Nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“ dalyvaujanti Utenos rajono savivaldybė kaip vieną iš uždavinių iškėlė tikslą sutvarkyti parką šalia Labės ežero Tauragnuose. Tam pasiūlymą rengs tarptautinė studentų komanda iš Turkijos „P14n4rk“.
Šią komandą sudaro du architektūros studentai iš Turkijos – Kemalis Yeginas ir Buse Tugtepe, nebe vienus metus studijuojantys Lietuvoje, Kauno technologijos universitete (KTU).
Parko šalia Labės ežero teritoriją turkai pasirinko neatsitiktinai – juos labiausiai sužavėjo gamta Utenos rajone.
„Utena turi daug ką pasiūlyti gamtos požiūriu, miestas apsuptas natūralumo, vietovė vis dar nepažeista, palyginti su didmiesčiais visame pasaulyje, vis dar galima pamatyti vietinę architektūrą ir individualius namus, skiriasi net oras, kuris yra šviežias.
Vaikščiodamas Utenoje jaučiuosi beveik kaip miške. Tai paskatino mus sukurti projektą, pasinaudojant būtent šiomis miesto vertybėmis. Utenoje architektūrinė programa aiškesnė ir paliekama mažiau erdvės naujoms programoms sugalvoti, tai skatina kūrybiškiau naudotis gamta“, – sako komandos „P14n4rk“ lyderis K. Yeginas.
Jis taip pat išskyrė ir tai, ko dar trūksta ne tik Tauragnams, bet ir Utenai.
„Tikime, kad Utenoje ir daugelyje mažesnių Lietuvos miestų trūksta kompleksinio planavimo. Pastatai atrodo kaip įvairūs objektai, kuriuos bėgant metams stato skirtingi veikėjai, todėl tai atrodo kaip kratinys.
Kiekvieno miestelio gamtos ir kultūros vertybės yra unikalios, todėl dizaineriai turėtų atkreipti dėmesį į smulkmenas ir stengtis atrasti paslėptus tapatybės lobius, kurie padaro vietą unikalią. Taip pat tokiuose miestuose aiškumas yra problema, ypač artėjant prie miesto pakraščio, kai supranti, kad rasti kelią be GPS darosi vis sunkiau“, – dėmesį atkreipia architektas Kemalis.
Komandos „P14n4rk“ nariai atskleidė ir savo požiūrį į tai, kaip ateityje turėtų atrodyti išmanieji miestai.
„Manome, kad ateities miestas ir būsimi pastatai parodys technologijų pažangą ir tai, kaip toli mes nuėjome kaip civilizacija. Ateityje statybos technologijos prisitaikys prie technologinės pažangos kituose sektoriuose ir tuo pasinaudos labiau nei bet kada anksčiau. Tikime, kad ateityje bus daugiau erdvės kūrybiškumui ir meistriškumui, kuris pasinaudoja šiandienos įrankiais. Netgi prototipų kūrimas, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, tapo greitas, lankstus, todėl dizainai tapo labiau pagrįsti duomenimis ir objektyvūs. Tikime, kad ateitis bus sukurta remiantis subtiliu meniškumu kūrybiškai naudoti informaciją.
Taip neabejotinai įmanoma pasivyti šių dienų technologijas ir kurti protingus, gerai apgalvotus ateities planus ir programas. Kuriant ateitį reikės išmanyti įvairias sritis ir sukurti holistinį požiūrį į bet kurio projekto dizaino valdymą. Nuo eskizo iki konstrukcijų įgyvendinimo. Jei norime statyti ateičiai, turime pabandyti išsiaiškinti, kaip galime panaudoti informaciją pastatytoje aplinkoje“, – sako K. Yeginas.