstrukcijos atitiktų išorėje naudojamų fasado aliuminio ir stiklo konstrukcijų savybes. Tad nuspręsta naudoti priešgaisrines „Aluprof“ MB-78 EI30 bei EI60 vitrinų ir durų sistemas, taip pat „Aluprof“ MB-SR50N EI60 priešgaisrinius fasadus. Aliuminio ir stiklo konstrukcijos turėjo būti pritaikytos intensyviam naudojimui visuomeniniame pastate, evakuacijai, neįgaliesiems, dalis konstrukcijų sandarios dūmams.

„Aluprof“ Lietuvos, Latvijos ir Švedijos regiono vadovas Vaidas Vičius džiaugiasi, kad „Aluprof“ tapo vienu pažangiausių priešgaisrinių aliuminio sistemų tiekėjų Europoje, prieš porą metų atidarė savo priešgaisringumo laboratorinių bandymų centrą Lenkijoje ir nuolat bando naujas sistemas ar jų variacijas. Dėl daugybės jau atliktų bandymų šiuo metu jau gali pasiūlyti itin platų spektrą priešgaisrinių sistemų su įvairiais stiklinimo bei kitų priedų variantais.

YPATINGAS DĖMESYS APŠVIETIMUI

UAB „By&N“ („LEDlife“) Kauno ledo rūmų patalpose sumontavo šviesos diodų (LED) šviestuvus, kurie išsiskiria dideliu efektyvumu bei kitomis puikiomis savybėmis, atitinkančiomis visus ledo arenoms, sporto salėms ar aikštynams keliamus reikalavimus. Pasak įmonės direktoriaus Sigito Nemicko, dažniausiai tokio tipo objekte keliami trys pagrindiniai reikalavimai: apšvietimo lygis, apšvietimo tolygumas ir akinimo koeficientas.

„Didžiausias iššūkis įrengiant ledo arenos apšvietimą – parinkti tokią šviestuvų galios, efektyvumo, šviesos sklaidos kampų ir išdėstymo kombinaciją, kad reikalaujamas apšviestumo lygis apimtų ne tik aikštės centrą, bet ir jos pakraščius, kartu pasirūpinant, kad žiūrovų neakintų intensyvi šviesa“, – pabrėžia S. Nemickas.

Lygiai taip pat svarbu užtikrinti reikiamą akinimo koeficientą. „Neatsižvelgiant į didelį šviesos srautą, užtikrinantį reikalaujamą apšviestumą, būtina pasirūpinti, kad šviestuvai kuo mažiau akintų žiūrovus ir varžybų dalyvius. Sprendimus komplikuoja tai, kad kuo labiau didinama šviestuvo galia ir efektyvumas, tuo labiau didėja rizika viršyti optimalų akinimo lygį“, – teigia pašnekovas.

Šiame objekte projektuojant apšvietimą, pasirinkti unikalios konstrukcijos šviestuvai, turintys europinį patentą, kuris leidžia išlaikyti didelį efektyvumą ir šviesos srautą, bet kartu nedidelį akinimo koeficientą. Tinkamai parinkta šviestuvų galia, išdėstymo ir šviesos sklaidos kampų kombinacija leidžia pasiekti reikiamą rezultatą – net 20 % didesnį efektyvumą ir mažesnes energijos sąnaudas. Visas apšvietimo valdymas paremtas DALI valdymo sistema, kuri leidžia tolygiai paskirstyti šviesos intensyvumą visoje aikštelėje – maksimalų varžybų ir mažesnį treniruočių metu.

„Architektai kuria sprendimus žiūrovų ir dalyvių akims. Mūsų užduotis – įgyvendinti jų sumanymus, parenkant tokius šviestuvus, kurie atitiktų keliamus reikalavimus, būtų efektyvūs, o jų kaina būtų protinga“, – sako įmonės „By&N“ direktorius.

PASIRINKTI VOKIŠKI NERŪDIJANČIOJO PLIENO MAIŠYTUVAI

Funkcionalumas, patvarumas ir estetinė išvaizda – štai kas svarbiausia, kalbant apie viešuose pastatuose naudojamus sanitarinius prietaisus. Jie privalo atitikti architektų keliamus specialius reikalavimus. Dėl šios priežasties Kauno ledo rūmuose pasirinkti ir sumontuoti kompanijos „Schell“ sprendimai. Objekte sumontuoti 34 maišytuvai ir 43 dušo sistemos.

Pasirinkti į sieną montuojami bekontakčiai didesnio mechaninio atsparumo maišytuvai ir dušo sistemos, kurie yra jau dešimtmečius naudojami ir itin patikimi. Maišytuvai „Schell“ yra ergonomiški bei ekonomiški, užtikrina maksimalią higieną intensyviai lankomuose objektuose, – teigia įmonės „Schell“ atstovas Vytautas Zamalaitis. – Jų korpusai pagaminti iš nerūdijančiojo plieno. Be to, ne mažiau svarbi jų savybė – atsparumas terminiam šokui, kurio metu temperatūra prietaisuose pakyla iki 70 laipsnių.“

1932 m. įkurta ir jau trečiai šeimos kartai priklausanti kompanija „Schell“ yra pasaulinė ventilių gamybos lyderė ir gerai žinoma kaip viešųjų erdvių maišytuvų bei sprendimų dušams ekspertė. „Schell“ siūlo pažangius ir inovatyvius gaminius, išsiskiriančius vokiška kokybe.

Sifoninė lietaus surinkimo sistema „Geberit Pluvia“, sumontuota Kauno ledo rūmuose, leido sutaupyti vietos ir neriboti architektų sumanymų, nes, palyginti su savitake pastato lietaus nuotekų sistema, vakuuminei sistemai reikia mažesnio skersmens vamzdynų, įrengiamų nuotekų sistemų skaičius yra minimalus, o montavimas ir eksploatavimas yra ekonomiškesni, svarbiausia – ši sistema veiksmingai ir patikimai šalina vandenį nuo stogo net itin smarkių liūčių metu.

Kauno ledo rūmai – moderniausias daugiafunkcis žiemos sporto kompleksas Lietuvoje ir visame regione, kur po vienu stogu sutalpintos dvi ledo aikštės, skirtos profesionalams ir mėgėjams.

Nuotr.: Mantas Zinkevičius


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Vilniuje rekonstruos Riovonių gatvę

Nuo ateinančio mėnesio pradedamas Vilkpėdės seniūnijoje esančių Naujosios Riovonių ir Riovonių gatvių pertvarkymas. Kapitalinis gatvių remontas bus atliktas dalyje nuo…

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų